udisks 2.9.0 - en to ja translation catalogue (278 entries)

en: %s Block Device
ja: %s ブロックデバイス

en: %s Loop Device
ja: %s ループデバイス

en: Apple Partition Map
ja: Apple パーティションマップ

en: Authentication is required to abort a SMART self-test on $(drive)
ja: $(drive) のセルフテストを中断するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to activate swapspace on $(drive)
ja: $(drive) においてスワップ空間を有効化するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to add a device to a RAID array
ja: RAID アレイにデバイスを追加するには、認証が必要です

en: Authentication is required to add an entry to the /etc/crypttab file
ja: /etc/crypttab ファイルに項目を追加するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to add an entry to the /etc/fstab file
ja: /etc/fstab ファイルに項目を追加するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to cancel a job
ja: ジョブを取り消すには、認証が必要です。

en: Authentication is required to cancel a job started by another user
ja: 他のユーザーにより開始されたジョブを取り消すには、認証が必要です。

en: Authentication is required to change the filesystem label on $(drive)
ja: $(drive) のファイルシステムのラベルを変更するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to change the passphrase for an encrypted device
ja: 暗号化されたデバイスのパスフレーズを変更するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to check power state for $(drive)
ja: $(drive) の電源状態を確認するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to check the power state
ja: 電源状態を確認するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to configure settings for $(drive)
ja: $(drive) の設定を変更するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to configure the write-intent bitmap on a RAID array
ja: RAID アレイに write-intent bitmap を設定するには、認証が必要です

en: Authentication is required to create a RAID array
ja: RAID アレイを作成するには、認証が必要です

en: Authentication is required to create a partition on $(drive)
ja: $(drive) にパーティションを作成するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to deactivate swapspace on $(drive)
ja: $(drive) においてスワップ空間を無効化するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to delete a loop device set up by another user
ja: 他のユーザーによりセットアップされたループデバイスを削除するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to delete the loop device $(drive)
ja: ループデバイス $(drive) を削除するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to disable SMART on $(drive)
ja: $(drive) において SMART を無効化するには、認証が必要です

en: Authentication is required to eject $(drive)
ja: $(drive) を取り出すには、認証が必要です。

en: Authentication is required to eject media
ja: メディアを取り出すには、認証が必要です。

en: Authentication is required to eject media from a drive plugged into another seat
ja: 他のところに差し込まれたドライブからメディアを取り出すには、認証が必要です。

en: Authentication is required to enable SMART on $(drive)
ja: $(drive) において SMART を有効化するには、認証が必要です

en: Authentication is required to enable/disable SMART
ja: SMART を有効化/無効化するには、認証が必要です

en: Authentication is required to format $(drive)
ja: $(drive) をフォーマットするには、認証が必要です。

en: Authentication is required to lock an encrypted device unlocked by another user
ja: 他のユーザーによりロック解除された暗号化されたデバイスをロックするには、認証が必要です。

en: Authentication is required to lock the encrypted device $(drive) unlocked by another user
ja: 他のユーザーによりロック解除された暗号化デバイス $(drive) をロックするには、認証が必要です。

en: Authentication is required to manage RAID arrays
ja: RAID アレイを管理するには、認証が必要です

en: Authentication is required to manage swapspace
ja: スワップ空間を管理するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to modify a device
ja: デバイスを変更するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to modify a device plugged into another seat
ja: 他のところに差し込まれたデバイスを変更するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to modify a loop device set up by another user
ja: 他のユーザーにより設定された loop デバイスを変更するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to modify drive settings
ja: ドライブ設定を変更するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to modify system-wide configuration
ja: システム全体の設定を変更するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to modify the /etc/crypttab file
ja: /etc/crypttab ファイルを変更するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to modify the /etc/fstab file
ja: /etc/fstab ファイルを変更するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to modify the loop device $(drive)
ja: ループデバイス $(drive) を変更するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to modify the partition on device $(drive)
ja: デバイス $(drive) のパーティションを変更するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to mount $(drive)
ja: $(drive) をマウントするには、認証が必要です。

en: Authentication is required to mount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
ja: /etc/fstab ファイルにおいて参照している $(drive) をマウントするには、認証が必要です。

en: Authentication is required to mount the filesystem
ja: ファイルシステムをマウントするには、認証が必要です。

en: Authentication is required to mount/unmount the filesystem
ja: ファイルシステムをマウント・アンマウントするには、認証が必要です。

en: Authentication is required to open $(drive) for benchmarking
ja: $(drive) をベンチマーク用に開くには、認証が必要です。

en: Authentication is required to open $(drive) for reading
ja: $(drive) を読み込みように開くには、認証が必要です。

en: Authentication is required to open $(drive) for writing
ja: $(drive) を書き込み用に開くには、認証が必要です。

en: Authentication is required to open a device
ja: デバイスを開くには、認証が必要です。

en: Authentication is required to perform a secure erase of $(drive)
ja: $(drive) の安全な消去を実行するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to power off $(drive)
ja: $(drive) の電源を切るには、認証が必要です

en: Authentication is required to power off a drive
ja: ドライブの電源を切るには、認証が必要です

en: Authentication is required to power off a drive plugged into another seat
ja: 他のところに接続されているドライブの電源を切るには、認証が必要です

en: Authentication is required to put $(drive) in standby mode
ja: $(drive) をスタンバイモードにするには、認証が必要です。

en: Authentication is required to put a drive into standby mode
ja: ドライブをスタンバイモードにするには、認証が必要です。

en: Authentication is required to read system-level secrets
ja: システムレベルのシークレットを読み込むには、認証が必要です。

en: Authentication is required to remove a device from a RAID array
ja: RAID アレイからデバイスを削除するには、認証が必要です

en: Authentication is required to remove an entry from /etc/fstab file
ja: /etc/fstab ファイルから項目を削除するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to remove an entry from the /etc/crypttab file
ja: /etc/crypttab ファイルから項目を削除するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to rescan $(drive)
ja: $(drive) を再スキャンするには、認証が必要です。

en: Authentication is required to rescan a device
ja: デバイスを再スキャンするには、認証が必要です。

en: Authentication is required to retrieve secrets from system-wide configuration
ja: システム全体の設定からシークレットを取得するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to run a SMART self-test
ja: SMART 自己テストを実行するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to securely erase a hard disk
ja: ハードディスクを安全に消去するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to set SMART data from a blob on $(drive)
ja: $(drive) においてブロブから SMART データを設定するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to set SMART data from blob
ja: ブロブから SMART データを設定するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to set up a loop device
ja: ループデバイスをセットアップするには、認証が必要です。

en: Authentication is required to start a RAID array
ja: RAID アレイを開始するには、認証が必要です

en: Authentication is required to start a SMART self-test on $(drive)
ja: $(drive) のセルフテストを開始するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to stop a RAID array
ja: RAID アレイを停止するには、認証が必要です

en: Authentication is required to unlock an encrypted device
ja: 暗号化されたデバイスをロック解除するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to unlock the encrypted device $(drive)
ja: 暗号化デバイス $(drive) をロック解除するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to unmount $(drive) mounted by another user
ja: 他のユーザーによりマウントされた $(drive) をアンマウントするには、認証が必要です。

en: Authentication is required to unmount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
ja: /etc/fstab ファイルにおいて参照している $(drive) をアンマウントするには、認証が必要です。

en: Authentication is required to unmount a filesystem mounted by another user
ja: 他のユーザーによりマウントされたファイルシステムをアンマウントするには、認証が必要です。

en: Authentication is required to update SMART data
ja: SMART データを更新するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to update SMART data from $(drive)
ja: $(drive) の SMART データを更新するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to wake up $(drive) from standby mode
ja: $(drive) をスタンバイモードから復帰させるには、認証が必要です。

en: Block Device
ja: ブロックデバイス

en: Cancel job
ja: ジョブを取り消します。

en: Cancel job started by another user
ja: 他のユーザーにより開始されたジョブを取り消します。

en: Change passphrase for an encrypted device
ja: 暗号化されたデバイスのパスフレーズを変更します。

en: Check power state
ja: 電源状態を確認します。

en: Delete loop devices
ja: loop デバイスを削除します。

en: Eject media
ja: メディアを取り出します

en: Eject media from a drive attached to another seat
ja: 他のところに接続したドライブからメディアを取り出します。

en: Eject media from a system drive
ja: システムドライブからメディアを取り出します。

en: Enable/Disable SMART
ja: SMART の有効化/無効化

en: GUID Partition Table
ja: GUID パーティションテーブル

en: Lock an encrypted device unlocked by another user
ja: 他のユーザーによりロック解除された暗号化デバイスロックします。

en: Loop Device
ja: ループデバイス

en: Manage RAID arrays
ja: RAID アレイの管理

en: Manage loop devices
ja: ループデバイスを管理します。

en: Manage swapspace
ja: スワップ空間を管理します。

en: Master Boot Record
ja: マスターブートレコード

en: Modify a device
ja: デバイスを変更します。

en: Modify a system device
ja: システムデバイスを変更します。

en: Modify drive settings
ja: ドライブ設定を変更します。

en: Modify loop devices
ja: loop デバイスを変更します。

en: Modify system-wide configuration
ja: システム全体の設定を変更します。

en: Mount a filesystem
ja: ファイルシステムをマウントします。

en: Mount a filesystem from a device plugged into another seat
ja: 他のところに差し込んだデバイスからファイルシステムをマウントします。

en: Mount a filesystem on a system device
ja: システムデバイスのファイルシステムをマウントします。

en: Mount/unmount filesystems defined in the fstab file with the x-udisks-auth option
ja: fstab ファイルにおいて x-udisks-auth オプションとともに定義されたファイルシステムをマウント・アンマウントします。

en: Open a device
ja: デバイスを開きます。

en: Open a system device
ja: システムデバイスを開きます。

en: Power off a drive attached to another seat
ja: 他のところに接続されているドライブの電源を切る

en: Power off a system drive
ja: システムドライブの電源を切る

en: Power off drive
ja: ドライブの電源断

en: Rescan a device
ja: デバイスを再スキャンします。

en: Run SMART self-test
ja: SMART 自己テストを実行します。

en: Securely erase a hard disk
ja: ハードディスクを安全に消去します。

en: Send standby command
ja: スタンバイコマンドを送信します。

en: Send standby command to a system drive
ja: システムドライブにスタンバイコマンドを送信します。

en: Send standby command to drive on other seat
ja: 他のシートにあるドライブにスタンバイコマンドを送信します。

en: Set SMART data from blob
ja: ブロブから SMART データを設定します。

en: Unlock an encrypted device
ja: 暗号化されたデバイスをロック解除します。

en: Unlock an encrypted device plugged into another seat
ja: 他のところに差し込んだ暗号化デバイスをロック解除します。

en: Unlock an encrypted device specified in the crypttab file with the x-udisks-auth option
ja: crypttab ファイルにおいて x-udisks-auth オプションとともに指定された暗号化デバイスをロック解除します。

en: Unlock an encrypted system device
ja: 暗号化されたシステムデバイスをロック解除します。

en: Unmount a device mounted by another user
ja: 他のユーザーによりマウントされたデバイスをアンマウントします。

en: Update SMART data
ja: SMART データを更新します。

[ctx: byte-size-pow10]
en: %s (%s bytes)
ja: %s (%s バイト)

[ctx: byte-size-pow2]
en: %s (%s bytes)
ja: %s (%s バイト)

[ctx: disk-hdd]
en: %s Hard Disk
ja: %s ハードディスク

[ctx: disk-hdd]
en: Hard Disk
ja: ハードディスク

[ctx: disk-non-rotational]
en: %s Disk
ja: %s ディスク

[ctx: disk-non-rotational]
en: Disk
ja: ディスク

[ctx: dos-part-flag]
en: Bootable
ja: ブート可能

[ctx: drive-card-reader]
en: %s Card Reader
ja: %s カードリーダー

[ctx: drive-with-fixed-media]
en: %s Drive
ja: %s ドライブ

[ctx: drive-with-generic-media]
en: %s Disk
ja: %s ディスク

[ctx: drive-with-size]
en: %s Drive
ja: %s ドライブ

[ctx: drive-with-size-and-type]
en: %s %s Drive
ja: %s %s ドライブ

[ctx: drive-with-type]
en: %s Drive
ja: %s ドライブ

[ctx: flash-media]
en: %s Card
ja: %s カード

[ctx: fs-type]
en: Ext2 (version %s)
ja: Ext2 (バージョン %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext3 (version %s)
ja: Ext3 (バージョン %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext4 (version %s)
ja: Ext4 (バージョン %s)

[ctx: fs-type]
en: FAT (12-bit version)
ja: FAT (12 ビットバージョン)

[ctx: fs-type]
en: FAT (16-bit version)
ja: FAT (16 ビットバージョン)

[ctx: fs-type]
en: FAT (32-bit version)
ja: FAT (32 ビットバージョン)

[ctx: fs-type]
en: FAT (version %s)
ja: FAT (バージョン %s)

[ctx: fs-type]
en: ISO 9660 (version %s)
ja: ISO 9660 (バージョン %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext
ja: Ext 向けジャーナル

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext (version %s)
ja: Ext 向けジャーナル (バージョン %s)

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption
ja: LUKS 暗号化

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption (version %s)
ja: LUKS 暗号化 (バージョン %s)

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume
ja: LVM2 物理ボリューム

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume (%s)
ja: LVM2 物理ボリューム (%s)

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member
ja: Linux RAID メンバー

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member (version %s)
ja: Linux RAID メンバー (バージョン %s)

[ctx: fs-type]
en: NTFS (version %s)
ja: NTFS (バージョン %s)

[ctx: fs-type]
en: Swap (version %s)
ja: Swap (バージョン %s)

[ctx: fs-type]
en: UDF (version %s)
ja: UDF (バージョン %s)

[ctx: fs-type]
en: Unknown
ja: 未知

[ctx: fs-type]
en: Unknown (%s %s)
ja: 未知 (%s %s)

[ctx: fs-type]
en: Unknown (%s)
ja: 未知 (%s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS (version %s)
ja: VMFS (バージョン %s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member
ja: VMFS メンバー

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member (v%s)
ja: VMFS メンバー (v%s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member
ja: VMFS ボリュームメンバー

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member (version %s)
ja: VMFS ボリュームメンバー (バージョン %s)

[ctx: fs-type]
en: XFS (version %s)
ja: XFS (バージョン %s)

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device
ja: ZFS デバイス

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device (ZPool version %s)
ja: ZFS デバイス (ZPool バージョン %s)

[ctx: fs-type]
en: exFAT (version %s)
ja: exFAT (バージョン %s)

[ctx: generic-drive]
en: Drive
ja: ドライブ

[ctx: gpt-part-flag]
en: Hidden
ja: 隠し

[ctx: gpt-part-flag]
en: Legacy BIOS Bootable
ja: レガシー BIOS ブート可能

[ctx: gpt-part-flag]
en: No Automount
ja: 自動マウントなし

[ctx: gpt-part-flag]
en: Read-only
ja: 読み込み専用

[ctx: gpt-part-flag]
en: System
ja: システム

[ctx: job]
en: ATA Enhanced Secure Erase
ja: ATA 拡張 Secure Erase

[ctx: job]
en: Adding Device to Array
ja: デバイスをアレイに追加しています

[ctx: job]
en: Cleaning Up
ja: クリーンアップしています。

[ctx: job]
en: Creating Filesystem
ja: ファイルシステムを作成しています。

[ctx: job]
en: Creating Partition
ja: パーティションを作成しています。

[ctx: job]
en: Creating RAID Array
ja: RAID アレイの作成

[ctx: job]
en: Deleting Partition
ja: パーティションを削除しています。

[ctx: job]
en: Ejecting Medium
ja: メディアを取り出しています

[ctx: job]
en: Erasing Device
ja: デバイスを消去しています。

[ctx: job]
en: Locking Device
ja: デバイスをロックしています

[ctx: job]
en: Marking Device as Faulty
ja: デバイスに故障という印をつけています

[ctx: job]
en: Modifying Encrypted Device
ja: 暗号化デバイスを変更しています

[ctx: job]
en: Modifying Filesystem
ja: ファイルシステムを変更しています。

[ctx: job]
en: Modifying Partition
ja: パーティションを変更しています。

[ctx: job]
en: Mounting Filesystem
ja: ファイルシステムをマウントしています。

[ctx: job]
en: Removing Device from Array
ja: デバイスをアレイから削除しています

[ctx: job]
en: SMART self-test
ja: SMART セルフテスト

[ctx: job]
en: Setting Up Loop Device
ja: ループデバイスをセットアップしています。

[ctx: job]
en: Setting Write-Intent Bitmap
ja: Write-Intent Bitmap を設定しています

[ctx: job]
en: Starting RAID Array
ja: RAID アレイの開始

[ctx: job]
en: Starting Swap Device
ja: スワップデバイスを開始しています。

[ctx: job]
en: Stopping RAID Array
ja: RAID アレイの停止

[ctx: job]
en: Stopping Swap Device
ja: スワップデバイスを停止しています。

[ctx: job]
en: Unlocking Device
ja: デバイスをロック解除しています

[ctx: job]
en: Unmounting Filesystem
ja: ファイルシステムをアンマウントしています。

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID Array
ja: RAID アレイ

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-0 Array
ja: RAID-0 アレイ

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-1 Array
ja: RAID-1 アレイ

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-10 Array
ja: RAID-10 アレイ

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-4 Array
ja: RAID-4 アレイ

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-5 Array
ja: RAID-5 アレイ

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-6 Array
ja: RAID-6 アレイ

[ctx: media]
en: CompactFlash
ja: コンパクトフラッシュ

[ctx: media]
en: Floppy
ja: フロッピー

[ctx: media]
en: MemoryStick
ja: メモリースティック

[ctx: media]
en: SD High Capacity
ja: SDHC メモリーカード

[ctx: media]
en: SecureDigital
ja: SD メモリーカード

[ctx: media]
en: SmartMedia
ja: スマートメディア

[ctx: media-type]
en: CompactFlash
ja: コンパクトフラッシュ

[ctx: media-type]
en: Flash
ja: フラッシュ

[ctx: media-type]
en: Floppy
ja: フロッピー

[ctx: media-type]
en: MemoryStick
ja: メモリースティック

[ctx: media-type]
en: SmartMedia
ja: スマートメディア

[ctx: optical-media]
en: %s Disc
ja: %s ディスク

[ctx: optical-media]
en: Audio %s
ja: オーディオ %s

[ctx: optical-media]
en: Blank %s
ja: 空き %s

[ctx: optical-media]
en: Mixed %s
ja: 混合 %s

[ctx: part-block]
en: Partition %u of %s
ja: パーティション %u (%s)

[ctx: part-drive]
en: Partition %u of %s
ja: パーティション %u (%s)

[ctx: part-loop]
en: Partition %u of %s
ja: パーティション %u (%s)

[ctx: part-raid]
en: Partition %u of %s
ja: パーティション %u (%s)

[ctx: part-type]
en: Apple Boot
ja: Apple ブート

[ctx: part-type]
en: Apple Label
ja: Apple ラベル

[ctx: part-type]
en: Apple Partition Map
ja: Apple パーティションマップ

[ctx: part-type]
en: Apple RAID (offline)
ja: Apple RAID (オフライン)

[ctx: part-type]
en: BIOS Boot
ja: BIOS ブート

[ctx: part-type]
en: Basic Data
ja: 基本データ

[ctx: part-type]
en: Compaq diagnostics
ja: Compaq 診断

[ctx: part-type]
en: Driver
ja: ドライバー

[ctx: part-type]
en: Driver 4.3
ja: ドライバー 4.3

[ctx: part-type]
en: EFI System
ja: EFI システム

[ctx: part-type]
en: Empty
ja: 空き

[ctx: part-type]
en: Extended
ja: 拡張

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Boot
ja: FreeBSD ブート

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Data
ja: FreeBSD データ

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Swap
ja: FreeBSD スワップ

[ctx: part-type]
en: HP-UX Data
ja: HP-UX データ

[ctx: part-type]
en: HP-UX Service
ja: HP-UX サービス

[ctx: part-type]
en: Hibernation
ja: 休止状態

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT12
ja: 隠し FAT12

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16
ja: 隠し FAT16

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16 <32M
ja: 隠し FAT16 <32M

[ctx: part-type]
en: Hidden HPFS/NTFS
ja: 隠し HPFS/NTFS

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
ja: 隠し W95 FAT16 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32
ja: 隠し W95 FAT32

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
ja: 隠し W95 FAT32 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Linux Extended
ja: Linux 拡張

[ctx: part-type]
en: Linux Filesystem
ja: Linux ファイルシステム

[ctx: part-type]
en: Linux Reserved
ja: Linux 予約済み

[ctx: part-type]
en: MBR Partition Scheme
ja: MBR パーティションスキーム

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM data
ja: Microsoft LDM データ

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM metadata
ja: Microsoft LDM メタデータ

[ctx: part-type]
en: Microsoft Reserved
ja: Microsoft 予約済み

[ctx: part-type]
en: Microsoft Windows Recovery Environment
ja: Microsoft Windows 回復環境

[ctx: part-type]
en: NetBSD Encrypted
ja: NetBSD 暗号化

[ctx: part-type]
en: NetBSD Swap
ja: NetBSD スワップ

[ctx: part-type]
en: ProDOS file system
ja: ProDOS ファイルシステム

[ctx: part-type]
en: Solaris Alternate Sector
ja: Solaris 代替セクター

[ctx: part-type]
en: Solaris Backup
ja: Solaris バックアップ

[ctx: part-type]
en: Solaris Boot
ja: Solaris ブート

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved
ja: Solaris 予約

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (2)
ja: Solaris 予約 (2)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (3)
ja: Solaris 予約 (3)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (4)
ja: Solaris 予約 (4)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (5)
ja: Solaris 予約 (5)

[ctx: part-type]
en: Solaris Root
ja: Solaris ルート

[ctx: part-type]
en: Solaris Swap
ja: Solaris スワップ

[ctx: part-type]
en: Solaris boot
ja: Solaris ブート

[ctx: part-type]
en: Unused
ja: 未使用

[ctx: part-type]
en: VMWare VMFS
ja: VMware VMFS

[ctx: part-type]
en: VMWare vmkcore
ja: VMware vmkcore

[ctx: partition-info]
en: Unknown
ja: 未知

[ctx: partition-subtype]
en: Generic
ja: 汎用

[ctx: partition-subtype]
en: Other
ja: その他

[ctx: unknown-job]
en: Unknown (%s)
ja: 未知 (%s)
