aspell 0.60.6 - en to ast translation catalogue (281 entries)

en: 
      %s filter: %s
ast: 
      filtru %s: %s

en: 
    #######################################################################
    #
    # Filter: %s
    #   %s
    #
    # configured as follows:
ast: 
    #######################################################################
    #
    # Filtru: %s
    #   %s
    #
    # quedó configurao d'esta miente:

en:     converts from one encoding to another
ast:     convierte d'una codificación a otra

en:     dumps, creates or merges a master, personal, or replacement dictionary.
ast:     vuelca, crea o entemez un diccionariu principal, personal o de troqueos.

en:     lists available dictionaries / filters / filter modes
ast:     llista los diccionarios / filtros / moos disponibles

en:     perform Unicode normalization
ast:     fai la normalización Unicode

en:     reduce the size of a word list via affix compression
ast:     amenorga'l tamañu d'un pallabreru al traviés de la compresión d'afixos

en:   -?|usage         display a brief usage message
ast:   -?|usage           amuesa un mensax d'usu breve

en:   -a|pipe          "ispell -a" compatibility mode
ast:   -a|pipe            mou de compatibilidá con «ispell -a»

en:   -c|check <file>  to check a file
ast:   -c|check <ficheru> pa comprobar un ficheru

en:   -v|version       prints a version line
ast:   -v|version         amuesta una llinia cola versión

en:   <norm-form>      normalization form to use, either none, internal, or strict
ast:   <triba-norm>     triba de normalización que se va usar: none, internal o strict

en:   [dump] config    dumps the current configuration to stdout
ast:   [dump] config      vuelca la configuración actual al stdout

en:   clean [strict]   cleans a word list so that every line is a valid word
ast:   clean [strict]     llimpia un pallabreru pa que cada llinia seya una pallabra válida

en:   config <key>     prints the current value of an option
ast:   config <clave>     amuesa el valor actual d'una opción

en:   conv <from> <to> [<norm-form>]
ast:   conv <orixe> <destín> [<triba-norm>]

en:   dump|create|merge master|personal|repl [<name>]
ast:   dump|create|merge master|personal|repl [<nome>]

en:   expand [1-4]     expands affix flags
ast:   expand [1-4]       espande les marques d'afixos

en:   help             display a detailed help message
ast:   help               amuesa un mensax d'aida detalláu

en:   list             produce a list of misspelled words from standard input
ast:   list               xenera una llista de pallabres mal escrites dende la entrada estándar

en:   munch            generate possible root words and affixes
ast:   munch              xenera les raíces y afixos posibles de les pallabres

en:   norm (<norm-map> | <from> <norm-map> <to>) [<norm-form>]
ast:   norm (<mapa-norm> | <orixe> <mapa-norm> <destín>) [<triba-norm>]

en:   soundslike       returns the sounds like equivalent for each word entered
ast:   soundslike         torna l'asemeyanza fonética de cada pallabra introducida

en:  does not take any parameters.
ast:  nun almite parámetru dalu.

en: "%expression:1" is not a valid regular expression.
ast: «%expression:1» nun ye una espresión regular válida.

en: "%mode:1" error
ast: Fallu de «%mode:1»

en: "%mode:1" error while extend Aspell modes. (out of memory?)
ast: Fallu de «%mode:1» al estender los moos d'Aspell (¿Memoria escosada?)

en: "%mode:1": Magic "%magic:2": bad regular expression after location specifier; regexp reports: "%regerr:3".
ast: «%mode:1»: «%magic:2» máxicu: espresión regular incorreuta depués del especificador d'allugamientu; regexp informa: «%regerr:3».

en: "%mode:1": no magic expression available for magic "%magic:2".
ast: «%mode:1»: nun hai disponible espresión máxica dala pal «%magic:2» máxicu.

en: "%mode:1": no range for magic search given for magic "%magic:2".
ast: «%mode:1»: nun s'afitó'l rangu pa la busca máxica col «%magic:2» máxicu.

en: "%mode:1": no start for magic search given for magic "%magic:2".
ast: «%mode:1»: nun s'afitó l'aniciu pa la busca máxica col «%magic:2» máxicu.

en: "%s" is not a valid flag for the "munch-list" command.
ast: «%s» nun ye una marca válida pal comandu «munch-list».

en: # default:
ast: # por defeutu:

en: <command> is one of:
ast: <comandu> ye ún de los siguientes:

en: ASPELL_CONF env var
ast: variable d'entornu ASPELL_CONF

en: Abort
ast: Encaboxar

en: Abort This Operation
ast: Encaboxa esta operación

en: Accept Changes
ast: Aceutar cambeos

en: Add
ast: Amestar

en: Add Lower
ast: Amestar en minúscules

en: Affix '%aff:1' is corrupt.
ast: L'afixu «%aff:1» ta corruptu.

en: Affix flags found in word but no affix file given.
ast: Atopáronse marque d'afixos na pallabra pero nun s'afitó nengún ficheru d'afixos.

en: Are you sure you want to abort (y/n)?
ast: ¿Tas seguru de que quies encaboxar (s/n)?

en: Aspell version does not match filter's requirement.
ast: La versión d'aspell nun concueya colos requerimientos del filtru.

en: Aspell version does not match mode's requirement.
ast: La versión d'aspell nun concueya colos requerimientos del mou.

en: Available Dictionaries:
        Dictionaries can be selected directly via the "-d" or "master"
        option.  They can also be selected indirectly via the "lang",
        "variety", and "size" options.
ast: Diccionarios disponibles:
        Los diccionarios puen seleicionase direutamente al traviés de la
        opción «-d» o «master». Tamién se puen escoyer indireutamente al
        traviés de les opciones «lang», «variety» y «size».

en: Available Filter Modes:
        Filter Modes are reconfigured combinations of filters optimized for
        files of a specific type. A mode is selected via the "mode" option.
        This will happen implicitly if Aspell is able to identify the file
        type from the extension, and possibility the contents, of the file.
ast: Moos de filtru disponibles:
        Los moos de filtru son combinaciones reconfiguraes de filtros optimizaos
        pa ficheros d'una triba específica. Un mou escuéyese al traviés de la
        opción "mode". Esto faise implícitamente si Aspell ye pa identificar la
        mena de ficheru per aciu de la estensión, y si ye dable, del conteníu
        del ficheru.

en: Available Filters (and associated options):
        Filters can be added or removed via the "filter" option.
ast: Filtros disponibles (y opciones asociaes):
        Los filtros puen amestase o desaniciase al traviés de la opción
        «filter».

en: Backspace
ast: Retrocesu

en: Can't merge a master word list yet. Sorry.
ast: Sentímoslo, tovía nun se pue entemecer un pallabreru principal.

en: Confused by version control.
ast: Confundíu pol control de versión.

en: Could not open the file "%s" for reading
ast: Nun se pudo abrir el ficheru «%s» pa lleelu

en: Could not open the file "%s" for writing. File not saved.
ast: Nun se pudo abrir el ficheru «%s» pa escribilu. El ficheru nun quedó guardáu.

en: Delete
ast: Suprimir

en: Delete the next character
ast: Borra'l caráuter siguiente

en: Delete the previous character
ast: Borra'l caráuter anterior

en: Does not contain any alphabetic characters.
ast: Nun tien nengún caráuter alfabéticu.

en: Empty extension at char %char:1.
ast: Estensión vacia nel caráuter %char:1.

en: Empty option specifier.
ast: Especificador d'opción vaciu.

en: Empty string.
ast: Cadena vacia.

en: End
ast: Fin

en: Enter
ast: Intro

en: Error setting filter description.
ast: Fallu al afitar la descripción del filtru.

en: Error:
ast: Fallu:

en: Error: %s
ast: Fallu: %s

en: Error: Stdin not a terminal.
ast: Fallu: Stdin nun ye un terminal.

en: Error: You must specify at least %d parameters for "%s".
ast: Fallu: Has especificar a lo menos %d parámetros pa «%s».

en: Exit
ast: Colar

en: Expected language "%lang:1" but got "%prev:2".
ast: Esperábase l'idioma «%lang:1» pero atopóse «%prev:2».

en: Expecting "%modekey:1" key.
ast: Esperábase la clave «%modekey:1».

en: Filter option already exists.
ast: La opción del filtru yá esiste.

en: HTML attributes to always check
ast: atributos HTML qu'han revisase siempre

en: HTML tags to always skip the contents of
ast: etiquetes HTML de les qu'omitir siempre'l so conteníu

en: Home
ast: Aniciu

en: Ignore
ast: Inorar

en: Ignore all
ast: Inorar too

en: Invalid Input
ast: Entrada non válida

en: Invalid Option: %s
ast: Opción non válida: %s

en: Invalid UTF-8 sequence at position %ld.
ast: Secuencia UTF-8 non válida nel allugamientu %ld.

en: Invalid keymapping: %s
ast: Mapa de tecláu non válidu: %s

en: Kill all characters to the EOL
ast: Desanicia tolos caráuteres hasta'l final de llinia

en: Left
ast: Esquierda

en: Missing magic mode expression.
ast: Falta la espresión del mou máxicu.

en: Move Back one space
ast: Retrocede un espaciu

en: Move Forward one space
ast: Avanza un espaciu

en: Move to the beginning of the line
ast: Va al aniciu de la llinia

en: Move to the end of the line
ast: Va a lo cabero de la llinia

en: No word lists can be found for the language "%lang:1".
ast: Nun s'atoparon pallabreros pal idioma «%lang:1».

en: Only one file name may be specified.
ast: Namái se pue especificar un nome de ficheru.

en: Operation Not Supported: %what:1
ast: Operación non soportada: %what:1

en: Option "%option:1" possibly specified prior to filter.
ast: La opción «%option:1» seique tea especificada enantes que'l filtru.

en: Option modifier unknown.
ast: Modificador d'opción desconocíu.

en: Possibly incorrect count.
ast: Recuentu posiblemente incorreutu.

en: Replace
ast: Trocar

en: Replace all
ast: Trocar too

en: Right
ast: Drecha

en: SGML attributes to always check
ast: atributos SGML qu'han revisase siempre

en: SGML tags to always skip the contents of
ast: etiquetes SGML de les qu'omitir siempre'l so conteníu

en: Sorry "create/merge personal" is currently unimplemented.
ast: Sentímoslo, anguaño «create/merge personal» nun ta implementáu.

en: Sorry "create/merge repl" is currently unimplemented.
ast: Sentímoslo, anguaño «create/merge repl» nun ta implementáu.

en: Sorry "filter" is currently unimplemented.
ast: Sentímoslo, anguaño «filter» nun ta implementáu.

en: Sorry I won't overwrite "%s"
ast: Sentímoslo, nun se va sobreescribir «%s»

en: Sorry that is an invalid choice!
ast: ¡Sentímoslo, esa ye una escoyeta non válida!

en: Suggestion Time: %f
ast: Tiempu de suxerencies: %f

en: TeX commands
ast: comandos TeX

en: Texinfo commands to ignore the parameters of
ast: comando Texinfo de los qu'han inorase los parámetros

en: Texinfo environments to ignore
ast: entornos Tesinfo qu'han inorase

en: The Unicode code point U+%04X is unsupported.
ast: El códigu Unicode U+%04X nun ta soportáu.

en: The affix flag '%aff:1' can not be applied to word "%word:2".
ast: La marca d'afixu «%aff:1» nun pue ser aplicada a la pallabra «%word:2».

en: The affix flag '%aff:1' is invalid for word "%word:2".
ast: La marca d'afixu «%aff:1» nun ye válida pa la pallabra «%word:2».

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the beginning of a word.
ast: El caráuter «%s» (U+%02X) nun pue apaecer al entamu d'una pallabra.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the end of a word.
ast: El caráuter «%s» (U+%02X) nun pue apaecer al final d'una pallabra.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear in the middle of a word.
ast: El caráuter «%s» (U+%02X) nun pue apaecer en mediu d'una pallabra.

en: The character '%s' (U+%02X) must be followed by an alphabetic character.
ast: El caráuter «%s» (U+%02X) ha tar siguíu por un caráuter alfabéticu.

en: The character '\r' (U+0D) may not appear at the end of a word. This probably means means that the file is using MS-DOS EOL instead of Unix EOL.
ast: El caráuter «\
    » (U+0D) nun pue apaecer al final d'una pallabra. Esto probablemente seya porque'l ficheru tea usando'l fin de llinia MS-DOS en cuenta del d'Unix.

en: The condition "%cond:1" does not guarantee that "%strip:2" can always be stripped.
ast: La condición «%cond:1» nun garantiza que se puea obtener siempre «%strip:2».

en: The condition "%cond:1" is invalid.
ast: La condición «%cond:1» nun ye válida.

en: The conversion from "%encod:1" to "%encod2:2" is not supported.
ast: La conversión de «%encod:1» a «%encod2:2» nun ta soportada.

en: The directory "%dir:1" can not be opened for reading.
ast: El direutoriu "%dir:1" nun se pue abrir pa lleelu.

en: The encoding "%encod:1" is not known.
ast: Nun se conoz la codificación «%encod:1».

en: The encoding "%encod:1" is not supported.
ast: Nun se soporta la codificación «%encod:1».

en: The file "%file:1" can not be opened
ast: El ficheru «%file:1» nun se pue abrir

en: The file "%file:1" can not be opened for reading.
ast: El ficheru «%file:1» nun se pue abrir pa lleelu.

en: The file "%file:1" can not be opened for writing.
ast: El ficheru «%file:1» nun se pue abrir pa escribilu.

en: The file "%file:1" is not in the proper format.
ast: El ficheru «%file:1» nun tien el formatu apropiáu.

en: The file "%file:1" is not in the proper format. Expected the file to be in "%exp:2" not "%got:3".
ast: El ficheru «%file:1» nun tien el formatu afechiscu. Esperábase que'l ficheru tuviera en «%exp:2» en cuenta d'en «%got:3».

en: The file "%filter:1" does not contain any filters.
ast: El ficheru «%filter:1» nun contién filtru dalu.

en: The file name "%file:1" is invalid.
ast: El nome de ficheu «%file:1» nun ye válidu.

en: The filter "%filter:1" does not exist.
ast: El filtru «%filter:1» nun esiste.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "clear-".
ast: La clave «%key:1» nun almite parámetros cuando lleva'l prefixu «clear-».

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "dont-" or "disable-".
ast: La clave «%key:1» nun almite parámetros cuando lleva'l prefixu «dont-» nin «disable-».

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "reset-".
ast: La clave «%key:1» nun almite parámetros cuando lleva'l prefixu «reset-».

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by an "enable-".
ast: La clave «%key:1» nun almite parámetros cuando lleva'l prefixu «enable-».

en: The key "%key:1" is not %accepted:2 and is thus invalid.
ast: La clave «%key:1» nun ye %accepted:2 y, poro, nun ye válida.

en: The key "%key:1" is not a boolean.
ast: La clave «%key:1» nun ye un booleanu.

en: The key "%key:1" is not a list.
ast: La clave «%key:1» nun ye una llista.

en: The key "%key:1" is not a string.
ast: La clave «%key:1» nun ye una cadena de testu.

en: The key "%key:1" is not an integer.
ast: La clave «%key:1» nun ye un númberu enteru.

en: The key "%key:1" is unknown.
ast: Nun se conoz la clave «%key:1».

en: The language "%lang:1" is not known.
ast: Nun se conoz l'idioma «%lang:1».

en: The language "%lang:1" is not supported.
ast: Nun se soporta l'idioma «%lang:1».

en: The main word list is unavailable.
ast: Nun ta disponible'l pallabreru principal.

en: The method "%what:1" is unimplemented in "%where:2".
ast: El métodu «%what:1» nun ta implementáu en «%where:2».

en: The personal word list is unavailable.
ast: Nun ta disponible'l pallabreru personal.

en: The required field "name" is missing.
ast: Falta'l campu requeríu «nome».

en: The session word list is unavailable.
ast: Nun ta disponible'l pallabreru de la sesión.

en: The soundslike "%sl:2" is not known.
ast: Nun se conoz l'asemeyanza fonética «%sl:2».

en: The string "%str:1" is invalid.
ast: La cadena «%str:1» nun ye válida.

en: The total length is larger than 240 characters.
ast: La llonxitú total ye mayor de 240 caráuteres.

en: The total word length, with soundslike data, is larger than 240 characters.
ast: La llonxitú total de la pallabra, contando los datos de l'asemeyanza fonética, ye mayor de 240 caráuteres.

en: The value "%value:2" is not %accepted:3 and is thus invalid for the key "%key:1".
ast: El valor «%value:2» nun ye %accepted:3 y, poro, nun ye válidu pa la clave «%key:1».

en: The value for option "%key:1" can not be changed.
ast: El valor de la opción «%key:1» nun se pue camudar.

en: The word "%word:1" is invalid.
ast: La pallabr «%str:1» nun ye válida.

en: There must be at least one "add" line.
ast: Ha haber a lo menos una llinia «add».

en: This could also mean that the file "%s" could not be opened for reading or does not exist.
ast: Esto tamién podría significar que'l ficheru «%s» nun se pudo abrir pa lleelu o que nun esiste.

en: This is probably because:
ast: Esto pue ser porque:

en: Time to load word list:
ast: Tiempu pa cargar el pallabreru:

en: Unhandled Error:
ast: Fallu non esperáu:

en: Unicode normalization form: none, nfd, nfc, comp
ast: Normalización Unicode: none, nfd, nfc, comp

en: Unicode normalization required for current lang
ast: necesítase normalización Unicode pal idioma actual

en: Unknown Action: %s
ast: Aición desconocida: %s

en: Unknown mode description key "%key:1".
ast: Clave de descripción de mou «%key:1» desconocida.

en: Unknown mode: "%mode:1".
ast: Mou desconocíu: «%mode:1».

en: Usage: aspell [options] <command>
ast: Usu: aspell [opciones] <comandu>

en: Use option modifiers only within named option.
ast: Usar modificadores d'opción namái cola opción nomada.

en: Version specifier missing key: "aspell".
ast: L'especificador de versión nun tien la clave: «aspell».

en: WARNING: Unable to enter Nroff mode: %s
ast: AVISU: Nun se pue entrar nel mou Nroff: %s

en: Warning: %s Skipping string.
ast: Avisu: Omitiendo cadena %s.

en: Warning: %s Skipping word.
ast: Avisu: Omitiendo pallabra %s.

en: Warning: Removing inapplicable affix '%s' from word %s.
ast: Avisu: Desaniciando afixu «%s» non aplicable de la pallabra %s.

en: Warning: Removing invalid affix '%s' from word %s.
ast: Avisu: Desaniciando afixu «%s» non válidu de la pallabra %s.

en: With:
ast: Con:

en: Wrong endian order.
ast: Ordenación endian incorreuta.

en: Wrong soundslike version.
ast: Versión d'asemeyanza fonética incorreuta.

en: Wrong soundslike.
ast: Asemeyanza fonética incorreuta.

en: You must specify a file name.
ast: Has especificar un nome de ficheru.

en: You must specify a parameter for "%s".
ast: Has especificar un parámetru pa «%s».

en: You must specify an action
ast: Has especificar una aición

en: Yy
ast: SsYy

en: [options] is any of the following:
ast: [options] ye una de les siguientes:

en: a number between 0 and 1
ast: un númberu ente 0 y 1

en: a positive integer
ast: un númberu enteru positivu

en: a string of 'o','O','p',or 'P'
ast: una cadena d'ente «o», «O», «p» o «P»

en: add or removes a filter
ast: amiesta o desanicia un filtru

en: attempts to clean words so that they are valid
ast: fai por llimpiar les pallabres pa que seyan válides

en: avoid lossy conversions when normalization
ast: evitar conversiones con perda al normalizar

en: base name of the main dictionary to use
ast: nome del diccionariu principal a usar

en: boolean
ast: booleanu

en: characters to insert when a word is split
ast: caráuteres a amestar cuando se dixebra una pallabra

en: check TeX comments
ast: comprobar comentarios TeX

en: check if affix flags are valid
ast: comprobar si les marques d'afixos son válides

en: check if words are valid
ast: comprobar si les pallabres son válides

en: compute soundslike on demand rather than storing
ast: calcular l'asemeyanza fonética cuando seya necesario

en: consider run-together words legal
ast: considerar llegales les pallabres compuestes

en: context delimiters (separated by spaces)
ast: dellimitadores de contestu (separtaos por espacios)

en: create a backup file by appending ".bak"
ast: crear una copia de seguridá amestando «.bak» al nome del ficheru

en: create dictionary aliases
ast: crear alies de diccionariu

en: create missing root/affix combinations
ast: crear combinaciones raiz/afixu que falten

en: deprecated, use lang instead
ast: obsoletu, usar lang en cuenta d'él

en: dlopen returned "%return:1".
ast: dlopen tornó «%return:1».

en: edit distance to use, override sug-mode default
ast: distancia d'edición a usar, nun se tien en cuenta el sug-mode por defeutu

en: either "true" or "false"
ast: o "true" o "false"

en: email quote characters
ast: caráuteres de cita del corréu electrónicu

en: enable Unicode normalization
ast: activar normalización Unicode

en: enable warnings
ast: activar avisos

en: encoding to expect data to be in
ast: codificación esperada pa los datos

en: enter Email mode.
ast: entrar nel mou Email.

en: enter HTML mode.
ast: entrar nel mou HTML.

en: enter Nroff mode.
ast: entrar nel mou Nroff.

en: enter TeX mode.
ast: entrar nel mou TeX.

en: experimental filter for hiding delimited contexts
ast: filtru esperimental p'anubrir contestos dellimitaos

en: extra dictionaries to use
ast: diccionarios adicionales a usar

en: extra information for the word list
ast: información adicional pal pallabreru

en: filter for dealing with HTML documents
ast: filtru pa remanar documentos HTML

en: filter for dealing with Nroff documents
ast: filtru pa remanar documentos Nroff

en: filter for dealing with TeX/LaTeX documents
ast: filtru pa remanar documentos TeX/LaTeX

en: filter for dealing with Texinfo documents
ast: filtru pa remanar documentos Texinfo

en: filter for dealing with generic SGML/XML documents
ast: filtru pa remanar documentos SGML/XML

en: filter for skipping quoted text in email messages
ast: filtru pa omitir les cites de los mensaxes de corréu electrónicu

en: filter mode
ast: mou de filtru

en: filter to skip URL like constructs
ast: filtru pa omitir construcciones del tipu URL

en: ignore accents when checking words -- CURRENTLY IGNORED
ast: inorar tildes al comprobar les pallabres -- ANGUAÑO INORAES

en: ignore case when checking words
ast: inorar mayúscules/minúscules al comprobar les pallabres

en: ignore commands to store replacement pairs
ast: inorar comandos de guardáu de les pareyes de troquéu

en: ignore words <= n chars
ast: inorar pallabres con <= de n caráuteres

en: in the form "<name> <value>"
ast: na forma "<nome> <valor>"

en: indicator for affix flags in word lists -- CURRENTLY IGNORED
ast: indicador pa les marque d'afixos nos pallabreros -- ANGUAÑO INORÁU

en: integer
ast: enteru

en: is not one of the allowed types
ast: nun ye nenguna de les tribes permitíes

en: keyboard definition to use for typo analysis
ast: definición del tecláu pal análisis d'errores ortográficos

en: keymapping for check mode: "aspell" or "ispell"
ast: mapa de tecláu pal mou de revisión: «aspell» o «ispell»

en: language code
ast: códigu del idioma

en: list
ast: llista

en: location for personal files
ast: allugamientu de los ficheros personales

en: location of language data files
ast: allugamientu de los ficheros de datos d'idioma

en: location of local language data files
ast: allugamientu de los ficheros de datos del idioma llocal

en: location of main configuration file
ast: allugamientu del ficheru de configuración principal

en: location of the main word list
ast: allugamientu del pallabreru principal

en: main configuration file
ast: ficheru de configuración principal

en: maximum number that can be strung together
ast: númberu másimu que pue ser aunao

en: minimal length of interior words
ast: llonxitú mínima de les pallabres interiores

en: mode for checking C++ comments and string literals
ast: mou pa comprobar comentarios C++ y lliterales de cadenes

en: mode for checking HTML documents
ast: mou pa comprobar documentos HTML

en: mode for checking Nroff documents
ast: mou pa comprobar documentos Nroff

en: mode for checking Perl comments and string literals
ast: mou pa comprobar comentarios Perl y lliterales de cadenes

en: mode for checking TeX/LaTeX documents
ast: mou pa comprobar documentos TeX/LaTeX

en: mode for checking Texinfo documents
ast: mou pa comprobar documentos Texinfo

en: mode for checking generic SGML/XML documents
ast: mou pa remanar documentos SGML/XML

en: mode for skipping quoted text in email messages
ast: mou pa omitir les cites de los mensaxes de corréu electrónicu

en: mode to check any lines starting with a #
ast: mou pa comprobar les llinies qu'entamen por #

en: mode to disable all filters
ast: mou pa desactivar tolos filtros

en: mode to skip URL like constructs (default mode)
ast: mou pa omitir construcciones del tipu URL (mou por defeutu)

en: no longer used
ast: yá nun s'usa

en: not a version number
ast: nun ye un númberu de versión

en: num chars that can appear before the quote char
ast: númberu de caráuteres que puen apaecer enantes del caráuter de cita

en: one of ultra, fast, normal, slow, or bad-spellers
ast: ún d'ente ultra, fast, normal, slow o bad-spellers

en: partially expand affixes for better suggestions
ast: espander parcialmente los afixos pa sacar suxerencies meyores

en: path(s) aspell looks for filters
ast: camín/caminos onde aspell gueta los filtros

en: personal configuration file
ast: ficheru de configuración personal

en: personal dictionary file name
ast: nome de ficheru del diccionariu personal

en: prefix directory
ast: direutoriu de prefixos

en: remove invalid affix flags
ast: desaniciar marques d'afixos non válides

en: replacements list file name
ast: nome de ficheru de la llista de troqueo

en: reverse the order of the suggest list
ast: invertir l'orde de la llista de suxerencies

en: save replacement pairs on save all
ast: guardar les pareyes de troquéu en guardar too

en: search order for modules
ast: orde de busca pa los módulos

en: search path for word list information files
ast: camín de busca pa los ficheros d'información del pallabreru

en: set module name
ast: afitar el nome del módulu

en: set the prefix based on executable location
ast: afitar el prefixu acordies col allugamientu del executable

en: size of the word list
ast: tamañu del palla

en: skip invalid words
ast: omitir pallabres non válides

en: string
ast: testu

en: suggest possible replacements
ast: suxerir los troqueos posibles

en: suggestion mode
ast: mou de suxerencies

en: swaps visible and invisible text
ast: cambia ente testu visible y invisible

en: time load time and suggest time in pipe mode
ast: tiempu de carga y de suxerencia nel mou pipe

en: use affix compression when creating dictionaries
ast: usar compresión d'afixos al crear diccionarios

en: use byte offsets instead of character offsets
ast: usar desplazamientos de byte en cuenta de desplazamientos de caráuteres

en: use personal, replacement & session dictionaries
ast: usar los diccionarios personal, de troquéu y de sesión

en: use replacement tables, override sug-mode default
ast: usar tables de troquéu, nun se tien en cuenta el sug-mode por defeutu

en: use typo analysis, override sug-mode default
ast: usar l'análisis d'errores ortrográficos, nun se tien en cuenta el sug-mode por defeutu
