sudoers 1.9.2rc1 - en to ro translation catalogue (536 entries)

en: 	host  unmatched
ro: 	gazdă  nepotrivită

en: 
    Command allowed
ro: 
    Comandă permisă

en: 
    Command denied
ro: 
    Comandă negată

en: 
    Command unmatched
ro: 
    Comandă nepotrivită

en: 
    LDAP Role: %s
ro: 
    Rolul LDAP: %s

en: 
    Options:
          --help               display help message and exit
      -A, --accept             only send an accept event (no I/O)
      -h, --host               host to send logs to
      -i, --iolog_id           remote ID of I/O log to be resumed
      -p, --port               port to use when connecting to host
      -r, --restart            restart previous I/O log transfer
      -R, --reject             reject the command with the given reason
      -b, --ca-bundle          certificate bundle file to verify server's cert against
      -c, --cert               certificate file for TLS handshake
      -k, --key                private key file
      -n, --no-verify          do not verify server certificate
      -t, --test               test audit server by sending selected I/O log n times in parallel
      -V, --version            display version information and exit
ro: 
    Opțiuni:
          --help               afișează mesajul de ajutor și ieși
      -A, --accept             trimite doar un eveniment de acceptare (fără I/O)
      -h, --host               gazda la care să se trimită înregistrări
      -i, --iolog_id           ID-ul de la distanță al istoricului I/O de rezumat 
      -p, --port               portul de utilizat când se conectează la gazdă
      -r, --restart            repornește transferul de istoric I/O anterior
      -R, --reject             respinge comanda cu motivul dat
      -b, --ca-bundle          fișier de pachet de certificat împotriva căruia se verifică certificarea serverului
      -c, --cert               fișierul certificat pentru conexiunea TLS
      -k, --key                fișier cheie privată
      -n, --no-verify          nu verifica certificatul serverului
      -V, --version            afișează informațiile de versiune și ieși

en: 
    Options:
      -b, --base=dn              the base DN for sudo LDAP queries
      -c, --config=conf_file     the path to the configuration file
      -d, --defaults=deftypes    only convert Defaults of the specified types
      -e, --expand-aliases       expand aliases when converting
      -f, --output-format=format set output format: JSON, LDIF or sudoers
      -i, --input-format=format  set input format: LDIF or sudoers
      -I, --increment=num        amount to increase each sudoOrder by
      -h, --help                 display help message and exit
      -m, --match=filter         only convert entries that match the filter
      -M, --match-local          match filter uses passwd and group databases
      -o, --output=output_file   write converted sudoers to output_file
      -O, --order-start=num      starting point for first sudoOrder
      -p, --prune-matches        prune non-matching users, groups and hosts
      -P, --padding=num          base padding for sudoOrder increment
      -s, --suppress=sections    suppress output of certain sections
      -V, --version              display version information and exit
ro: 
    Options:
      -b, --base=dn              baza DN pentru interogări LDAP sudo
      -c, --config=conf_file     calea către fișierul de configurare
      -d, --defaults=deftypes    convertește implicite doar pentru tipurile specificate
      -e, --expand-aliases       extinde aliasurile când se convertește
      -f, --output-format=format de ieșire stabilit de format: JSON, LDIF sau sudoers
      -i, --input-format=format  format de intrare stabilit: LDIF sau sudoers
      -I, --increment=num        cantitate cu care se mărește fiecare sudoOrder
      -h, --help                 afișează mesajul de ajutor și ieși
      -m, --match=filter         conertește doar intrările care se potrivesc cu filtrul
      -M, --match-local          filtrul potrivit utilizează passwd și baze de date ale grupului
      -o, --output=output_file   scrie sudoers convertit la fișierul_ieșire
      -O, --order-start=num      punct de început pentru primul sudoOrder
      -p, --prune-matches        reduce utilizatori, grupuri și gazde care nu se potrivesc
      -P, --padding=num          umplutură de bază pentru incrementarea sudoOrder
      -s, --suppress=sections    suprimă ieșirea a anumitor acțiuni
      -V, --version              afișează informația versiunii și ieși

en: 
    Options:
      -c, --check              check-only mode
      -f, --file=sudoers       specify sudoers file location
      -h, --help               display help message and exit
      -q, --quiet              less verbose (quiet) syntax error messages
      -s, --strict             strict syntax checking
      -V, --version            display version information and exit
ro: 
    Opțiuni:
      -c, --check              modul doar verifică
      -f, --file=sudoers       specifică locația fișierului sudo
      -h, --help               afișează mesajul de ajutor și ieși
      -q, --quiet              mesaje de eroare de sintaxă mai puțin detaliate (liniștite)
      -s, --strict             verificare de sintaxă strictă
      -V, --version            afișează informațiile de versiune și ieși

en: 
    Options:
      -d, --directory=dir    specify directory for session logs
      -f, --filter=filter    specify which I/O type(s) to display
      -h, --help             display help message and exit
      -l, --list             list available session IDs, with optional expression
      -m, --max-wait=num     max number of seconds to wait between events
      -n, --non-interactive  no prompts, session is sent to the standard output
      -R, --no-resize        do not attempt to re-size the terminal
      -S, --suspend-wait     wait while the command was suspended
      -s, --speed=num        speed up or slow down output
      -V, --version          display version information and exit
ro: 
    Options:
      -d, --directory=dir    specifică directorul pentru înregistrările sesiunii
      -f, --filter=filter    specifică care tip(uri) I/O să se afișeze
      -h, --help             afișează informațiile ajutorului și ieși
      -l, --list             listează ID-urile sesiunii disponibile, cu expresii opționale
      -m, --max-wait=num     numărul maxim de secunde de așteptat între evenimente
      -n, --non-interactive  fără promptere, sesiunea este trimisă la ieșirea standard
      -R, --no-resize        nu încercați să redimensionați terminalul
      -S, --suspend-wait     așteaptă până când comanda a fost suspendată
      -s, --speed=num        accelerează sau încetinește ieșirea
      -V, --version          afișează informațiile de versiune și ieși

en: 
    Options:
      -f, --file               path to configuration file
      -h  --help               display help message and exit
      -n, --no-fork            do not fork, run in the foreground
      -R, --random-drop        percent chance connections will drop
      -V, --version            display version information and exit
ro: 
    Opțini:
      -f, --file               calea către fișierul de configurare
      -h  --help               afișează mesajul de ajutor și ieși
      -n, --no-fork            nu da fork, rulează în prim plan
      -R, --random-drop        șansa în procente pentru căderea conexiunii
      -V, --version            afișează informațiile de versiune și ieși

en: 
    Sudoers entry:
ro: 
    Intrare sudoers:

en: 
    Sudoers path: %s
ro: 
    Cale sudoers: %s

en: 
    We trust you have received the usual lecture from the local System
    Administrator. It usually boils down to these three things:
    
        #1) Respect the privacy of others.
        #2) Think before you type.
        #3) With great power comes great responsibility.
ro: 
    Avem încredere că ați primit lectura obișnuită de la administratorul de
    sistem local. De obicei se reduce la aceste trei lucruri:
    
        #1) Respectă intimitatea celorlalți.
        #2) Gândește înainte de a tasta.
        #3) Cu putere mare vine o mare responsabilitate.

en:     Commands:
ro:     Comenzi:

en:     Options:
ro:     Opțiuni:

en:     RunAsGroups:
ro:     RuleazăCaGrupuri:

en:     RunAsUsers:
ro:     RuleazăCaUtilizatori:

en: %8s : (command continued) %s
ro: %8s : (comandă continuată) %s

en: %p's password:
ro: parola lui %p:

en: %s - convert between sudoers file formats
ro: %s - convertește între formatele de fișier sudoers

en: %s - replay sudo session logs
ro: %s - redă înregistrările de sesiune sudo

en: %s - safely edit the sudoers file
ro: %s - editează în siguranță fișierul sudoers

en: %s - send sudo I/O log to remote server
ro: %s - trimite istoricul I/O sudo la serverul de la distanță

en: %s and %s not on the same file system, using mv to rename
ro: %s și %s nu sunt pe același sistem de fișiere, se utilizează mv pentru a redenumi

en: %s busy, try again later
ro: %s ocupat, încercați din nou mai târziu

en: %s exists but is not a directory (0%o)
ro: %s există dar nu este un director (0%o)

en: %s grammar version %d
ro: %s versiune de gramatică %d

en: %s is group writable
ro: %s este inscriptibil pe grup

en: %s is not a regular file
ro: %s nu este un fișier regular

en: %s is not allowed to run sudo on %s.  This incident will be reported.
ro: %s nu are permisiunea de a rula sudo pe %s.  Acest incident va fi raportat.

en: %s is not in the sudoers file.  This incident will be reported.
ro: %s nu este în fișierul sudoers.  Acest incident va fi raportat.

en: %s is owned by gid %u, should be %u
ro: %s este deținut de gid-ul %u, ar trebui să fie %u

en: %s is owned by uid %u, should be %u
ro: %s este deținut de uid-ul %u, ar trebui să fie %u

en: %s is world writable
ro: %s este inscriptibil global

en: %s must be owned by uid %d
ro: %s trebuie să fie deținut de uid-ul %d

en: %s must only be writable by owner
ro: %s nu trebuie să fie inscriptibilă de către deținător

en: %s requires an argument
ro: %s necesită un argument

en: %s unchanged
ro: %s neschimbat

en: %s version %s
ro: %s versiunea %s

en: %s/%s: unable to seek forward %zu
ro: %s/%s: nu se poate căuta înainte %zu

en: %s/timing: %s
ro: %s/sincronizare: %s

en: %s: Cannot verify TGT! Possible attack!: %s
ro: %s: Nu se poate verifica TGT! Posibil atac!: %s

en: %s: bad permissions, should be mode 0%o
ro: %s: permisiuni rele, ar trebui să fie modul 0%o

en: %s: command not found
ro: %s: comanda nu a fost găsită

en: %s: incompatible group plugin major version %d, expected %d
ro: %s: versiune majoră de modul de grup incompatibilă %d, s-a așteptat %d

en: %s: input and output files must be different
ro: %s: fișierele de intrare și ieșire trebuie să fie diferite

en: %s: internal error, I/O log file for event %d not open
ro: %s: eroare internă, fișierul istoric I/O pentru evenimentul %d nu este deschis

en: %s: internal error, invalid exit status %d
ro: %s: eroare internă, stare de ieșire nevalidă %d

en: %s: internal error, invalid signal %d
ro: %s: eroare internă, semnal nevalid %d

en: %s: invalid Defaults type 0x%x for option "%s"
ro: %s: tip de implicite nevalid 0x%x pentru opțiunea „%s”

en: %s: invalid log file
ro: %s: fișier de istoric nevalid

en: %s: no value specified for "%s"
ro: %s: nicio valoare specificată pentru „%s”

en: %s: not a fully qualified path
ro: %s: nu este o cale calificată complet

en: %s: option "%s" does not take a value
ro: %s: opțiunea „%s” nu ia o valoare

en: %s: parsed OK
ro: %s: parsat OK

en: %s: read error
ro: %s: eroare de citire

en: %s: runas group field is missing
ro: %s: câmpul de grup rulează-ca lipsește

en: %s: runas user field is missing
ro: %s: câmpul de utilizator rulează-ca lipsește

en: %s: time stamp %s: %s
ro: %s: marcajul de timp %s: %s

en: %s: time stamp field is missing
ro: %s: câmpul marcaj de timp lipsește

en: %s: unable to allocate options: %s
ro: %s: nu se pot aloca opțiunile: %s

en: %s: unable to convert principal to string ('%s'): %s
ro: %s: nu se poate converti principalul la șir („%s”): %s

en: %s: unable to get credentials: %s
ro: %s: nu se pot obține certificările: %s

en: %s: unable to get host principal: %s
ro: %s: nu se poate obține principalul gazdei: %s

en: %s: unable to initialize credential cache: %s
ro: %s: nu se poate inițializa cache-ul de certificare: %s

en: %s: unable to parse '%s': %s
ro: %s: nu se poate parsa „%s”: %s

en: %s: unable to resolve credential cache: %s
ro: %s: nu se poate rezolva cache-ul de certificare: %s

en: %s: unable to store credential in cache: %s
ro: %s: nu se poate stoca certificarea în cache: %s

en: %s: unexpected state %d
ro: %s: stare neașteptată %d

en: %s: unexpected type_case value %d
ro: %s: valoare type_case neașteptată %d

en: %s: unknown defaults entry "%s"
ro: %s: intrare implicite necunoscută „%s”

en: %s: unknown key word: %s
ro: %s: cuvânt cheie necunoscut: %s

en: %s: user field is missing
ro: %s: câmpul utilizator lipsește

en: %s: value "%s" is invalid for option "%s"
ro: %s: valoarea „%s” nu este validă pentru opțiunea „%s”

en: %s: values for "%s" must start with a '/'
ro: %s: valorile pentru „%s” trebuie să înceapă cu un „/”

en: %s: write buffer already in use
ro: %s: preîncărcare de scriere deja în uz

en: %s: wrong owner (uid, gid) should be (%u, %u)
ro: %s: deținător greșit (uid, gid) ar trebui să fie (%u, %u)

en: %s:%d expected section name: %s
ro: %s:%d nume de secție așteptată: %s

en: %s:%d invalid Defaults type 0x%x for option "%s"
ro: %s:%d tip de implicite nevalid 0x%x pentru opțiunea „%s”

en: %s:%d invalid config section: %s
ro: %s:%d secțiune de configurare nevalidă: %s

en: %s:%d invalid configuration line: %s
ro: %s:%d linie de configurare nevalidă: %s

en: %s:%d no value specified for "%s"
ro: %s:%d nicio valoare specificată pentru „%s”

en: %s:%d option "%s" does not take a value
ro: %s:%d opțiunea „%s” nu ia o valoare

en: %s:%d unknown defaults entry "%s"
ro: %s:%d intrare implicite necunoscută „%s”

en: %s:%d unknown key: %s
ro: %s:%d cheie necunoscută: %s

en: %s:%d unmatched '[': %s
ro: %s:%d „[” desperecheată: %s

en: %s:%d value "%s" is invalid for option "%s"
ro: %s:%d valoarea „%s” nu este validă pentru opțiunea „%s”

en: %s:%d values for "%s" must start with a '/'
ro: %s:%d valorile pentru „%s” trebuie să înceapă cu un „/”

en: %s:%u unable to parse "%s"
ro: %s:%u nu se poate parsa „%s”

en: %u incorrect password attempt | %u incorrect password attempts
ro[0]: %u încercare de parolă incorectă
ro[1]: %u încercări de parolă incorecte
ro[2]: %u de încercări de parole incorecte

en: *** SECURITY information for %h ***
ro: *** Informații de SECURITATE pentru %h ***

en: Account expired or PAM config lacks an "account" section for sudo, contact your system administrator
ro: Contul este expirat sau configurării PAM îi lipsește o secțiune „cont” pentru sudo, contactați administratorul de sistem

en: Account or password is expired, reset your password and try again
ro: Contul sau parola au expirat, restabiliți parola și încercați din nou

en: Add an entry to the utmp/utmpx file when allocating a pty
ro: Adaugă o intrare la fișierul utmp/utmpx când se alocă un pty

en: Address to send mail from: %s
ro: Adresa de la care să se trimită mailul: %s

en: Address to send mail to: %s
ro: Adresa la care să se trimită mailul: %s

en: Alias "%s" already defined
ro: Aliasul „%s” este deja definit

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the I/O log
ro: Permite comenzile să fie rulate chiar dacă sudo nu poate scrie la istoricul I/O

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the audit log
ro: Permite comenzile să fie rulate chiar dacă sudo nu poate scrie la istoricul audit

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the log file
ro: Permite comenzile să fie rulate chiar dacă sudo nu poate scrie la fișierul istoric

en: Allow some information gathering to give useful error messages
ro: Permite colectarea de informații pentru a da eroare de mesaje utile

en: Allow sudo to prompt for a password even if it would be visible
ro: Permite sudo să solicite o parolă chiar dacă ar fi vizibilă

en: Allow the use of unknown runas user and/or group ID
ro: Permite utilizarea de ID-ul de grup și/sau utilizator runas necunoscut

en: Allow the user to specify a timeout on the command line
ro: Permite utilizatorul să specifice o limită de timp pe linia de comandă

en: Allow users to set arbitrary environment variables
ro: Permite utilizatorilor să stabilească variabile de mediu arbitrare

en: Always run commands in a pseudo-tty
ro: Totdeauna rulează comenzile într-un pseudo-tty

en: Always send mail when sudo is run
ro: Trimite întotdeauna mail când sudo este rulat

en: Always set $HOME to the target user's home directory
ro: Totdeauna stabilește $HOME la directorul personal al utilizatorului țintă

en: Apply defaults in the target user's login class if there is one
ro: Aplică implicitele în clasa de autentificare a utilizatorului țintă dacă aceasta există

en: Attempt to establish PAM credentials for the target user
ro: Încearcă să stabilești certificări PAM pentru utilizatorul țintă

en: Authentication failure message: %s
ro: Mesaj de eșuare de autentificare: %s

en: Authentication methods:
ro: Metode de autentificare:

en: Authentication timestamp timeout: %.1f minutes
ro: Limită de timp a datării de autentificare: %.1f minute

en: Check parent directories for writability when editing files with sudoedit
ro: Verifică directoarele părinte pentru capacitatea de scriere când se editează fișiere cu sudoedit

en: Compress I/O logs using zlib
ro: Comprimă înregistrările I/O utilizând zlib

en: Could not determine audit condition
ro: Nu s-a putut determina condiția de audit

en: Create a new PAM session for the command to run in
ro: Creează o sesiune PAM pentru a rula comanda în ea

en: Creation of new SSL_CTX object failed: %s
ro: Crearea obiectului SSL_CTX nou a eșuat: %s

en: Default password prompt: %s
ro: Prompter de parolă implicită: %s

en: Default user to run commands as: %s
ro: Utilizatorul implicit cu care să se ruleze comenzile: %s

en: Directory in which to store input/output logs: %s
ro: Director în care să se stocheze înregistrările intrare/ieșire: %s

en: Don't initialize the group vector to that of the target user
ro: Nu inițializa vectorul de grup la cel al utilizatorului țintă

en: Edit anyway? [y/N]
ro: Editați oricum? [y/N]

en: Enable SO_KEEPALIVE socket option on the socket connected to the logserver
ro: Activează opțiunea de soclu SO_KEEPALIVE pe soclul conectat la serverul de înregistrare

en: Enable sudoers netgroup support
ro: Activează suportul de grup de rețea sudoers

en: Environment variables to check for sanity:
ro: Variabile de mediu pentru a verifica starea de sănătate:

en: Environment variables to preserve:
ro: Variabile de mediu de păstrat:

en: Environment variables to remove:
ro: Variabile de mediu de eliminat:

en: Error: %s:%d %s "%s" referenced but not defined
ro: Eroare: %s:%d %s „%s” menționat dar nu definit

en: Error: %s:%d cycle in %s "%s"
ro: Eroare: %s:%d ciclu în %s „%s”

en: Execute commands by file descriptor instead of by path: %s
ro: Execută comenzile prin descriptorul fișierului în loc de cale: %s

en: File containing the sudo lecture: %s
ro: Fișierul care conține lectura sudo: %s

en: File descriptors >= %d will be closed before executing a command
ro: Descriptorii de fișier >= %d vor fi închise înainte de executarea unei comenzi

en: File in which to store the input/output log: %s
ro: Fișier în care să se stocheze înregistrarea intrare/ieșire: %s

en: File mode to use for the I/O log files: 0%o
ro: Modul de fișier de utilizat pentru fișierele istoric I/O: 0%o

en: Flags for mail program: %s
ro: Fanioane pentru programul de mail: %s

en: Flush I/O log data to disk immediately instead of buffering it
ro: Curătați datele de istoric I/O pe disc imediat în loc să le preîncărcați

en: Follow symbolic links when editing files with sudoedit
ro: Urmărește legăturile simbolice când se editează fișierele cu sudoedit

en: Group that will own the I/O log files: %s
ro: Grupul care va deține fișierele istoric I/O: %s

en: If LDAP directory is up, do we ignore local sudoers file
ro: Dacă directorul LDAP este jos, se ignoră fișierul sudoers local

en: If set, passprompt will override system prompt in all cases.
ro: Dacă este stabilit, prompterul de parolă va suprascrie prompterul de sistem în toate cazurile.

en: If set, users may override the value of "closefrom" with the -C option
ro: Dacă este stabilit, utilizatorii pot să suprascrie valoarea a „closeform” cu opțiunea -C

en: If sudo is invoked with no arguments, start a shell
ro: Dacă sudo este invocat fără argumente, pornește un shell

en: Ignore '.' in $PATH
ro: Ignoră „.” în $PATH

en: Ignore case when matching group names
ro: Ignoră majusculele când se potrivesc numele de grupuri

en: Ignore case when matching user names
ro: Ignoră majusculele când se potrivesc numele de utilizator

en: Ignore unknown Defaults entries in sudoers instead of producing a warning
ro: Ignoră intrările Implicite necunoscute în sudoers în locul producerii unui avertisment

en: Include the process ID when logging via syslog
ro: Include ID-ul procesului când se înregistrează via syslog

en: Incorrect password message: %s
ro: Mesaj de parolă incorect: %s

en: Insult the user when they enter an incorrect password
ro: Insultă utilizatorul când introduce o parolă incorectă

en: Invalid authentication methods compiled into sudo!  You may not mix standalone and non-standalone authentication.
ro: Metode de autentificare nevalide compilate în sudo!  Nu se pot amesteca autentificările autonome și neautonome.

en: Lecture user the first time they run sudo
ro: Ține o prelegere utilizatorului când rulează pentru prima dată sudo

en: Length at which to wrap log file lines (0 for no wrap): %u
ro: Lungimea la care să se încadreze liniile fișierului istoric (0 pentru fără încadrare): %u

en: Local IP address and netmask pairs:
ro: Perechile adresă de IP locală și mască de rețea:

en: Locale to use while parsing sudoers: %s
ro: Localizare de utilizat în timpul parsării sudoers: %s

en: Log entries larger than this value will be split into multiple syslog messages: %u
ro: Intrările în istoric mai mari decât această valoare vor fi împărțite în mesaje syslog multiple: %u

en: Log geometry is %d x %d, your terminal's geometry is %d x %d.
ro: Geometria istoricului este %d x %d, geometria terminalului este %d x %d.

en: Log the hostname in the (non-syslog) log file
ro: Înregistrează numele gazdei în fișierul de înregistrare (ne-syslog)

en: Log the output of the command being run
ro: Înregistrează ieșire comenzii care se rulează

en: Log the year in the (non-syslog) log file
ro: Înregistrează anul fișierului de înregistrare (ne-syslog)

en: Log user's input for the command being run
ro: Înregistrează intrarea utilizatorului pentru comanda care se rulează

en: Log when a command is allowed by sudoers
ro: Înregistrează când o comandă este permisă de sudoers

en: Log when a command is denied by sudoers
ro: Înregistrează când o comandă este respinsă de sudoers

en: Match netgroups based on the entire tuple: user, host and domain
ro: Potrivește grupurile de rețea pe baza întregului tuplu: utilizator, gazdă și domeniu

en: Matching Defaults entries for %s on %s:
ro: Se potrivesc intrările implicite pentru %s pe %s:

en: Maximum I/O log sequence number: %s
ro: Număr de secvență de istoric I/O maxim: %s

en: Number of tries to enter a password: %u
ro: Numărul de încercări pentru a introduce o parolă: %u

en: Only allow the user to run sudo if they have a tty
ro: Permite utilizatorului să ruleze sudo doar dacă are un tty

en: Only permit running commands as a user with a valid shell
ro: Permite doar rularea de comenzi ca un utilizator cu un shell valid

en: Only set the effective uid to the target user, not the real uid
ro: Stabilește doar uid-ul efectiv la utilizatorul țintă, nu uid-ul real

en: Options are:
      (e)dit sudoers file again
      e(x)it without saving changes to sudoers file
      (Q)uit and save changes to sudoers file (DANGER!)
ro: Opțiunile sunt:
      (e)ditează fișierul sudoers din nou
      (x)ieși fără a salva modificările la fișierul sudoers
      (Q)ieși și salvează modificările la fișierul sudo (PERICOL!)

en: Owner of the authentication timestamp dir: %s
ro: Deținător al directorului de datare de autentificare: %s

en: PAM account management error: %s
ro: Eroare de gestionare a contului PAM: %s

en: PAM authentication error: %s
ro: Eroare de autentificare PAM: %s

en: PAM service name to use for login shells: %s
ro: Nume de serviciu PAM de utilizat pentru shell-urile de autentificare: %s

en: PAM service name to use: %s
ro: Nume de serviciu PAM de utilizat: %s

en: Password expired, contact your system administrator
ro: Parolă expirată, contactați administratorul de sistem

en: Password prompt timeout: %.1f minutes
ro: Limită de timp a solicitării parolei: %.1f minute

en: Password:
ro: Parolă:

en: Path to authentication timestamp dir: %s
ro: Cale către directorul de datare de autentificare: %s

en: Path to lecture status dir: %s
ro: Cale către directorul de stare de lectură: %s

en: Path to log file: %s
ro: Calea la fișierul de înregistrare: %s

en: Path to mail program: %s
ro: Calea la programul de mail: %s

en: Path to the audit server's CA bundle file: %s
ro: Calea către fișierul pachet CA al serverului audit: %s

en: Path to the editor for use by visudo: %s
ro: Calea către editorul de utilizat de visudo: %s

en: Path to the restricted sudo-specific environment file: %s
ro: Calea către fișierul de mediu specific sudo restricționat: %s

en: Path to the sudo-specific environment file: %s
ro: Calea către fișierul de mediu specific sudo: %s

en: Path to the sudoers certificate file: %s
ro: Calea către fișierul certificat sudoers: %s

en: Path to the sudoers private key file: %s
ro: Calea către fișierul cheie privată sudoers: %s

en: Perform PAM account validation management
ro: Execută gestionare de validare de cont PAM

en: Plugin for non-Unix group support: %s
ro: Modul pentru suport de grup non-Unix: %s

en: Preload the dummy exec functions contained in the sudo_noexec library
ro: Preîncarcă funcțiile de execuție dummy conținute în biblioteca sudo_nonexec

en: Prompt for root's password, not the users's
ro: Solicită parola pentru root, nu a utilizatorului

en: Prompt for the runas_default user's password, not the users's
ro: Solicită pentru parola utilizatorului runas_default, nu a utilizatorului

en: Prompt for the target user's password, not the users's
ro: Solicită pentru parola utilizatorului țintă, nu a utilizatorului

en: Protobuf-C version 1.3 or higher required
ro: Protobuf-C versiunea 1.3 sau mai mare necesară

en: Provide visual feedback at the password prompt when there is user input
ro: Furnizează feedback vizual la solicitarea parolei când există intrare de utilizator

en: Put OTP prompt on its own line
ro: Plasează prompterul OTP pe propria linie

en: Query the group plugin for unknown system groups
ro: Interoghează modulul grupului pentru grupuri de sistem necunoscute

en: Replay finished, press any key to restore the terminal.
ro: Redarea terminată, apăsați orice cheie pentru a restaura terminalul.

en: Replaying sudo session: %s
ro: Se redă sesiunea sudo: %s

en: Require fully-qualified hostnames in the sudoers file
ro: Necesită nume de gazdă calificate complet în fișierul sudoers

en: Require users to authenticate by default
ro: Cere utilizatorilor să se autentifice ca implicit

en: Reset the environment to a default set of variables
ro: Restabilește mediul la un set de variabile implicite

en: Resolve groups in sudoers and match on the group ID, not the name
ro: Rezolvă grupurile în sudoers și potrivește pe ID-ul grupului, nu pe nume

en: Root may run sudo
ro: Root poate rula sudo

en: Run commands on a pty in the background
ro: Rulează comenzile pe un pty în fundal

en: Runas and Command-specific defaults for %s:
ro: Implicite specifice comenzii și runas pentru %s:

en: SELinux role to use in the new security context: %s
ro: Rolul SELinux de utilizat în contextul de securitate nou: %s

en: SELinux type to use in the new security context: %s
ro: Tipul SELinux de utilizat în contextul de securitate nou: %s

en: SecurID communication failed
ro: Comunicarea SecurID a eșuat

en: Send mail if the user is not allowed to run a command
ro: Trimite mail dacă utilizatorul nu are voie să ruleze o comandă

en: Send mail if the user is not in sudoers
ro: Trimite mail dacă utilizatorul nu este în sudoers

en: Send mail if the user is not in sudoers for this host
ro: Trimite mail dacă utilizatorul nu este în sudoers pentru această gazdă

en: Send mail if the user tries to run a command
ro: Trimite mail dacă utilizatorul încearcă să ruleze o comandă

en: Send mail if user authentication fails
ro: Trimite mail dacă autentificarea eșuează

en: Set $HOME to the target user when starting a shell with -s
ro: Stabilește $HOME la ținta utilizatorului când se pornește un shell cu -s

en: Set of limit privileges: %s
ro: Setul de privilegii limită: %s

en: Set of permitted privileges: %s
ro: Setul de privilegii permise: %s

en: Set the LOGNAME and USER environment variables
ro: Stabilește variabilele de mediu NUMEISTORIC și UTILIZATOR

en: Set the pam remote host to the local host name
ro: Stabilește gazda de la distanță pam la numele de gazdă local

en: Set the pam remote user to the user running sudo
ro: Stabilește utilizatorul de la distanță pam la utilizatorul care rulează sudo

en: Set the user in utmp to the runas user, not the invoking user
ro: Stabilește utilizatorul în utmp la utilizatorul runas, nu la utilizatorul care invocă

en: Sorry, try again.
ro: Încercați din nou.

en: Sorry, user %s is not allowed to execute '%s%s%s' as %s%s%s on %s.
ro: Utilizatorului %s nu îi este permis să execute „%s%s%s” ca %s%s%s pe %s.

en: Sorry, user %s may not run sudo on %s.
ro: Utilizatorul %s poate să nu ruleze sudo pe %s.

en: Subject line for mail messages: %s
ro: Linia de subiect pentru mesajele mail: %s

en: Sudo log server timeout in seconds: %u
ro: Limită de timp de server de înregistrare sudo în secunde: %u

en: Sudo log server(s) to connect to with optional port
ro: Server(e) de înregistrare sudo de conectat cu portul opțional

en: Sudoers file grammar version %d
ro: Versiune de gramatică de fișier sudoers %d

en: Sudoers policy plugin version %s
ro: Versiune de modul de politică sudoers %s

en: Syslog facility if syslog is being used for logging: %s
ro: Facilitatea syslog dacă syslog este utilizat pentru înregistrare: %s

en: Syslog priority to use when user authenticates successfully: %s
ro: Prioritatea syslog de utilizat când utilizatorul se autentifică cu succes: %s

en: Syslog priority to use when user authenticates unsuccessfully: %s
ro: Prioritatea syslog de utilizat când utilizatorul nu se autentifică cu succes: %s

en: TLS connection failed: %s
ro: Conexiunea TLS a eșuat: %s

en: TLS connection to %s:%s failed: %s
ro: Conexiunea TLS la %s:%s a eșuat: %s

en: TLS handshake timeout occurred
ro: A apărut o limită de timp a conexiunii TLS

en: TLS handshake was unsuccessful
ro: Conectarea TLS nu a fost cu succes

en: TLS initialization was unsuccessful
ro: Inițializarea TLS nu a fost cu succes

en: TLS not supported
ro: TLS nu este suportat

en: The umask specified in sudoers will override the user's, even if it is more permissive
ro: Demascarea specificată în sudoers o va suprascrie pe cea a utilizatorului, chiar dacă este mai permisivă

en: There are no authentication methods compiled into sudo!  If you want to turn off authentication, use the --disable-authentication configure option.
ro: Nu există metode de autentificare compilate în sudo!  Dacă doriți să opriți autentificarea, utilizați opțiunea de configurare --disable-authentication.

en: Time in seconds after which the command will be terminated: %u
ro: Timpul în secunde după care comanda va fi terminată: %u

en: Type of authentication timestamp record: %s
ro: Tipul de înregistrare de limită de timp de autentificare: %s

en: Umask to use or 0777 to use user's: 0%o
ro: Demascarea de utilizat sau 0777 de utilizat pentru utilizator: 0%o

en: Unable to allocate ssl object: %s
ro: Nu se poate aloca obiectul ssl: %s

en: Unable to attach socket to the ssl object: %s
ro: Nu se poate atașa soclul la obiectul ssl: %s

en: Unable to attach user data to the ssl object: %s
ro: Nu se pot atașa datele utilizatorului la obiectul ssl: %s

en: Unable to initialize authentication methods.
ro: Nu se pot inițializa metodele de autentificare.

en: Unable to initialize ssl context: %s
ro: Nu se poate inițializa contextul ssl: %s

en: Use a separate timestamp for each user/tty combo
ro: Utilizează un marcaj de timp separat pentru fiecare combinare utilizator/tty

en: Use faster globbing that is less accurate but does not access the filesystem
ro: Utilizează expandare mai rapidă care este mai puțin exactă dar nu accesează sistemul de fișiere

en: User %s is not allowed to run sudo on %s.
ro: Utilizatorului %s nu îi este permisă să ruleze sudo pe %s.

en: User %s may run the following commands on %s:
ro: Utilizatorul %s poate să ruleze următoarele comenzi pe %s:

en: User ID locked for SecurID Authentication
ro: ID-ul utilizatorului blocat pentru autentificarea SecurID

en: User that will own the I/O log files: %s
ro: Utilizator care va deține fișierele istoricului I/O: %s

en: Users in this group are exempt from password and PATH requirements: %s
ro: Utilizatorii din acest grup sunt scutiți de la cerințele parolei și PATH: %s

en: Value to override user's $PATH with: %s
ro: Valoarea cu care să se suprascrie $PATH a utilizatorului: %s

en: Verify that the log server's certificate is valid
ro: Verifică dacă certificatul serverului istoricului este valid

en: Visudo will honor the EDITOR environment variable
ro: Visudo va onora variabila de mediu EDITOR

en: Warning: %s:%d %s "%s" referenced but not defined
ro: Avertisment: %s:%d %s "%s" menționat dar nu definit

en: Warning: %s:%d cycle in %s "%s"
ro: Avertisment: %s:%d ciclu în %s "%s"

en: Warning: %s:%d unused %s "%s"
ro: Avertisment: %s:%d neutilizat %s „%s”

en: Warning: your terminal is too small to properly replay the log.
ro: Avertisment: terminalul este prea mic pentru a putea reda bine istoricul.

en: What now?
ro: Acum ce?

en: When to require a password for 'list' pseudocommand: %s
ro: Când să se ceară o parolă pentru pseudocomanda „listează”: %s

en: When to require a password for 'verify' pseudocommand: %s
ro: Când să se ceară o parolă pentru pseudocomanda „verifică”: %s

en: [sudo] password for %p:
ro: [sudo] parolă pentru %p:

en: a digest requires a path name
ro: o publicație informativă necesită un nume de cale

en: a password is required
ro: o parolă este necesară

en: a restart point may not be set when no I/O is sent
ro: un punct de repornire poate să nu fie stabilit când niciun I/O nu este stabilit

en: abort message received from server: %s
ro: mesaj de renunțare primit de la server: %s

en: account validation failure, is your account locked?
ro: eșec la validarea contului, este contul blocat?

en: ambiguous expression "%s"
ro: expresie ambiguă „%s”

en: approval failed
ro: aprobarea a eșuat

en: authentication failure
ro: eșec de autentificare

en: authentication server error:
    %s
ro: eroare server de autentificare:
    %s

en: both restart point and iolog ID must be specified
ro: trebuie specificate ambele ID-ul iolog și punctul de repornire

en: client message too large
ro: mesajul de client este prea mare

en: client message too large: %zu
ro: mesajul clientului este prea mare: %zu

en: command failed: '%s %s %s', %s unchanged
ro: comanda a eșuat: „%s %s %s”, %s neschimbat

en: command in current directory
ro: comandă în directorul curent

en: command not allowed
ro: comanda nu este permisă

en: command too long
ro: comandă prea lungă

en: commit point received from server [%lld, %ld]
ro: punctul de comit primit de la server [%lld, %ld]

en: could not parse date "%s"
ro: nu s-a putut parsa data „%s”

en: digest for %s (%s) is not in %s form
ro: digest pentru %s (%s) nu este în forma %s

en: editor (%s) failed, %s unchanged
ro: editorul (%s) a eșuat, %s neschimbat

en: elapsed time sent to server [%lld, %ld]
ro: timpul scurs trimis la server [%lld, %ld]

en: error creating I/O log
ro: eroare la crearea istoricului I/O

en: error in event loop
ro: eroare în bucla de eveniment

en: error logging accept event
ro: eroare la înregistrarea evenimentului de acceptare

en: error logging alert event
ro: eroare la înregistrarea evenimentului de alertă

en: error logging reject event
ro: eroare la înregistrarea evenimentului de respingere

en: error message received from server: %s
ro: mesaj de eroare primit de la server: %s

en: error parsing AcceptMessage
ro: eroare la parsarea MesajAccept

en: error parsing RejectMessage
ro: eroare la parsarea MesajRespingere

en: error reading timing file: %s
ro: eroare la citirea fișierului de sincronizare: %s

en: error renaming %s, %s unchanged
ro: eroare la redenumirea %s, %s neschimbat

en: error writing ChangeWindowSize
ro: eroare la scrierea ModificăDimensiuneaFerestrei

en: error writing CommandSuspend
ro: eroare la scrierea SuspendăComanda

en: error writing IoBuffer
ro: eroare la scrierea IoBuffer

en: exited prematurely with state %d
ro: a ieșit prematur cu starea %d

en: expected JSON_OBJECT, got %d
ro: s-a așteptat JSON_OBJECT, s-a obținut %d

en: expected JSON_STRING, got %d
ro: s-a așteptat JSON_STRING, s-a obținut %d

en: failed to initialise the ACE API library
ro: nu s-a putut inițializa biblioteca API ACE

en: failed to parse %s file, unknown error
ro: nu s-a putut parsa fișierul %s, eroare necunoscută

en: group-ID not set by sudo front-end
ro: ID-ul grupului nu este stabilit de interfața sudo

en: host name not set by sudo front-end
ro: numele gazdei nu este stabilit de interfața sudo

en: ignoring "%s" found in '.'
    Use "sudo ./%s" if this is the "%s" you wish to run.
ro: se ignoră „%s” găsit în „.”
    Utilizați „sudo ./%s” dacă acesta este „%s” pe care doriți să îl rulați.

en: ignoring incomplete sudoRole: cn: %s
ro: se ignoră sudoRole incomplet cn: %s

en: ignoring time stamp from the future
ro: se ignoră datarea pe viitor

en: illegal trailing "!"
ro: urmă „!” ilegală

en: illegal trailing "or"
ro: urmă „sau” ilegală

en: internal error, %s overflow
ro: eroare internă, supraplin %s

en: internal error, unable to find %s in list!
ro: eroare internă, nu se poate găsi %s în listă!

en: invalid %.*s set by sudo front-end
ro: %.*s nevalid stabilit de interfața sudo

en: invalid AcceptMessage
ro: MesajAcceptare nevalid

en: invalid Authentication Handle for SecurID
ro: mâner de autentificare nevalid pentru SecurID

en: invalid LDIF attribute: %s
ro: atribut LDIF nevalid: %s

en: invalid RejectMessage
ro: MesajRespingere nevalid

en: invalid ServerHello
ro: SalutServer nevalid

en: invalid authentication methods
ro: metode de autentificare nevalide

en: invalid authentication type
ro: tip de autentificare nevalid

en: invalid defaults type: %s
ro: tip de implicite nevalid: %s

en: invalid filter option: %s
ro: opțiune de filtru nevalidă: %s

en: invalid filter: %s
ro: filtru nevalid: %s

en: invalid max wait: %s
ro: așteptare maximă nevalidă: %s

en: invalid notafter value
ro: valoare nu-după nevalidă

en: invalid notbefore value
ro: valoare nu-înainte nevalidă

en: invalid passcode length for SecurID
ro: lungime de cod de parolă nevalidă pentru SecurID

en: invalid random drop value: %s
ro: valoare de cădere întâmplătoare nevalidă: %s

en: invalid regular expression: %s
ro: expresie regulată nevalidă: %s

en: invalid shell for user %s: %s
ro: shell nevalid pentru utilizatorul %s: %s

en: invalid speed factor: %s
ro: factor de viteză nevalid: %s

en: invalid sudoOrder attribute: %s
ro: atribut sudoOrder nevalid: %s

en: invalid suppression type: %s
ro: tip de suprimare nevalid: %s

en: invalid timeout value
ro: valoare de limită de timp nevalidă

en: invalid timing file line: %s
ro: linie de fișier de sincronizare nevalidă: %s

en: invalid username length for SecurID
ro: lungime de nume de utilizator nevalidă pentru SecurID

en: invalid value for %s: %s
ro: valoare nevalidă pentru %s: %s

en: ldap.conf path: %s
ro: cale ldap.conf: %s

en: ldap.secret path: %s
ro: cale ldap.secret: %s

en: lecture status path too long: %s/%s
ro: calea stării lecturii este prea lungă: %s/%s

en: log is already complete, cannot be restarted
ro: istoricul este deja complet, nu poate fi repornit

en: lost connection to authentication server
ro: s-a pierdut conexiunea la serverul de autentificare

en: lost connection to log server
ro: a fost pierdută conexiunea la serverul de înregistrare

en: missing I/O log file %s/%s
ro: lipsește fișierul istoric I/O %s/%s

en: missing colon after name
ro: lipsește două puncte după nume

en: missing double quote in name
ro: lipsește un citat dublu în nume

en: missing write buffer
ro: lipsește preîncărcarea de scriere

en: no authentication methods
ro: nu există metode de autentificare

en: no editor found (editor path = %s)
ro: nu s-a găsit niciun editor (cale editor = %s)

en: no tty
ro: fără tty

en: no valid sudoers sources found, quitting
ro: nicio sursă sudoers validă, se iese

en: nsswitch path: %s
ro: cale nsswitch: %s

en: only root can use "-c %s"
ro: doar root poate utiliza „-c %s”

en: order increment: %s: %s
ro: incrementarea ordinii: %s: %s

en: order padding: %s: %s
ro: umplutură de ordin: %s: %s

en: parse error in %s
ro: eroare de parsare în %s

en: parse error in %s
ro: eroare de parsare în %s

en: parse error in %s near line %d
ro: eroare de parsare în %s lângă linia %d

en: parse error in %s near line %d
ro: eroare de parsare în %s aproape de linia %d

en: perm stack overflow
ro: supraplin de stivă permanent

en: perm stack underflow
ro: subplin de stivă permanent

en: please consider using the cvtsudoers utility instead
ro: considerați utilizarea în loc a utilității cvtsudoers

en: premature EOF
ro: EOF prematur

en: press return to edit %s:
ro: apăsați enter pentru a edita %s:

en: problem with defaults entries
ro: problemă cu intrările implicite

en: protocol error
ro: eroare de protocol

en: server message too large: %u
ro: mesajul de server este prea mare: %u

en: sorry, you are not allowed set a command timeout
ro: nu aveți permisiunea de a stabili o limită de timp a comenzii

en: sorry, you are not allowed to preserve the environment
ro: nu aveți permisiunea să păstrați mediul

en: sorry, you are not allowed to set the following environment variables: %s
ro: nu aveți permisiunea de a stabili următoarele variabile de mediu: %s

en: sorry, you must have a tty to run sudo
ro: trebuie să aveți un tty pentru a rula sudo

en: specified editor (%s) doesn't exist
ro: editorul specificat (%s) nu există

en: start_tls specified but LDAP libs do not support ldap_start_tls_s() or ldap_start_tls_s_np()
ro: start_tls specificat dar libs LDAP nu suportă ldap_start_tls_s() sau ldap_start_tls_s_np()

en: starting order: %s: %s
ro: ordinea de început: %s: %s

en: starttls not supported when using ldaps
ro: starttls nu este suportată când se utilizează ldaps

en: state machine error
ro: eroare de mașină de stare

en: sudo_ldap_conf_add_ports: port too large
ro: sudo_ldap_conf_add_ports: portul prea mare

en: sudo_putenv: corrupted envp, length mismatch
ro: sudo_putenv: envp corupt, nepotrivire a lungimii

en: sudoedit doesn't need to be run via sudo
ro: sudoedit nu are nevoie să fie rulat via sudo

en: sudoedit should not be specified with a path
ro: sudoedit nu ar trebui să fie specificat cu o cale

en: sudoers specifies that root is not allowed to sudo
ro: sudoers specifică că root nu are permisiunea să sudo

en: syntax error
ro: eroare de sintaxă

en: the -x option will be removed in a future release
ro: opțiunea -x va fi eliminată într-o lansare viitoare

en: the SUDOERS_BASE environment variable is not set and the -b option was not specified.
ro: variabila de mediu SUDOERS_BASE nu este stabilită și opțiunea -b nu a fost specificată.

en: time stamp too far in the future: %20.20s
ro: datarea este prea departe în viitor: %20.20s

en: timeout reading from server
ro: limită de timp de citire de la server

en: timeout value too large
ro: limită de timp prea mare

en: timeout writing to server
ro: limită de timp de scriere la server

en: timestamp owner (%s): No such user
ro: deținător datare (%s): Nu există un astfel de utilizator

en: too many levels of includes
ro: prea multe niveluri de include-uri

en: too many processes
ro: prea multe procese

en: too many sudoers entries, maximum %u
ro: prea multe intrări sudoers, maximum %u

en: truncated audit path argv[0]: %s
ro: cale de audit trunchiată argv[0]: %s

en: truncated audit path user_cmnd: %s
ro: cale de audit trunchiată user_cmnd: %s

en: unable setup listen socket
ro: nu se poate pregăti soclul de ascultare

en: unable to add event to queue
ro: nu se poate adăuga evenimentul la coadă

en: unable to allocate memory
ro: nu se poate aloca memoria

en: unable to begin bsd authentication
ro: nu se poate începe autentificarea bsd

en: unable to cache gid %u
ro: nu se poate plasa în cache gid-ul %u

en: unable to cache gid %u, already exists
ro: nu se poate plasa în cache gid-ul %u, există deja

en: unable to cache group %s
ro: nu se poate plasa în cache grupul %s

en: unable to cache group %s, already exists
ro: nu se poate plasa în cache %s, există deja

en: unable to cache group list for %s
ro: nu se poate plasa în cache lista grupului pentru %s

en: unable to cache group list for %s, already exists
ro: nu se poate plasa în cache lista grupului pentru %s, există deja

en: unable to cache uid %u
ro: nu se poate plasa în cache uid-ul %u

en: unable to cache uid %u, already exists
ro: nu se poate plasa în cache uid-ul %u, există deja

en: unable to cache user %s
ro: nu se poate plasa în cache utilizatorul %s

en: unable to cache user %s, already exists
ro: nu se poate plasa în cache utilizatorul %s, există deja

en: unable to change expired password: %s
ro: nu se poate schimba parola expirată: %s

en: unable to change mode of %s to 0%o
ro: nu se poate modifica modul de %s la 0%o

en: unable to change password for %s
ro: nu se poate schimba parola pentru %s

en: unable to change to root gid
ro: nu se poate schimba la gid-ul root

en: unable to change to runas gid
ro: nu se poate schimba la gid-ul runas

en: unable to change to runas uid
ro: nu se poate schimba uid-ul runas

en: unable to change to sudoers gid
ro: nu se poate schimba gid-ul sudoers

en: unable to commit audit record
ro: nu se poate comite înregistrarea de audit

en: unable to connect to authentication server
ro: nu se poate conecta la serverul de autentificare

en: unable to connect to log server
ro: nu se poate conecta la serverul de înregistrare

en: unable to contact the SecurID server
ro: nu se poate contacta serverul SecurID

en: unable to convert sudoOption: %s%s%s
ro: nu se poate converti sudoOption: %s%s%s

en: unable to create %s/%s
ro: nu se poate crea %s/%s

en: unable to create TLS context: %s
ro: nu se poate crea contextul TLS: %s

en: unable to dup stdin: %m
ro: nu se poate duplica stdin: %m

en: unable to execute %s
ro: nu se poate executa %s

en: unable to execute %s: %m
ro: nu se poate executa %s: %m

en: unable to find resume point [%lld, %ld] in %s/%s
ro: nu se poate găsi punctul de rezumare [%lld, %ld] în %s/%s

en: unable to find symbol "%s" in %s
ro: nu se poate găsi simbolul „%s” în %s

en: unable to find symbol "group_plugin" in %s
ro: nu se poate găsi simbolul „group_plugin” în %s

en: unable to fork
ro: nu se poate da fork

en: unable to fork: %m
ro: nu se poate da fork: %m

en: unable to format timestamp
ro: nu se poate formata marcajul de timp

en: unable to get GMT time
ro: nu se poate obține ora GMT

en: unable to get TLS server method: %s
ro: nu se poate obține metoda de server TLS: %s

en: unable to get current working directory
ro: nu se poate obține directorul de lucru

en: unable to get login class for user %s
ro: nu se poate obține clasa de autentificare pentru utilizatorul %s

en: unable to get remote IP addr
ro: nu se poate obține adresa IP de la distanță

en: unable to get server IP addr
ro: nu se poate obține adresa IP a serverului

en: unable to get time of day
ro: nu se poate obține timpul zilei

en: unable to initialize BSD authentication
ro: nu se poate inițializa autentificarea BSD

en: unable to initialize LDAP: %s
ro: nu se poate inițializa LDAP: %s

en: unable to initialize PAM: %s
ro: nu se poate inițializa PAM: %s

en: unable to initialize SIA session
ro: nu se poate inițializa sesiunea SIA

en: unable to initialize SSL cert and key db: %s
ro: nu se poate inițializa certificatul SSL și db a cheii: %s

en: unable to initialize SSS source. Is SSSD installed on your machine?
ro: nu se poate inițializa sursa SSS. Este SSSD instalat pe mașină?

en: unable to initialize sudoers default values
ro: nu se poate inițializa valorile implicite a sudoers

en: unable to load %s: %s
ro: nu se poate încărca %s: %s

en: unable to load certificate %s
ro: nu se poate încărca certificatul %s

en: unable to load certificate authority bundle %s
ro: nu se poate încărca pachetul de autoritate al certificatului %s

en: unable to load private key %s
ro: nu se poate încărca cheia privată %s

en: unable to lock %s
ro: nu se poate bloca %s

en: unable to lock log file: %s
ro: nu se poate bloca fișierul de istoric: %s

en: unable to lock time stamp file %s
ro: nu se poate bloca fișierul datării %s

en: unable to look up %s:%s: %s
ro: nu se poate căuta %s:%s: %s

en: unable to mix ldap and ldaps URIs
ro: nu se pot fuziona URI-uri ldap și ldaps

en: unable to mkdir %s
ro: nu se poate mkdir %s

en: unable to open %s
ro: nu se poate deschide %s

en: unable to open %s/%s
ro: nu se poate porni %s/%s

en: unable to open audit system
ro: nu se poate deschide sistemul audit

en: unable to open log file: %s
ro: nu se poate deschide fișierul de istoric: %s

en: unable to open pipe: %m
ro: nu se poate opri conexiunea: %m

en: unable to parse IP address "%s"
ro: nu se poate parsa adresa IP „%s”

en: unable to parse gids for %s
ro: nu se pot parsa gid-urile pentru %s

en: unable to parse groups for %s
ro: nu se pot parsa grupurile pentru %s

en: unable to parse netmask "%s"
ro: nu se poate parsa masca de rețea „%s”

en: unable to parse network address list
ro: nu se poate parsa lista de adrese de rețea

en: unable to parse temporary file (%s), unknown error
ro: nu se poate parsa temporar fișierul (%s), eroare necunoscută

en: unable to re-open temporary file (%s), %s unchanged.
ro: nu se poate redeschide fișierul temporar (%s), %s neschimbat.

en: unable to read %s
ro: nu se poate citi %s

en: unable to read %s/%s: %s
ro: nu se poate citi %s/%s: %s

en: unable to read fwtk config
ro: nu se poate citi configurarea fwtk

en: unable to read the clock
ro: nu se poate citi ceasul

en: unable to rebuild the environment
ro: nu se poate regenera mediul

en: unable to register hook of type %d (version %d.%d)
ro: nu se poate înregistra hook-ul de tipul %d (versiunea %d.%d)

en: unable to resolve host %s
ro: nu se poate rezolva gazda %s

en: unable to restart log
ro: nu se poate reporni istoricul

en: unable to run %s
ro: nu se poate rula %s

en: unable to send audit message
ro: nu se poate trimite mesajul de audit

en: unable to set (uid, gid) of %s to (%u, %u)
ro: nu se poate stabili (uid, gid) a %s la (%u, %u)

en: unable to set TLS 1.2 ciphersuite to %s: %s
ro: nu se poate stabili suita de cifrare TLS 1.2 LA %s: %s

en: unable to set TLS 1.3 ciphersuite to %s: %s
ro: nu se poate stabili suita de cifrare TLS 1.3 la %s: %s

en: unable to set diffie-hellman parameters: %s
ro: nu se pot stabili parametrii diffie-hellman: %s

en: unable to set event
ro: nu se poate stabili evenimentul

en: unable to set minimum protocol version to TLS 1.2: %s
ro: nu se poate stabili versiunea de protocol minimă la TLS 1.2: %s

en: unable to set runas group vector
ro: nu se poate stabili vectorul de grup runas

en: unable to set tty to raw mode
ro: nu se poate stabili tty la modul raw

en: unable to stat %s
ro: nu se poate stat %s

en: unable to stat temporary file (%s), %s unchanged
ro: nu se poate da stat la fișierul temporar (%s), %s neschimbat

en: unable to truncate time stamp file to %lld bytes
ro: nu se poate trunchia fișierul datare în %lld octeți

en: unable to unpack ServerMessage
ro: nu se poate despacheta MesajServer

en: unable to update sequence file
ro: nu se poate actualiza fișierul de secvență

en: unable to write log file: %s
ro: nu se poate scrie fișierul de istoric: %s

en: unable to write to %s
ro: nu se poate scrie la %s

en: unable to write to I/O log file: %s
ro: nu se poate scrie la fișierul istoric I/O: %s

en: unexpected I/O event %d
ro: eveniment I/O neașteptat %d

en: unexpected array
ro: vector neașteptat

en: unexpected boolean
ro: logic neașteptat

en: unexpected number
ro: număr neașteptat

en: unexpected string
ro: șir neașteptat

en: unknown SecurID error
ro: eroare de SecurID necunoscută

en: unknown defaults entry "%s"
ro: intrare de implicite necunoscută „%s”

en: unknown group: %s
ro: grup necunoscut: %s

en: unknown login class: %s
ro: clasă de autentificare necunoscută: %s

en: unknown search term "%s"
ro: termen de căutare necunoscut „%s”

en: unknown search type %d
ro: tip de căutare necunoscută %d

en: unknown syslog facility %s
ro: facilitate de syslog necunoscută %s

en: unknown syslog priority %s
ro: prioritate de syslog necunoscută %s

en: unknown uid: %u
ro: uid necunoscut: %u

en: unknown user: %s
ro: utilizator necunoscut: %s

en: unmatched '(' in expression
ro: „(” fără pereche în expresie

en: unmatched ')' in expression
ro: „)” fără pereche în expresie

en: unmatched close brace
ro: paranteză de închidere desperecheată

en: unmatched close bracket
ro: paranteză pătrată închisă desperecheată

en: unrecognized ClientMessage type
ro: tip de MesajClient necunoscut

en: unsupported LDAP uri type: %s
ro: tip uri LDAP nesuportat: %s

en: unsupported digest type %d for %s
ro: tip de digest nesuportat %d pentru %s

en: unsupported input format %s
ro: format de intrare nesuportat %s

en: unsupported output format %s
ro: format de ieșire nesuportat %s

en: usage: %s [-h] [-d dir] -l [search expression]
ro: utilizare: %s [-h] [-d dir] -l [expresie de căutare]

en: usage: %s [-hnRS] [-d dir] [-m num] [-s num] ID
ro: utilizare: %s [-hnRS] [-d dir] [-m num] [-s num] ID

en: user NOT authorized on host
ro: utilizatorul NU este autorizat pe gazdă

en: user NOT in sudoers
ro: utilizatorul NU este în sudoers

en: user name not set by sudo front-end
ro: numele de utilizator nu este stabilit de interfața sudo

en: user not allowed to override closefrom limit
ro: utilizatorului nu îi este permis să suprascrie limita de formă închisă

en: user not allowed to preserve the environment
ro: utilizatorului nu îi este permis să păstreze mediul

en: user not allowed to set a command timeout
ro: utilizatorului nu îi este permis să stabilească o limită de timp a comenzii

en: user-ID not set by sudo front-end
ro: ID-ul utilizatorului nu este stabilită de interfața sudo

en: write error
ro: eroare de scriere

en: you are not permitted to use the -C option
ro: nu aveți permisiunea de a utiliza opțiunea -C

en: you do not exist in the %s database
ro: nu existați în baza de date %s

en: you must set TLS_CERT in %s to use SSL
ro: trebuie să stabiliți TLS_CERT în %s pentru a utiliza SSL

en: your account has expired
ro: contul a expirat

en: zero length temporary file (%s), %s unchanged
ro: fișier temporar de lungime zero (%s), %s neschimbat
