fwupd - en to ru translation catalogue (891 entries)

en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
ru[0]: Осталась %.0f минута
ru[1]: Осталось %.0f минуты
ru[2]: Осталось %.0f минут
ru[3]: Осталось %.0f минут

en: %s BMC Update
ru: Обновление BMC %s

en: %s Battery Update
ru: Обновление аккумулятора %s

en: %s CPU Microcode Update
ru: Обновление микрокода ЦП %s

en: %s Camera Update
ru: Обновление камеры %s

en: %s Configuration Update
ru: Обновление конфигурации %s

en: %s Consumer ME Update
ru: Обновление подсистемы Consumer МЕ устройства %s

en: %s Controller Update
ru: Обновление контроллера %s

en: %s Corporate ME Update
ru: Обновление подсистемы Corporate МЕ устройства %s

en: %s Device Update
ru: Обновление устройства %s

en: %s Display Update
ru: Обновление дисплея %s

en: %s Dock Update
ru: Обновление док-станции %s

en: %s Drive Update
ru: Обновление диска %s

en: %s Embedded Controller Update
ru: Обновление встроенного контроллера %s

en: %s Fingerprint Reader Update
ru: Обновление сканера отпечатков пальцев %s

en: %s Flash Drive Update
ru: Обновление флеш-накопителя %s

en: %s GPU Update
ru: Обновление ГП %s

en: %s Graphics Tablet Update
ru: Обновление графического планшета %s

en: %s Headphones Update
ru: Обновление наушников %s

en: %s Headset Update
ru: Обновление гарнитуры %s

en: %s Input Controller Update
ru: Обновление игрового контроллера %s

en: %s Keyboard Update
ru: Обновление клавиатуры %s

en: %s ME Update
ru: Обновление подсистемы МЕ устройства %s

en: %s Mouse Update
ru: Обновление мыши %s

en: %s Network Interface Update
ru: Обновление сетевого интерфейса %s

en: %s SSD Update
ru: Обновление SSD %s

en: %s Storage Controller Update
ru: Обновление контроллера хранения данных %s

en: %s System Update
ru: Обновление системы %s

en: %s TPM Update
ru: Обновление TPM %s

en: %s Thunderbolt Controller Update
ru: Обновление контроллера Thunderbolt %s

en: %s Touchpad Update
ru: Обновление сенсорной панели %s

en: %s Touchscreen Update
ru: %s обновление сенсорного экрана

en: %s USB Dock Update
ru: Обновление USB-док-станции %s

en: %s USB Receiver Update
ru: Обновление USB-приёмника %s

en: %s Update
ru: Обновление устройства %s

en: %s and all connected devices may not be usable while updating.
ru: %s и все подключённые устройства могут быть недоступны во время обновления.

en: %s appeared: %s
ru: %s появился: %s

en: %s changed: %s → %s
ru: %s изменён: %s → %s

en: %s disappeared: %s
ru: %s исчез: %s

en: %s is not currently updatable:
ru: %s в настоящее время не обновляется:

en: %s is pending activation; use %s to complete the update.
ru: %s ожидает активации; используйте %s для завершения обновления.

en: %s manufacturing mode
ru: Режим производства %s

en: %s must remain connected for the duration of the update to avoid damage.
ru: %s должно оставаться подключённым в течение всего обновления, чтобы избежать повреждения.

en: %s must remain plugged into a power source for the duration of the update to avoid damage.
ru: %s должно оставаться подключённым к источнику питания в течение всего обновления, чтобы избежать повреждения.

en: %s override
ru: Переопределение %s

en: %s version
ru: %s версия

en: %u day | %u days
ru[0]: %u день
ru[1]: %u дня
ru[2]: %u дней
ru[3]: %u дней

en: %u device has a firmware upgrade available. | %u devices have a firmware upgrade available.
ru[0]: %u device has a firmware upgrade available.
ru[1]: %u устройства имеют доступное обновление прошивки.
ru[2]: %u устройств имеют доступное обновление прошивки.
ru[3]: %u устройство имеет доступное обновление прошивки.

en: %u device has been updated and needs a reboot. | %u devices have been updated and need a reboot.
ru[0]: %u устройство было обновлено и требует перезагрузки.
ru[1]: %u устройства были обновлены и требуют перезагрузки.
ru[2]: %u устройств были обновлены и требуют перезагрузки.
ru[3]: %u устройств были обновлены и требуют перезагрузки.

en: %u device is not the best known configuration. | %u devices are not the best known configuration.
ru[0]: %u устройство с не самой лучшей известной конфигурацией.
ru[1]: %u устройства с не самой лучшей известной конфигурацией.
ru[2]: %u устройств с не самой лучшей известной конфигурацией.
ru[3]: %u устройств с не самой лучшей известной конфигурацией.

en: %u device is supported in the enabled remotes (an update has been published) | %u devices are supported in the enabled remotes (an update has been published)
ru[0]: %u устройство поддерживается во включённых удалённых репозиториях (опубликовано обновление)
ru[1]: %u устройства поддерживаются во включённых удалённых репозиториях (опубликованы обновления)
ru[2]: %u устройств поддерживаются во включённых удалённых репозиториях (опубликованы обновления)
ru[3]: %u устройств поддерживаются во включённых удалённых репозиториях (опубликованы обновления)

en: %u device is updatable | %u devices are updatable
ru[0]: %u устройство можно обновить
ru[1]: %u устройства можно обновить
ru[2]: %u устройств можно обновить
ru[3]: %u устройств можно обновить

en: %u hour | %u hours
ru[0]: %u час
ru[1]: %u часа
ru[2]: %u часов
ru[3]: %u часов

en: %u minute | %u minutes
ru[0]: %u минута
ru[1]: %u минуты
ru[2]: %u минут
ru[3]: %u минут

en: %u second | %u seconds
ru[0]: %u секунда
ru[1]: %u секунды
ru[2]: %u секунд
ru[3]: %u секунд

en: %u test was skipped | %u tests were skipped
ru[0]: %u тест был пропущен
ru[1]: %u теста были пропущены
ru[2]: %u тестов были пропущены
ru[3]: %u тестов были пропущены

en: %u%% (threshold %u%%)
ru: %u%% (пороговое значение - %u%%)

en: (obsoleted)
ru: (устарело)

en: A TPM PCR is now an invalid value
ru: PCR TPM теперь имеет недействительное значение

en: AMD Firmware Replay Protection
ru: Защита прошивки AMD от повторов

en: AMD Firmware Write Protection
ru: Защита от записи прошивки AMD

en: AMD Microcode Signature
ru: Подпись микрокода AMD

en: AMD Microcode Signature verification ensures that CPU microcode is authentic and has not been tampered with.
ru: Проверка подписи микрокода AMD гарантирует подлинность микрокода ЦП и отсутствие вмешательства.

en: AMD Platform Secure Boot
ru: Безопасная загрузка платформы AMD

en: AMD Secure Processor Rollback Protection
ru: Защита от отката защищённого процессора AMD

en: AMD microcode signature
ru: Подпись микрокода AMD

en: AMD microcode signature vulnerability fixed
ru: Уязвимость подписи микрокода AMD исправлена

en: ARCHIVE FIRMWARE METAINFO [FIRMWARE] [METAINFO] [JCATFILE]
ru: АРХИВ ПРОШИВКА МЕТАДАННЫЕ [ПРОШИВКА] [МЕТАДАННЫЕ] [ФАЙЛ-JCAT]

en: Action Required:
ru: Необходимое действие:

en: Activate devices
ru: Активировать устройства

en: Activate pending devices
ru: Задействовать ожидающие устройства

en: Activate the new firmware on the device
ru: Активировать новую прошивку на устройстве

en: Activating firmware update
ru: Активация обновления прошивки

en: Activating firmware update for
ru: Активация обновления прошивки для

en: Add a self-signed signature to a JCat file
ru: Добавить самоподписанную подпись в файл JCat

en: Add a signature to a JCat file
ru: Добавить подпись в файл JCat

en: Add an alias for a specific JCat item
ru: Добавить псевдоним для определённого элемента JCat

en: Adds devices to watch for future emulation
ru: Добавляет устройства для отслеживания для будущей эмуляции

en: Age
ru: Возраст

en: Agree and enable the remote?
ru: Согласиться и активировать репозиторий?

en: Alias to %s
ru: Псевдоним %s

en: All TPM PCRs are now valid
ru: Все PCR TPM теперь действительны

en: All TPM PCRs are valid
ru: Все PCR TPM действительны

en: All devices are prevented from update by system inhibit
ru: Обновление всех устройств заблокировано системой

en: All devices of the same type will be updated at the same time
ru: Все устройства одного типа будут обновлены одновременно

en: Allow downgrading firmware versions
ru: Разрешить понижение версий прошивок

en: Allow reinstalling existing firmware versions
ru: Разрешить переустановку существующих версий прошивки

en: Allow switching firmware branch
ru: Разрешить переключение веток прошивки

en: Already exists, and no --force specified
ru: Уже существует, и не указано --force

en: Alternate branch
ru: Альтернативная ветка

en: An update is in progress
ru: Обновление уже выполняется

en: An update requires a reboot to complete.
ru: Завершение обновления требует перезагрузки.

en: An update requires the system to shutdown to complete.
ru: Завершение обновления требует выключения системы.

en: Answer yes to all questions
ru: Ответить да на все вопросы

en: Apply update even when not advised
ru: Применить обновление, даже если это не является рекомендованным

en: Apply update files
ru: Применить файлы обновления

en: Applying update…
ru: Применение обновления…

en: Approved firmware: | Approved firmware:
ru[0]: Одобренная прошивка:
ru[1]: Одобренные прошивки:
ru[2]: Одобренные прошивки:
ru[3]: Одобренные прошивки:

en: Asks the daemon to quit
ru: Запрашивает завершение работы демона

en: Attach to firmware mode
ru: Подключить в режим прошивки

en: Authenticating…
ru: Аутентификация…

en: Authentication details are required
ru: Требуются данные аутентификации

en: Authentication is required to clear firmware update results
ru: Требуется аутентификация для очистки результатов обновления прошивки

en: Authentication is required to delete metadata from a remote
ru: Требуется аутентификация для удаления метаданных из удалённого репозитория

en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
ru: Для понижения версии прошивки на съёмном устройстве требуется аутентификация

en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
ru: Для понижения версии прошивки на этой машине требуется аутентификация

en: Authentication is required to enable emulation data collection
ru: Требуется аутентификация для включения сбора данных эмуляции

en: Authentication is required to enable or disable a configured remote used for firmware updates
ru: Для включения или отключения настроенного удалённого хранилища, используемого для обновления встроенного ПО, требуется аутентификация

en: Authentication is required to fix a host security issue
ru: Для устранения проблемы безопасности хоста требуется аутентификация

en: Authentication is required to get the list of configured remotes used for firmware updates
ru: Требуется аутентификация для получения списка настроенных удалённых репозиториев для обновлений прошивки

en: Authentication is required to install firmware on an emulated device
ru: Требуется аутентификация для установки прошивки на эмулированное устройство

en: Authentication is required to load hardware emulation data
ru: Требуется аутентификация для загрузки данных эмуляции оборудования

en: Authentication is required to modify BIOS settings
ru: Для изменения настроек BIOS требуется аутентификация

en: Authentication is required to modify a configured remote used for firmware updates
ru: Для модификации настроенного репозитория, используемого для обновления прошивки, требуется аутентификация

en: Authentication is required to modify a device property
ru: Требуется аутентификация для изменения свойства устройства

en: Authentication is required to modify daemon configuration
ru: Для изменения настроек фоновой службы требуется аутентификация

en: Authentication is required to read BIOS settings
ru: Для чтения настроек BIOS требуется аутентификация

en: Authentication is required to reset daemon configuration to defaults
ru: Для сброса конфигурации демона на настройки по умолчанию требуется аутентификация

en: Authentication is required to save hardware emulation data
ru: Требуется аутентификация для сохранения данных эмуляции оборудования

en: Authentication is required to set the list of approved firmware
ru: Для установки списка одобренных прошивок требуется аутентификация

en: Authentication is required to sign data using the client certificate
ru: Для подписи данных с использованием сертификата клиента требуется аутентификация

en: Authentication is required to stop the firmware update service
ru: Для остановки сервиса firmware update требуется аутентификация

en: Authentication is required to switch to the new firmware version
ru: Для переключения на новую версию прошивки требуется аутентификация

en: Authentication is required to undo the fix for a host security issue
ru: Требуется аутентификация для отмены исправления проблемы безопасности хоста

en: Authentication is required to unlock a device
ru: Для разблокировки устройства требуется аутентификация

en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
ru: Для обновления прошивки на съёмном устройстве требуется аутентификация

en: Authentication is required to update the firmware on this machine
ru: Для обновления прошивки на этой машине требуется аутентификация

en: Authentication is required to update the metadata for a configured remote used for firmware updates
ru: Для обновления метаданных настроенного удалённого хранилища, используемого для обновления встроенного ПО, требуется проверка подлинности

en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
ru: Для обновления хранимых контрольных сумм устройства требуется аутентификация

en: Authentication is required to verify firmware on a device
ru: Требуется аутентификация для проверки прошивки на устройстве

en: Automatic Reporting
ru: Автоматическая отправка отчётов

en: Automatically uninhibiting in %ums…
ru: Автоматическая разблокировка через %u мс…

en: Automatically upload every time?
ru: Отправлять автоматически каждый раз?

en: BIOS Firmware Updates
ru: Обновления прошивки BIOS

en: BIOS Rollback Protection
ru: Защита BIOS от отката версии

en: BIOS firmware updates
ru: Обновления прошивки BIOS

en: BIOS rollback protection
ru: Защита BIOS от отката версии

en: BIOS updates delivered via LVFS or Windows Update
ru: Обновления BIOS доставляются через LVFS или Центр обновления Windows

en: BUILDER-XML FILENAME-DST
ru: BUILDER-XML ИМЯ-ФАЙЛА-ЦЕЛЬ

en: Battery
ru: Аккумулятор

en: Bind new kernel driver
ru: Привязать новый драйвер ядра

en: Blocked version
ru: Заблокированная версия

en: Bootloader Version
ru: Версия загрузчика

en: Branch
ru: Ветка

en: Build a cabinet archive from a firmware blob and XML metadata
ru: Собрать CAB-архив из двоичного образа прошивки и XML-метаданных

en: Build a firmware file
ru: Собрать файл прошивки

en: CET OS Support
ru: Поддержка CET в ОС

en: CET Platform
ru: Платформа CET

en: CPU Microcode must be updated to mitigate against various information-disclosure security issues.
ru: Микрокод ЦП должен быть обновлён для смягчения различных проблем безопасности, связанных с раскрытием информации.

en: CRC FILENAME
ru: CRC ИМЯ_ФАЙЛА

en: Calculates a CRC of a file
ru: Вычисляет CRC файла

en: Can tag for emulation
ru: Может быть помечено для эмуляции

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cancelled
ru: Отменено

en: Cannot apply as dbx update has already been applied.
ru: Не удалось применить, поскольку обновление dbx уже применено.

en: Changed
ru: Изменено

en: Check if any devices are pending a reboot to complete update
ru: Проверить, ожидают ли какие-либо устройства перезагрузки для завершения обновления

en: Checks cryptographic hash matches firmware
ru: Проверяет соответствие криптографического хеша прошивке

en: Checksum
ru: Контрольная сумма

en: Choose branch
ru: Выберите ветку

en: Choose device
ru: Выберать устройство

en: Choose firmware
ru: Выберите прошивку

en: Choose release
ru: Выберите релиз

en: Choose volume
ru: Выберите том

en: Clean a configured remote
ru: Очистить настроенный удалённый репозиторий

en: Cleans a given remote
ru: Очищает указанный удалённый репозиторий

en: Clear stored firmware update results
ru: Очистить сохранённые результаты обновления прошивки

en: Clears the results from the last update
ru: Очистить результаты c последнего обновления

en: Command not found
ru: Команда не найдена

en: Community supported
ru: Поддерживается сообществом

en: Compares two versions for equality
ru: Сравнивает две версии на равенство

en: Configuration Change Suggested
ru: Предлагается изменение конфигурации

en: Configuration is only readable by the system administrator
ru: Конфигурация доступна только для чтения системному администратору

en: Control-Flow Enforcement Technology detects and prevents certain methods for running malicious software on the device.
ru: Технология контроля потока команд обнаруживает и предотвращает определённые методы запуска вредоносного программного обеспечения на устройстве.

en: Control-flow Enforcement Technology
ru: Технология контроля потока команд

en: Convert a firmware file
ru: Преобразовать файл прошивки

en: Create an EFI boot entry
ru: Создать запись загрузки EFI

en: Created
ru: Создано

en: Critical
ru: Критичный

en: Cryptographic hash verification is available
ru: Доступна проверка криптографического хеша

en: Current Value
ru: Текущее значение

en: Current version
ru: Текущая версия

en: DEVICE-ID
ru: ИД-УСТРОЙСТВА

en: DEVICE-ID|GUID
ru: ИД-УСТРОЙСТВА|GUID

en: Debugging Options
ru: Параметры отладки

en: Decompressing…
ru: Распаковка…

en: Delete an EFI boot entry
ru: Удалить запись загрузки EFI

en: Delete the now-unused remote cache files?
ru: Удалить теперь неиспользуемые файлы кэша удалённых репозиториев?

en: Description
ru: Описание

en: Detach to bootloader mode
ru: Отключить в режим загрузчика

en: Details
ru: Подробнее

en: Deviate from the best known configuration?
ru: Отклониться от наилучшей известной конфигурации?

en: Device Flags
ru: Флаги устройства

en: Device ID
ru: Идентификатор устройства

en: Device Requests
ru: Запросы устройства

en: Device added:
ru: Добавлено устройство:

en: Device already exists
ru: Устройство уже существует

en: Device battery power is too low
ru: Заряд батареи устройства слишком низкий

en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
ru: Заряд батареи устройства слишком низкий (%u%%, требуется %u%%)

en: Device can recover flash failures
ru: Устройство может восстанавливаться после сбоев прошивки

en: Device cannot be updated while the lid is closed
ru: Устройство невозможно обновить, когда крышка закрыта

en: Device changed:
ru: Заменено устройство:

en: Device firmware has been locked
ru: Прошивка устройства заблокирована

en: Device firmware is required to have a version check
ru: Прошивка устройства должна иметь проверку версии

en: Device is emulated
ru: Устройство эмулируется

en: Device is in use
ru: Устройство используется

en: Device is locked
ru: Устройство заблокировано

en: Device is lower priority than an equivalent device
ru: Устройство имеет более низкий приоритет, чем эквивалентное устройство

en: Device is required to install all provided releases
ru: Устройство должно устанавливать все предоставленные релизы

en: Device is unreachable
ru: Устройство недоступно

en: Device is unreachable, or out of wireless range
ru: Устройство недоступно или находится вне зоны действия беспроводной сети

en: Device is usable for the duration of the update
ru: Устройство остаётся работоспособным во время обновления

en: Device is waiting for the update to be applied
ru: Устройство ожидает применения обновления

en: Device list uploaded successfully, thanks!
ru: Список устройств успешно отправлен, спасибо!

en: Device removed:
ru: Удалено устройство:

en: Device requires AC power to be connected
ru: Устройство требует подключения к электросети (AC)

en: Device requires a display to be plugged in
ru: Устройство требует подключения дисплея

en: Device requires a software license to update
ru: Для обновления устройства требуется программная лицензия

en: Device software updates are provided for this device.
ru: Для этого устройства предоставляются обновления программного обеспечения.

en: Device stages updates
ru: Устройство поэтапно обновляется

en: Device supports switching to a different branch of firmware
ru: Устройство поддерживает переключение на другую ветку прошивки

en: Device update needs activation
ru: Обновление устройства требует активации

en: Device will backup firmware before installing
ru: Устройство создаст резервную копию прошивки перед установкой

en: Device will not re-appear after update completes
ru: Устройство не появится снова после завершения обновления

en: Devices that have been updated successfully:
ru: Устройства, которые были успешно обновлены:

en: Devices that were not updated correctly:
ru: Устройства, которые не были правильно обновлены:

en: Devices with firmware updates that need user action:
ru: Устройства с обновлениями прошивки, требующими действий пользователя:

en: Devices with no available firmware updates:
ru: Устройства, для которых нет доступных обновлений прошивки:

en: Devices with the latest available firmware version:
ru: Устройства с последней доступной версией прошивки:

en: Did not find any devices with matching GUIDs
ru: Не найдено устройств с соответствующими GUID

en: Disabled
ru: Не активировано

en: Disables a given remote
ru: Деактивировать данный репозиторий

en: Disables virtual testing devices
ru: Отключает виртуальные тестовые устройства

en: Distribution
ru: Дистрибутив

en: Do not check for old metadata
ru: Не проверять старые метаданные

en: Do not check for unreported history
ru: Не проверять незарегистрированную историю

en: Do not check if download remotes should be enabled
ru: Не проверять, включены ли репозитории

en: Do not check or prompt for reboot after update
ru: Не проверять и не запрашивать перезагрузку после обновления

en: Do not include log domain prefix
ru: Не включать префикс домена журнала

en: Do not include timestamp prefix
ru: Не включать префикс метки времени

en: Do not perform device safety checks
ru: Не выполнять проверки безопасности устройства

en: Do not prompt for devices
ru: Не запрашивать подтверждение для устройств

en: Do not prompt to fix security issues
ru: Не запрашивать исправление проблем безопасности

en: Do not search the firmware when parsing
ru: Не искать прошивку при разборе

en: Do not turn off your computer or remove the AC adaptor while the update is in progress.
ru: Не выключайте компьютер и не отключайте адаптер питания во время выполнения обновления.

en: Do not write to the history database
ru: Не сохранять в базу данных истории

en: Do you understand the consequences of changing the firmware branch?
ru: Понимаете ли вы последствия изменения ветки прошивки?

en: Do you want to convert it now?
ru: Хотите преобразовать это сейчас?

en: Do you want to disable this feature for future updates?
ru: Хотите отключить эту функцию для будущих обновлений?

en: Do you want to refresh this remote now?
ru: Хотите сейчас обновить удалённый репозиторий?

en: Do you want to upload reports automatically for future updates?
ru: Хотите автоматически загружать отчёты для будущих обновлений?

en: Don't prompt for authentication (less details may be shown)
ru: Не запрашивать аутентификацию (может отображаться меньше деталей)

en: Done!
ru: Готово!

en: Downgrade %s from %s to %s?
ru: Понизить версию %s с %s до %s?

en: Downgrades the firmware on a device
ru: Понизить версию прошивки на устройстве

en: Downgrading %s…
ru: Понижение версии прошивки устройства %s…

en: Download a file
ru: Скачать файл

en: Downloading…
ru: Получение…

en: Dump SMBIOS data from a file
ru: Записать данные SMBIOS из файла

en: Duration
ru: Продолжительность

en: EMULATION-FILE [ARCHIVE-FILE]
ru: ФАЙЛ-ЭМУЛЯЦИИ [АРХИВ-ФАЙЛ]

en: Each system should have tests to ensure firmware security.
ru: Каждая система должна иметь тесты для обеспечения безопасности прошивки.

en: Emulate a device using a JSON manifest
ru: Эмулировать устройство с использованием JSON-манифеста

en: Emulated
ru: Эмулировано

en: Emulated host
ru: Эмулируемый хост

en: Enable
ru: Активировать

en: Enable an authenticated remote
ru: Включить аутентифицированный удалённый репозиторий

en: Enable emulation data collection
ru: Включить сбор данных эмуляции

en: Enable new remote?
ru: Включить новый удалённый репозиторий?

en: Enable this remote?
ru: Активировать этот репозиторий?

en: Enabled
ru: Активировано

en: Enabled if hardware matches
ru: Включён, если оборудование подходит

en: Enables a given remote
ru: Активировать данный репозиторий

en: Enables virtual testing devices
ru: Включает виртуальные тестовые устройства

en: Enabling firmware updates for the BIOS allows fixing security issues.
ru: Включение обновлений прошивки BIOS позволяет исправлять проблемы безопасности.

en: Enabling this functionality is done at your own risk, which means you have to contact your original equipment manufacturer regarding any problems caused by these updates. Only problems with the update process itself should be filed at $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.
ru: Активирование этого функционала осуществляется на ваш страх и риск. Это означает, что вам следует обратиться к производителю оборудования относительно любых проблем, вызванных этими обновлениями. Только проблемы с фактическим процессом обновления следует сообщать в $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.

en: Enabling this remote is done at your own risk.
ru: Активация этого репозитория осуществляется на свой страх и риск.

en: Encrypted
ru: Зашифровано

en: Encrypted RAM
ru: Шифрование RAM

en: Encrypted RAM makes it impossible for information that is stored in device memory to be read if the memory chip is removed and accessed.
ru: Зашифрованная ОЗУ делает невозможным чтение информации, хранящейся в памяти устройства, если микросхема памяти была извлечена и к ней получен доступ.

en: End of life
ru: Окончание поддержки

en: Enter your email address for remote '%s'
ru: Введите ваш адрес электронной почты для удалённого репозитория «%s»

en: Enter your token for remote '%s'
ru: Введите ваш токен для удалённого репозитория «%s»

en: Enumeration
ru: Перечисление

en: Erase all firmware update history
ru: Стереть всю историю обновлений прошивки

en: Erasing…
ru: Стирание…

en: Exit after a small delay
ru: Выйти после небольшой задержки

en: Exit after the engine has loaded
ru: Выйти после загрузки движка

en: Export a firmware file structure to XML
ru: Экспорт структуры файла прошивки в XML

en: Export firmware history for manual upload
ru: Экспортировать историю прошивок для ручной загрузки

en: Exports all embedded signatures to files
ru: Экспортирует все встроенные подписи в файлы

en: Extract a firmware blob to images
ru: Извлечь двоичный образ прошивки в образы

en: FILE
ru: ФАЙЛ

en: FILE [DEVICE-ID|GUID]
ru: ФАЙЛ [ИД-УСТРОЙСТВА|GUID]

en: FILENAME
ru: ИМЯ_ФАЙЛА

en: FILENAME CERTIFICATE PRIVATE-KEY
ru: ИМЯ_ФАЙЛА СЕРТИФИКАТ ЗАКРЫТЫЙ-КЛЮЧ

en: FILENAME DATA DETACHED_KEY
ru: ИМЯ_ФАЙЛА ДАННЫЕ ОТДЕЛЁННЫЙ_КЛЮЧ

en: FILENAME DEVICE-ID [VERSION]
ru: ИМЯ_ФАЙЛА ИД-УСТРОЙСТВА [ВЕРСИЯ]

en: FILENAME ID ALIAS_ID
ru: ИМЯ_ФАЙЛА ИДЕНТИФИКАТОР ALIAS_ИНДЕНТИФИКАТОР

en: FILENAME OFFSET DATA [FIRMWARE-TYPE]
ru: ИМЯ_ФАЙЛА СМЕЩЕНИЕ ДАННЫЕ [ТИП-ПРОШИВКИ]

en: FILENAME SOURCE CERT PRIVKEY [KIND[:VARIANT]] [TARGET]
ru: ИМЯ_ФАЙЛА ИСТОЧНИК СЕРТИФИКАТ ЗАКРЫТЫЙ-КЛЮЧ [ВИД[:ВАРИАНТ]] [ЦЕЛЬ]

en: FILENAME SOURCE [KIND[:VARIANT]] [TARGET]
ru: ИМЯ_ФАЙЛА ИСТОЧНИК [ВИД[:ВАРИАНТ]] [ЦЕЛЬ]

en: FILENAME [DEVICE-ID|GUID]
ru: ИМЯ_ФАЙЛА [ИД-УСТРОЙСТВА|GUID]

en: FILENAME [FIRMWARE-TYPE]
ru: ИМЯ_ФАЙЛА [ТИП-ПРОШИВКИ]

en: FILENAME [KIND]
ru: ИМЯ_ФАЙЛА [ВИД]

en: FILENAME [SOURCE]
ru: ИМЯ_ФАЙЛА [ИСТОЧНИК]

en: FILENAME-SRC FILENAME-DST [FIRMWARE-TYPE-SRC] [FIRMWARE-TYPE-DST]
ru: ИМЯ-ФАЙЛА-ИСХ ИМЯ-ФАЙЛА-ЦЕЛЬ [ТИП-ПРОШИВКИ-ИСХ] [ТИП-ПРОШИВКИ-ЦЕЛЬ]

en: FILENAME|CHECKSUM1[,CHECKSUM2][,CHECKSUM3]
ru: ИМЯ_ФАЙЛА|КОНТРОЛЬНАЯ_СУММА1[,КОНТРОЛЬНАЯ_СУММА2][,КОНТРОЛЬНАЯ_СУММА3]

en: Failed
ru: Не удалось

en: Failed to apply update
ru: Не удалось применить обновление

en: Failed to connect to Windows service, please ensure it's running.
ru: Не удалось подключиться к службе Windows, убедитесь, что она запущена.

en: Failed to connect to daemon
ru: Не удалось подключиться к фоновой службе

en: Failed to load context
ru: Не удалось загрузить контекст

en: Failed to load local dbx
ru: Не удалось загрузить локальную dbx

en: Failed to load system dbx
ru: Не удалось загрузить системную dbx

en: Failed to lock
ru: Не удалось заблокировать

en: Failed to parse arguments
ru: Не удалось разобрать аргументы

en: Failed to parse flags for %s
ru: Не удалось разобрать флаги для %s

en: Failed to parse local dbx
ru: Не удалось обработать локальную dbx

en: Failed to set front-end features
ru: Не удалось установить функции интерфейса

en: Failed to validate ESP contents
ru: Не удалось проверить содержимое ESP

en: False
ru: Ложь

en: Filename
ru: Имя файла

en: Filename Signature
ru: Подпись имени файла

en: Filename Source
ru: Имя файла источника

en: Filename required
ru: Требуется имя файла

en: Filter to specific protocols, e.g. '~org.uefi.capsule' or 'org.nvmexpress'
ru: Фильтр для указания протокола, например '~org.uefi.capsule' или 'org.nvmexpress'

en: Filter with a set of device flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'internal,~needs-reboot'
ru: Фильтровать набором флагов устройств, используя префикс ~ для исключения, например, «internal,~needs-reboot»

en: Filter with a set of release flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'trusted-release,~trusted-metadata'
ru: Фильтровать набором флагов релизов, используя префикс ~ для исключения, например, «trusted-release,~trusted-metadata»

en: Finds an algorithm that matches the file CRC
ru: Находит алгоритм, соответствующий CRC файла

en: Finds firmware releases from the metadata
ru: Находит релизы прошивок в метаданных

en: Firmware Attestation
ru: Аттестация прошивки

en: Firmware Attestation checks device software using a reference copy, to make sure that it has not been changed.
ru: Аттестация прошивки проверяет программное обеспечение устройства с использованием эталонной копии, чтобы убедиться, что оно не было изменено.

en: Firmware BIOS Descriptor
ru: Дескриптор BIOS в прошивке

en: Firmware BIOS Descriptor protects device firmware memory from being tampered with.
ru: Дескриптор BIOS в прошивке предохраняет память прошивки устройства от вмешательства.

en: Firmware BIOS Region
ru: Область BIOS в прошивке

en: Firmware BIOS Region protects device firmware memory from being tampered with.
ru: Область BIOS в прошивке предохраняет память прошивки устройства от вмешательства.

en: Firmware Base URI
ru: База URI микропрограммы

en: Firmware Update D-Bus Service
ru: D-Bus служба обновления прошивки

en: Firmware Update Daemon
ru: Фоновая служба обновления прошивки

en: Firmware Updater Verification
ru: Проверка программы обновления прошивки

en: Firmware Updater Verification checks that software used for updating has not been tampered with.
ru: Проверка программы обновления прошивки проверяет, не было ли изменено программное обеспечение, используемое для обновления.

en: Firmware Updates
ru: Обновления прошивки

en: Firmware Utility
ru: Средство работы с прошивками

en: Firmware Write Protection
ru: Защита записи прошивки

en: Firmware Write Protection Lock
ru: Блокировка защиты записи прошивки

en: Firmware Write Protection protects device firmware memory from being tampered with.
ru: Защита записи прошивки предохраняет память прошивки устройства от вмешательства.

en: Firmware attestation
ru: Аттестация прошивки

en: Firmware metadata has not been updated for %u day and may not be up to date. | Firmware metadata has not been updated for %u days and may not be up to date.
ru[0]: Метаданные прошивки не обновлялись в течение %u дня и могут быть устаревшими.
ru[1]: Метаданные прошивки не обновлялись в течение %u дней и могут быть устаревшими.
ru[2]: Метаданные прошивки не обновлялись в течение %u дней и могут быть устаревшими.
ru[3]: Метаданные прошивки не обновлялись в течение %u дней и могут быть устаревшими.

en: Firmware updates
ru: Обновления прошивки

en: Firmware updates disabled; run '%s' to enable
ru: Обновления прошивки отключены; выполните «%s», чтобы включить

en: Fix a specific host security attribute
ru: Исправить определённый атрибут безопасности хоста

en: Fix reverted successfully
ru: Исправление успешно отменено

en: Fixed successfully
ru: Успешно исправлено

en: Flags
ru: Флаги

en: Force the action by relaxing some runtime checks
ru: Принудительно выполнить действие, ослабив некоторые проверки времени выполнения

en: Found
ru: Найдено

en: Full Disk Encryption Detected
ru: Обнаружено полное шифрование диска

en: Full disk encryption secrets may be invalidated when updating
ru: Ключи шифрования всего диска могут утратить силу при обновлении

en: Fused Platform
ru: Запрограммированная платформа

en: Fused platform
ru: Запрограммированная платформа

en: GUID|DEVICE-ID
ru: GUID|ИД-УСТРОЙСТВА

en: Get BIOS settings
ru: Получить настройки BIOS

en: Get all device flags supported by fwupd
ru: Получить все флаги устройств, поддерживаемые fwupd

en: Get all devices that support firmware updates
ru: Получить все устройства, которые поддерживают обновления прошивки

en: Get all enabled plugins registered with the system
ru: Получить все активированные плагины, зарегистрированные в системе

en: Get all known version formats
ru: Получить все известные форматы версий

en: Get configured remotes
ru: Получить настроенные удалённые репозитории

en: Get device report metadata
ru: Получить метаданные отчёта об устройстве

en: Gets details about a firmware file
ru: Получить сведения о файле прошивки

en: Gets the configured remotes
ru: Получить настроенные репозитории

en: Gets the host security attributes
ru: Получает атрибуты безопасности хоста

en: Gets the list of approved firmware
ru: Получает список одобренных прошивок

en: Gets the list of updates for all specified devices, or all devices if unspecified
ru: Получает список обновлений для всех указанных устройств или для всех устройств, если не указано

en: Gets the releases for a device
ru: Получить релизы для устройства

en: Gets the results from the last update
ru: Получить результаты с последнего обновления

en: HP SureStart is a firmware security feature that protects the BIOS from tampering.
ru: HP SureStart — это функция безопасности прошивки, которая защищает BIOS от вмешательства.

en: HP SureStart is enabled
ru: HP SureStart включён

en: HWIDS-FILE
ru: ФАЙЛ-HWIDS

en: Hardware is waiting to be replugged
ru: Оборудование ожидает переподключения

en: High
ru: Высокий

en: Host Security Events
ru: События безопасности хоста

en: Host Security ID (HSI) is not supported
ru: Идентификатор безопасности хоста (HSI) не поддерживается

en: Host Security ID attributes uploaded successfully, thanks!
ru: Атрибуты идентификатора безопасности хоста успешно загружены, спасибо!

en: Host Security ID:
ru: Идентификатор безопасности хоста:

en: INDEX
ru: ИНДЕКС

en: INDEX KEY [VALUE]
ru: ИНДЕКС КЛЮЧ [ЗНАЧЕНИЕ]

en: INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT]
ru: ИНДЕКС ИМЯ ЦЕЛЬ [ТОЧКА_МОНТИРОВАНИЯ]

en: INDEX1,INDEX2
ru: ИНДЕКС1,ИНДЕКС2

en: INHIBIT-ID
ru: ИДЕНТИФИКАТОР-БЛОКИРОВКИ

en: IOMMU Protection
ru: Защита IOMMU

en: IOMMU Protection prevents connected devices from accessing unauthorized parts of system memory.
ru: Защита IOMMU предотвращает доступ подключённых устройств к несанкционированным частям системной памяти.

en: IOMMU device protection disabled
ru: Защита устройств IOMMU отключена

en: IOMMU device protection enabled
ru: Защита устройств IOMMU включена

en: Idle…
ru: Бездействие…

en: Ignore SSL strict checks when downloading files
ru: Игнорировать строгие проверки SSL при загрузке файлов

en: Ignore firmware checksum failures
ru: Игнорировать ошибки контрольной суммы прошивки

en: Ignore firmware hardware mismatch failures
ru: Игнорировать ошибки несоответствия оборудования прошивке

en: Ignore non-critical firmware requirements
ru: Игнорировать некритические требования к прошивке

en: Ignoring SSL strict checks, to do this automatically in the future export DISABLE_SSL_STRICT in your environment
ru: Игнорирование строгих проверок SSL; для автоматического выполнения этого в будущем экспортируйте DISABLE_SSL_STRICT в вашем окружении

en: Image
ru: Изображение

en: Image (custom)
ru: Изображение (пользовательское)

en: Import an existing signature to a JCat file
ru: Импортировать существующую подпись в файл JCat

en: Inhibit ID is %s.
ru: Идентификатор блокировки: %s.

en: Inhibit the system to prevent upgrades
ru: Заблокировать систему, чтобы предотвратить обновления

en: Install Duration
ru: Продолжительность установки

en: Install a firmware file in cabinet format on this hardware
ru: Установить файл прошивки в формате CAB на этом оборудовании

en: Install a raw firmware blob on a device
ru: Установить сырой двоичный образ прошивки на устройство

en: Install a specific firmware file on all devices that match
ru: Установить определённый файл прошивки на все подходящие устройства

en: Install a specific firmware on a device, all possible devices will also be installed once the CAB matches
ru: Установить определённую прошивку на устройство; все возможные устройства также будут установлены, когда CAB-файл подойдёт

en: Install firmware on emulated device
ru: Установить прошивку на эмулированное устройство

en: Install old version of signed system firmware
ru: Установить старую версию подписанной системной прошивки

en: Install old version of unsigned system firmware
ru: Установить старую версию неподписанной системной прошивки

en: Install signed device firmware
ru: Установить подписанную прошивку устройства

en: Install signed system firmware
ru: Установить подписанную системную прошивку

en: Install unsigned device firmware
ru: Установить неподписанную прошивку устройства

en: Install unsigned system firmware
ru: Установить неподписанную системную прошивку

en: Installing a specific release is explicitly required
ru: Требуется явная установка определённого релиза

en: Installing firmware update…
ru: Установка обновления прошивки…

en: Installing on %s…
ru: Установка на устройство %s…

en: Installing this update may also void any device warranty.
ru: Установка этого обновления также может аннулировать гарантию на устройство.

en: Integer
ru: Целое число

en: Intel BootGuard ACM Protected
ru: Защита Intel BootGuard ACM

en: Intel BootGuard ACM protected
ru: Intel BootGuard защищено ACM

en: Intel BootGuard Error Policy
ru: Политика ошибок Intel BootGuard

en: Intel BootGuard Error Policy ensures the device does not continue to start if its device software has been tampered with.
ru: Политика ошибок Intel BootGuard гарантирует, что устройство не продолжит запуск, если его программное обеспечение было изменено.

en: Intel BootGuard Fuse
ru: Предохранитель Intel BootGuard

en: Intel BootGuard OTP fuse
ru: Программируемый предохранитель Intel BootGuard OTP

en: Intel BootGuard Verified Boot
ru: Проверенная загрузка Intel BootGuard

en: Intel BootGuard error policy
ru: Политика ошибок Intel BootGuard

en: Intel BootGuard prevents unauthorized device software from operating when the device is started.
ru: Intel BootGuard предотвращает работу несанкционированного программного обеспечения устройства при его запуске.

en: Intel BootGuard verified boot
ru: Проверенная загрузка Intel BootGuard

en: Intel GDS Mitigation
ru: Смягчение Intel GDS

en: Intel GDS mitigation
ru: Смягчение Intel GDS

en: Intel Management Engine Manufacturing Mode
ru: Режим производства Intel Management Engine

en: Intel Management Engine Override
ru: Переопределение Intel Management Engine

en: Intel Management Engine Override disables checks for device software tampering.
ru: Переопределение Intel Management Engine отключает проверки на предмет вмешательства в программное обеспечение устройства.

en: Intel Management Engine Version
ru: Версия Intel Management Engine

en: Internal device
ru: Внутреннее устройство

en: Invalid
ru: Недействительно

en: Invalid arguments
ru: Недопустимые аргументы

en: Invalid arguments, expected GUID
ru: Неверные аргументы, ожидается GUID

en: Invalid arguments, expected INDEX KEY [VALUE]
ru: Неверные аргументы, ожидается: ИНДЕКС КЛЮЧ [ЗНАЧЕНИЕ]

en: Invalid arguments, expected INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT]
ru: Неверные аргументы, ожидается: ИНДЕКС ИМЯ ЦЕЛЬ [ТОЧКА_МОНТИРОВАНИЯ]

en: Invalid arguments, expected an AppStream ID
ru: Неверные аргументы, ожидается идентификатор AppStream

en: Invalid arguments, expected at least ARCHIVE FIRMWARE METAINFO
ru: Неверные аргументы, ожидается как минимум: АРХИВ ПРОШИВКА МЕТАДАННЫЕ

en: Invalid arguments, expected base-16 integer
ru: Неверные аргументы, ожидается шестнадцатеричное целое число

en: Is downgrade
ru: Более старая

en: Is in bootloader mode
ru: Находится в режиме загрузчика

en: Is upgrade
ru: Обновление

en: Issue | Issues
ru[0]: Проблема
ru[1]: Проблемы
ru[2]: Проблем
ru[3]: Проблема

en: KIND FILENAME
ru: ВИД ИМЯ_ФАЙЛА

en: Kernel is no longer tainted
ru: Ядро больше не скомпрометировано

en: Kernel is tainted
ru: Ядро скомпрометировано

en: Kernel lockdown disabled
ru: Блокировка ядра отключена

en: Kernel lockdown enabled
ru: Блокировка ядра включена

en: LOCATION
ru: РАСПОЛОЖЕНИЕ

en: Last modified
ru: Последнее изменение

en: Less than one minute remaining
ru: Осталось меньше минуты

en: License
ru: Лицензия

en: Linux Kernel Lockdown
ru: Блокировка ядра Linux

en: Linux Kernel Lockdown mode prevents administrator (root) accounts from accessing and changing critical parts of system software.
ru: Режим блокировки ядра Linux предотвращает доступ учётных записей администратора (root) к критически важным частям системного программного обеспечения и их изменение.

en: Linux Kernel Swap temporarily saves information to disk as you work. If the information is not protected, it could be accessed by someone if they obtained the disk.
ru: Раздел подкачки ядра Linux временно сохраняет информацию на диск во время вашей работы. Если информация не защищена, кто-то может получить к ней доступ, завладев диском.

en: Linux Kernel Verification
ru: Проверка ядра Linux

en: Linux Kernel Verification makes sure that critical system software has not been tampered with. Using device drivers which are not provided with the system can prevent this security feature from working correctly.
ru: Проверка ядра Linux гарантирует, что критически важное системное программное обеспечение не было изменено. Использование драйверов устройств, не предоставляемых вместе с системой, может препятствовать правильной работе этой функции безопасности.

en: Linux Swap
ru: Раздел подкачки Linux

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
ru: Linux Vendor Firmware Service (стабильная прошивка)

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
ru: Linux Vendor Firmware Service (тестовая прошивка)

en: Linux kernel
ru: Ядро линукс

en: Linux kernel lockdown
ru: Ядро линукс с функцией lockdown

en: Linux swap
ru: Раздел подкачки Linux

en: List EFI boot files
ru: Перечислить загрузочные файлы EFI

en: List EFI boot parameters
ru: Перечислить параметры загрузки EFI

en: List EFI variables with a specific GUID
ru: Перечислить переменные EFI с определённым GUID

en: List entries in dbx
ru: Список записей в dbx

en: List the available firmware GTypes
ru: Перечислить доступные GTypes прошивок

en: List the available firmware types
ru: Перечислить доступные типы прошивок

en: Lists files on the ESP
ru: Вывести список файлов на ESP

en: Load device emulation data
ru: Загрузить данные эмуляции устройства

en: Loaded from an external module
ru: Загружен из внешнего модуля

en: Loading…
ru: Загрузка…

en: Location of public key directories used for JCat verification
ru: Расположение каталогов открытых ключей, используемых для проверки JCat

en: Locked
ru: Заблокировано

en: Low
ru: Низкий

en: MEI Key Manifest
ru: Манифест ключей MEI

en: MEI key manifest
ru: Манифест ключей MEI

en: MEI manufacturing mode
ru: Режим производства MEI

en: MEI override
ru: Переопределение MEI

en: MEI version
ru: Версия MEI

en: Manually enable specific plugins
ru: Вручную включить определённые плагины

en: Manufacturing Mode is used when the device is manufactured and security features are not yet enabled.
ru: Режим производства используется при изготовлении устройства, когда функции безопасности ещё не включены.

en: Maximum Version
ru: Максимальная версия

en: Maximum length
ru: Максимальная длина

en: Maximum value
ru: Максимальное значение

en: Medium
ru: Средний

en: Message
ru: Сообщение

en: Message (custom)
ru: Сообщение (пользовательское)

en: Metadata Signature
ru: Подпись метаданных

en: Metadata URI
ru: URI метаданных

en: Metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service.
ru: Метаданные можно получить в Linux Vendor Firmware Service.

en: Metadata is already up to date
ru: Метаданные уже актуальны

en: Metadata is up to date; use %s to refresh again.
ru: Метаданные актуальны; используйте %s для повторного обновления.

en: Minimum Version
ru: Минимальная версия

en: Minimum length
ru: Минимальная длина

en: Minimum value
ru: Минимальное значение

en: Modifies a daemon configuration value
ru: Изменяет значение конфигурации демона

en: Modifies a given remote
ru: Модифицировать данный репозиторий

en: Modify a configured remote
ru: Изменить настроенный репозиторий

en: Modify a device property
ru: Изменить свойство устройства

en: Modify daemon configuration
ru: Изменить настройки фоновой службы

en: Monitor the daemon for events
ru: Следить за событиями в фоновой службе

en: Mounts the ESP
ru: Монтировать ESP

en: Needs a reboot after installation
ru: Требуется перезагрузка после установки

en: Needs reboot
ru: Требуется перезагрузка

en: Needs shutdown after installation
ru: Требуется выключение после установки

en: New version
ru: Новая версия

en: No action specified!
ru: Не определено никаких действий!

en: No devices are updatable
ru: Нет устройств, которые можно обновить

en: No downgrades for %s
ru: Нет доступных понижений версии для %s

en: No firmware IDs found
ru: Идентификаторы прошивок не найдены

en: No firmware found
ru: Прошивка не найдена

en: No hardware detected with firmware update capability
ru: Не обнаружено оборудования с возможностью обновления прошивки

en: No matching releases for search token
ru: Нет соответствующих релизов для поискового токена

en: No reboot is necessary
ru: Перезагрузка не требуется

en: No releases available
ru: Нет доступных выпусков

en: No remotes are currently enabled so no metadata is available.
ru: В настоящее время урепозитории не активированы, поэтому метаданные недоступны.

en: No remotes available
ru: Нет доступных репозиториев

en: No updatable devices
ru: Нет пригодных для обновления устройств

en: No updates available
ru: Нет доступных обновлений

en: No updates available for remaining devices
ru: Нет доступных обновлений для остальных устройств

en: No volume matched %s
ru: Нет тома, соответствующего %s

en: Not approved
ru: Не одобренная

en: Not found
ru: Не найдено

en: Not supported
ru: Не поддерживается

en: Nothing to do
ru: Ничего не требуется

en: OK
ru: ОК

en: Old version
ru: Старая версия

en: Only install onto emulated devices
ru: Устанавливать только на эмулируемые устройства

en: Only use peer-to-peer networking when downloading files
ru: Использовать только одноранговую сеть при загрузке файлов

en: Only version upgrades are allowed
ru: Разрешены только обновления версии

en: Output in JSON format (disables all interactive prompts)
ru: Вывод в формате JSON (отключает все интерактивные запросы)

en: Override the default ESP path
ru: Переопределить путь ESP по умолчанию

en: P2P Firmware
ru: Прошивка P2P

en: P2P Metadata
ru: Метаданные P2P

en: PATH
ru: ПУТЬ

en: Parse and show details about a firmware file
ru: Разобрать и показать детали о файле прошивки

en: Parse the system PCR eventlog
ru: Разобрать журнал событий PCR системы

en: Parsing dbx update…
ru: Обработка обновления dbx…

en: Parsing system dbx…
ru: Обработка системной dbx…

en: Patch a firmware blob at a known offset
ru: Исправить двоичный образ прошивки по известному смещению

en: Payload
ru: Полезная нагрузка

en: Pending
ru: В очереди

en: Perform operation?
ru: Выполнить операцию?

en: Platform Debugging
ru: Отладка платформы

en: Platform Debugging allows device security features to be disabled. This should only be used by hardware manufacturers.
ru: Отладка платформы позволяет отключать функции безопасности устройства. Это должно использоваться только производителями оборудования.

en: Platform Secure Boot prevents unsigned software from being loaded when the device starts.
ru: Безопасная загрузка платформы предотвращает загрузку неподписанного программного обеспечения при запуске устройства.

en: Platform debugging
ru: Отладка платформы

en: Platform secure boot
ru: Безопасная загрузка платформы

en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
ru: Прежде чем продолжить, убедитесь, что у вас есть ключ восстановления тома.

en: Please enter a number from 0 to %u:
ru: Пожалуйста, введите число от 0 до %u:

en: Please enter either %s or %s:
ru: Пожалуйста, введите %s или %s:

en: Plugin dependencies missing
ru: Отсутствуют зависимости плагина

en: Plugin enumeration may change device state
ru: Перечисление плагина может изменить состояние устройства

en: Plugin is only for testing
ru: Плагин предназначен только для тестирования

en: Possible Values
ru: Возможные значения

en: Pre-boot DMA Protection
ru: Защита DMA до загрузки

en: Pre-boot DMA protection
ru: Предзагрузочная защита DMA

en: Pre-boot DMA protection is disabled
ru: Защита DMA до загрузки отключена

en: Pre-boot DMA protection is enabled
ru: Защита DMA до загрузки включена

en: Pre-boot DMA protection prevents devices from accessing system memory after being connected to the computer.
ru: Защита DMA до загрузки предотвращает доступ устройств к системной памяти после подключения к компьютеру.

en: Prefix for import and output files
ru: Префикс для файлов импорта и вывода

en: Press unlock on the device to continue the update process.
ru: Нажмите разблокировку на устройстве, чтобы продолжить процесс обновления.

en: Previous version
ru: Предыдущая версия

en: Priority
ru: Приоритет

en: Problems
ru: Проблемы

en: Proceed with upload?
ru: Продолжить загрузку?

en: Processor Security Checks
ru: Проверки безопасности процессора

en: Processor rollback protection
ru: Защита процессора от отката версии

en: Proprietary
ru: Проприетарная

en: REMOTE-ID
ru: ИД-УДАЛЁННОГО-РЕПОЗИТОРИЯ

en: REMOTE-ID KEY VALUE
ru: ИД-УДАЛЁННОГО-РЕПОЗИТОРИЯ КЛЮЧ ЗНАЧЕНИЕ

en: Read Only
ru: Только чтение

en: Read a firmware blob from a device
ru: Считать сырой двоичный образ прошивки с устройства

en: Read a firmware from a device
ru: Считать прошивку с устройства

en: Reading from %s…
ru: Чтение из %s…

en: Reading…
ru: Чтение…

en: Ready
ru: Готов

en: Reboot to complete the update.
ru: Перезагрузитесь для завершения обновления.

en: Refresh Interval
ru: Период обновления

en: Refresh metadata from remote server
ru: Обновить метаданные с удаленного сервера

en: Reinstall %s to %s?
ru: Переустановить %s до версии %s?

en: Reinstall current firmware on the device
ru: Переустановить текущую прошивку на устройстве

en: Reinstall firmware on a device
ru: Переустановить прошивку на устройстве

en: Release Branch
ru: Ветка выпуска

en: Release Flags
ru: Флаги выпуска

en: Release ID
ru: ID выпуска

en: Remote ID
ru: Идентификатор репозитория

en: Remote enabled and refreshed successfully
ru: Удалённый репозиторий успешно включён и обновлён

en: Remove an alias for a specific JCat item
ru: Удалить псевдоним для определённого элемента JCat

en: Removes devices to watch for future emulation
ru: Удаляет устройства для отслеживания для будущей эмуляции

en: Report URI
ru: URI для отчета

en: Reported to remote server
ru: Сообщено на удалённый сервер

en: Required efivarfs filesystem was not found
ru: Необходимая файловая система efivarfs не найдена

en: Required hardware was not found
ru: Необходимое оборудование не найдено

en: Requires Auth
ru: Требуется аутентификация

en: Requires a bootloader
ru: Требуется загрузчик

en: Requires internet connection
ru: Требуется подключение к сети Интернет

en: Reset daemon configuration
ru: Сбросить конфигурацию демона

en: Resets a daemon configuration section
ru: Сбрасывает раздел конфигурации демона

en: Restart now?
ru: Перезагрузить сейчас?

en: Restart the daemon to make the change effective?
ru: Перезапустить фоновую службу, чтобы изменения вступили в силу?

en: Restarting device…
ru: Перезапуск устройства…

en: Retrieve BIOS settings.  If no arguments are passed all settings are returned
ru: Получить настройки BIOS. Если аргументы не переданы, возвращаются все настройки

en: Return all the hardware IDs for the machine
ru: Показать идентификаторы всех устройств на машине

en: Review and upload report now?
ru: Просмотреть и загрузить отчёт сейчас?

en: Rollback Protection prevents device software from being downgraded to an older version that has security problems.
ru: Защита от отката предотвращает понижение версии программного обеспечения устройства до более старой, содержащей проблемы безопасности.

en: Run `%s` for more information.
ru: Запустите `%s` для получения дополнительной информации.

en: Run `%s` to complete this action.
ru: Запустите `%s` для завершения этого действия.

en: Run the plugin composite cleanup routine when using install-blob
ru: Запустить процедуру очистки составного плагина, используя двоичную установку

en: Run the plugin composite prepare routine when using install-blob
ru: Запустить процедуру подготовки составного плагина, используя двоичную установку

en: Run the post-reboot cleanup action
ru: Выполнить действие очистки после перезагрузки

en: Run without '%s' to see
ru: Запустите без «%s», чтобы увидеть

en: Running kernel is too old
ru: Запущенное ядро слишком старое

en: Runtime Suffix
ru: Суффикс времени выполнения

en: SBOM
ru: Спецификация ПО (SBOM)

en: SECTION
ru: РАЗДЕЛ

en: SETTING VALUE
ru: НАСТРОЙКА ЗНАЧЕНИЕ

en: SETTING1 VALUE1 [SETTING2] [VALUE2]
ru: НАСТРОЙКА1 ЗНАЧЕНИЕ1 [НАСТРОЙКА2] [ЗНАЧЕНИЕ2]

en: SMM locked down
ru: SMM заблокирован

en: SPI BIOS Descriptor
ru: Дескриптор SPI BIOS

en: SPI BIOS region
ru: Регион SPI BIOS

en: SPI lock
ru: Блокировка SPI

en: SPI replay protection
ru: Защита от повторов SPI

en: SPI write
ru: Запись SPI

en: SPI write protection
ru: Защита записи SPI

en: SUBSYSTEM DRIVER [DEVICE-ID|GUID]
ru: ПОДСИСТЕМА ДРАЙВЕР [ИД-УСТРОЙСТВА|GUID]

en: Save a file that allows generation of hardware IDs
ru: Сохранить файл, позволяющий генерировать идентификаторы оборудования

en: Save device emulation data
ru: Сохранить данные эмуляции устройства

en: Saved report
ru: Сохранённый отчёт

en: Scalar Increment
ru: Скалярное приращение

en: Scheduling…
ru: Планировка…

en: Secure Boot disabled
ru: Secure Boot отключен

en: Secure Boot enabled
ru: Secure Boot включен

en: Security hardening for HSI
ru: Усиление безопасности для HSI

en: See %s for more details.
ru: Подробнее смотрите %s.

en: See %s for more information.
ru: Подробнее смотрите %s.

en: Selected device
ru: Выбранное устройство

en: Selected volume
ru: Выбранный том

en: Serial Number
ru: Серийный номер

en: Set BIOS setting '%s' using '%s'.
ru: Установлен параметр BIOS «%s» со значением «%s».

en: Set a BIOS setting
ru: Установить настройку BIOS

en: Set one or more BIOS settings
ru: Установить одну или несколько настроек BIOS

en: Set or remove an EFI boot hive entry
ru: Установить или удалить запись загрузочного hive EFI

en: Set the EFI boot next
ru: Установить следующий загрузочный EFI

en: Set the EFI boot order
ru: Установить порядок загрузки EFI

en: Set the download retries for transient errors
ru: Установить количество повторных попыток загрузки при временных ошибках

en: Sets one or more BIOS settings
ru: Устанавливает одну или несколько настроек BIOS

en: Sets the list of approved firmware
ru: Установить список одобренных прошивок

en: Setting type
ru: Тип настройки

en: Settings will apply after system reboots
ru: Настройки вступят в силу после перезагрузки системы

en: Share firmware history with the developers
ru: Поделиться историей прошивки с разработчиками

en: Show all results
ru: Показать все результаты

en: Show client and daemon versions
ru: Показать версии клиента и фоновой службы

en: Show daemon verbose information for a particular domain
ru: Показать подробную информацию о фоновой службе для определенного домена

en: Show debugging information for all domains
ru: Показать отладочную информацию для всех доменов

en: Show debugging options
ru: Показать параметры отладки

en: Show devices that are not updatable
ru: Показать устройства, обновление для которых невозможно

en: Show extra debugging information
ru: Показать дополнительную отладочную информацию

en: Show history of firmware updates
ru: Показать историю обновлений прошивки

en: Show information about a JCat file
ru: Показать информацию о файле JCat

en: Show the calculated version of the dbx
ru: Показать рассчитанную версию dbx

en: Shutdown now?
ru: Выключить сейчас?

en: Sign a firmware with a new key
ru: Подписать прошивку новым ключом

en: Sign data using the client certificate
ru: Подписать данные с использованием сертификата клиента

en: Sign the uploaded data with the client certificate
ru: Подписать загруженные данные с использованием сертификата клиента

en: Signature
ru: Подпись

en: Signed Payload
ru: Подписанное содержимое

en: Size
ru: Размер

en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
ru: При обновлении этой прошивки некоторые ключи платформы могут утратить силу.

en: Source
ru: Источник

en: Specify the dbx database file
ru: Указать файл базы данных dbx

en: Stop the fwupd service
ru: Остановить сервис fwupd

en: String
ru: Строка

en: Success
ru: Успешно

en: Successfully activated all devices
ru: Все устройства успешно активированы

en: Successfully cleaned remote
ru: Удалённый репозиторий успешно очищен

en: Successfully disabled remote
ru: Удалённый репозиторий успешно отключен

en: Successfully disabled test devices
ru: Тестовые устройства успешно отключены

en: Successfully downloaded new metadata:
ru: Успешно загружены новые метаданные:

en: Successfully enabled and refreshed remote
ru: Удалённый репозиторий успешно подключен и обновлён

en: Successfully enabled remote
ru: Удалённый репозиторий успешно подключен

en: Successfully enabled test devices
ru: Тестовые устройства успешно включены

en: Successfully installed firmware
ru: Прошивка успешно установлена

en: Successfully modified configuration value
ru: Успешно изменено значение в настройках

en: Successfully modified remote
ru: Успешно изменено удалённое хранилище

en: Successfully refreshed metadata manually
ru: Метаданные успешно обновлены вручную

en: Successfully reset configuration section
ru: Раздел конфигурации успешно сброшен

en: Successfully reset configuration values
ru: Значения конфигурации успешно сброшены

en: Successfully updated device checksums
ru: Контрольные суммы устройства успешно обновлены

en: Successfully uploaded %u report | Successfully uploaded %u reports
ru[0]: Успешно загружен %u отчёт
ru[1]: Успешно загружено %u отчёта
ru[2]: Успешно загружено %u отчётов
ru[3]: Успешно загружено %u отчётов

en: Successfully verified device checksums
ru: Контрольные суммы устройства успешно проверены

en: Successfully waited %.0fms for device
ru: Успешно ожидалось устройство %.0f мс

en: Summary
ru: Сводка

en: Supervisor Mode Access Prevention
ru: Предотвращение доступа в режиме супервизора

en: Supervisor Mode Access Prevention ensures critical parts of device memory are not accessed by less secure programs.
ru: Предотвращение доступа в режиме супервизора гарантирует, что критически важные части памяти устройства не будут доступны менее защищённым программам.

en: Supported
ru: Поддерживается

en: Supported CPU
ru: Поддерживаемый CPU

en: Supported on remote server
ru: Поддерживается на удалённом сервере

en: Suspend To Idle
ru: Приостановка в бездействие

en: Suspend To RAM
ru: Приостановка в ОЗУ

en: Suspend to Idle allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
ru: Приостановка в бездействие позволяет устройству быстро переходить в спящий режим для экономии энергии. Пока устройство находится в приостановленном состоянии, его память может быть физически извлечена, а информация — считана.

en: Suspend to RAM allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
ru: Приостановка в ОЗУ позволяет устройству быстро переходить в спящий режим для экономии энергии. Пока устройство находится в приостановленном состоянии, его память может быть физически извлечена, а информация — считана.

en: Suspend-to-idle
ru: Приостановка в бездействие

en: Suspend-to-ram
ru: Приостановка в ОЗУ

en: Switch branch from %s to %s?
ru: Переключиться с ветки %s на %s?

en: Switch the firmware branch on the device
ru: Переключить ветку прошивки на устройстве

en: Sync firmware versions to the chosen configuration
ru: Синхронизировать версии прошивок с выбранной конфигурацией

en: System Management Mode
ru: Режим управления системой

en: System Update Inhibited
ru: Обновление системы заблокировано

en: System has been signed with an insecure key
ru: Система подписана небезопасным ключом

en: System management mode is used by the firmware to access resident BIOS code and data.
ru: Режим управления системой используется прошивкой для доступа к коду и данным BIOS.

en: System power is too low
ru: Заряд системы слишком низкий

en: System power is too low (%u%%, requires %u%%)
ru: Заряд системы слишком низкий (%u%%, требуется %u%%)

en: System requires external power source
ru: Система требует внешнего источника питания

en: TEXT
ru: ТЕКСТ

en: TPM (Trusted Platform Module) is a computer chip that detects when hardware components have been tampered with.
ru: TPM (Trusted Platform Module) — это компьютерный чип, который обнаруживает вмешательство в аппаратные компоненты.

en: TPM PCR0 reconstruction
ru: Реконстуркция PCR0 TPM

en: TPM PCR0 reconstruction is invalid
ru: Реконструкция PCR0 TPM недействительна

en: TPM PCR0 reconstruction is now valid
ru: Реконструкция TPM PCR0 теперь действительна

en: TPM Platform Configuration
ru: Конфигурация платформы TPM

en: TPM Reconstruction
ru: Реконструкция TPM

en: TPM empty PCRs
ru: Пустые PCR TPM

en: Tag | Tags
ru[0]: Метка
ru[1]: Метки
ru[2]: Меток
ru[3]: Метки

en: Tagged for emulation
ru: Помечено для эмуляции

en: Tainted
ru: Скомпрометировано

en: Target
ru: Цель

en: Test a device using a JSON manifest
ru: Протестировать устройство с использованием JSON-манифеста

en: Tested
ru: Проверено

en: Tested by %s
ru: Проверено %s

en: Tested by trusted vendor
ru: Проверено доверенным поставщиком

en: The EFI boot entry is not in hive format, and shim may not be new enough to read it.
ru: Запись загрузки EFI не в формате hive, и shim может быть недостаточно новым для её чтения.

en: The EFI boot entry was not in hive format, falling back
ru: Запись загрузки EFI не в формате hive, используется резервный вариант

en: The Intel Management Engine Key Manifest must be valid so that the device firmware can be trusted by the CPU.
ru: Манифест ключей Intel Management Engine должен быть действительным, чтобы ЦП мог доверять прошивке устройства.

en: The Intel Management Engine controls device components and needs to have a recent version to avoid security issues.
ru: Intel Management Engine управляет компонентами устройства и должен иметь свежую версию для предотвращения проблем безопасности.

en: The LVFS is a free service that operates as an independent legal entity and has no connection with $OS_RELEASE:NAME$. Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices. All firmware is provided only by the original equipment manufacturer.
ru: LVFS — это бесплатный сервис, действующий как независимое юридическое лицо, которое не имеет связи с системой $OS_RELEASE:NAME$. Ваш распространитель системы может не проверять какие-либо обновления прошивки на совместимость с системой или подключенными устройствами. Каждая прошивка поставляется только производителем оригинального оборудования.

en: The TPM (Trusted Platform Module) Platform Configuration is used to check whether the device start process has been modified.
ru: Конфигурация платформы TPM (Trusted Platform Module) используется для проверки того, был ли изменён процесс запуска устройства.

en: The TPM (Trusted Platform Module) Reconstruction is used to check whether the device start process has been modified.
ru: Реконструкция TPM (Trusted Platform Module) используется для проверки того, был ли изменён процесс запуска устройства.

en: The TPM PCR0 differs from reconstruction.
ru: TPM PCR0 отличается от реконструкции.

en: The UEFI Platform Key is used to determine if device software comes from a trusted source.
ru: Ключ платформы UEFI используется для определения того, поступает ли программное обеспечение устройства из доверенного источника.

en: The UEFI bootloader compiled with Data Execution Prevention support.
ru: Загрузчик UEFI был скомпилирован с поддержкой предотвращения исполнения данных (Data Execution Prevention).

en: The UEFI certificate store is now up to date
ru: Хранилище сертификатов UEFI теперь актуально

en: The UEFI db contains the list of valid certificates that can be used to authorize what EFI binaries are allowed to run.
ru: База данных UEFI (db) содержит список действительных сертификатов, которые могут использоваться для авторизации запускаемых EFI-бинарных файлов.

en: The UEFI system can set up memory attributes at boot which prevent common exploits from running.
ru: Система UEFI может устанавливать атрибуты памяти при загрузке, предотвращая выполнение распространённых эксплойтов.

en: The daemon has loaded 3rd party code and is no longer supported by the upstream developers!
ru: Демон загрузил сторонний код и больше не поддерживается разработчиками!

en: The firmware from %s is not supplied by %s, the hardware vendor.
ru: Прошивка от %s не предоставляется %s, производителем оборудования.

en: The system clock has not been set correctly and downloading files may fail.
ru: Системные часы установлены неверно, загрузка файлов может не выполняться.

en: The update will continue when the device USB cable has been re-inserted.
ru: Обновление продолжится, когда кабель USB устройства будет снова подключён.

en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged and then re-inserted.
ru: Обновление продолжится, когда кабель USB устройства будет отключён, а затем снова подключён.

en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged.
ru: Обновление продолжится, когда кабель USB устройства будет отключён.

en: The update will continue when the device power cable has been removed and re-inserted.
ru: Обновление продолжится, когда кабель питания устройства будет извлечён и снова вставлен.

en: The vendor did not supply any release notes.
ru: Производитель не предоставил никаких примечаний к релизу.

en: There are devices with issues:
ru: Есть устройства с проблемами:

en: There is no approved firmware.
ru: Одобренной прошивки нет.

en: This device will be reverted back to %s when the %s command is performed.
ru: Это устройство будет возвращено к версии %s при выполнении команды %s.

en: This firmware is provided by LVFS community members and is not provided (or supported) by the original hardware vendor.
ru: Эта прошивка предоставлена участниками сообщества LVFS и не предоставляется (и не поддерживается) оригинальным производителем оборудования.

en: This package has not been validated, it may not work properly.
ru: Этот пакет не был проверен, он может работать некорректно.

en: This program may only work correctly as root
ru: Эта программа может корректно работать только как root

en: This remote contains firmware which is not embargoed, but is still being tested by the hardware vendor. You should ensure you have a way to manually downgrade the firmware if the firmware update fails.
ru: Этот репозиторий содержит прошивки, которое не запрещены, но все еще тестируются производителем оборудования. Вы должны убедиться, что у вас есть способ вручную понизить версию прошивки устройства в случае сбоя при обновлении.

en: This system doesn't support firmware settings
ru: Эта система не поддерживает настройки прошивки

en: This system has HSI runtime issues.
ru: Эта система имеет проблемы HSI во время выполнения.

en: This system has a low HSI security level.
ru: Эта система имеет низкий уровень безопасности HSI.

en: This tool allows an administrator to apply UEFI dbx updates.
ru: Этот инструмент позволяет администратору применять обновления UEFI dbx.

en: This tool allows an administrator to query and control the fwupd daemon, allowing them to perform actions such as installing or downgrading firmware.
ru: Этот инструмент позволяет администратору запрашивать и управлять демоном fwupd, выполняя такие действия, как установка или понижение версии прошивки.

en: This tool allows an administrator to use the fwupd plugins without being installed on the host system.
ru: Этот инструмент позволяет администратору использовать плагины fwupd без установки на хост-системе.

en: This tool can add a kernel argument of '%s', but it will only be active after restarting the computer.
ru: Этот инструмент может добавить аргумент ядра «%s», но он станет активен только после перезагрузки компьютера.

en: This tool can change the BIOS setting '%s' from '%s' to '%s' automatically, but it will only be active after restarting the computer.
ru: Этот инструмент может автоматически изменить настройку BIOS «%s» с «%s» на «%s», но она станет активна только после перезагрузки компьютера.

en: This tool can change the kernel argument from '%s' to '%s', but it will only be active after restarting the computer.
ru: Этот инструмент может изменить аргумент ядра с «%s» на «%s», но он станет активен только после перезагрузки компьютера.

en: To get a new token please go to %s and click 'Generate Token'
ru: Чтобы получить новый токен, перейдите на %s и нажмите «Создать токен»

en: Token
ru: Токен

en: Transient failure
ru: Временный сбой

en: True
ru: Истина

en: Trusted metadata
ru: Надёжные метаданные

en: Trusted payload
ru: Доверенные данные

en: Type
ru: Тип

en: UEFI Bootservice Variables
ru: Переменные загрузочного сервиса UEFI

en: UEFI ESP partition may not be set up correctly
ru: Раздел ESP UEFI может быть настроен неверно

en: UEFI ESP partition not detected or configured
ru: Раздел ESP UEFI не обнаружен или не настроен

en: UEFI Memory Protection
ru: Защита памяти UEFI

en: UEFI NX Protection
ru: Защита UEFI NX

en: UEFI NX bootloader protection is now disabled
ru: Защита загрузчика UEFI NX теперь выключена

en: UEFI NX bootloader protection is now enabled
ru: Защита загрузчика UEFI NX теперь включена

en: UEFI NX protection
ru: Защита UEFI NX

en: UEFI Platform Key
ru: Ключ платформы UEFI

en: UEFI Secure Boot
ru: Безопасная загрузка UEFI

en: UEFI Secure Boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
ru: Безопасная загрузка UEFI предотвращает загрузку вредоносного программного обеспечения при запуске устройства.

en: UEFI boot service variables should not be readable from runtime mode.
ru: Переменные загрузочного сервиса UEFI не должны быть доступны для чтения из рабочего режима.

en: UEFI bootservice variables
ru: Переменные загрузочного сервиса UEFI

en: UEFI capsule updates not available or enabled in firmware setup
ru: Капсульные обновления UEFI недоступны или не включены в настройках прошивки

en: UEFI db
ru: База данных UEFI (db)

en: UEFI dbx Utility
ru: Утилита для UEFI dbx

en: UEFI firmware can not be updated in legacy BIOS mode
ru: Прошивку UEFI нельзя обновить в режиме устаревшего BIOS

en: UEFI memory protection
ru: Защита памяти UEFI

en: UEFI memory protection is now locked
ru: Защита памяти UEFI теперь заблокирована

en: UEFI memory protection is now unlocked
ru: Защита памяти UEFI теперь разблокирована

en: UEFI platform key
ru: Ключ платформы UEFI

en: UEFI secure boot
ru: Безопасная загрузка UEFI

en: URL
ru: URL-адрес

en: Unable to connect to service
ru: Не удалось подключиться к службе

en: Unable to find attribute
ru: Не удалось найти атрибут

en: Unbind current driver
ru: Отвязать тукущий драйвер

en: Undo the host security attribute fix
ru: Отменить исправление атрибута безопасности хоста

en: Unencrypted
ru: Не зашифровано

en: Uninhibit the system to allow upgrades
ru: Разблокировать систему, чтобы разрешить обновления

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown Device
ru: Неизвестное устройство

en: Unlock the device to allow access
ru: Разблокировать устройство для получения доступа

en: Unlocked
ru: Разблокировано

en: Unlocks the device for firmware access
ru: Разблокировать устройство для доступа к прошивке

en: Unmounts the ESP
ru: Размонтировать ESP

en: Unplug and replug the device to continue the update process.
ru: Отключите и снова подключите устройство, чтобы продолжить процесс обновления.

en: Unsigned Payload
ru: Неподписанное содержимое

en: Unsupported daemon version %s, client version is %s
ru: Неподдерживаемая фоновая служба версии %s, клиент версии %s

en: Untainted
ru: Не скомпрометировано

en: Updatable
ru: Обновляемо

en: Update Error
ru: Ошибка обновления

en: Update Image
ru: Изображение обновления

en: Update Message
ru: Сообщение об обновлении

en: Update State
ru: Обновить статус

en: Update failure is a known issue, visit this URL for more information:
ru: Ошибка обновления — известная проблема, посетите этот URL для получения дополнительной информации:

en: Update now?
ru: Обновить сейчас?

en: Update the metadata for a configured remote
ru: Обновить метаданные для настроенного удалённого хранилища

en: Update the stored cryptographic hash with current ROM contents
ru: Обновить сохранённый криптографический хеш текущим содержимым ПЗУ

en: Update the stored device verification information
ru: Обновить хранимую проверочную информацию устройства

en: Update the stored metadata with current contents
ru: Обновить сохраненные метаданные с текущим содержимым

en: Updates all specified devices to latest firmware version, or all devices if unspecified
ru: Обновляет все указанные устройства до последней версии прошивки или все устройства, если не указано

en: Updating
ru: Обновление

en: Updating %s…
ru: Обновление устройства %s…

en: Upgrade %s from %s to %s?
ru: Обновить %s с %s до %s?

en: Upload data now?
ru: Отправить данные сейчас?

en: Upload the list of updatable devices to a remote server
ru: Загрузить список обновляемых устройств на удалённый сервер

en: Upload these anonymous results to the %s to help other users?
ru: Загрузить эти анонимные результаты в %s, чтобы помочь другим пользователям?

en: Uploading a device list allows the %s team to know what hardware exists, and allows us to put pressure on vendors that do not upload firmware updates for their hardware.
ru: Загрузка списка устройств позволяет команде %s знать, какое оборудование существует, и позволяет нам оказывать давление на поставщиков, которые не загружают обновления прошивок для своего оборудования.

en: Uploading firmware reports helps hardware vendors to quickly identify failing and successful updates on real devices.
ru: Загрузка отчетов о прошивке помогает поставщикам оборудования быстро определять неудачные и успешные обновления на реальных устройствах.

en: Urgency
ru: Срочность

en: Use %s for help
ru: Используйте %s для получения справки

en: Use CTRL^C to cancel.
ru: Используйте CTRL+C для отмены.

en: User has been notified
ru: Пользователь уведомлён

en: Username
ru: Имя пользователя

en: VERSION1 VERSION2 [FORMAT]
ru: ВЕРСИЯ1 ВЕРСИЯ2 [ФОРМАТ]

en: Valid
ru: Действительно

en: Validating ESP contents…
ru: Проверка содержимого ESP…

en: Variant
ru: Вариант

en: Vendor
ru: Производитель

en: Verify a signature from a JCat file
ru: Проверить подпись из файла JCat

en: Verify device firmware
ru: Проверить прошивку устройства

en: Verifying…
ru: Проверка…

en: Version
ru: Версия

en: Version[fwupd]
ru: Версия[fwupd]

en: WARNING
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ

en: WORD
ru: СЛОВО

en: Wait for a device to appear
ru: Ожидать появления устройства

en: Waiting…
ru: Ожидание…

en: Watch for hardware changes
ru: Следить за аппаратными изменениями

en: Will measure elements of system integrity around an update
ru: Будет измерять элементы целостности системы во время обновления

en: Writing file:
ru: Запись файла:

en: Writing…
ru: Запись…

en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from a recovery or installation disk, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
ru: Убедитесь, что вы можете восстановить настройку с диска восстановления или установки, так как это изменение может привести к невозможности загрузить Linux или к другой нестабильности системы.

en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from the system firmware setup, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
ru: Убедитесь, что вы можете восстановить настройку из программы настройки прошивки системы, так как это изменение может привести к невозможности загрузить Linux или к другой нестабильности системы.

en: Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices.
ru: Ваш распространитель системы может не проверять какие-либо обновления прошивки на совместимость с системой или подключенными устройствами.

en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
ru: Ваше оборудование может быть повреждено при использовании этой прошивки, и установка этого релиза может аннулировать гарантию %s.

en: Your system is set up to the BKC of %s.
ru: Ваша система настроена в соответствии с BKC %s.

en: [APPSTREAM_ID]
ru: [ИДЕНТИФИКАТОР-APPSTREAM]

en: [DEVICE-ID|GUID]
ru: [ИД-УСТРОЙСТВА|GUID]

en: [DEVICE-ID|GUID] [BRANCH]
ru: [ИД-УСТРОЙСТВА|GUID] [ВЕТКА]

en: [DEVICE-ID|GUID] [VERSION]
ru: [ИД-УСТРОЙСТВА|GUID] [ВЕРСИЯ]

en: [DEVICE]
ru: [УСТРОЙСТВО]

en: [FILE FILE_SIG REMOTE-ID]
ru: [ФАЙЛ ПОДПИСЬ-ФАЙЛА ИД-УДАЛЁННОГО-РЕПОЗИТОРИЯ]

en: [FILENAME1] [FILENAME2]
ru: [ИМЯ_ФАЙЛА1] [ИМЯ_ФАЙЛА2]

en: [FWUPD-VERSION]
ru: [ВЕРСИЯ-FWUPD]

en: [REASON] [TIMEOUT]
ru: [ПРИЧИНА] [ТАЙМ_АУТ]

en: [REMOTE-ID] [USERNAME] [TOKEN]
ru: ИД-УДАЛЁННОГО-РЕПОЗИТОРИЯ] [ИМЯ_ПОЛЬЗОВАТЕЛЯ] [ТОКЕН]

en: [SECTION] KEY VALUE
ru: [РАЗДЕЛ] КЛЮЧ ЗНАЧЕНИЕ

en: [SETTING1] [SETTING2] [--no-authenticate]
ru: [НАСТРОЙКА1] [НАСТРОЙКА2] [--no-authenticate]

en: [SETTING1] [SETTING2]…
ru: [НАСТРОЙКА1] [НАСТРОЙКА2]…

en: [SMBIOS-FILE|HWIDS-FILE]
ru: [ФАЙЛ-SMBIOS|ФАЙЛ-HWIDS]

[ctx: command-description]
en: Sign data using the client certificate
ru: Подписать данные с использованием сертификата клиента

en: coreboot Verified Boot
ru: Подтверждённая coreboot загрузка

en: coreboot verified boot
ru: проверенная загрузка coreboot

en: coreboot verified boot prevents unsigned firmware from being loaded when the device starts.
ru: Подтвеждённая загрузка coreboot предотвращает загрузку неподписанной прошивки при запуске устройства.

en: default
ru: по умолчанию

en: fwupd plugins
ru: плагины fwupd
