udisks 2.9.0 - en to it translation catalogue (377 entries)

en: %s Block Device
it: Dispositivo a blocchi %s

en: %s Loop Device
it: Dispositivo di loop %s

en: Apple Partition Map
it: Mappa partizioni Apple

en: Authentication is required change iSCSI initiator name
it: È richiesto autenticarsi per cambiare il nome dell'initiator iSCSI

en: Authentication is required to abort a SMART self-test on $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per terminare i test SMART automatici su $(drive)

en: Authentication is required to activate a logical volume
it: È richiesto autenticarsi per attivare un volume logico

en: Authentication is required to activate existing VDO volume
it: È richiesto autenticarsi per attivare il volume VDO esistente

en: Authentication is required to activate swapspace on $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per attivare lo spazio di swap su $(drive)

en: Authentication is required to add a device to a RAID array
it: È richiesto autenticarsi per aggiungere un dispositivo a un array RAID

en: Authentication is required to add a device to a volume group
it: È richiesto autenticarsi per aggiungere un dispositivo a un gruppo di volumi

en: Authentication is required to add an entry to the /etc/crypttab file
it: È richiesto autenticarsi per aggiungere una voce al file /etc/crypttab

en: Authentication is required to add an entry to the /etc/fstab file
it: È richiesto autenticarsi per aggiungere una voce al file /etc/fstab

en: Authentication is required to add the device to the volume
it: È richiesto autenticarsi per aggiungere il dispositivo al volume

en: Authentication is required to add zRAM kernel module
it: È richiesto autenticarsi per aggiungere il modulo zRAM al kernel

en: Authentication is required to cancel a job
it: È richiesto autenticarsi per annullare un lavoro

en: Authentication is required to cancel a job started by another user
it: È richiesto autenticarsi per annullare un lavoro iniziato da un altro utente

en: Authentication is required to change label for BTRFS volume
it: È richiesto autenticarsi per cambiare etichetta a un volume BTRFS

en: Authentication is required to change ownership of the filesystem on $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per modificare la responsabilità del file system su $(drive)

en: Authentication is required to change the filesystem label on $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per modificare l'etichetta del file system su $(drive)

en: Authentication is required to change the passphrase for an encrypted device
it: È richiesto autenticarsi per modificare la passphrase di un dispositivo cifrato

en: Authentication is required to change the write policy of the VDO volume
it: È richiesto autenticarsi per modificare la politica di scrittura del volume VDO

en: Authentication is required to check and repair the volume
it: È richiesto autenticarsi per controllare e riparare il volume

en: Authentication is required to check power state for $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per controllare lo stato dell'alimentazione elettrica di $(drive)

en: Authentication is required to check the filesystem on $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per verificare il file system su $(drive)

en: Authentication is required to check the power state
it: È richiesto autenticarsi per controllare lo stato dell'alimentazione elettrica

en: Authentication is required to configure settings for $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per configurare le impostazioni di $(drive)

en: Authentication is required to configure the write-intent bitmap on a RAID array
it: È richiesto autenticarsi per configurare il bitmap write-intent su un array RAID

en: Authentication is required to convert logical volume to cache
it: È richiesto autenticarsi per convertire un volume logico in cache

en: Authentication is required to create a RAID array
it: È richiesto autenticarsi per creare un array RAID

en: Authentication is required to create a logical volume
it: È richiesto autenticarsi per creare un volume logico

en: Authentication is required to create a new VDO volume
it: È richiesto autenticarsi per creare un nuovo volume VDO

en: Authentication is required to create a new snapshot
it: È richiesto autenticarsi per creare un nuovo snapshot

en: Authentication is required to create a new volume
it: È richiesto autenticarsi per creare un nuovo volume

en: Authentication is required to create a partition on $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per creare una partizione su $(drive)

en: Authentication is required to create a snapshot of a logical volume
it: È richiesto autenticarsi per creare uno snapshot di un volume logico

en: Authentication is required to create a thin pool volume
it: È richiesto autenticarsi per creare un insieme di volumi dinamici («thin»)

en: Authentication is required to create a thin volume
it: È richiesto autenticarsi per creare un volume dinamico («thin»)

en: Authentication is required to create a volume group
it: È richiesto autenticarsi per creare un gruppo di volumi

en: Authentication is required to create bcache device.
it: È richiesto autenticarsi per creare un dispositivo bcache.

en: Authentication is required to deactivate a logical volume
it: È richiesto autenticarsi per disattivare un volume logico

en: Authentication is required to deactivate swapspace on $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per disattivare lo spazio di swap su $(drive)

en: Authentication is required to deactivate the VDO volume
it: È richiesto autenticarsi per disattivare il volume VDO

en: Authentication is required to delete a RAID array
it: È richiesto autenticarsi per eliminare un array RAID

en: Authentication is required to delete a logical volume
it: È richiesto autenticarsi per eliminare un volume logico

en: Authentication is required to delete a loop device set up by another user
it: È richiesto autenticarsi per eliminare un dispositivo di loop impostato da un altro utente

en: Authentication is required to delete a volume group
it: È richiesto autenticarsi per eliminare un gruppo di volumi

en: Authentication is required to delete the loop device $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per eliminare il dispositivo di loop $(drive)

en: Authentication is required to destroy bcache device.
it: È richiesto autenticarsi per eliminare un dispositivo bcache.

en: Authentication is required to disable SMART on $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per disabilitare SMART su $(drive)

en: Authentication is required to disable compression on the VDO volume
it: È richiesto autenticarsi per disabilitare la compressione sul volume VDO

en: Authentication is required to disable deduplication on the VDO volume
it: È richiesto autenticarsi per disabilitare la de-duplicazione sul volume VDO

en: Authentication is required to disable zRAM device
it: È richiesto autenticarsi per disabilitare un dispositivo zRAM

en: Authentication is required to discover firmware targets
it: È richiesto autenticarsi per trovare i target firmware

en: Authentication is required to discover targets
it: È richiesto autenticarsi per trovare i target

en: Authentication is required to eject $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per espellere $(drive)

en: Authentication is required to eject media
it: È richiesto autenticarsi per espellere il supporto

en: Authentication is required to eject media from a drive plugged into another seat
it: È richiesto autenticarsi per espellere un supporto da un'unità collegata in un'altra posizione

en: Authentication is required to empty a device in a volume group
it: È richiesto autenticarsi per svuotare un dispositivo in un gruppo di volumi

en: Authentication is required to enable SMART on $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per abilitare SMART su $(drive)

en: Authentication is required to enable compression on the VDO volume
it: È richiesto autenticarsi per abilitare la compressione sul volume VDO

en: Authentication is required to enable deduplication on the VDO volume
it: È richiesto autenticarsi per abilitare la de-duplicazione sul volume VDO

en: Authentication is required to enable zRAM device
it: È richiesto autenticarsi per a abilitare un dispositivo zRAM

en: Authentication is required to enable/disable SMART
it: È richiesto autenticarsi per abilitare/disabilitare SMART

en: Authentication is required to format $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per formattare $(drive)

en: Authentication is required to grow the logical VDO volume size
it: È richiesto autenticarsi per aumentare la dimensione logica del volume VDO

en: Authentication is required to grow the physical VDO volume size
it: È richiesto autenticarsi per aumentare la dimensione fisica del volume VDO

en: Authentication is required to lock an encrypted device unlocked by another user
it: È richiesto autenticarsi per bloccare un dispositivo cifrato sbloccato da un altro utente

en: Authentication is required to lock the encrypted device $(drive) unlocked by another user
it: È richiesto autenticarsi per bloccare il dispositivo cifrato $(drive) sbloccato da un altro utente

en: Authentication is required to manage BTRFS
it: È richiesto autenticarsi per gestire BTRFS

en: Authentication is required to manage Bcache
it: È richiesto autenticarsi per gestire un volume Bcache

en: Authentication is required to manage LVM
it: È richiesto autenticarsi per gestire LVM

en: Authentication is required to manage RAID arrays
it: È richiesto autenticarsi per gestire array RAID

en: Authentication is required to manage VDO
it: È richiesto autenticarsi per gestire VDO

en: Authentication is required to manage disk drive LED
it: È necessario  autenticarsi per gestire il LED del disco

en: Authentication is required to manage iSCSI
it: È richiesto autenticarsi per gestire iSCSI

en: Authentication is required to manage swapspace
it: È richiesto autenticarsi per gestire lo spazio di swap

en: Authentication is required to manage zRAM
it: È richiesto autenticarsi per gestire un volume zRAM

en: Authentication is required to modify a device
it: È richiesto autenticarsi per modificare un dispositivo

en: Authentication is required to modify a device plugged into another seat
it: È richiesto autenticarsi per modificare un dispositivo collegato in un'altra posizione

en: Authentication is required to modify a loop device set up by another user
it: È richiesto autenticarsi per modificare un dispositivo di loop impostato da un altro utente

en: Authentication is required to modify drive settings
it: È richiesto autenticarsi per modificare le impostazioni di un'unità

en: Authentication is required to modify system-wide configuration
it: È richiesto autenticarsi per modifica la configurazione di sistema

en: Authentication is required to modify the /etc/crypttab file
it: È richiesto autenticarsi per modificare il file /etc/crypttab

en: Authentication is required to modify the /etc/fstab file
it: È richiesto autenticarsi per modificare il file /etc/fstab

en: Authentication is required to modify the loop device $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per modificare il dispositivo di loop $(drive)

en: Authentication is required to modify the partition on device $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per modificare la partizione sul dispositivo $(drive)

en: Authentication is required to modify the system configuration
it: È richiesto autenticarsi per modificare la configurazione del sistema

en: Authentication is required to mount $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per montare $(drive)

en: Authentication is required to mount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
it: È richiesto autenticarsi per montare $(drive) indicato nel file /etc/fstab

en: Authentication is required to mount the filesystem
it: È richiesto autenticarsi per montare il file system

en: Authentication is required to mount/unmount the filesystem
it: È richiesto autenticarsi per montare/smontare il file system

en: Authentication is required to open $(drive) for benchmarking
it: È richiesto autenticarsi per aprire $(drive) per l'esecuzione di benchmark

en: Authentication is required to open $(drive) for reading
it: È richiesto autenticarsi per aprire $(drive) in lettura

en: Authentication is required to open $(drive) for writing
it: È richiesto autenticarsi per aprire $(drive) in scrittura

en: Authentication is required to open $(drive).
it: È richiesto autenticarsi per aprire $(drive)

en: Authentication is required to open a device
it: È richiesto autenticarsi per aprire un dispositivo

en: Authentication is required to perform a secure erase of $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per eseguire una cancellazione sicura di $(drive)

en: Authentication is required to perform iSCSI login
it: È richiesto autenticarsi per effettuare il login iSCSI

en: Authentication is required to perform iSCSI logout
it: È richiesto autenticarsi per effettuare lo scollegamento iSCSI

en: Authentication is required to power off $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per spegnere $(drive)

en: Authentication is required to power off a drive
it: È richiesto autenticarsi per spegnere un'unità

en: Authentication is required to power off a drive plugged into another seat
it: È richiesto autenticarsi per spegnere un'unità collegata in un'altra postazione

en: Authentication is required to put $(drive) in standby mode
it: È richiesto autenticarsi per impostare $(drive) in modalità standby

en: Authentication is required to put a drive into standby mode
it: È richiesto autenticarsi per impostare la modalità di standby di un'unità

en: Authentication is required to read system-level secrets
it: È richiesto autenticarsi per leggere segreti di sistema

en: Authentication is required to remove a device from a RAID array
it: È richiesto autenticarsi per rimuovere un dispositivo da un array RAID

en: Authentication is required to remove a device from a volume group
it: È richiesto autenticarsi per rimuovere un dispositivo da un gruppo di volumi

en: Authentication is required to remove an entry from /etc/fstab file
it: È richiesto autenticarsi per rimuovere una voce al file /etc/fstab

en: Authentication is required to remove an entry from the /etc/crypttab file
it: È richiesto autenticarsi per rimuovere una voce al file /etc/crypttab

en: Authentication is required to remove the VDO volume
it: È richiesto autenticarsi per rimuovere il volume VDO

en: Authentication is required to remove zRAM kernel module
it: È richiesto autenticarsi per rimuovere il modulo zRAM dal kernel

en: Authentication is required to rename a logical volume
it: È richiesto autenticarsi per rinominare un volume logico

en: Authentication is required to rename a volume group
it: È richiesto autenticarsi per rinominare un gruppo di volumi

en: Authentication is required to repair the filesystem on $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per riparare il file system su $(drive)

en: Authentication is required to rescan $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per rianalizzare $(drive)

en: Authentication is required to rescan a device
it: È richiesto autenticarsi per rianalizzare un dispositivo

en: Authentication is required to resize a logical volume
it: È richiesto autenticarsi per ridimensionare un volume logico

en: Authentication is required to resize the encrypted device $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per ridimensionare il dispositivo cifrato $(drive)

en: Authentication is required to resize the filesystem on $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per ridimensionare il file system su $(drive)

en: Authentication is required to resize the volume
it: È richiesto autenticarsi per ridimensionare il volume

en: Authentication is required to retrieve secrets from system-wide configuration
it: È richiesto autenticarsi per recuperare segreti dalla configurazione di sistema

en: Authentication is required to run a SMART self-test
it: È richiesto autenticarsi per eseguire i test automatici SMART

en: Authentication is required to securely erase a hard disk
it: È richiesto autenticarsi per cancellare in sicurezza un disco fisso

en: Authentication is required to set SMART data from a blob on $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per impostare i dati SMART su $(drive) da un oggetto binario

en: Authentication is required to set SMART data from blob
it: È richiesto autenticarsi per impostare i dati SMART da un oggetto binario

en: Authentication is required to set mode of bcache device.
it: È richiesto autenticarsi per impostare la modalità di un dispositivo bcache.

en: Authentication is required to set swapspace label on $(drive)
it: È richiesta autenticarsi per impostare l'etichetta spazio di swap su $(drive)

en: Authentication is required to set up a loop device
it: È richiesto autenticarsi per impostare il device di loop

en: Authentication is required to split cache pool LV off of a cache LV
it: È richiesto autenticarsi per dividere la cache di un insieme LV da una cache LV

en: Authentication is required to start VDO volume
it: È richiesto autenticarsi per avviare il volume VDO

en: Authentication is required to start a RAID array
it: È richiesto autenticarsi per abilitare un array RAID

en: Authentication is required to start a SMART self-test on $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per avviare i test SMART automatici su $(drive)

en: Authentication is required to start/stop data scrubbing of a RAID array
it: È richiesto autenticarsi per avviare/fermare la cancellazione dati di un array RAID

en: Authentication is required to stop a RAID array
it: È richiesto autenticarsi per fermare un array RAID

en: Authentication is required to stop the VDO volume
it: È richiesto autenticarsi per fermare il volume VDO

en: Authentication is required to take ownership of a filesystem.
it: È richiesto autenticarsi per assumere la responsabilità di un file system.

en: Authentication is required to unlock an encrypted device
it: È richiesto autenticarsi per sbloccare un dispositivo cifrato

en: Authentication is required to unlock the encrypted device $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per sbloccare il dispositivo cifrato $(drive)

en: Authentication is required to unmount $(drive) mounted by another user
it: È richiesto autenticarsi per smontare $(drive) montato da un altro utente

en: Authentication is required to unmount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
it: È richiesto autenticarsi per smontare $(drive) indicato nel file /etc/fstab

en: Authentication is required to unmount a filesystem mounted by another user
it: È richiesto autenticarsi per smontare un file system montato da un altro utente

en: Authentication is required to update SMART data
it: È richiesto autenticarsi per aggiornare i dati SMART

en: Authentication is required to update SMART data from $(drive)
it: È richiesto autenticarsi per aggiornare i dati SMART da $(drive)

en: Authentication is required to wake up $(drive) from standby mode
it: È richiesto autenticarsi per riattivare $(drive) dalla modalità standby

en: Block Device
it: Dispositivo a blocchi

en: Cancel job
it: Annulla un lavoro

en: Cancel job started by another user
it: Annulla un lavoro iniziato da un altro utente

en: Change passphrase for an encrypted device
it: Modifica la passphrase di un dispositivo cifrato

en: Check power state
it: Controllo stato alimentazione elettrica

en: Delete loop devices
it: Elimina device di loop

en: Discovery failed: %s
it: Ricerca fallita: %s

en: Eject media
it: Espelle un supporto

en: Eject media from a drive attached to another seat
it: Espelle un supporto da un'unità collegata in un'altra posizione

en: Eject media from a system drive
it: Espelle un supporto da un'unità di sistema

en: Empty initiator name
it: Nome initiator vuoto

en: Enable/Disable SMART
it: Abilita/Disabilita SMART

en: Error converting volume: %s
it: Errore nel convertire il volume: %s

en: Error parsing the iSCSI initiator name
it: Errore nell'analizzare il nome del driver iSCSI

en: Error writing to %s while setting iSCSI initiator name:
it: Errore nello scrivere su %s durante l'impostazione del nome del driver iSCSI:

en: GUID Partition Table
it: Tabella delle partizioni GUID

en: LVMCache not enabled at compile time.
it: LVMCache non abilitata al momento della compilazione.

en: Lock an encrypted device unlocked by another user
it: Blocca un dispositivo cifrato sbloccato da un altro utente

en: Login failed: %s
it: Login fallito: %s

en: Logout failed: %s
it: Logout fallito: %s

en: Loop Device
it: Dispositivo di loop

en: Manage BTRFS
it: Gestisci BTRFS

en: Manage Bcache
it: Gestisce Bcache

en: Manage LVM
it: Gestisci LVM

en: Manage RAID arrays
it: Gestisce array RAID

en: Manage VDO
it: Gestione VDO

en: Manage disk drive LED
it: Gestione LED del disco

en: Manage iSCSI
it: Gestisci iSCSI

en: Manage loop devices
it: Gestisce device di loop

en: Manage swapspace
it: Gestisce lo spazio di swap

en: Manage zRAM
it: Gestione zRAM

en: Modify a device
it: Modifica un dispositivo

en: Modify a system device
it: Modifica un dispositivo di sistema

en: Modify drive settings
it: Modica le impostazioni di un'unità

en: Modify loop devices
it: Modifica dispositivi di loop

en: Modify system-wide configuration
it: Modifica configurazione di sistema

en: Mount a filesystem
it: Monta un file system

en: Mount a filesystem from a device plugged into another seat
it: Monta un file system da un dispositivo collegato in un'altra posizione

en: Mount a filesystem on a system device
it: Monta un file system su un dispositivo di sistema

en: Mount/unmount filesystems defined in the fstab file with the x-udisks-auth option
it: Monta/Smonta file system definiti con l'opzione x-udisks-auth nel file fstab

en: Open a device
it: Apre un dispositivo

en: Open a system device
it: Apre un dispositivo di sistema

en: Power off a drive attached to another seat
it: Spegne un'unità collegata in un'altra postazione

en: Power off a system drive
it: Spegne un'unità di sistema

en: Power off drive
it: Spegne un'unità

en: Rescan a device
it: Rianalizza un dispositivo

en: Run SMART self-test
it: Esegue test automatici SMART

en: Securely erase a hard disk
it: Cancella in sicurezza un disco fisso

en: Send standby command
it: Invia comando di standby

en: Send standby command to a system drive
it: Invia comando di standby a un'unità di sistema

en: Send standby command to drive on other seat
it: Invia comando di standby a un'unità collegato in un'altra posizione

en: Set SMART data from blob
it: Impostazioni dati SMART da oggetto binario

en: Take ownership of a filesystem
it: Assume la responsabilità di un file system

en: Unlock an encrypted device
it: Sblocca un dispositivo cifrato

en: Unlock an encrypted device plugged into another seat
it: Sblocca un dispositivo cifrato collegato in un'altra posizione

en: Unlock an encrypted device specified in the crypttab file with the x-udisks-auth option
it: Sblocca un dispositivo cifrato specificato con l'opzione x-udisks-auth nel file crypttab

en: Unlock an encrypted system device
it: Sblocca un dispositivo di sistema cifrato

en: Unmount a device mounted by another user
it: Smonta un dispositivo montato da un altro utente

en: Update SMART data
it: Aggiorna dati SMART

[ctx: byte-size-pow10]
en: %s (%s bytes)
it: %s (%s byte)

[ctx: byte-size-pow2]
en: %s (%s bytes)
it: %s (%s byte)

[ctx: disk-hdd]
en: %s Hard Disk
it: Disco fisso da %s

[ctx: disk-hdd]
en: Hard Disk
it: Disco fisso

[ctx: disk-non-rotational]
en: %s Disk
it: Disco da %s

[ctx: disk-non-rotational]
en: Disk
it: Disco

[ctx: dos-part-flag]
en: Bootable
it: Avviabile

[ctx: drive-card-reader]
en: %s Card Reader
it: Lettore schede %s

[ctx: drive-with-fixed-media]
en: %s Drive
it: Unità %s

[ctx: drive-with-generic-media]
en: %s Disk
it: Disco %s

[ctx: drive-with-size]
en: %s Drive
it: Unità da %s

[ctx: drive-with-size-and-type]
en: %s %s Drive
it: Unità %2$s da %1$s

[ctx: drive-with-type]
en: %s Drive
it: Unità %s

[ctx: flash-media]
en: %s Card
it: Scheda %s

[ctx: fs-type]
en: Encrypted?
it: Cifrato?

[ctx: fs-type]
en: Ext2 (version %s)
it: Ext2 (versione %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext3 (version %s)
it: Ext3 (versione %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext4 (version %s)
it: Ext4 (versione %s)

[ctx: fs-type]
en: FAT (12-bit version)
it: FAT (versione 12bit)

[ctx: fs-type]
en: FAT (16-bit version)
it: FAT (versione 16bit)

[ctx: fs-type]
en: FAT (32-bit version)
it: FAT (versione 32bit)

[ctx: fs-type]
en: FAT (version %s)
it: FAT (versione %s)

[ctx: fs-type]
en: ISO 9660 (version %s)
it: ISO 9660 (versione %s)

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member (version %s)
it: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member (versione %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext
it: Journal per Ext

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext (version %s)
it: Journal per Ext (versione %s)

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption
it: Cifratura LUKS

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption (version %s)
it: Cifratura LUKS (versione %s)

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume
it: Volume fisico LVM2

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume (%s)
it: Volume fisico LVM2 (%s)

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member
it: Membro Linux RAID

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member (version %s)
it: Membro Linux RAID (versione %s)

[ctx: fs-type]
en: NTFS (version %s)
it: NTFS (versione %s)

[ctx: fs-type]
en: Possibly Encrypted
it: Probabilmente cifrato

[ctx: fs-type]
en: Swap (version %s)
it: Swap (versione %s)

[ctx: fs-type]
en: UDF (version %s)
it: UDF (versione %s)

[ctx: fs-type]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: fs-type]
en: Unknown (%s %s)
it: Sconosciuto (%s %s)

[ctx: fs-type]
en: Unknown (%s)
it: Sconosciuto (%s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS (version %s)
it: VMFS (versions %s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member
it: Membro VMFS

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member (v%s)
it: Membro VMFS (versione %s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member
it: Gestore volumi VMFS

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member (version %s)
it: Gestore volumi VMFS (versione %s)

[ctx: fs-type]
en: VeraCrypt/TrueCrypt Encryption
it: Cifratura VeraCrypt/TrueCrypt

[ctx: fs-type]
en: XFS (version %s)
it: XFS (versione %s)

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device
it: Dispositivo ZFS

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device (ZPool version %s)
it: Dispositivo ZFS (ZPool versione %s)

[ctx: fs-type]
en: exFAT (version %s)
it: exFAT (versione %s)

[ctx: generic-drive]
en: Drive
it: Unità

[ctx: gpt-part-flag]
en: Hidden
it: Nascosta

[ctx: gpt-part-flag]
en: Legacy BIOS Bootable
it: Avviabile con BIOS datati

[ctx: gpt-part-flag]
en: No Automount
it: Nessun montaggio automatico

[ctx: gpt-part-flag]
en: Read-only
it: Sola-lettura

[ctx: gpt-part-flag]
en: System
it: Sistema

[ctx: job]
en: Adding Device to Array
it: Aggiunge dispositivo all'array

[ctx: job]
en: Checking Filesystem
it: Verifica file system

[ctx: job]
en: Cleaning Up
it: Pulizia

[ctx: job]
en: Creating Filesystem
it: Creazione file system

[ctx: job]
en: Creating Partition
it: Creazione partizione

[ctx: job]
en: Creating RAID Array
it: Creazione array RAID

[ctx: job]
en: Deleting Partition
it: Eliminazione partizione

[ctx: job]
en: Ejecting Medium
it: Espulsione supporto

[ctx: job]
en: Erasing Device
it: Cancellazione dispositivo

[ctx: job]
en: Locking Device
it: Blocco dispositivo

[ctx: job]
en: Marking Device as Faulty
it: Impostazione dispositivo come difettoso

[ctx: job]
en: Modifying Encrypted Device
it: Modifica dispositivo cifrato

[ctx: job]
en: Modifying Filesystem
it: Modifica file system

[ctx: job]
en: Modifying Partition
it: Modifica partizione

[ctx: job]
en: Modifying Swap Device
it: Modifica dispositivo di swap

[ctx: job]
en: Mounting Filesystem
it: Montaggio file system

[ctx: job]
en: Removing Device from Array
it: Rimozione dispositivo dall'array

[ctx: job]
en: Repairing Filesystem
it: Riparazione file system

[ctx: job]
en: Resizing Encrypted Device
it: Ridimensionamento dispositivo cifrato

[ctx: job]
en: Resizing Filesystem
it: Ridimensionamento file system

[ctx: job]
en: SMART self-test
it: Test automatici SMART

[ctx: job]
en: Setting Up Loop Device
it: Creazione dispositivo di loop

[ctx: job]
en: Setting Write-Intent Bitmap
it: Impostazione bitmap write-itent

[ctx: job]
en: Starting RAID Array
it: Attivazione array RAID

[ctx: job]
en: Starting Swap Device
it: Avvio dispositivo di swap

[ctx: job]
en: Stopping RAID Array
it: Disattivazione array RAID

[ctx: job]
en: Stopping Swap Device
it: Arresto dispositivo di swap

[ctx: job]
en: Unlocking Device
it: Sblocco dispositivo

[ctx: job]
en: Unmounting Filesystem
it: Smontaggio file system

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID Array
it: Array RAID

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-0 Array
it: Array RAID-0

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-1 Array
it: Array RAID-1

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-10 Array
it: Array RAID-10

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-4 Array
it: Array RAID-4

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-5 Array
it: Array RAID-5

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-6 Array
it: Array RAID-6

[ctx: media]
en: SD High Capacity
it: SD alta capacità

[ctx: media-type]
en: Thumb
it: Chiave USB

[ctx: optical-media]
en: %s Disc
it: Disco %s

[ctx: optical-media]
en: Audio %s
it: %s audio

[ctx: optical-media]
en: Blank %s
it: %s vuoto

[ctx: optical-media]
en: Mixed %s
it: %s misto

[ctx: part-block]
en: Partition %u of %s
it: Partizione n° %u su %s

[ctx: part-drive]
en: Partition %u of %s
it: Partizione n° %u su %s

[ctx: part-loop]
en: Partition %u of %s
it: Partizione n° %u su %s

[ctx: part-raid]
en: Partition %u of %s
it: Partizione n° %u su %s

[ctx: part-type]
en: Apple HFS/HFS
it: HFS/HFS Apple

[ctx: part-type]
en: Apple Label
it: Etichetta Apple

[ctx: part-type]
en: Apple Partition Map
it: Mappa partizioni Apple

[ctx: part-type]
en: Apple RAID
it: RAID Apple

[ctx: part-type]
en: Apple RAID (offline)
it: RAID Apple (offline)

[ctx: part-type]
en: Apple TV Recovery
it: Ripristino Apple TV

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Firmware
it: Firmware ChromeOS

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Kernel
it: Kernel ChromeOS

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Reserved
it: Riservata ChromeOS

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Root Filesystem
it: File system root ChromeOS

[ctx: part-type]
en: Compaq diagnostics
it: Diagnostica Compaq

[ctx: part-type]
en: EFI GPT
it: GPT EFI

[ctx: part-type]
en: EFI System
it: Sistema EFI

[ctx: part-type]
en: Empty
it: Vuota

[ctx: part-type]
en: Extended
it: Estesa

[ctx: part-type]
en: Extended Boot Partition
it: Partizione boot estesa

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Data
it: Dati FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Swap
it: Swap FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD UFS
it: UFS FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Vinum
it: Vinum FreeBSD

[ctx: part-type]
en: FreeBSD ZFS
it: ZFS FreeBSD

[ctx: part-type]
en: HP-UX Data
it: Dati HP-UX

[ctx: part-type]
en: HP-UX Service
it: Servizio HP-UX

[ctx: part-type]
en: Hibernation
it: Ibernazione

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT12
it: FAT12 nascosta

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16
it: FAT16 nascosta

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16 <32M
it: FAT16 nascosta <32M

[ctx: part-type]
en: Hidden HPFS/NTFS
it: HPFS/NTFS nascosta

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
it: W95 FAT16 (LBA) nascosta

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32
it: W95 FAT32 nascosta

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
it: W95 FAT32 (LBA) nascosta

[ctx: part-type]
en: Linux Extended
it: Linux estesa

[ctx: part-type]
en: Linux Filesystem
it: File system Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Home Partition
it: Partizione home Linux

[ctx: part-type]
en: Linux LVM
it: LVM Linux

[ctx: part-type]
en: Linux RAID
it: RAID Linux

[ctx: part-type]
en: Linux RAID auto
it: RAID Linux auto

[ctx: part-type]
en: Linux Reserved
it: Linux riservata

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (x86)
it: Partizione root Linux (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (x86_64)
it: Partizione root Linux (x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Server Data Partition
it: Partizione dati server Linux

[ctx: part-type]
en: Linux Swap
it: Swap Linux

[ctx: part-type]
en: MBR Partition Scheme
it: Schema partizioni MBR

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM data
it: Dati LDM Microsoft

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM metadata
it: Meta-dati LDM Microsoft

[ctx: part-type]
en: Microsoft Reserved
it: Microsoft riservata

[ctx: part-type]
en: Microsoft Windows Recovery Environment
it: Ambiente ripristino Microsoft Windows

[ctx: part-type]
en: NetBSD Concatenated
it: NetBSD concatenata

[ctx: part-type]
en: NetBSD Encrypted
it: NetBSD cifrata

[ctx: part-type]
en: NetBSD FFS
it: FFS NetBSD

[ctx: part-type]
en: NetBSD LFS
it: LFS NetBSD

[ctx: part-type]
en: NetBSD RAID
it: RAID NetBSD

[ctx: part-type]
en: NetBSD Swap
it: Swap NetBSD

[ctx: part-type]
en: ProDOS file system
it: File system ProDOS

[ctx: part-type]
en: Solaris /home
it: /home Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris /usr
it: /usr Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris /var
it: /var Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Alternate Sector
it: Settore alternativo Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Backup
it: Backup Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Boot
it: Boot Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved
it: Solaris riservata

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (2)
it: Solaris riservata (2)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (3)
it: Solaris riservata (3)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (4)
it: Solaris riservata (4)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (5)
it: Solaris riservata (5)

[ctx: part-type]
en: Solaris Root
it: Root Solaris

[ctx: part-type]
en: Solaris Swap
it: Swap Solaris

[ctx: part-type]
en: Unused
it: Non utilizzata

[ctx: part-type]
en: VMWare VMFS
it: VMFS VMWare

[ctx: partition-info]
en: Unknown
it: Sconosciuta

[ctx: partition-subtype]
en: Generic
it: Generica

[ctx: partition-subtype]
en: Other
it: Altro

[ctx: unknown-job]
en: Unknown (%s)
it: Sconosciuto (%s)
