udisks 2.9.0 - en to pt translation catalogue (159 entries)

en: %s Block Device
pt: %s Bloquear Dispositivo

en: Authentication is required to change the passphrase for an encrypted device
pt: É necessária autenticação para alterar a 'frase palavra-passe' de um dispositivo encriptado

en: Authentication is required to eject media
pt: É necessária autenticação para ejetar o disco

en: Authentication is required to eject media from a drive plugged into another seat
pt: É necessária autenticação para ejetar o disco de uma unidade ligada a outro local

en: Authentication is required to lock an encrypted device unlocked by another user
pt: É necessária autenticação para bloquear um dispositivo encriptado desbloqueado por outro utilizador

en: Authentication is required to manage swapspace
pt: É necessária autenticação para gerir o espaço de troca

en: Authentication is required to modify a device
pt: É necessária autenticação para modificar um dispositivo

en: Authentication is required to modify a device plugged into another seat
pt: É necessária autenticação para modificar um dispositivo ligado a outro local

en: Authentication is required to modify system-wide configuration
pt: É necessária autenticação para modificar uma configuração geral do sistema

en: Authentication is required to mount $(drive)
pt: É necessária autenticação para montar $(drive)

en: Authentication is required to mount the filesystem
pt: É necessária autenticação para montar o sistema de ficheiros

en: Authentication is required to open a device
pt: É necessária autenticação para abrir um dispositivo

en: Authentication is required to power off a drive
pt: É necessária autenticação para desligar uma unidade

en: Authentication is required to power off a drive plugged into another seat
pt: É necessária autenticação para desligar uma unidade ligada a outro local

en: Authentication is required to rescan a device
pt: É necessária autenticação para voltar a pesquisar um dispositivo

en: Authentication is required to resize the encrypted device $(drive)
pt: É necessária autenticação para redimensionar o dispositivo encriptado $(drive)

en: Authentication is required to take ownership of a filesystem.
pt: É necessária autenticação para assumir a propriedade de um sistema de ficheiros

en: Authentication is required to unlock an encrypted device
pt: É necessária autenticação para desbloquear dispositivo encriptado

en: Authentication is required to unmount a filesystem mounted by another user
pt: É necessária autenticação para desmontar um sistema de ficheiros montado por outro utilizador

en: Block Device
pt: Bloquear Dispositivo

en: Change passphrase for an encrypted device
pt: Altere a 'frase palavra-passe' de um dispositivo encriptado

en: Eject media
pt: Ejete o disco

en: Eject media from a drive attached to another seat
pt: Ejete o disco de uma unidade ligada a outro local

en: Eject media from a system drive
pt: Ejete o disco de uma unidade do sistema

en: Lock an encrypted device unlocked by another user
pt: Bloqueie um dispositivo encriptado desbloqueado por outro utilizador

en: Manage swapspace
pt: Gira o espaço de troca

en: Modify a device
pt: Modifique um dispositivo

en: Modify a system device
pt: Modifique um dispositivo do sistema

en: Modify system-wide configuration
pt: Modifique a configuração geral do sistema

en: Mount a filesystem
pt: Montar um sistema de ficheiros

en: Mount a filesystem from a device plugged into another seat
pt: Montar um sistema de ficheiros a partir de um dispositivo ligado a outro local

en: Mount a filesystem on a system device
pt: Montar um sistema de ficheiros num dispositivo do sistema

en: Open a device
pt: Abra um dispositivo

en: Open a system device
pt: Abra um dispositivo do sistema

en: Power off a drive attached to another seat
pt: Desligue uma unidade ligada a outro local

en: Power off a system drive
pt: Desligue uma unidade do sistema

en: Power off drive
pt: Desligue uma unidade

en: Rescan a device
pt: Volte a pesquisar um dispositivo

en: Take ownership of a filesystem
pt: Assumir a propriedade de um sistema de ficheiros

en: Unlock an encrypted device
pt: Desbloqueie um dispositivo encriptado

en: Unlock an encrypted device plugged into another seat
pt: Desbloqueie um dispositivo encriptado ligado em outro local

en: Unlock an encrypted system device
pt: Desbloqueie um dispositivo do sistema encriptado

en: Unmount a device mounted by another user
pt: Desmonte um dispositivo montado por outro utilizador

[ctx: disk-hdd]
en: %s Hard Disk
pt: %s Disco Rígido

[ctx: disk-hdd]
en: Hard Disk
pt: Disco Rígido

[ctx: disk-non-rotational]
en: %s Disk
pt: %s Disco

[ctx: disk-non-rotational]
en: Disk
pt: Disco

[ctx: dos-part-flag]
en: Bootable
pt: Arranque

[ctx: drive-card-reader]
en: %s Card Reader
pt: %s Leitor de Cartões

[ctx: drive-with-fixed-media]
en: %s Drive
pt: %s Unidade

[ctx: drive-with-generic-media]
en: %s Disk
pt: %s Disco

[ctx: drive-with-size]
en: %s Drive
pt: %s Unidade

[ctx: drive-with-size-and-type]
en: %s %s Drive
pt: %s %s Unidade

[ctx: drive-with-type]
en: %s Drive
pt: %s Unidade

[ctx: flash-media]
en: %s Card
pt: %s Cartão

[ctx: fs-type]
en: Encrypted?
pt: Encriptado?

[ctx: fs-type]
en: Ext2 (version %s)
pt: Ext2 (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext3 (version %s)
pt: Ext3 (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext4 (version %s)
pt: Ext4 (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: FAT (12-bit version)
pt: FAT (versão 12 bits)

[ctx: fs-type]
en: FAT (16-bit version)
pt: FAT (versão 16 bits)

[ctx: fs-type]
en: FAT (32-bit version)
pt: FAT (versão 32 bits)

[ctx: fs-type]
en: FAT (version %s)
pt: FAT (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: ISO 9660 (version %s)
pt: ISO 9660 (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext
pt: Journal para Ext

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext (version %s)
pt: Journal para Ext (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption
pt: LUKS Encriptação

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption (version %s)
pt: LUKS Encriptação (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume
pt: LVM2 Volume Físico

[ctx: fs-type]
en: NTFS (version %s)
pt: NTFS (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: Possibly Encrypted
pt: Possivelmente Encriptado

[ctx: fs-type]
en: Swap (version %s)
pt: Swap (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: UDF (version %s)
pt: UDF (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: fs-type]
en: Unknown (%s %s)
pt: Desconhecido (%s %s)

[ctx: fs-type]
en: Unknown (%s)
pt: Desconhecido (%s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS (version %s)
pt: VMFS (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: XFS (version %s)
pt: XFS (versão %s)

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device
pt: ZFS Dispositivo

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device (ZPool version %s)
pt: ZFS Dispositivo (ZPool versão %s)

[ctx: fs-type]
en: exFAT (version %s)
pt: exFAT (versão %s)

[ctx: generic-drive]
en: Drive
pt: Unidade

[ctx: gpt-part-flag]
en: Hidden
pt: Ocultado

[ctx: gpt-part-flag]
en: Legacy BIOS Bootable
pt: Inicialização da BIOS Legada

[ctx: gpt-part-flag]
en: Read-only
pt: Só de leitura

[ctx: gpt-part-flag]
en: System
pt: Sistema

[ctx: job]
en: Checking Filesystem
pt: Verificar Sistema de Ficheiros

[ctx: job]
en: Cleaning Up
pt: A limpar

[ctx: job]
en: Creating Filesystem
pt: A criar sistema de ficheiros

[ctx: job]
en: Creating Partition
pt: A criar partição

[ctx: job]
en: Deleting Partition
pt: A eliminar partição

[ctx: job]
en: Ejecting Medium
pt: A ejetar disco

[ctx: job]
en: Erasing Device
pt: Limpar Dispositivo

[ctx: job]
en: Locking Device
pt: Bloquear Dispositivo

[ctx: job]
en: Modifying Encrypted Device
pt: Modificar Dispositivo Encriptado

[ctx: job]
en: Modifying Filesystem
pt: Modificar Sistema de Ficheiros

[ctx: job]
en: Modifying Partition
pt: A modificar partição

[ctx: job]
en: Modifying Swap Device
pt: Modificar  Dispositivo de Troca

[ctx: job]
en: Mounting Filesystem
pt: Montar Sistema de Ficheiros

[ctx: job]
en: Repairing Filesystem
pt: Reparar Sistema de Ficheiros

[ctx: job]
en: Resizing Encrypted Device
pt: Redimensionar Dispositivo Encriptado

[ctx: job]
en: Resizing Filesystem
pt: Redimensionar Sistema de Ficheiros

[ctx: job]
en: Starting Swap Device
pt: Iniciar Dispositivo de Troca

[ctx: job]
en: Stopping Swap Device
pt: Parar Dispositivo de Troca

[ctx: job]
en: Unlocking Device
pt: Dispositivo Desconhecido

[ctx: job]
en: Unmounting Filesystem
pt: Desmontar Sistema de Ficheiros

[ctx: media]
en: Floppy
pt: Disquete

[ctx: media]
en: MemoryStick
pt: Pen USB

[ctx: media]
en: SD High Capacity
pt: SD Alta Capacidade

[ctx: media-type]
en: Floppy
pt: Disquete

[ctx: media-type]
en: MemoryStick
pt: Pen USB

[ctx: optical-media]
en: %s Disc
pt: %s Disco

[ctx: optical-media]
en: Audio %s
pt: Áudio %s

[ctx: part-block]
en: Partition %u of %s
pt: Partição %u de %s

[ctx: part-drive]
en: Partition %u of %s
pt: Partição %u de %s

[ctx: part-raid]
en: Partition %u of %s
pt: Partição %u de %s

[ctx: part-type]
en: Apple Partition Map
pt: Apple - Mapa de Partição

[ctx: part-type]
en: Apple RAID (offline)
pt: Apple RAID (off-line)

[ctx: part-type]
en: BIOS Boot
pt: BIOS Arranque

[ctx: part-type]
en: Basic Data
pt: Dados Básicos

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Reserved
pt: ChromeOS Reservado

[ctx: part-type]
en: EFI System
pt: EFI Sistema

[ctx: part-type]
en: Empty
pt: Vazio

[ctx: part-type]
en: Extended
pt: Estendido

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Boot
pt: FreeBSD Arranque

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Data
pt: FreeBSD Dados

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Swap
pt: FreeBSD Troca

[ctx: part-type]
en: HP-UX Data
pt: HP-UX Dados

[ctx: part-type]
en: HP-UX Service
pt: HP-UX Serviço

[ctx: part-type]
en: Hibernation
pt: Hibernação

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT12
pt: FAT12 Ocultado

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16
pt: FAT16 Ocultado

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16 <32M
pt: FAT16 <32M Ocultado

[ctx: part-type]
en: Hidden HPFS/NTFS
pt: HPFS/NTFS Ocultado

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
pt: W95 FAT16 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32
pt: W95 FAT32 Ocultado

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
pt: W95 FAT32 (LBA) Ocultado

[ctx: part-type]
en: Intel FFS Reserved
pt: Intel FFS Reservado

[ctx: part-type]
en: Linux Filesystem
pt: Linux Sistema de Ficheiros

[ctx: part-type]
en: Linux Reserved
pt: Linux Reservado

[ctx: part-type]
en: Linux Swap
pt: Linux Troca

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM data
pt: Microsoft LDM dados

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM metadata
pt: Microsoft LDM metadados

[ctx: part-type]
en: Microsoft Reserved
pt: Microsoft Reservado

[ctx: part-type]
en: NetBSD Encrypted
pt: NetBSD Encriptado

[ctx: part-type]
en: NetBSD Swap
pt: NetBSD Troca

[ctx: part-type]
en: Solaris Boot
pt: Solaris Arranque

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved
pt: Solaris Reservado

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (2)
pt: Solaris Reservado (2)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (3)
pt: Solaris Reservado (3)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (4)
pt: Solaris Reservado (4)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (5)
pt: Solaris Reservado (5)

[ctx: part-type]
en: Solaris Root
pt: Solaris Raiz

[ctx: part-type]
en: Solaris Swap
pt: Solaris Troca

[ctx: part-type]
en: Unused
pt: Não utilizado

[ctx: partition-info]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: partition-subtype]
en: Generic
pt: Genérico

[ctx: partition-subtype]
en: Other
pt: Outros

[ctx: unknown-job]
en: Unknown (%s)
pt: Desconhecido (%s)
