libuser 0.60 - en to ja translation catalogue (305 entries)

en: %s did not have a gid number.
ja: %s には GID 番号がありません。

en: %s does not exist
ja: %s は存在しません

en: %s is not authorized to change the finger info of %s
ja: %s が %s の finger 情報を変更するのは許可されていません

en: %s value `%s': `:' not allowed
ja: %s 値 `%s': `:' は許可されていません

en: %s value `%s': `\n' not allowed
ja: %s 値 `%s': `\n' は許可されていません

en: Account Expires:	%s
ja: アカウント期限切れ:	%s

en: Account creation failed: %s.
ja: アカウントの作成に失敗しました: %s。

en: Account is locked.
ja: アカウントはロックされています。

en: Account is not locked.
ja: アカウントはロックされていません。

en: Authentication failed for %s.
ja: %s の認証に失敗しました。

en: Both -L and -U specified.
ja: -L と -U の両方のオプションが指定されています。

en: Can't set default context for /etc/passwd
ja: /etc/passwd 用のデフォルトのコンテキストが設定できません

en: Cannot obtain lock `%s': %s
ja: ロック `%s' を取得できません: %s

en: Changing finger information for %s.
ja: %s 用の finger 情報を変更しています。

en: Changing password for %s.
ja: %s のパスワード変更中にエラー。

en: Changing shell for %s.
ja: %s 用にシェルを変更中

en: Copying user structure:
ja: ユーザー構造体をコピー中:

en: Cyrus SASL error creating user: %s
ja: ユーザーの作成時に Cyrus SASL エラー: %s

en: Cyrus SASL error removing user: %s
ja: ユーザーの削除時に Cyrus SASL エラー: %s

en: DAYS
ja: 日数

en: Default user attribute names:
ja: デフォルトユーザー属性名:

en: Default user object classes:
ja: デフォルトユーザーオブジェクトクラス:

en: E-Mail Address
ja: メールアドレス

en: Entry not found.
ja: エントリーは見つかりませんでした。

en: Error changing mode of `%s': %s
ja: エラー: `%s' のモードを変更できません: %s

en: Error changing owner of `%s': %s
ja: `%s' の所有者変更に失敗: %s

en: Error creating %s: %s.
ja: %s の作成に失敗: %s。

en: Error creating account for `%s': line improperly formatted.
ja: `%s' 用のアカウント作成に失敗: 不正な書式が含まれています。

en: Error creating group `%s': %s
ja: グループ `%s' の作成に失敗: %s

en: Error creating group for `%s' with GID %jd: %s
ja: %s 用に、GID %jd でグループの作成中にエラーが発生しました: %s

en: Error creating home directory for %s: %s
ja: %s 用の新規ホームディレクトリー作成に失敗しました: %s

en: Error creating mail spool for %s: %s
ja: %s のメールスプールの作成中にエラーが発生しました: %s

en: Error creating mail spool: %s
ja: メールスプールの作成中にエラーが発生しました: %s

en: Error creating user account for %s: %s
ja: %s 用のユーザーアカウント作成に失敗しました: %s

en: Error initializing %s: %s
ja: %s の初期化に失敗: %s

en: Error initializing %s: %s.
ja: %s の初期化に失敗: %s

en: Error initializing PAM.
ja: PAM の初期化に失敗しました。

en: Error looking up %s: %s
ja: %s の検索に失敗: %s

en: Error moving %s to %s: %s.
ja: %s を %s に移動できませんでした: %s

en: Error opening `%s': %s.
ja: %s の読み込みエラー: %s

en: Error parsing arguments: %s.
ja: 引数の構文解析に失敗: %s

en: Error reading `%s': %s
ja: `%s'の読み込みに失敗: %s

en: Error reading from file descriptor %d.
ja: エラー: ファイルディスクリプター %d から読み込めません。

en: Error removing home directory: %s.
ja: ホームディレクトリーの削除中にエラーが発生しました: %s

en: Error removing mail spool: %s
ja: メールスプールの削除中にエラーが発生しました: %s

en: Error removing stale lock `%s': %s
ja: 古いロック `%s' を削除する際にエラーが発生しました: %s

en: Error replacing `%s': %s
ja: `%s' を置き換える際にエラーが発生しました: %s

en: Error resolving `%s': %s
ja: `%s' を解決する際にエラーが発生しました: %s

en: Error setting initial password for %s: %s
ja: %s 用の初期パスワード設定中にエラーが発生しました: %s

en: Error setting password for group %s: %s.
ja: グループ %s のパスワード設定中にエラーが発生しました: %s 。

en: Error setting password for user %s: %s.
ja: ユーザー %s のパスワード設定に失敗: %s。

en: Error writing `%s': %s
ja: `%s'の書き込みに失敗: %s

en: Failed to drop privileges.
ja: 特権の停止に失敗しました。

en: Failed to modify aging information for %s: %s
ja: %s のエージング情報の更新に失敗しました: %s

en: Failed to set password for group %s: %s
ja: グループ %s のパスワード設定に失敗しました: %s

en: Failed to set password for user %s: %s.
ja: ユーザーのパスワード設定に失敗 %s: %s。

en: Finger information changed.
ja: Finger 情報が変更されました。

en: Finger information not changed:  input error.
ja: Finger 情報は変更されていません: 入力エラー

en: Finger information not changed: %s.
ja: Finger 情報は変更されていません: %s

en: Full Name
ja: フルネーム

en: GECOS information
ja: GECOS の情報

en: GECOS information for new user
ja: 新しいユーザーの GECOS 情報

en: Getting default user attributes:
ja: デフォルトユーザー属性を取得中:

en: Given Name
ja: 名

en: Group %jd does not exist
ja: グループ %jd は存在しません

en: Group %s could not be deleted: %s
ja: グループ %s は削除できませんでした: %s

en: Group %s could not be deleted: %s.
ja: グループ %s は削除できませんでした: %s。

en: Group %s could not be locked: %s
ja: グループ %s はロックされませんでした: %s

en: Group %s could not be modified: %s
ja: グループ %s は修正できませんでした: %s

en: Group %s could not be modified: %s.
ja: グループ %s は修正できませんでした:%s

en: Group %s could not be unlocked: %s
ja: グループ %s はロック解除できませんでした: %s

en: Group %s does not exist.
ja: グループ %s は存在しません。

en: Group creation failed: %s
ja: グループの作成に失敗しました: %s

en: Group with GID %jd did not have a group name.
ja: GID %jd のグループにはグループ名がありません。

en: Home Phone
ja: 自宅電話番号

en: ID %lu already in use by %s
ja: ID %lu は %s がすでに使用しています

en: Inactive:	%ld
ja: 無効:	%ld

en: Inactive:	Never
ja: 無効化:	なし

en: Internal PAM error `%s'.
ja: 内部 PAM エラー `%s'。

en: Internal error.
ja: 内部エラーです。

en: Invalid ID %s
ja: 無効な ID %s

en: Invalid contents of lock `%s'
ja: ロック `%s' の内容が無効です

en: Invalid default value of field %s: %s
ja: 領域 %s の値は無効なデフォルト値です: %s

en: Invalid group ID %s
ja: 無効なグループ ID %s

en: Invalid user ID %s
ja: 無効なユーザー ID %s

en: LDAP Bind DN
ja: LDAP バインド DN

en: LDAP Bind Password
ja: LDAP バインドパスワード

en: LDAP SASL Authorization User
ja: LDAP SASL 認証ユーザー

en: LDAP SASL User
ja: LDAP SASL ユーザー

en: LDAP Search Base DN
ja: LDAP 検索ベース DN

en: LDAP Server Name
ja: LDAP サーバー名

en: Last Change:	%s
ja: 最終更新: 	%s

en: Maximum:	%ld
ja: 最大:	%ld

en: Maximum:	None
ja: 最大値:	なし

en: Minimum:	%ld
ja: 最小:	%ld

en: Must change password on next login
ja: 次回ログイン時に必ずパスワードを変更

en: NAME
ja: 名前

en: NUM
ja: 番号

en: Never
ja: なし

en: New Shell
ja: 新規のシェル

en: New password
ja: 新規パスワード

en: New password (confirm)
ja: 新規パスワード (確認)

en: No group name specified, no name for gid %d.
ja: グループ名が未指定のため、gid %d の名前は未設定です。

en: No group name specified, using %s.
ja: グループ名が未指定のため、%s を使用しています。

en: No group name specified.
ja: グループ名は指定されていません。

en: No group with GID %jd exists, not removing.
ja: GID %jd のグループが存在しないため、削除しません。

en: No new home directory for %s.
ja: %s には、新しいホームディレクトリーがありません。

en: No old home directory for %s.
ja: %s には、古いホームディレクトリーがありません。

en: No user name specified, no name for uid %d.
ja: ユーザー名が未指定で、uid %d の名前がありません。

en: No user name specified, using %s.
ja: ユーザー名が未指定のため、%s を使用しています。

en: No user name specified.
ja: ユーザー名が指定されていません。

en: Office
ja: 勤務先

en: Office Phone
ja: 勤務先電話番号

en: PATH
ja: パス

en: Password Expires:	%s
ja: パスワード期限切れ:	%s

en: Password Inactive:	%s
ja: パスワード無効:	%s

en: Password change canceled.
ja: パスワード変更は取り消されました。

en: Password changed.
ja: パスワード変更済み。

en: Passwords do not match, try again.
ja: パスワードが一致しません。もう一度やり直してください。

en: Prompts failed.
ja: 指示失敗。

en: Prompts succeeded.
ja: 指示成功。

en: Refusing to create account with UID 0.
ja: UID:0 でのアカウント作成を拒否中です。

en: Refusing to use dangerous home directory `%s' by default
ja: デフォルトで危険なホームディレクトリ `%s' の使用を拒否中です

en: Refusing to use dangerous home directory `%s' for %s by default
ja: デフォルトで、%s 用の危険なホームディレクトリー %s の使用を拒否中です

en: STRING
ja: 文字列

en: Searching for group named %s.
ja: 名前が %s のグループを検索中。

en: Searching for group with ID %jd.
ja: ID %jd のグループを検索中。

en: Searching for user named %s.
ja: 名前が %s のユーザーを検索中。

en: Searching for user with ID %jd.
ja: ID %jd のユーザーを検索中。

en: Shell changed.
ja: シェルが変更されました。

en: Shell not changed: %s
ja: シェル変更不可能: %s

en: Surname
ja: 姓

en: The lock %s is held by process %ju
ja: ロック %s は、プロセス %ju に保持されています

en: Unknown user authenticated.
ja: 不明なユーザー認証です。

en: Unknown user context
ja: 不明なユーザーのコンテキスト

en: User %s could not be deleted: %s.
ja: ユーザー %s は削除できませんでした: %s。

en: User %s could not be locked: %s.
ja: ユーザー %s はロックできませんでした: %s。

en: User %s could not be modified: %s.
ja: ユーザー %s は編集できませんでした: %s

en: User %s could not be unlocked: %s.
ja: ユーザー %s のロックを解除できませんでした: %s。

en: User %s does not exist.
ja: ユーザー %s は存在しません。

en: User mismatch.
ja: ユーザーが一致しませんでした。

en: Warning:	%ld
ja: 警告:	%ld

en: Warning: Group with ID %jd does not exist.
ja: 警告: グループ ID %jd は存在しません。

en: [OPTION...]
ja: [オプション...]

en: [OPTION...] [user]
ja: [オプション...] [ユーザー]

en: [OPTION...] group
ja: [オプション...] グループ

en: [OPTION...] user
ja: [オプション...] ユーザー

en: `:' and `\n' not allowed in encrypted password
ja: `:' および `\n' は、暗号化パスワードでは許可されていません

en: access denied
ja: アクセスが拒否されました

en: bad user/group id
ja: 正しくないユーザー ID/グループ ID

en: bad user/group name
ja: 正しくないユーザー名/グループ名

en: change group to have given name
ja: グループを、指定された名前に変更する

en: change login name for user
ja: ユーザーのログイン名を変更する

en: common name for new user
ja: 新しいユーザーの一般名

en: configuration file `%s' is too large
ja: 設定ファイル `%s' が大きすぎます

en: could not bind to LDAP server
ja: LDAP サーバーとバインドできませんでした

en: could not bind to LDAP server, first attempt as `%s': %s
ja: LDAP サーバーとバインドできませんでした。最初に `%s' として試みます: %s

en: could not negotiate TLS with LDAP server
ja: LDAP サーバーと TLS ネゴシエートできませんでした

en: could not open configuration file `%s': %s
ja: 設定ファイル `%s' を開けませんでした: %s

en: could not read configuration file `%s': %s
ja: 設定ファイル `%s' を読み込むことができませんでした: %s

en: could not set LDAP protocol to version %d
ja: LDAP プロトコルをバージョン %d に設定できませんでした

en: could not stat configuration file `%s': %s
ja: 設定ファイル `%s' を stat できませんでした: %s

en: couldn't determine security context for `%s': %s
ja: `%s' のセキュリティーコンテキストを決定できません: %s

en: couldn't get default security context: %s
ja: デフォルトのセキュリティーコンテキストを取得できません: %s

en: couldn't get security context of `%s': %s
ja: `%s' のセキュリティーコンテキストを取得できません: %s

en: couldn't obtain selabel file context handle: %s
ja: selabel ファイルコンテキストハンドルを取得できませんでした: %s

en: couldn't open `%s': %s
ja: `%s' を開けません: %s

en: couldn't read from `%s': %s
ja: `%s' から読み込めません: %s

en: couldn't set default security context to `%s': %s
ja: `%s' にデフォルトのセキュリティーコンテキストを設定できません: %s

en: couldn't stat `%s': %s
ja: `%s' の stat 情報を取得できません: %s

en: couldn't write to `%s': %s
ja: `%s' に書き込めません: %s

en: create a system group
ja: システムグループを作成します

en: create a system user
ja: システムユーザーを作成する

en: data not found in file
ja: ファイルでデータが見つかりませんでした

en: date of last password change in days since 1/1/70
ja: パスワード変更日 (1970/1/1 からの日数)

en: days before expiration to begin warning user
ja: ユーザーに警告を開始する、パスワード失効までの日数

en: directory with files for the new user
ja: 新しいユーザー向けファイルを持つディレクトリー

en: don't create group with same name as user
ja: ユーザーと同じ名前のグループを作成しない

en: don't create home directories
ja: ホームディレクトリーを作成しない

en: don't create home directory for user
ja: ユーザーのホームディレクトリーを作成しない

en: don't create mail spools
ja: メールスプールを作成しない

en: don't remove the user's private group, if the user has one
ja: ユーザーがプライベートグループを持っている場合は、それを削除しないでください

en: duplicate object has no %s attribute
ja: 重複オブジェクトに %s 属性がありません

en: entity object has no %s attribute
ja: エンティティーオブジェクトに %s 属性がありません

en: entry already present in file
ja: エントリーは、ファイルに存在します

en: entry with conflicting name already present in file
ja: 競合する名前のエントリーは、ファイルに存在します

en: error creating `%s': %s
ja: `%s' の作成中にエラーが発生しました: %s

en: error creating a LDAP directory entry: %s
ja: LDAP ディレクトリーエントリーの作成時にエラーが発生しました: %s

en: error creating home directory for user
ja: ユーザー用のホームディレクトリー作成に失敗しました

en: error encrypting password
ja: パスワードの暗号化中にエラーが発生しました

en: error initializing Cyrus SASL: %s
ja: Cyrus SASL の初期化に失敗: %s

en: error initializing ldap library
ja: LDAP ライブラリーの初期化時にエラー

en: error loading module
ja: モジュールのロードに失敗

en: error locking file
ja: ファイルのロックに失敗

en: error locking file: %s
ja: ファイルのロック中にエラーが発生しました: %s

en: error manipulating terminal attributes
ja: 端末属性の取得にエラーが発生しました

en: error modifying LDAP directory entry: %s
ja: LDAP ディレクトリーエントリーの変更時にエラーが発生しました: %s

en: error moving home directory for user
ja: ユーザーのホームディレクトリー移動に失敗しました

en: error opening file
ja: ファイルの読み込みに失敗

en: error opening temporary file for `%s': %s
ja: `%s' の一時ファイルを開く際にエラーが発生しました: %s

en: error reading file
ja: ファイルの読み込み中にエラーが発生しました

en: error reading from terminal
ja: 端末から読み込み中にエラーが発生しました

en: error reading terminal attributes
ja: 端末属性の読み込み中にエラーが発生しました

en: error removing LDAP directory entry: %s
ja: LDAP ディレクトリーエントリーの削除時にエラー: %s

en: error removing home directory for user
ja: ユーザーのホームディレクトリー削除に失敗しました

en: error renaming LDAP directory entry: %s
ja: LDAP ディレクトリーエントリーの名前変更でエラー: %s

en: error resolving symbol in module
ja: モジュールのシンボル解決に失敗しました

en: error setting password in LDAP directory for %s: %s
ja: %s の LDAP ディレクトリーのパスワード設定でエラー: %s

en: error setting terminal attributes
ja: 端末属性の設定中にエラーが発生しました

en: error statting file
ja: ファイルの stat 情報取得に失敗

en: error writing to file
ja: ファイルへの書き込み中にエラーが発生しました

en: file with user information records
ja: ユーザー情報レコードを持つファイル

en: generic error
ja: 一般エラー

en: gid for new group
ja: 新しいグループの GID

en: given name for new user
ja: 新しいユーザーの名

en: group %jd has no name
ja: グループ %jd には名前がありません

en: group %s has no GID
ja: グループ %s には GID がありません

en: group %s not found
ja: グループ %s が見つかりませんでした

en: group for new user
ja: 新しいユーザーのグループ

en: group has neither a name nor a GID
ja: グループには、名前もしくは GID がありません

en: home directory
ja: ホームディレクトリー

en: home directory for new user
ja: 新しいユーザーのホームディレクトリー

en: home telephone number for new user
ja: 新しいユーザーの自宅電話番号

en: internal initialization error
ja: 内部の初期化に失敗

en: invalid ID
ja: 無効な ID

en: invalid attribute value
ja: 無効な属性の値です

en: invalid module combination
ja: 無効なモジュールの組み合わせです

en: invalid number
ja: 無効な番号

en: library/module version mismatch
ja: ライブラリー/モジュールのバージョン不一致

en: list aging parameters for the user
ja: ユーザーのエージングパラメーターを一覧表示する

en: list members of a named group instead of the group memberships for the named user
ja: 指定された名前のユーザーがメンバーであるグループの代わりに、指定された名前のグループのメンバーを一覧表示します

en: list of administrators to add
ja: 追加する管理者の一覧

en: list of administrators to remove
ja: 削除する管理者の一覧

en: list of group members to add
ja: 追加するグループメンバーの一覧

en: list of group members to remove
ja: 削除するグループメンバーの一覧

en: lock account
ja: アカウントをロックする

en: lock group
ja: グループをロックします

en: maximum days between password changes
ja: パスワード変更後の有効日数

en: minimum days between password changes
ja: パスワード変更間隔の最小日数

en: module `%s' does not define `%s'
ja: モジュール `%s' が `%s' を定義していません

en: module disabled by configuration
ja: モジュールが設定で無効になっています

en: module version mismatch in `%s'
ja: `%s' のモジュールバージョンの不一致

en: move home directory contents
ja: ホームディレクトリーの内容を移動する

en: name contains control characters
ja: 名前が制御文字を含んでいます

en: name contains invalid char `%c'
ja: 名前に無効な文字 `%c' があります

en: name contains non-ASCII characters
ja: 名前に ASCII 以外の文字があります

en: name contains whitespace
ja: 名前に空白があります

en: name is not set
ja: 名前が設定されていません

en: name is too long (%zu > %d)
ja: 名前が長すぎます (%zu > %d)

en: name is too short
ja: 名前が短すぎます

en: name starts with a hyphen
ja: 名前がハイフンから始まっています

en: new crypted password
ja: 新しい暗号文パスワード

en: new plain password
ja: 新しい平文パスワード

en: no `%s' attribute found
ja: `%s' 属性は見つかりませんでした

en: no initialization function %s in `%s'
ja: `%s' の関数 %s で初期化できません

en: no shadow file present -- disabling
ja: shadow ファイルはありません。無効になっています

en: no such object in LDAP directory
ja: LDAP ディレクトリーには、そのようなオブジェクトがありません

en: not enough privileges
ja: 権限がありません

en: not executing with superuser privileges
ja: スーパーユーザー特権で実行できません

en: number of days after password expiration date when account is considered inactive
ja: パスワード失効後、アカウントが無効であるとみなされるまでの日数

en: object had no %s attribute
ja: オブジェクトには、%s 属性がありませんでした

en: object has no %s attribute
ja: オブジェクトには、%s 属性がありません

en: only list membership information by name, and not UID/GID
ja: UID/GID ではなく、名前でのみメンバー情報を一覧表示する

en: original object has no %s attribute
ja: 元のオブジェクトに %s 属性がありません

en: password expiration date in days since 1/1/70
ja: パスワード失効日 (1970/1/1 からの日数)

en: plaintext password for the user
ja: ユーザーの平文パスワード

en: plaintext password for use with group
ja: グループに用いる平文パスワード

en: pre-hashed password for the user
ja: ユーザーのハッシュ済みパスワード

en: pre-hashed password for use with group
ja: グループに用いるハッシュ化パスワード

en: prompt for all information
ja: すべての情報について入力確認する

en: read new crypted password from given descriptor
ja: 指定された記述子から新しい暗号パスワードを読み込みます

en: read new plain password from given descriptor
ja: 指定された記述子から新しい平文パスワードを読み込みます

en: remove the user's home directory
ja: ユーザーのホームディレクトリーを削除する

en: room number for new user
ja: 新しいユーザーの部屋番号

en: set GID for group
ja: グループの GID を設定します

en: set UID for user
ja: ユーザーの UID を設定する

en: set common name for user
ja: ユーザーの一般名を設定する

en: set given name for user
ja: ユーザーの名を設定する

en: set group password instead of user password
ja: ユーザーのパスワードの代わりにグループのパスワードを設定します

en: set home telephone number for user
ja: ユーザーの自宅電話番号を設定する

en: set primary GID for user
ja: ユーザーのプライマリー GID を設定する

en: set room number for user
ja: ユーザーの部屋番号を設定する

en: set shell for user
ja: ユーザーのシェルを設定する

en: set surname for user
ja: ユーザーの姓を設定する

en: set telephone number for user
ja: ユーザーの電話番号を設定する

en: shell for new user
ja: 新しいユーザーのシェル

en: success
ja: 成功

en: surname for new user
ja: 新しいユーザーの姓

en: telephone number for new user
ja: 新しいユーザーの電話番号

en: the `%s' and `%s' modules can not be combined
ja: `%s' と `%s' のモジュールは組み合わせることができません

en: uid for new user
ja: 新しいユーザーの UID

en: unknown error
ja: 不明なエラーが発生しました

en: unlock account
ja: アカウントのロックを解除する

en: unlock group
ja: グループのロックを解除します

en: unlocking would make the password field empty
ja: ロックを解除するとパスワード領域は空になります

en: unsupported password encryption scheme
ja: サポートされていないパスワード暗号化スキームです

en: user %jd has no name
ja: ユーザー %jd には名前がありません

en: user %s has no UID
ja: ユーザー %s には UID がありません

en: user %s not found
ja: ユーザー %s が見つかりませんでした

en: user has neither a name nor an UID
ja: ユーザーには、名前もしくは UID がありません

en: user object had no %s attribute
ja: ユーザーオブジェクトには、%s 属性がありませんでした

en: user object was created with no `%s'
ja: ユーザーオブジェクトは、`%s' を含まずに生成されました

en: user's home directory not owned by them
ja: 所有されていないユーザーのホームディレクトリー

en: user/group id in use
ja: ユーザー ID/グループ ID は使われています

en: user/group name in use
ja: ユーザー名/グループ名は使われています
