RPM - en to cmn translation catalogue (639 entries)

en: 
    
    RPM build errors:
cmn: 
    
    RPM 建置錯誤：

en:  failed -
cmn:  失敗 -

en:  on file
cmn:   於檔案

en: ! only on numbers
cmn: ! 只能用於數字

en: "%s" specifies multiple packages:
cmn: 「%s」指定多個套件：

en: %%changelog entries must start with *
cmn: %%changelog 條目必須以 * 符號開頭

en: %%changelog not in descending chronological order
cmn: %%changelog 並非遞減編年順序

en: %%dev glob not permitted: %s
cmn: %%dev 不允許透過 glob 解析：%s

en: %%patch without corresponding "Patch:" tag
cmn: %%patch 卻無相應的「Patch:」標籤

en: %%semodule requires a file path
cmn: %%semodule 需要檔案路徑

en: %%{buildroot} can not be "/"
cmn: %%{buildroot} 不可為「/」

en: %%{buildroot} couldn't be empty
cmn: %%{buildroot} 不可是空的

en: %3d<%*s(empty)
cmn: %3d<%*s(清空)

en: %a %b %d %Y
cmn: %Y %b %d %a

en: %s %d defined multiple times
cmn: %s %d 被定義許多次

en: %s %s: remove failed: %s
cmn: %s %s：移除失敗：%s

en: %s already contains identical signature, skipping
cmn: %s 已經含有相同的簽名，跳過

en: %s cannot be installed
cmn: %s 無法安裝

en: %s conflicts with %s%s
cmn: %s 與 %s%s 衝突

en: %s created as %s
cmn: %s 已建立為 %s

en: %s failed: %x
cmn: %s 失敗：%x

en: %s field must be present in package: %s
cmn: %s 欄位必須出現於套件中：%s

en: %s has invalid numeric value, skipped
cmn: %s 有無效的數值，略過

en: %s has too large or too small integer value, skipped
cmn: %s 有過大或過小的整數值，略過

en: %s has too large or too small long value, skipped
cmn: %s 有過大或過小的 long 數值，略過

en: %s is a Delta RPM and cannot be directly installed
cmn: %s 是個差異 RPM 而無法直接安裝

en: %s is needed by %s%s
cmn: %s 被 %s%s 需要

en: %s is obsoleted by %s%s
cmn: %s 已被 %s%s 淘汰

en: %s saved as %s
cmn: %s 已被另存為 %s

en: %s scriptlet failed, exit status %d
cmn: %s 指令稿片段失敗，離開狀態 %d

en: %s scriptlet failed, signal %d
cmn: %s 指令稿片段失敗，信號 %d

en: %s scriptlet failed, waitpid(%d) rc %d: %s
cmn: %s 指令稿片段失敗，waitpid(%d) rc %d：%s

en: %s: %s
cmn: %s：%s

en: %s: Fflush failed: %s
cmn: %s：Fflush 失敗：%s

en: %s: Fread failed: %s
cmn: %s：Fread 失敗：%s

en: %s: Fwrite failed: %s
cmn: %s: Fwrite 失敗：%s

en: %s: can't load unknown tag (%d).
cmn: %s：無法呼叫不明的標籤 (%d)。

en: %s: cannot read header at 0x%x
cmn: %s：無法讀取位於 0x%x 的標頭

en: %s: chroot directory not set
cmn: %s：chroot 目錄未設定

en: %s: failed to encode
cmn: %s：編碼失敗

en: %s: headerRead failed: %s
cmn: %s：headerRead 失敗：%s

en: %s: import read failed(%d).
cmn: %s：匯入時讀取失敗(%d)。

en: %s: key %d import failed.
cmn: %s：金鑰 %d 匯入失敗。

en: %s: key %d not an armored public key.
cmn: %s：金鑰 %d 不是受保護的公鑰。

en: %s: line: %s
cmn: %s: 列：%s

en: %s: not an armored public key.
cmn: %s：不是一個受保護的公鑰。

en: %s: not an rpm package (or package manifest)
cmn: %s：不是一個 rpm 套件 (或套件清單)

en: %s: not an rpm package (or package manifest): %s
cmn: %s：不是一個 rpm 套件 (或套件清單)：%s

en: %s: open failed: %s
cmn: %s：開啟失敗：%s

en: %s: option table misconfigured (%d)
cmn: %s：選項表格設定不當 (%d)

en: %s: public key read failed.
cmn: %s：公鑰讀入失敗。

en: %s: read manifest failed: %s
cmn: %s：讀取清單失敗：%s

en: %s: reading of public key failed.
cmn: %s：讀取公鑰時失敗。

en: %s: regcomp failed: %s
cmn: %s：regcomp 失敗：%s

en: %s: regexec failed: %s
cmn: %s：regexec 失敗：%s

en: %s: rpmReadSignature failed: %s
cmn: %s：rpmReadSignature 失敗：%s

en: %s: rpmWriteSignature failed: %s
cmn: %s：rpmWriteSignature 失敗：%s

en: %s: writeLead failed: %s
cmn: %s：writeLead 失敗：%s

en: %s:%d: Argument expected for %s
cmn: %s:%d：預期用於 %s 的引數

en: %s:%d: Got a %%else with no %%if
cmn: %s:%d：有個 %%else 沒有對應 %%if

en: %s:%d: Got a %%endif with no %%if
cmn: %s:%d：有個 %%endif 沒有對應 %%if

en: %s:%d: bad %%if condition
cmn: %s:%d：不當的 %%if 條件

en: %s:%d: malformed %%include statement
cmn: %s:%d：異常的 %%include 敘述

en: && and || not suported for strings
cmn: 字串不支援 && 和 ||

en: '%s' type given with other types in %%semodule %s. Compacting types to '%s'.
cmn: %s 類型於 %%semodule %s 中與其他類型給定。壓縮類型為 %s。

en: 'EXPR'
cmn: 「EXPR」

en: 'MACRO EXPR'
cmn: 「MACRO EXPR」

en: (contains no files)
cmn: (未包含檔案)

en: (installed)
cmn: (已安裝)

en: (invalid type)
cmn: (無效型態)

en: (invalid xml type)
cmn: (無效 xml 類型)

en: (no error)
cmn: (無錯誤)

en: (no state)
cmn: (無狀態)

en: (none)
cmn: (無)

en: (not a blob)
cmn: (不是 blob)

en: (not a number)
cmn: (不是一個數字)

en: (not a string)
cmn: (不是字串)

en: (not an OpenPGP signature)
cmn: (不是個 OpenPGP 簽名)

en: (not base64)
cmn: (不是 base64)

en: (unknown %3d)
cmn: (不明的 %3d)

en: (unknown)
cmn: (不明)

en: * / not suported for strings
cmn: 字串不支援 *、/

en: - not suported for strings
cmn: 字串不支援 -

en: - only on numbers
cmn: - 只能用於數字

en: --allfiles may only be specified during package installation
cmn: --allfiles 只能在套件安裝時指定

en: --allmatches may only be specified during package erasure
cmn: --allmatches 只能在套件抹除時指定

en: --excludedocs may only be specified during package installation
cmn: --excludedocs 只能在套件安裝時指定

en: --hash (-h) may only be specified during package installation and erasure
cmn: --hash (-h) 只能在套件安裝與抹除時指定

en: --ignorearch may only be specified during package installation
cmn: --ignorearch 只能在套件安裝時指定

en: --ignoreos may only be specified during package installation
cmn: --ignoreos 只能在套件安裝時指定

en: --ignoresize may only be specified during package installation
cmn: --ignoresize 只能在套件安裝時指定

en: --includedocs may only be specified during package installation
cmn: --includedocs 只能在套件安裝時指定

en: --justdb may only be specified during package installation and erasure
cmn: --justdb 只能在套件安裝和抹除時指定

en: --nodeps may only be specified during package installation, erasure, and verification
cmn: --nodeps 只能在套件安裝、抹除與驗證時指定

en: --percent may only be specified during package installation and erasure
cmn: --percent 只能在套件安裝與抹除時指定

en: --prefix may only be used when installing new packages
cmn: --prefix 只能在安裝新套件時使用

en: --relocate and --excludepath may only be used when installing new packages
cmn: --relocate 和 --excludepath 只能在安裝新套件時使用

en: --replacepkgs may only be specified during package installation
cmn: --replacepkgs 只能在套件安裝時指定

en: --test may only be specified during package installation and erasure
cmn: --test 只能在套件安裝與抹除時指定

en: : expected following ? subexpression
cmn: : 預期跟著 ? 子表述式

en: <FILE:...>
cmn: <FILE:…>

en: <lua> scriptlet support not built in
cmn: <lua> 指令稿片段支援未內建

en: ======================== active %d empty %d
cmn: ======================== 作用中 %d 清空 %d

en: ? expected in expression
cmn: ? 預期於表述式中

en: A %% is followed by an unparseable macro
cmn: 在無法剖析的巨集之後跟著一個 %%

en: Arch dependent binaries in noarch package
cmn: noarch 套件中有依賴架構的二進位檔

en: Architecture is excluded: %s
cmn: 被排除的架構：%s

en: Architecture is not included: %s
cmn: 未包含的架構：%s

en: Archive file not in header
cmn: 在標頭中沒有封存檔

en: Bad arch/os number: %s (%s:%d)
cmn: 不當架構/作業系統編號：%s (%s:%d)

en: Bad dirmode spec: %s(%s)
cmn: 不當目錄模式規格：%s(%s)

en: Bad exit status from %s (%s)
cmn: 來自 %s 的不當離開狀態 (%s)

en: Bad file: %s: %s
cmn: 不當檔案：%s：%s

en: Bad magic
cmn: 不當魔法數字

en: Bad mode spec: %s(%s)
cmn: 不當模式規格：%s(%s)

en: Bad package specification: %s
cmn: 不當套件規格：%s

en: Bad source: %s: %s
cmn: 不當原始碼：%s：%s

en: Bad syntax: %s(%s)
cmn: 不當語法：%s(%s)

en: Bad/unreadable  header
cmn: 不當或無法讀取的標頭

en: Base modules '%s' and '%s' have overlapping types
cmn: 基本模組 %s 與 %s 有重疊的類型

en: Binaries arch (%d) not matching the package arch (%d).
cmn: 二進位架構 (%d) 無法匹配套件架構 (%d)。

en: Build options with [ <specfile> | <tarball> | <source package> ]:
cmn: 組建選項中使用 [ <specfile> | <tarball> | <source package> ]：

en: Building for target %s
cmn: 建置目標 %s

en: Building target platforms: %s
cmn: 建置目標平臺：%s

en: Can't mix special %s with other forms: %s
cmn: 無法混合特殊 %s 與其他表單：%s

en: Cannot sign RPM v3 packages
cmn: 無法簽署 RPM v3 套件

en: Checking for unpackaged file(s): %s
cmn: 正在檢查未打包的檔案：%s

en: Cleaning up / removing...
cmn: 清理/移除…

en: Common options for all rpm modes and executables:
cmn: 用於所有 rpm 模式和可執行檔案的共同選項：

en: Copyright (C) 1998-2002 - Red Hat, Inc.
cmn: 著作權所有 (C) 1998-2002 - Red Hat, Inc.

en: Could not canonicalize hostname: %s
cmn: 無法標準化主機名稱：%s

en: Could not exec %s: %s
cmn: 無法執行 %s：%s

en: Could not generate output filename for package %s: %s
cmn: 無法產生套件 %s 的檔案名稱輸出：%s

en: Could not open %%files file %s: %m
cmn: 無法開啟 %%files 檔案 %s：%m

en: Could not open %s file: %s
cmn: 無法開啟 %s 檔案：%s

en: Could not open %s: %s
cmn: 無法開啟 %s：%s

en: Couldn't create pipe for %s: %m
cmn: 無法為 %s 建立管線：%m

en: Couldn't create temporary file for %s: %s
cmn: 無法建立暫存檔用於 %s：%s

en: Couldn't download %s
cmn: 無法下載 %s

en: Couldn't duplicate file descriptor: %s: %s
cmn: 無法複製檔案描述符號：%s：%s

en: Couldn't exec %s: %s
cmn: 無法執行 %s：%s

en: Couldn't fork %s: %s
cmn: 無法分支 %s：%s

en: Database options:
cmn: 資料庫選項：

en: Dependency tokens must begin with alpha-numeric, '_' or '/'
cmn: 依存字組必須以英數字、_ 或 / 開頭

en: Digest mismatch
cmn: 摘要不符

en: Directory not found: %s
cmn: 找不到目錄：%s

en: Downloading %s to %s
cmn: 正在下載 %s 到 %s

en: Duplicate %s entries in package: %s
cmn: 套件中有重複的 %s 條目：%s

en: Duplicate locale %s in %%lang(%s)
cmn: 複製語區 %s 於 %%lang(%s)

en: Empty file classifier
cmn: 空的檔案分類器

en: Error executing scriptlet %s (%s)
cmn: 執行指令稿片段 %s (%s) 時發生錯誤

en: Error parsing %%setup: %s
cmn: 剖析 %%setup 時發生錯誤：%s

en: Error parsing %s: %s
cmn: 剖析 %s 時發生錯誤：%s

en: Error parsing tag field: %s
cmn: 剖析標籤欄位時發生錯誤：%s

en: Error reading %%files file %s: %m
cmn: 讀取 %%files 檔案 %s 時發生錯誤：%m

en: Exec of %s failed (%s): %s
cmn: 執行 %s 失敗 (%s)：%s

en: Executing "%s":
cmn: 正在執行「%s」：

en: Executing(%s): %s
cmn: 正在執行(%s)：%s

en: Execution of "%s" failed.
cmn: 「%s」執行失敗。

en: Expecting %%semodule tag: %s
cmn: 預期 %%semodule 標籤：%s

en: Failed build dependencies:
cmn: 相依性建置失敗：

en: Failed dependencies:
cmn: 相依關係失敗：

en: Failed to determine a policy name: %s
cmn: 確定策略名稱時失敗：%s

en: Failed to dlopen %s %s
cmn: dlopen %s %s 時失敗

en: Failed to encode policy file: %s
cmn: 編碼策略檔案時失敗：%s

en: Failed to find %s:
cmn: 找不到 %s：

en: Failed to get policies from header
cmn: 從標頭提取策略時失敗

en: Failed to open tar pipe: %m
cmn: 無法開啟 tar 管線：%m

en: Failed to read  policy file: %s
cmn: 讀取策略檔案時失敗：%s

en: Failed to read auxiliary vector, /proc not mounted?
cmn: 讀取輔助向量時失敗，/proc 未掛載？

en: Failed to read spec file from %s
cmn: 無法從 %s 讀取規格檔

en: Failed to rename %s to %s: %m
cmn: 無法將 %s 重新命名為 %s：%m

en: Failed to resolve symbol %s: %s
cmn: 解析符號 %s 時失敗：%s

en: File %s does not appear to be a specfile.
cmn: %s 似乎不是規格檔。

en: File %s is not a regular file.
cmn: %s 不是通常的檔案。

en: File %s is smaller than %u bytes
cmn: 檔案 %s 小於 %u 位元組

en: File %s: %s
cmn: 檔案 %s：%s

en: File capability support not built in
cmn: 檔案功能支援未內建於

en: File listed twice: %s
cmn: 列出了兩次的檔案：%s

en: File must begin with "/": %s
cmn: 檔案必須以「/」開頭：%s

en: File needs leading "/": %s
cmn: 檔案需要以「/」開頭：%s

en: File not found by glob: %s
cmn: 透過 glob 解析找不到檔案：%s

en: File not found: %s
cmn: 找不到檔案：%s

en: File too large for archive
cmn: 檔案太大而無法封存

en: Finding  %s: %s
cmn: 正在尋找 %s：%s

en: Generating %d missing index(es), please wait...
cmn: 正在產生 %d 個缺少的索引，請稍待…

en: Header
cmn: 標頭

en: Header size too big
cmn: 標頭尺寸過大

en: Ignoring invalid regex %s
cmn: 忽略無效的正規表示式 %s

en: Incomplete data line at %s:%d
cmn: 不完整資料列位於 %s:%d

en: Incomplete default line at %s:%d
cmn: 不完整預設列位於 %s:%d

en: Install/Upgrade/Erase options:
cmn: 安裝/升級/抹除選項：

en: Installed (but unpackaged) file(s) found:
    %s
cmn: 找到已安裝 (但未打包) 的檔案：
    %s

en: Installing %s
cmn: 正在安裝 %s

en: Internal error
cmn: 內部錯誤

en: Internal error: Bogus tag %d
cmn: 內部錯誤：假造的標籤 %d

en: Invalid %s token: %s
cmn: 無效的 %s 符記：%s

en: Invalid capability: %s
cmn: 無效的功能：%s

en: Invalid date %u
cmn: 無效的日期 %u

en: Invalid patch number %s: %s
cmn: 無效的修補編號 %s：%s

en: Keyring options:
cmn: 鑰匙圈選項：

en: Macro %%%s failed to expand
cmn: 巨集 %%%s 展開時失敗

en: Macro %%%s has empty body
cmn: 巨集 %%%s 具有空的主體

en: Macro %%%s has illegal name (%%undefine)
cmn: 巨集 %%%s 具有無效的名稱 (%%undefine)

en: Macro %%%s has unterminated body
cmn: 巨集 %%%s 具有未終結的主體

en: Macro %%%s has unterminated opts
cmn: 巨集 %%%s 具有未終結的選項

en: Missing '(' in %s %s
cmn: 在 %s %s 中有遺漏的「(」

en: Missing ')' in %s(%s
cmn: 在 %s(%s 中有遺漏的「)」

en: Missing module path in line: %s
cmn: 缺少模組路徑於列號：%s

en: Missing rpmlib features for %s:
cmn: 缺少 rpmlib 的特色用於 %s：

en: More than one file on a line: %s
cmn: 一列中超過一個檔案：%s

en: NO
cmn: 否

en: NOT OK
cmn: 不正確

en: No "Source:" tag in the spec file
cmn: 規格檔內無「Source:」標籤

en: No compatible architectures found for build
cmn: 找不到可供建置的相容架構

en: No file attributes configured
cmn: 無設定檔案特性

en: No patch number %u
cmn: 沒有修補編號 %u

en: No source number %u
cmn: 沒有原始碼編號 %u

en: Non-white space follows %s(): %s
cmn: %s() 之後有非空白空格：%s

en: OK
cmn: 正確

en: OS is excluded: %s
cmn: 被排除的作業系統：%s

en: OS is not included: %s
cmn: 未包含的作業系統：%s

en: Package check "%s" failed.
cmn: 套件檢查「%s」失敗。

en: Package has no %%description: %s
cmn: 套件沒有 %%description：%s

en: Please contact %s
cmn: 請聯絡 %s

en: Plugin %s not loaded
cmn: %s 插件未載入

en: Policy module '%s' duplicated with overlapping types
cmn: 策略模組 %s 有重複的重疊類型

en: PreReq:, Provides:, and Obsoletes: dependencies support versions.
cmn: PreReq:、Provides:、以及 Obsoletes: 相依性支援版本。

en: Preparing packages...
cmn: 準備套件…

en: Preparing...
cmn: 準備…

en: Processing files: %s
cmn: 正在處理檔案：%s

en: Processing policies: %s
cmn: 處理策略：%s

en: Query options (with -q or --query):
cmn: 查詢選項 (使用 -q 或 --query)：

en: Query/Verify package selection options:
cmn: 查詢/驗證所選套件的選項：

en: RPM version %s
cmn: RPM 版本 %s

en: Recognition of file "%s" failed: mode %06o %s
cmn: 檔案「%s」辨識失敗：模式 %06o %s

en: Retrieving %s
cmn: 擷取 %s

en: Signature options:
cmn: 簽名選項：

en: Spec options:
cmn: 規格選項：

en: Symlink points to BuildRoot: %s -> %s
cmn: 指向 BuildRoot 的符號鏈結：%s -> %s

en: This program may be freely redistributed under the terms of the GNU GPL
cmn: 此程式允許在遵守 GNU GPL 條款的前提下自由散布

en: Too many args in data line at %s:%d
cmn: 在資料列的 %s:%d 中有過多引數

en: Too many args in default line at %s:%d
cmn: 在預設列的 %s:%d 中有過多引數

en: Too many arguments in line: %s
cmn: 太多引數於列號：%s

en: Too many levels of recursion in macro expansion. It is likely caused by recursive macro declaration.
cmn: 在巨集展開中有太多層的遞迴。它似乎是遞迴的巨集宣告所造成的。

en: Unable to change root directory: %m
cmn: 無法變更根目錄：%m

en: Unable to open %s for reading: %m.
cmn: 無法開啟 %s 以供讀取：%m。

en: Unable to open %s: %s
cmn: 無法開啟 %s：%s

en: Unable to open current directory: %m
cmn: 無法開啟目前的目錄：%m

en: Unable to open icon %s: %s
cmn: 無法開啟圖示 %s：%s

en: Unable to open spec file %s: %s
cmn: 無法開啟 %s 規格檔：%s

en: Unable to open stream: %s
cmn: 無法開啟串流：%s

en: Unable to open temp file: %s
cmn: 無法開啟暫存檔案：%s

en: Unable to read icon %s: %s
cmn: 無法讀取圖示 %s：%s

en: Unable to reload signature header.
cmn: 無法重新載入簽名標頭。

en: Unable to restore current directory: %m
cmn: 無法還原目前的目錄：%m

en: Unable to restore root directory: %m
cmn: 無法還原根目錄：%m

en: Unable to write package: %s
cmn: 無法寫入套件：%s

en: Unknown file digest algorithm %u, falling back to MD5
cmn: 不明檔案摘要演算法 %u，權宜落回 MD5

en: Unknown file type
cmn: 不明檔案類型

en: Unknown format
cmn: 不明格式

en: Unknown icon type: %s
cmn: 不明的圖示類型：%s

en: Unknown option %c in %s(%s)
cmn: 在 %2$s(%3$s) 中有不明的選項 %1$c

en: Unknown payload compression: %s
cmn: 不明酬載壓縮：%s

en: Unknown system: %s
cmn: 不明系統：%s

en: Unsatisfied dependencies for %s:
cmn: 未滿足 %s 的依存性：

en: Unsupported PGP hash algorithm %u
cmn: 未支援的 PGP 雜湊演算法 %u

en: Unsupported PGP pubkey algorithm %u
cmn: 未支援的 PGP 公鑰演算法 %u

en: Unsupported PGP signature
cmn: 未支援的 PGP 簽名

en: Unsupported payload (%s) in package %s
cmn: 未支援的酬載 (%s) 於套件 %s

en: Unterminated %c: %s
cmn: 未終結的 %c：%s

en: Unusual locale length: "%s" in %%lang(%s)
cmn: 不尋常的語區長度：「%s」於 %%lang(%s)

en: Updating / installing...
cmn: 更新/安裝…

en: V%d %s/%s %s, key ID %s
cmn: V%d %s/%s %s，金鑰識別號 %s

en: Verify options (with -V or --verify):
cmn: 驗證選項 (使用 -V 或 --verify)：

en: Version required
cmn: 所需版本

en: Versioned file name not permitted
cmn: 不允許標上版本的檔案名稱

en: Wrote: %s
cmn: 已寫入：%s

en: YES
cmn: 是

en: You must set "%%_gpg_name" in your macro file
cmn: 您必須在您的巨集檔案中設定「%%_gpg_name」

en: [none]
cmn: [無]

en: ] expected at end of array
cmn: ] 預期在陣列的結尾

en: a hardlink file set may be installed without being complete.
cmn: 硬鏈結檔案組也許沒有被完整安裝。

en: argument is not an RPM package
cmn: 引數不是 RPM 套件

en: arguments to --prefix must begin with a /
cmn: --prefix 的引數必須以「/」開頭

en: arguments to --root (-r) must begin with a /
cmn: --root (-r) 的引數必須以「/」開頭

en: array iterator used with different sized arrays
cmn: 用於不同大小陣列的陣列迭代器

en: bad date in %%changelog: %s
cmn: %%changelog 中含有不當日期：%s

en: bad option '%s' at %s:%d
cmn: 不當選項「%s」位於 %s:%d

en: bogus date in %%changelog: %s
cmn: 假造的日期於 %%changelog：%s

en: build binary package from <source package>
cmn: 從 <source package> 中建置二進位套件

en: build binary package only from <specfile>
cmn: 根據 <specfile> 只建置二進位套件

en: build binary package only from <tarball>
cmn: 從 <tarball> 中只建置二進位套件

en: build source and binary packages from <specfile>
cmn: 根據 <specfile> 建置原始碼套件與二進位套件

en: build source and binary packages from <tarball>
cmn: 從 <tarball> 中建置原始碼套件與二進位套件

en: build source package only from <specfile>
cmn: 根據 <specfile> 只建置原始碼套件

en: build source package only from <tarball>
cmn: 從 <tarball> 中只建置原始碼套件

en: build through %build (%prep, then compile) from <specfile>
cmn: 從 <specfile> 透過 %build (%prep，然後編譯) 來建置

en: build through %build (%prep, then compile) from <tarball>
cmn: 從 <tarball> 透過 %build (%prep，然後編譯) 來建置

en: build through %install (%prep, %build, then install) from <source package>
cmn: 從 <source package> 透過 %install (%prep，%build，然後安裝) 來建置

en: build through %install (%prep, %build, then install) from <specfile>
cmn: 從 <specfile> 透過 %install (%prep，%build，然後安裝) 來建置

en: build through %install (%prep, %build, then install) from <tarball>
cmn: 從 <tarball> 透過 %install (%prep，%build，然後安裝) 來建置

en: build through %prep (unpack sources and apply patches) from <specfile>
cmn: 從 <specfile> 透過 %prep (解包原始碼並套用修補程式) 來建置

en: build through %prep (unpack sources and apply patches) from <tarball>
cmn: 從 <tarball> 透過 %prep (解包原始碼和套用修補檔) 來建置

en: buildroot already specified, ignoring %s
cmn: buildroot 已被指定，忽略 %s

en: can't create %s lock on %s (%s)
cmn: 無法建立 %s 鎖定於 %s (%s)

en: cannot add record originally at %u
cmn: 無法加入原本位於 %u 的記錄

en: cannot create %s: %s
cmn: 無法建立 %s：%s

en: cannot get %s lock on %s/%s
cmn: 無法取得 %s 於 %s/%s 的鎖定

en: cannot open %s at %s:%d: %m
cmn: 無法開啟 %s 於 %s:%d：%m

en: cannot open %s: %s
cmn: 無法開啟 %s：%s

en: cannot open Packages database in %s
cmn: 無法開啟套件資料庫 %s

en: cannot re-open payload: %s
cmn: 無法重新開啟酬載：%s

en: cannot use --prefix with --relocate or --excludepath
cmn: --prefix 不能和 --relocate 或 --excludepath 同時使用

en: create archive failed on file %s: %s
cmn: 建立檔案 %s 封存時失敗：%s

en: create archive failed: %s
cmn: 建立封存時失敗：%s

en: creating a pipe for --pipe failed: %m
cmn: 以 --pipe 建立管線時失敗：%m

en: debug file state machine
cmn: 除錯檔案狀態機器

en: debug payload file state machine
cmn: 對酬載檔案狀態機器除錯

en: debug rpmio I/O
cmn: 除錯 rpmio I/O

en: define MACRO with value EXPR
cmn: 定義 MACRO 值為 EXPR

en: delete package signatures
cmn: 刪除套件簽名

en: dependency comparison supports versions with tilde.
cmn: 依存性的比較支援附有波折號的版本。

en: different
cmn: 不同

en: directory
cmn: 目錄

en: display final rpmrc and macro configuration
cmn: 顯示完整的 rpmrc 與巨集組態

en: display known query tags
cmn: 顯示已知的查詢標籤

en: display the states of the listed files
cmn: 顯示列出的檔案的狀態

en: do not accept i18N msgstr's from specfile
cmn: 不接受來自規格檔的 i18N msgstr

en: do not execute %%post scriptlet (if any)
cmn: 不執行 %%post 指令稿片段 (如果有)

en: do not execute %%postun scriptlet (if any)
cmn: 不執行 %%postun 指令稿片段 (如果有)

en: do not execute %%pre scriptlet (if any)
cmn: 不執行 %%pre 指令稿稿片段 (如果有)

en: do not execute %%preun scriptlet (if any)
cmn: 不執行 %%preun 指令稿片段 (如果有)

en: do not execute %check stage of the build
cmn: 不執行組建的 %check 階段

en: do not execute %clean stage of the build
cmn: 不執行組建的 %clean 階段

en: do not execute any %%triggerin scriptlet(s)
cmn: 不執行任何 %%triggerin 指令稿片段

en: do not execute any %%triggerpostun scriptlet(s)
cmn: 不執行任何 %%triggerpostun 指令稿片段

en: do not execute any %%triggerprein scriptlet(s)
cmn: 不執行任何 %%triggerprein 指令稿片段

en: do not execute any %%triggerun scriptlet(s)
cmn: 不執行任何 %%triggerun 指令稿片段

en: do not execute any scriptlet(s) triggered by this package
cmn: 不執行任何此套件觸發的指令稿片段

en: do not execute any stages of the build
cmn: 不執行建置程序裡的任何步驟

en: do not execute package scriptlet(s)
cmn: 不執行套件指令稿片段

en: do not glob arguments
cmn: 不以 glob 解析引數

en: do not install configuration files
cmn: 不安裝組態檔案

en: do not install documentation
cmn: 不安裝文件

en: do not process non-package files as manifests
cmn: 不以清單形式處理非套件檔案

en: do not reorder package installation to satisfy dependencies
cmn: 不重新排列套件安裝順序以滿足相依關係

en: do not verify build dependencies
cmn: 不驗證建置相依關係

en: do not verify package dependencies
cmn: 不驗證套件相依性

en: don't check disk space before installing
cmn: 安裝前不檢查磁碟空間

en: don't execute verify script(s)
cmn: 不執行驗證指令稿

en: don't import, but tell if it would work or not
cmn: 不匯入，但會分辨是否它有作用

en: don't install file security contexts
cmn: 不安裝檔案安全情境資料

en: don't install, but tell if it would work or not
cmn: 不安裝，只回報作業是否能運作

en: don't verify capabilities of files
cmn: 不驗證檔案的能力

en: don't verify database header(s) when retrieved
cmn: 擷取時不驗證資料庫標頭

en: don't verify digest of files
cmn: 不要驗證檔案的摘要

en: don't verify digest of files (obsolete)
cmn: 不要驗證檔案的摘要 (棄用)

en: don't verify file security contexts
cmn: 不驗證檔案的安全情境

en: don't verify files in package
cmn: 不驗證套件內的檔案

en: don't verify group of files
cmn: 不驗證檔案的群組

en: don't verify header+payload signature
cmn: 不驗證標頭+酬載簽名

en: don't verify mode of files
cmn: 不驗證檔案的模式

en: don't verify modification time of files
cmn: 不驗證檔案的修改時間

en: don't verify owner of files
cmn: 不驗證檔案的擁有者

en: don't verify package architecture
cmn: 不要驗證套件架構

en: don't verify package dependencies
cmn: 不驗證套件的相依關係

en: don't verify package digest(s)
cmn: 不驗證套件摘要

en: don't verify package operating system
cmn: 不要驗證套間作葉系統

en: don't verify package signature(s)
cmn: 不驗證套件簽名

en: don't verify size of files
cmn: 不驗證檔案大小

en: don't verify symlink path of files
cmn: 不驗證檔案的符號鏈結路徑

en: dump basic file information
cmn: 傾印基本檔案資訊

en: empty tag format
cmn: 空白標籤格式

en: empty tag name
cmn: 空白標籤名稱

en: erase
cmn: 抹除

en: erase (uninstall) package
cmn: 抹除 (解除安裝) 套件

en: error creating temporary file %s: %m
cmn: 建立暫存檔 %s 時發生錯誤：%m

en: error reading from file %s
cmn: 讀取檔案 %s 時發生錯誤

en: error reading header from package
cmn: 讀取套件的標頭資訊時發生錯誤

en: error(%d) adding header #%d record
cmn: 錯誤(%d) 發生於加入標頭 #%d 記錄

en: error(%d) allocating new package instance
cmn: 分配新套件實體時發生錯誤(%d)

en: error(%d) getting "%s" records from %s index: %s
cmn: 錯誤(%d) 發生於取得「%s」記錄自 %s 索引：%s

en: error(%d) removing header #%d record
cmn: 錯誤(%d) 發生於移除標頭 #%d 記錄

en: error(%d) removing record "%s" from %s
cmn: 從 %3$s 移除記錄「%2$s」時發生錯誤(%1$d)

en: error(%d) storing record "%s" into %s
cmn: 儲存記錄「%2$s」到 %3$s 時發生錯誤(%1$d)

en: error(%d) storing record #%d into %s
cmn: 儲存記錄 #%2$d 到 %3$s 時發生錯誤(%1$d)

en: error:
cmn: 錯誤：

en: exclude paths must begin with a /
cmn: 被排除的路徑必須以 / 開頭

en: exclusive
cmn: 排他

en: exec failed
cmn: 執行失敗

en: extra '(' in package label: %s
cmn: 額外的「(」存在於套件標貼中：%s

en: failed
cmn: 已失敗

en: failed to create directory
cmn: 無法建立目錄

en: failed to create directory %s: %s
cmn: 建立目錄 %s 時失敗：%s

en: failed to rebuild database: original database remains in place
cmn: 重建資料庫時失敗：原來的資料庫保持原狀

en: failed to replace old database with new database!
cmn: 以新的資料庫取代舊的資料庫時失敗！

en: failed to stat %s: %m
cmn: 無法檢視 %s 的狀態：%m

en: failed to write all data to %s: %s
cmn: 無法寫入所有資料至 %s：%s

en: fatal error:
cmn: 嚴重錯誤：

en: file
cmn: 檔案

en: file %s conflicts between attempted installs of %s and %s
cmn: 在試圖安裝 %2$s 和 %3$s 之間產生檔案 %1$s 衝突

en: file %s from install of %s conflicts with file from package %s
cmn: 從 %2$s 安裝的檔案 %1$s 與來自套件 %3$s 的檔案產生衝突

en: file %s is not owned by any package
cmn: 檔案 %s 不被任何套件擁有

en: file %s: %s
cmn: 檔案 %s：%s

en: file digest algorithm is per package configurable
cmn: 檔案摘要演算法可依各套件組配

en: file name(s) stored as (dirName,baseName,dirIndex) tuple, not as path.
cmn: 檔案名稱儲存為 (dirName、baseName、dirIndex) 字組，而非路徑。

en: files may only be relocated during package installation
cmn: 檔案只能在套件安裝時重新分配位置

en: generate package header(s) compatible with (legacy) rpm v3 packaging
cmn: 產生與(舊)rpm v3 封裝相容的套件標頭

en: gpg exec failed (%d)
cmn: gpg 執行失敗 (%d)

en: gpg failed to write signature
cmn: 寫入簽名時 gpg 失敗

en: group %s does not contain any packages
cmn: 群組 %s 內不包含任何套件

en: header #%u in the database is bad -- skipping.
cmn: 在資料庫中有不當的標頭 #%u -- 跳過。

en: header tags are always sorted after being loaded.
cmn: 標頭標籤總在載入之後排序。

en: ignore ExcludeArch: directives from spec file
cmn: 忽略 ExcludeArch：根據規格檔的指示

en: ignore file conflicts between packages
cmn: 忽略套件之間的檔案衝突

en: illegal _docdir_fmt %s: %s
cmn: 不合法的 _docdir_fmt %s：%s

en: illegal signature type
cmn: 無效的簽名類型

en: import an armored public key
cmn: 匯入一個受保護的公鑰

en: incomplete %%changelog entry
cmn: 不完整的 %%changelog 條目

en: incorrect format: %s
cmn: 格式不正確：%s

en: initialize database
cmn: 初始化資料庫

en: install
cmn: 安裝

en: install all files, even configurations which might otherwise be skipped
cmn: 安裝所有檔案，即使組態可能被略過

en: install documentation
cmn: 安裝文件

en: install package(s)
cmn: 安裝套件

en: internal support for lua scripts.
cmn: lua 指令稿的內部支援。

en: invalid dependency
cmn: 無效的依存性

en: invalid field width
cmn: 無效的欄位寬度

en: invalid index type %x on %s/%s
cmn: 無效的索引類型 %x 於 %s/%s

en: invalid package number: %s
cmn: 無效的套件編號：%s

en: invalid syntax in lua file: %s
cmn: lua 檔案內有無效語法：%s

en: invalid syntax in lua script: %s
cmn: 無效的語法於 lua 指令稿：%s

en: invalid syntax in lua scriptlet: %s
cmn: 無效的語法於 lua 指令稿片段：%s

en: line %d: %s
cmn: 第 %d 列：%s

en: line %d: %s is deprecated: %s
cmn: 第 %d 列：%s 已過時：%s

en: line %d: %s: %s
cmn: 第 %d 列：%s：%s

en: line %d: Bad %%setup option %s: %s
cmn: 第 %d 列：不當 %%setup 選項 %s：%s

en: line %d: Bad %s number: %s
cmn: 第 %d 列：不當的 %s 數字：%s

en: line %d: Bad %s: qualifiers: %s
cmn: 第 %d 列：不當 %s：修飾詞：%s

en: line %d: Bad BuildArchitecture format: %s
cmn: 第 %d 列：不當 BuildArchitecture 格式：%s

en: line %d: Bad arg to %%setup: %s
cmn: 第 %d 列：%%setup 中出現不當引數：%s

en: line %d: Bad no%s number: %u
cmn: 第 %d 列：不當的 no%s 數字：%u

en: line %d: Bad number: %s
cmn: 第 %d 列：不當的編號：%s

en: line %d: Bad option %s: %s
cmn: 第 %d 列：不當選項 %s：%s

en: line %d: Docdir must begin with '/': %s
cmn: 第 %d 列：Docdir 必須以「/」開頭：%s

en: line %d: Empty tag: %s
cmn: 第 %d 列：空的標籤：%s

en: line %d: Epoch field must be an unsigned number: %s
cmn: 第 %d 列：Epoch 欄位必須是無正負號的數字：%s

en: line %d: Error parsing %%description: %s
cmn: 第 %d 列：剖析 %%description 時發生錯誤：%s

en: line %d: Error parsing %%files: %s
cmn: 第 %d 列：剖析 %%files 時發生錯誤：%s

en: line %d: Error parsing %%policies: %s
cmn: 第 %d 列：剖析 %%policies 發生錯誤：%s

en: line %d: Error parsing %s: %s
cmn: 第 %d 列：剖析 %s 時發生錯誤：%s

en: line %d: Malformed tag: %s
cmn: 第 %d 列：格式不當的標籤：%s

en: line %d: Only noarch subpackages are supported: %s
cmn: 第 %d 列：只有支援 noarch 子套裝模組：%s

en: line %d: Prefixes must not end with "/": %s
cmn: 第 %d 列：前綴不能以「/」結尾：%s

en: line %d: Second %s
cmn: 第 %d 列：第二個 %s

en: line %d: Tag takes single token only: %s
cmn: 第 %d 列：標籤只需單一符記：%s

en: line %d: Too many names: %s
cmn: 第 %d 列：過多名稱：%s

en: line %d: Unclosed %%if
cmn: 第 %d 列：未關閉的 %%if

en: line %d: Unknown tag: %s
cmn: 第 %d 列：不明標籤：%s

en: line %d: internal script must end with '>': %s
cmn: 第 %d 列：內部指令稿必須以「>」結尾：%s

en: line %d: interpreter arguments not allowed in triggers: %s
cmn: 第 %d 列：解譯器引數不允許存在觸發器中：%s

en: line %d: script program must begin with '/': %s
cmn: 第 %d 列：指令稿程式必須以「/」開頭：%s

en: line %d: second %%prep
cmn: 第 %d 列：第二個 %%prep

en: line %d: second %s
cmn: 第 %d 列：第二個 %s

en: line %d: triggers must have --: %s
cmn: 第 %d 列：觸發器必須包含 --：%s

en: line %d: unclosed macro or bad line continuation
cmn: 第 %d 列：未關閉的巨集或不當的列延續

en: line %d: unsupported internal script: %s
cmn: 第 %d 列：不支援的內部指令稿：%s

en: line: %s
cmn: 列：%s

en: list all configuration files
cmn: 列出所有組態檔案

en: list all documentation files
cmn: 列出所有文件檔案

en: list files in package
cmn: 列出套件內的檔案

en: list keys from RPM keyring
cmn: 列出 RPM 鑰匙圈的金鑰

en: lua hook failed: %s
cmn: lua 攔截指令失敗：%s

en: lua script failed: %s
cmn: lua 指令稿失敗：%s

en: magic_load failed: %s
cmn: magic_load 失敗：%s

en: magic_open(0x%x) failed: %s
cmn: magic_open(0x%x) 失敗：%s

en: malformed %s: %s
cmn: 格式不當的 %s：%s

en: memory alloc (%u bytes) returned NULL.
cmn: 記憶體配置 (%u 位元組) 回傳 NULL。

en: miFreeHeader: skipping
cmn: miFreeHeader：跳過

en: missing
cmn: 遺失

en: missing   %c %s
cmn: 遺漏      %c %s

en: missing '(' in package label: %s
cmn: 套件標貼遺漏「(」：%s

en: missing ')' in package label: %s
cmn: 套件標貼遺漏「)」：%s

en: missing ':' (found 0x%02x) at %s:%d
cmn: 遺漏「:」(找到 0x%02x) 位於 %s:%d

en: missing architecture for %s at %s:%d
cmn: %s 遺漏架構位於 %s:%d

en: missing architecture name at %s:%d
cmn: 在 %s:%d 處遺漏架構名稱

en: missing argument for %s at %s:%d
cmn: %s 遺漏引數位於 %s:%d

en: missing name in %%changelog
cmn: %%changelog 中遺漏名稱

en: missing second ':' at %s:%d
cmn: 在 %s:%d 處遺漏第二個「:」

en: net shared
cmn: 已網路分享

en: net shared
cmn: 已網路共享

en: no arguments given
cmn: 沒有給定引數

en: no arguments given for parse
cmn: 沒有任何引數用於剖析

en: no arguments given for query
cmn: 沒有給定查詢引數

en: no arguments given for verify
cmn: 沒有給定驗證引數

en: no dbpath has been set
cmn: 尚未設定 dbpath

en: no dbpath has been set
cmn: 尚未設定 dbpath

en: no description in %%changelog
cmn: %%changelog 中沒有描述

en: no package matches %s: %s
cmn: 沒有套件符合 %s：%s

en: no package provides %s
cmn: 沒有套件提供 %s

en: no package requires %s
cmn: 沒有套件需要 %s

en: no package triggers %s
cmn: 沒有套件會觸發 %s

en: no packages given for erase
cmn: 沒有指定要抹除的套件名稱

en: no packages given for install
cmn: 沒有指定要安裝的套件名稱

en: normal
cmn: 一般

en: normal
cmn: 正常

en: not an rpm package
cmn: 並非 rpm 套件

en: not an rpm package
cmn: 並非 rpm 套件

en: not installed
cmn: 未安裝

en: not installed
cmn: 未安裝

en: one type of query/verify may be performed at a time
cmn: 只有查詢/驗證兩種工作模式能被同時實行

en: only installation and upgrading may be forced
cmn: 只有安裝與升級可以強迫執行

en: only one major mode may be specified
cmn: 只能指定一個主要工作模式

en: only one of --excludedocs and --includedocs may be specified
cmn: --excludedocs 和 --includedocs 兩個選項中只能指定一個

en: open of %s failed: %s
cmn: 開啟 %s 失敗：%s

en: operate on binary rpms generated by spec (default)
cmn: 操作透過規格所建立的二進位 rpm (預設)

en: operate on source rpm generated by spec
cmn: 操作透過規格所建立的原始碼 rpm

en: override build root
cmn: 強制覆寫建置根目錄

en: override target platform
cmn: 無視目標平臺

en: package %s (which is newer than %s) is already installed
cmn: 套件 %s (比 %s 還新) 已經安裝

en: package %s is already installed
cmn: 套件 %s 已經安裝

en: package %s is intended for a %s architecture
cmn: 套件 %s 是針對 %s 架構

en: package %s is intended for a %s operating system
cmn: 套件 %s 是針對 %s 作業系統

en: package %s is not installed
cmn: 套件 %s 尚未安裝

en: package %s is not relocatable
cmn: 套件 %s 不能重新分配位置

en: package %s was already added, replacing with %s
cmn: 套件 %s 已被加入，以 %s 替換

en: package %s was already added, skipping %s
cmn: 套件 %s 已被加入，跳過 %s

en: package has neither file owner or id lists
cmn: 套件內沒有檔案擁有者及 ID 列表

en: package has not file owner/group lists
cmn: 套件內沒有檔案擁有者/群組記錄

en: package name-version-release is not implicitly provided.
cmn: 套件的「名稱-版本-釋出編號」沒有隱含性地提供。

en: package payload can be compressed using bzip2.
cmn: 套件酬載可以使用 bzip2 壓縮。

en: package payload can be compressed using lzma.
cmn: 套件酬載可以使用 lzma 壓縮。

en: package payload can be compressed using xz.
cmn: 套件酬載可以使用 xz 壓縮。

en: package payload file(s) have "./" prefix.
cmn: 套件酬載檔案有「./」前綴。

en: package scriptlets can be expanded at install time.
cmn: 套件指令片段可以於安裝期間展開。

en: package scriptlets may access the rpm database while installing.
cmn: 套件指令稿片段在安裝過程中可以存取 rpm 資料庫。

en: parse error in expression
cmn: 表述式剖析錯誤

en: parse spec file(s) to stdout
cmn: 將規格檔案剖析到標準輸出

en: path %s in package %s is not relocatable
cmn: 在套件 %2$s 中的路徑 %1$s 無法重新分配位置

en: predefine MACRO with value EXPR
cmn: 預先以值 EXPR 定義 MACRO

en: print dependency loops as warning
cmn: 列印相依關係迴圈做為警告

en: print hash marks as package installs (good with -v)
cmn: 套件安裝時列印 Hash 標記 (和 -v 一起用會更好)

en: print macro expansion of EXPR
cmn: 列印 EXPR 的巨集展開

en: print percentages as package installs
cmn: 當套件安裝時列印進度百分比

en: print the version of rpm being used
cmn: 列印正使用的 rpm 版本資訊

en: provide less detailed output
cmn: 提供較少細節的輸出

en: provide more detailed output
cmn: 提供較多細節的輸出

en: query of specfile %s failed, can't parse
cmn: %s 規格檔查詢失敗，無法剖析

en: query spec file(s)
cmn: 查詢規格檔案

en: query the package(s) triggered by the package
cmn: 查詢套件所觸發的套件

en: query/verify a header instance
cmn: 查詢/驗證標頭實體

en: query/verify a package file
cmn: 查詢/驗證一個套件檔案

en: query/verify all packages
cmn: 查詢/驗證所有套件

en: query/verify package(s) from install transaction
cmn: 從安裝異動作業查詢/驗證套件

en: query/verify package(s) in group
cmn: 查詢/驗證套件所屬的群組

en: query/verify package(s) owning file
cmn: 查詢/驗證套件擁有的檔案

en: query/verify package(s) with header identifier
cmn: 以標頭識別符查詢/驗證套件

en: query/verify package(s) with package identifier
cmn: 以套件的識別符查詢/驗證套件

en: query/verify the package(s) which provide a dependency
cmn: 查詢/驗證提供某些相依套件的套件

en: query/verify the package(s) which require a dependency
cmn: 查詢/驗證需要某些相依套件的套件

en: read <FILE:...> instead of default file(s)
cmn: 讀取 <FILE:…> 以代替預設檔案

en: read failed: %s (%d)
cmn: 讀取失敗：%s (%d)

en: reading symlink %s failed: %s
cmn: 讀取符號鏈結 %s 失敗：%s

en: rebuild database inverted lists from installed package headers
cmn: 從安裝的套件標頭重建資料庫的反向列表

en: record %u could not be read
cmn: 記錄 %u 無法讀取

en: reinstall if the package is already present
cmn: 如果套件已經存在則重新安裝

en: relocate files from path <old> to <new>
cmn: 將檔案從路徑 <old> 重新配置到 <new>

en: relocate files in non-relocatable package
cmn: 對不可重新分配位置的套件重新分配檔案位置

en: relocate the package to <dir>, if relocatable
cmn: 如果可以重新分配位置，便把套件重新分配至 <dir>

en: relocations must begin with a /
cmn: 重新分配位置必須以 / 開頭

en: relocations must contain a =
cmn: 重新分配位置必須包含一個 =

en: relocations must have a / following the =
cmn: 重新分配位置必須有個 / 跟在 = 之後

en: remove all packages which match <package> (normally an error is generated if <package> specified multiple packages)
cmn: 移除所有符合 <package> 的套件 (如果 <package> 被指定為多個套件，常會導致錯誤出現)

en: remove build tree when done
cmn: 完成後移除建置樹

en: remove sources when done
cmn: 完成後移除原始碼檔案

en: remove specfile when done
cmn: 完成後移除規格檔

en: replaced
cmn: 已替換

en: replaced
cmn: 被替換

en: replacing %s failed: %s
cmn: 置換 %s 時失敗：%s

en: rpm checksig mode
cmn: rpm 檢查簽名模式

en: rpm query mode
cmn: rpm 查詢模式

en: rpm verify mode
cmn: rpm 驗證模式

en: rpmMkTemp failed
cmn: rpmMkTemp 失敗

en: rpmdb: damaged header #%u retrieved -- skipping.
cmn: rpmdb：已擷取損壞的標頭 #%u -- 跳過。

en: rpmdbNextIterator: skipping
cmn: rpmdbNextIterator：跳過

en: script disabling options may only be specified during package installation and erasure
cmn: 與指令稿停用有關的選項只能在套件安裝和抹除時指定

en: send stdout to CMD
cmn: 發送 stdout 至 CMD

en: shared
cmn: 已共享

en: short hand for --replacepkgs --replacefiles
cmn: --replacepkgs 與 --replacefiles 的速寫

en: sign package(s)
cmn: 簽署套件

en: sign package(s) (identical to --addsign)
cmn: 簽署套件 (與 --addsign 含義相同)

en: skip %%ghost files
cmn: 略過 %%ghost 檔案

en: skip files with leading component <path>
cmn: 略過以 <path> 部件開頭的檔案

en: skip straight to specified stage (only for c,i)
cmn: 直接跳到指定的階段 (只有用於 c,i)

en: skipped
cmn: 已跳過

en: skipping %s - transfer failed
cmn: 跳過 %s - 轉移失敗

en: source package contains no .spec file
cmn: 原始碼套件內未包含 .spec 檔案

en: source package expected, binary found
cmn: 預期是原始碼套件，但卻找到二進位套件

en: support for POSIX.1e file capabilities
cmn: 支援 POSIX.1e 檔案的能力

en: syntax error in expression
cmn: 表述式中有語法錯誤

en: syntax error while parsing &&
cmn: 剖析 && 時有語法錯誤

en: syntax error while parsing ==
cmn: 剖析 == 時有語法錯誤

en: syntax error while parsing ||
cmn: 剖析 || 時有語法錯誤

en: the scriptlet interpreter can use arguments from header.
cmn: 指令稿片段解譯器可以使用來自標頭的引數。

en: transaction
cmn: 異動作業

en: trigger disabling options may only be specified during package installation and erasure
cmn: 與觸發停用有關的選項只能在套件安裝和抹除時指定

en: types must match
cmn: 類型必須符合

en: unable to read the signature
cmn: 無法讀取簽名

en: unexpected ]
cmn: 未預期的 ]

en: unexpected query flags
cmn: 未預期的查詢旗標

en: unexpected query format
cmn: 不可預料的查詢格式

en: unexpected query source
cmn: 不可預料的查詢來源

en: unexpected }
cmn: 未預期的 }

en: unknown error %d encountered while manipulating package %s
cmn: 遭遇不明錯誤 %d 於處理套件 %s 之時

en: unknown tag: "%s"
cmn: 不明的標籤：「%s」

en: unmatched (
cmn: 不符合的 (

en: unpacking of archive failed%s%s: %s
cmn: 解包封存檔失敗 %s%s：%s

en: unrecognized db option: "%s" ignored.
cmn: 無法辨識的資料庫選項：「%s」 已忽略。

en: unsupported RPM package version
cmn: 未支援的 RPM 套件版本

en: update the database, but do not modify the filesystem
cmn: 更新資料庫，但不修改檔案系統

en: upgrade package(s)
cmn: 升級套件

en: upgrade package(s) if already installed
cmn: 如果套件已安裝，便升級套件

en: upgrade to an old version of the package (--force on upgrades does this automatically)
cmn: 升級到套件的舊版本 (在升級作業中加入 --force 會自動進行)

en: use ROOT as top level directory
cmn: 使用 ROOT 做為最頂層目錄

en: use database in DIRECTORY
cmn: 使用「DIRECTORY」內的資料庫

en: use the following query format
cmn: 使用以下的查詢格式

en: verify %files section from <specfile>
cmn: 從 <specfile> 驗證 %files 區段

en: verify %files section from <tarball>
cmn: 從 <tarball> 驗證 %files 區段

en: verify database files
cmn: 驗證資料庫檔案

en: verify package signature(s)
cmn: 驗證套件簽名

en: waiting for %s lock on %s
cmn: 等待 %s 鎖定於 %s

en: warning:
cmn: 警告：

en: wrong color
cmn: 錯誤色彩

en: wrong color
cmn: 錯誤色彩

en: { expected after : in expression
cmn: { 預期於表述式中 : 之後

en: { expected after ? in expression
cmn: { 預期於表述式中的 ? 之後

en: | expected at end of expression
cmn: | 預期於表述式的結尾

en: } expected in expression
cmn: } 預期於表述式中
