fwupd - en to sv translation catalogue (877 entries)

en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
sv[0]: %.0f minut återstår
sv[1]: %.0f minuter återstår

en: %s BMC Update
sv: %s BMC-uppdatering

en: %s Battery Update
sv: %s-batteriuppdatering

en: %s CPU Microcode Update
sv: %s CPU-mikrokodsuppdatering

en: %s Camera Update
sv: %s-kamerauppdatering

en: %s Configuration Update
sv: %s-konfigurationsuppdatering

en: %s Consumer ME Update
sv: %s Consumer ME-uppdatering

en: %s Controller Update
sv: %s-styrenhetsuppdatering

en: %s Corporate ME Update
sv: %s Corporate ME-uppdatering

en: %s Device Update
sv: %s-enhetsuppdatering

en: %s Display Update
sv: %s-skärmuppdatering

en: %s Dock Update
sv: %s-dockuppdatering

en: %s Drive Update
sv: %s-enhetsuppdatering

en: %s Embedded Controller Update
sv: %s inbäddad styrenhetsuppdatering

en: %s Fingerprint Reader Update
sv: %s-fingeravtrycksläsaruppdatering

en: %s Flash Drive Update
sv: %s-flashenhetsuppdatering

en: %s GPU Update
sv: %s GPU-uppdatering

en: %s Graphics Tablet Update
sv: %s-ritplatteuppdatering

en: %s Headphones Update
sv: %s-hörlursuppdatering

en: %s Headset Update
sv: %s-headsetuppdatering

en: %s Input Controller Update
sv: %s-inmatningsstyrenhetsuppdatering

en: %s Keyboard Update
sv: %s-tangentbordsuppdatering

en: %s ME Update
sv: %s ME-uppdatering

en: %s Mouse Update
sv: %s-musuppdatering

en: %s Network Interface Update
sv: %s-nätverksgränssnittsuppdatering

en: %s SSD Update
sv: %s SSD-uppdatering

en: %s Storage Controller Update
sv: %s-lagringsstyrenhetsuppdatering

en: %s System Update
sv: %s-systemuppdatering

en: %s TPM Update
sv: %s TPM-uppdatering

en: %s Thunderbolt Controller Update
sv: %s Thunderbolt-styrenhetsuppdatering

en: %s Touchpad Update
sv: %s-pekplatteuppdatering

en: %s Touchscreen Update
sv: %s-pekskärmsuppdatering

en: %s USB Dock Update
sv: %s USB-dockuppdatering

en: %s USB Receiver Update
sv: %s USB-mottagaruppdatering

en: %s Update
sv: %s-uppdatering

en: %s and all connected devices may not be usable while updating.
sv: %s och alla anslutna enheter kanske inte går att använda under uppdatering.

en: %s appeared: %s
sv: %s dök upp: %s

en: %s changed: %s → %s
sv: %s ändrad: %s → %s

en: %s disappeared: %s
sv: %s försvann: %s

en: %s is not currently updatable:
sv: %s är för närvarande inte uppdateringsbar:

en: %s is pending activation; use %s to complete the update.
sv: %s väntar på aktivering, använd %s för att slutföra uppdateringen.

en: %s manufacturing mode
sv: %s-tillverkningsläge

en: %s must remain connected for the duration of the update to avoid damage.
sv: %s måste förbli anslutna under tiden som uppdateringen pågår för att undvika skador.

en: %s must remain plugged into a power source for the duration of the update to avoid damage.
sv: %s måste förbli ansluten till en strömkälla under tiden som uppdateringen pågår för att undvika skada.

en: %s override
sv: %s-åsidosättning

en: %s version
sv: %s-version

en: %u day | %u days
sv[0]: %u dag
sv[1]: %u dagar

en: %u device has a firmware upgrade available. | %u devices have a firmware upgrade available.
sv[0]: %u enhet har en uppgradering för fast programvara tillgänglig.
sv[1]: %u enheter har en uppgradering för fast programvara tillgänglig.

en: %u device has been updated and needs a reboot. | %u devices have been updated and need a reboot.
sv[0]: %u enhet har uppdaterats och behöver startas om.
sv[1]: %u enheter har uppdaterats och behöver startas om.

en: %u device is not the best known configuration. | %u devices are not the best known configuration.
sv[0]: %u enhet har inte den mest kända konfigurationen.
sv[1]: %u enheter har inte den mest kända konfigurationen.

en: %u device is supported in the enabled remotes (an update has been published) | %u devices are supported in the enabled remotes (an update has been published)
sv[0]: %u enhet stöds i de aktiverade fjärrarna (en uppdatering har publicerats)
sv[1]: %u enheter stöds i de aktiverade fjärrarna (en uppdatering har publicerats)

en: %u device is updatable | %u devices are updatable
sv[0]: %u enhet kan uppdateras
sv[1]: %u enheter kan uppdateras

en: %u hour | %u hours
sv[0]: %u timme
sv[1]: %u timmar

en: %u minute | %u minutes
sv[0]: %u minut
sv[1]: %u minuter

en: %u second | %u seconds
sv[0]: %u sekund
sv[1]: %u sekunder

en: %u test was skipped | %u tests were skipped
sv[0]: %u test hoppades över
sv[1]: %u test hoppades över

en: %u%% (threshold %u%%)
sv: %u%% (tröskelvärde %u%%)

en: (obsoleted)
sv: (föråldrad)

en: A TPM PCR is now an invalid value
sv: Ett TPM PCR har nu ett ogiltigt värde

en: AMD Firmware Replay Protection
sv: Återuppspelningsskydd för AMD:s fasta programvara

en: AMD Firmware Write Protection
sv: Skrivskydd för AMD:s fasta programvara

en: AMD Microcode Signature
sv: AMD-mikrokodsignatur

en: AMD Microcode Signature verification ensures that CPU microcode is authentic and has not been tampered with.
sv: Verifiering av AMD-mikrokodsignatur försäkrar att processorns mikrokod är autentisk och att den inte har mixtrats med.

en: AMD Platform Secure Boot
sv: Säkerhetsstart för AMD-plattformen

en: AMD Secure Processor Rollback Protection
sv: Säkert AMD-tillbakarullningsskydd för processorn

en: AMD microcode signature
sv: AMD-mikrokodsignatur

en: AMD microcode signature vulnerability fixed
sv: Sårbarhet för AMD-mikrokodsignatur fixad

en: ARCHIVE FIRMWARE METAINFO [FIRMWARE] [METAINFO] [JCATFILE]
sv: ARKIV FAST_PROGRAMVARA METAINFO [FAST_PROGRAMVARA] [METAINFO] [JCAT-FIL]

en: Action Required:
sv: Åtgärd krävs:

en: Activate devices
sv: Aktivera enheter

en: Activate pending devices
sv: Aktivera väntande enheter

en: Activate the new firmware on the device
sv: Aktiverar den nya fasta programvaran på enheten

en: Activating firmware update
sv: Aktiverar uppdatering av fast programvara

en: Activating firmware update for
sv: Aktiverar uppdatering av fast programvara för

en: Add a self-signed signature to a JCat file
sv: Lägg till en självsignerad signatur till en JCat-fil

en: Add a signature to a JCat file
sv: Lägg till en signatur till en JCat-fil

en: Add an alias for a specific JCat item
sv: Lägg till ett alias för ett specifikt JCat-objekt

en: Adds devices to watch for future emulation
sv: Lägger till enheter att bevaka för framtida emulering

en: Age
sv: Ålder

en: Agree and enable the remote?
sv: Samtyck och aktivera fjärrkällan?

en: Alias to %s
sv: Alias för %s

en: All TPM PCRs are now valid
sv: Alla TPM PCR är nu giltiga

en: All TPM PCRs are valid
sv: Alla TPM PCR är giltiga

en: All devices are prevented from update by system inhibit
sv: Alla enheter förhindras att uppdatera av systemhindrande

en: All devices of the same type will be updated at the same time
sv: Alla enheter av samma typ kommer uppdateras samtidigt

en: Allow downgrading firmware versions
sv: Tillåt att nedgradera versioner av fast programvara

en: Allow reinstalling existing firmware versions
sv: Tillåt ominstallation av befintliga versioner av fast programvara

en: Allow switching firmware branch
sv: Tillåt att byta gren för fast programvara

en: Already exists, and no --force specified
sv: Finns redan, och --force angavs inte

en: Alternate branch
sv: Alternativ gren

en: An update is in progress
sv: En uppdatering pågår

en: An update requires a reboot to complete.
sv: En uppdatering kräver en omstart för att slutföras.

en: An update requires the system to shutdown to complete.
sv: En uppdatering kräver att systemet stängs ned för att slutföras.

en: Answer yes to all questions
sv: Svara ja på alla frågor

en: Apply update even when not advised
sv: Tillämpa uppdatering även när det inte rekommenderas

en: Apply update files
sv: Tillämpa uppdateringsfiler

en: Applying update…
sv: Tillämpar uppdatering…

en: Approved firmware: | Approved firmware:
sv[0]: Godkänd fast programvara:
sv[1]: Godkänd fast programvara:

en: Asks the daemon to quit
sv: Ber demonen att avsluta

en: Attach to firmware mode
sv: Fäst till fast programvaruläge

en: Authenticating…
sv: Autentiserar…

en: Authentication details are required
sv: Autentiseringsdetaljer krävs

en: Authentication is required to clear firmware update results
sv: Autentisering krävs för att rensa uppdateringsresultat för fast programvara

en: Authentication is required to delete metadata from a remote
sv: Autentisering krävs för att ta bort metadata från en fjärrkälla

en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
sv: Autentisering krävs för att nedgradera den fasta programvaran för en flyttbar enhet

en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
sv: Autentisering krävs för att nedgradera den fasta programvaran på denna maskin

en: Authentication is required to enable emulation data collection
sv: Autentisering krävs för att aktivera emuleringsdatainsamling

en: Authentication is required to enable or disable a configured remote used for firmware updates
sv: Autentisering krävs för att aktivera eller inaktivera en konfigurerad fjärrkälla som används för uppdateringar av fast programvara

en: Authentication is required to fix a host security issue
sv: Autentisering krävs för att fixa ett säkerhetsproblem på värden

en: Authentication is required to get the list of configured remotes used for firmware updates
sv: Autentisering krävs för att erhålla listan på konfigurerade fjärrkällor som används för uppdateringar av fast programvara

en: Authentication is required to install firmware on an emulated device
sv: Autentisering krävs för att installera fast programvara på en emulerad enhet

en: Authentication is required to load hardware emulation data
sv: Autentisering krävs för att läsa in hårdvaruemuleringsdata

en: Authentication is required to modify BIOS settings
sv: Autentisering krävs för att ändra BIOS-inställningar

en: Authentication is required to modify a configured remote used for firmware updates
sv: Autentisering krävs för att ändra en konfigurerad fjärrkälla som används för uppdateringar av fast programvara

en: Authentication is required to modify a device property
sv: Autentisering krävs för att modifiera en enhetsegenskap

en: Authentication is required to modify daemon configuration
sv: Autentisering krävs för att modifiera demonkonfiguration

en: Authentication is required to read BIOS settings
sv: Autentisering krävs för att läsa BIOS-inställningar

en: Authentication is required to reset daemon configuration to defaults
sv: Autentisering krävs för att återställa demonkonfigurationer till standardvärden

en: Authentication is required to save hardware emulation data
sv: Autentisering krävs för att spara hårdvaruemuleringsdata

en: Authentication is required to set the list of approved firmware
sv: Autentisering krävs för att sätta listan över godkänd fast programvara

en: Authentication is required to sign data using the client certificate
sv: Autentisering krävs för att signera data med klientcertifikatet

en: Authentication is required to stop the firmware update service
sv: Autentisering krävs för att stoppa tjänsten för uppdatering av fast programvara

en: Authentication is required to switch to the new firmware version
sv: Autentisering krävs för att växla till den nya fasta programvaruversionen

en: Authentication is required to undo the fix for a host security issue
sv: Autentisering krävs för att återställa fixen för ett säkerhetsproblem på värden

en: Authentication is required to unlock a device
sv: Autentisering krävs för att låsa upp en enhet

en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
sv: Autentisering krävs för att uppdatera den fasta programvaran på en flyttbar enhet

en: Authentication is required to update the firmware on this machine
sv: Autentisering krävs för att uppdatera den fasta programvaran för denna maskin

en: Authentication is required to update the metadata for a configured remote used for firmware updates
sv: Autentisering krävs för att uppdatera metadata för en konfigurerad fjärrkälla som används för uppdateringar av fast programvara

en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
sv: Autentisering krävs för att uppdatera lagrade kontrollsummor för enheten

en: Authentication is required to verify firmware on a device
sv: Autentisering krävs för att verifiera fast programvara på en enhet

en: Automatic Reporting
sv: Automatisk rapportering

en: Automatically uninhibiting in %ums…
sv: Släpper automatiskt hindrande om %ums…

en: Automatically upload every time?
sv: Skicka automatiskt varje gång?

en: BIOS Firmware Updates
sv: Uppdateringar för fast BIOS-programvara

en: BIOS Rollback Protection
sv: BIOS-tillbakarullningsskydd

en: BIOS firmware updates
sv: Uppdateringar för fast BIOS-programvara

en: BIOS rollback protection
sv: BIOS-tillbakarullningsskydd

en: BIOS updates delivered via LVFS or Windows Update
sv: BIOS-uppdateringar levererade via LVFS eller Windows Update

en: BUILDER-XML FILENAME-DST
sv: BYGGAR-XML FILNAMN-MÅL

en: Battery
sv: Batteri

en: Bind new kernel driver
sv: Bind ny kärndrivrutin

en: Blocked version
sv: Blockerad version

en: Bootloader Version
sv: Starthanterarversion

en: Branch
sv: Gren

en: Build a cabinet archive from a firmware blob and XML metadata
sv: Bygg ett kabinettarkiv från en fast programvaru-blob och XML-metadata

en: Build a firmware file
sv: Bygg en fast programvarufil

en: CET OS Support
sv: OS-stöd för CET

en: CET Platform
sv: CET-plattform

en: CPU Microcode must be updated to mitigate against various information-disclosure security issues.
sv: CPU-mikrokod måste uppdateras för att förmildra mot diverse informationsavslöjande säkerhetsproblem.

en: CRC FILENAME
sv: CRC FILNAMN

en: Calculates a CRC of a file
sv: Beräknar CRC-värde för en fil

en: Can tag for emulation
sv: Kan tagga för emulering

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Cannot apply as dbx update has already been applied.
sv: Kan inte tillämpa eftersom dbx-uppdatering redan har tillämpats.

en: Changed
sv: Ändrad

en: Check if any devices are pending a reboot to complete update
sv: Kontrollera om några enheter väntar på en omstart för att slutföra uppdatering

en: Checks cryptographic hash matches firmware
sv: Kontrollerar att kryptografisk hash matchar fast programvara

en: Checksum
sv: Kontrollsumma

en: Choose branch
sv: Välj gren

en: Choose device
sv: Välj enhet

en: Choose firmware
sv: Välj fast programvara

en: Choose release
sv: Välj utgåva

en: Choose volume
sv: Välj volym

en: Clean a configured remote
sv: Rensa en konfigurerad fjärrkälla

en: Cleans a given remote
sv: Rensar en given fjärrkälla

en: Clear stored firmware update results
sv: Rensa lagrade uppdateringsresultat för fast programvara

en: Clears the results from the last update
sv: Rensar resultaten från senaste uppdateringen

en: Command not found
sv: Kommandot hittades inte

en: Community supported
sv: Stöds av gemenskapen

en: Compares two versions for equality
sv: Jämför om två versioner är lika

en: Configuration Change Suggested
sv: Föreslagen ändring av konfiguration

en: Configuration is only readable by the system administrator
sv: Konfigurationen är endast läsbar av systemadministratören

en: Control-Flow Enforcement Technology detects and prevents certain methods for running malicious software on the device.
sv: Control-Flow Enforcement Technology upptäcker och förhindrar vissa metoder för att köra skadlig programvara på enheten.

en: Convert a firmware file
sv: Konvertera en fast programvarufil

en: Create an EFI boot entry
sv: Skapa en EFI-uppstartspost

en: Created
sv: Skapad

en: Critical
sv: Kritisk

en: Cryptographic hash verification is available
sv: Kryptografisk hashverifiering är tillgänglig

en: Current Value
sv: Aktuellt värde

en: Current version
sv: Aktuell version

en: DEVICE-ID
sv: ENHETS-ID

en: DEVICE-ID|GUID
sv: ENHETS-ID|GUID

en: Debugging Options
sv: Felsökningsalternativ

en: Decompressing…
sv: Dekomprimerar…

en: Delete an EFI boot entry
sv: Ta bort en EFI-uppstartspost

en: Delete the now-unused remote cache files?
sv: Ta bort de nu oanvända fjärrcachefilerna?

en: Description
sv: Beskrivning

en: Detach to bootloader mode
sv: Koppla från till starthanterarläge

en: Details
sv: Detaljer

en: Deviate from the best known configuration?
sv: Avvik från den mest kända konfigurationen?

en: Device Flags
sv: Enhetsflaggor

en: Device ID
sv: Enhets-ID

en: Device Requests
sv: Enhetsbegäran

en: Device added:
sv: Enhet tillagd:

en: Device already exists
sv: Enheten finns redan

en: Device battery power is too low
sv: Enheten har för lite batteri

en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
sv: Enheten har för lite batteri (%u%%, behöver %u%%)

en: Device can recover flash failures
sv: Enhet kan återhämta sig från flashningsfel

en: Device cannot be updated while the lid is closed
sv: Enheten kan inte uppdateras medan locket är stängt

en: Device changed:
sv: Enhet ändrad:

en: Device firmware has been locked
sv: Fast programvara för enhet har låsts

en: Device firmware is required to have a version check
sv: Fast programvara för enhet krävs för att ha en versionskontroll

en: Device is emulated
sv: Enheten är emulerad

en: Device is in use
sv: Enheten används

en: Device is locked
sv: Enhet är låst

en: Device is lower priority than an equivalent device
sv: Enheten har lägre prioritet än en likvärdig enhet

en: Device is required to install all provided releases
sv: Enhet krävs för att installera alla tillgängliga utgåvor

en: Device is unreachable
sv: Enheten kan inte nås

en: Device is unreachable, or out of wireless range
sv: Enheten kan inte nås, eller är utanför den trådlösa räckvidden

en: Device is usable for the duration of the update
sv: Enhet går använda under tiden som uppdateringen pågår

en: Device is waiting for the update to be applied
sv: Enheten väntar på att uppdateringen ska tillämpas

en: Device list uploaded successfully, thanks!
sv: Lyckades skicka enhetslista, tack!

en: Device removed:
sv: Enhet borttagen:

en: Device requires AC power to be connected
sv: Enheten behöver vara ansluten till nätspänning

en: Device requires a display to be plugged in
sv: Enheten kräver att en skärm är inkopplad

en: Device requires a software license to update
sv: Enheten kräver en programvarulicens för att uppdateras

en: Device software updates are provided for this device.
sv: Enhetsprogramuppdateringar tillhandahålls för denna enhet.

en: Device stages updates
sv: Enhet genomför uppdatering i steg

en: Device supports switching to a different branch of firmware
sv: Enhet stöder byte till en annan gren av fast programvara

en: Device update needs activation
sv: Enhetsuppdatering kräver aktivering

en: Device will backup firmware before installing
sv: Enheten kommer säkerhetskopiera fast programvara innan den installeras

en: Device will not re-appear after update completes
sv: Enhet kommer inte att dyka upp igen efter att uppdateringen färdigställs

en: Devices that have been updated successfully:
sv: Enheter som har uppdaterats:

en: Devices that were not updated correctly:
sv: Enheter som inte uppdaterades korrekt:

en: Devices with firmware updates that need user action:
sv: Enheter med uppdateringar för fast programvara som behöver användaråtgärd:

en: Devices with no available firmware updates:
sv: Enheter utan tillgängliga uppdateringar för fast programvara:

en: Devices with the latest available firmware version:
sv: Enheter med den senaste tillgängliga uppdateringen för fast programvara:

en: Did not find any devices with matching GUIDs
sv: Hittade inga enheter med matchande GUID

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disables a given remote
sv: Inaktiverar en given fjärrkälla

en: Disables virtual testing devices
sv: Inaktiverar virtuella testenheter

en: Do not check for old metadata
sv: Kontrollera inte gammal metadata

en: Do not check for unreported history
sv: Kontrollera inte ej rapporterad historik

en: Do not check if download remotes should be enabled
sv: Kontrollera inte om fjärrkällor för hämtning ska aktiveras

en: Do not check or prompt for reboot after update
sv: Varken kontrollera eller fråga om omstart efter uppdatering

en: Do not include log domain prefix
sv: Inkludera inte loggdomänsprefix

en: Do not include timestamp prefix
sv: Inkludera inte tidsstämpelprefix

en: Do not perform device safety checks
sv: Utför inte säkerhetskontroller för enheter

en: Do not prompt for devices
sv: Fråga inte om enheter

en: Do not prompt to fix security issues
sv: Fråga inte om att fixa säkerhetsproblem

en: Do not search the firmware when parsing
sv: Sök inte den fasta programvaran under tolkning

en: Do not turn off your computer or remove the AC adaptor while the update is in progress.
sv: Slå inte av din dator och ta inte bort nätadaptern medan uppdateringen pågår.

en: Do not write to the history database
sv: Skriv inte till historikdatabasen

en: Do you understand the consequences of changing the firmware branch?
sv: Förstår du konsekvenserna av att byta gren av fast programvara?

en: Do you want to convert it now?
sv: Vill du konvertera den nu?

en: Do you want to disable this feature for future updates?
sv: Vill du inaktivera den här funktionen för framtida uppdateringar?

en: Do you want to refresh this remote now?
sv: Vill du uppdatera den här fjärrkällan nu?

en: Do you want to upload reports automatically for future updates?
sv: Vill du skicka rapporter automatiskt för framtida uppdateringar?

en: Don't prompt for authentication (less details may be shown)
sv: Fråga inte om autentisering (mindre detaljer kan visas)

en: Done!
sv: Klar!

en: Downgrade %s from %s to %s?
sv: Nedgradera %s från %s till %s?

en: Downgrades the firmware on a device
sv: Nedgradera fast programvara på en enhet

en: Downgrading %s…
sv: Nedgraderar %s…

en: Download a file
sv: Hämta en fil

en: Downloading…
sv: Hämtar…

en: Dump SMBIOS data from a file
sv: Dumpa SMBIOS-data från en fil

en: Duration
sv: Tid

en: EMULATION-FILE [ARCHIVE-FILE]
sv: EMULERINGSFIL [ARKIVFIL]

en: Each system should have tests to ensure firmware security.
sv: Varje system bör ha test för att säkerställa den fasta programvarans säkerhet.

en: Emulate a device using a JSON manifest
sv: Emulera en enhet med ett JSON-manifest

en: Emulated
sv: Emulerad

en: Emulated host
sv: Emulerad värd

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable an authenticated remote
sv: Aktivera en autentiserad fjärrkälla

en: Enable emulation data collection
sv: Aktivera datasamling för emulering

en: Enable new remote?
sv: Aktivera ny fjärrkälla?

en: Enable this remote?
sv: Aktivera denna fjärrkälla?

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enabled if hardware matches
sv: Aktiverad om hårdvaran matchar

en: Enables a given remote
sv: Aktiverar en given fjärrkälla

en: Enables virtual testing devices
sv: Aktiverar virtuella testenheter

en: Enabling firmware updates for the BIOS allows fixing security issues.
sv: Aktivering av fasta programvaruuppdateringar för BIOS möjliggör fixande av säkerhetsproblem.

en: Enabling this functionality is done at your own risk, which means you have to contact your original equipment manufacturer regarding any problems caused by these updates. Only problems with the update process itself should be filed at $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.
sv: Att aktivera denna funktionalitet görs på egen risk, vilket betyder att du måste kontakta den ursprungliga tillverkaren av din utrustning om problem som orsakas av dessa uppdateringar. Endast problem med själva uppdateringsprocessen ska rapporteras på $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.

en: Enabling this remote is done at your own risk.
sv: Att aktivera denna fjärrkälla görs på egen risk.

en: Encrypted
sv: Krypterad

en: Encrypted RAM
sv: Krypterat RAM

en: Encrypted RAM makes it impossible for information that is stored in device memory to be read if the memory chip is removed and accessed.
sv: Krypterad RAM gör det omöjligt för information som är lagrad på enhetsminnet att läsas om minneschipet tas bort och koms åt.

en: End of life
sv: Har nått slutet på sin livstid

en: Enter your email address for remote '%s'
sv: Ange din e-postadress för fjärrkällan ”%s”

en: Enter your token for remote '%s'
sv: Ange din token för fjärren ”%s”

en: Enumeration
sv: Uppräkning

en: Erase all firmware update history
sv: Ta bort all historik för fast programvara

en: Erasing…
sv: Raderar…

en: Exit after a small delay
sv: Avsluta efter en kort fördröjning

en: Exit after the engine has loaded
sv: Avsluta efter att motorn har lästs in

en: Export a firmware file structure to XML
sv: Exportera en fast programvarufilstruktur till XML

en: Export firmware history for manual upload
sv: Exportera historik för fast programvara för manuell sändning

en: Exports all embedded signatures to files
sv: Exporterar alla inbäddade signaturer till filer

en: Extract a firmware blob to images
sv: Extrahera en fast programvaru-blob till avbilder

en: FILE
sv: FIL

en: FILE [DEVICE-ID|GUID]
sv: FIL [ENHETS-ID|GUID]

en: FILENAME
sv: FILNAMN

en: FILENAME CERTIFICATE PRIVATE-KEY
sv: FILNAMN CERTIFIKAT PRIVAT-NYCKEL

en: FILENAME DATA DETACHED_KEY
sv: FILENAMN DATA FRÅNKOPPLAD_NYCKEL

en: FILENAME DEVICE-ID [VERSION]
sv: FILNAMN ENHETS-ID [VERSION]

en: FILENAME ID ALIAS_ID
sv: FILENAMN ID ALIAS-ID

en: FILENAME OFFSET DATA [FIRMWARE-TYPE]
sv: FILNAMN AVSTÅND DATA [FAST-PROGRAMVARUTYP]

en: FILENAME SOURCE CERT PRIVKEY [KIND[:VARIANT]] [TARGET]
sv: FILENAMN KÄLLA CERT PRIVNYCKEL [TYP[:VARIANT]] [MÅL]

en: FILENAME SOURCE [KIND[:VARIANT]] [TARGET]
sv: FILENAMN KÄLLA [TYP[:VARIANT]] [MÅL]

en: FILENAME [DEVICE-ID|GUID]
sv: FILNAMN [ENHETS-ID|GUID]

en: FILENAME [FIRMWARE-TYPE]
sv: FILNAMN [FAST-PROGRAMVARUTYP]

en: FILENAME [KIND]
sv: FILENAMN [TYP]

en: FILENAME [SOURCE]
sv: FILENAMN [KÄLLA]

en: FILENAME-SRC FILENAME-DST [FIRMWARE-TYPE-SRC] [FIRMWARE-TYPE-DST]
sv: FILNAMN-KÄL FILNAMN-MÅL [FAST-PROGRAMVARUTYP-KÄL] [FAST-PROGRAMVARUTYP-MÅL]

en: FILENAME|CHECKSUM1[,CHECKSUM2][,CHECKSUM3]
sv: FILNAMN|KONTROLLSUMMA1[,KONTROLLSUMMA2][,KONTROLLSUMMA3]

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Failed to apply update
sv: Misslyckades med att tillämpa uppdatering

en: Failed to connect to Windows service, please ensure it's running.
sv: Misslyckades med att ansluta till Windows-tjänst, säkerställ att den körs.

en: Failed to connect to daemon
sv: Misslyckades med att ansluta till demon

en: Failed to load context
sv: Misslyckades med att läsa in sammanhang

en: Failed to load local dbx
sv: Misslyckades med att läsa in lokal dbx

en: Failed to load system dbx
sv: Misslyckades med att läsa in system-dbx

en: Failed to lock
sv: Misslyckades med att låsa

en: Failed to parse arguments
sv: Misslyckades med att tolka argument

en: Failed to parse flags for %s
sv: Misslyckades med att tolka flaggor för %s

en: Failed to parse local dbx
sv: Misslyckades med att tolka lokal dbx

en: Failed to set front-end features
sv: Misslyckades med att sätta funktioner för framände

en: Failed to validate ESP contents
sv: Misslyckades med att validera ESP-innehåll

en: False
sv: Falskt

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filename Signature
sv: Filnamnssignatur

en: Filename Source
sv: Filnamnskälla

en: Filename required
sv: Filnamn krävs

en: Filter to specific protocols, e.g. '~org.uefi.capsule' or 'org.nvmexpress'
sv: Filtrera till specifika protokoll, t.ex. '~org.uefi.capsule' eller 'org.nvmexpress'

en: Filter with a set of device flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'internal,~needs-reboot'
sv: Filtrera via en uppsättning av enhetsflaggor genom att använda ett ~-prefix för att exkludera, t.ex. ”internal,~needs-reboot”

en: Filter with a set of release flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'trusted-release,~trusted-metadata'
sv: Filtrera med en uppsättning utgåveflaggor och prefixet ~ för att exkludera, t.ex. 'trusted-release,~trusted-metadata'

en: Finds an algorithm that matches the file CRC
sv: Hittar en algoritm som matchar filens CRC-värde

en: Finds firmware releases from the metadata
sv: Hittar fast programvaruutgåvor från metadata

en: Firmware Attestation
sv: Attestering av fast programvara

en: Firmware Attestation checks device software using a reference copy, to make sure that it has not been changed.
sv: Attestering av fast programvara kontrollerar enhetsprogramvara med en referenskopia för att se att den inte har ändrats.

en: Firmware BIOS Descriptor
sv: BIOS-beskrivare för fast programvara

en: Firmware BIOS Descriptor protects device firmware memory from being tampered with.
sv: BIOS-beskrivare för fast programvara skyddar enhetens minne för fast programvara från att mixtras med.

en: Firmware BIOS Region
sv: BIOS-region för fast programvara

en: Firmware BIOS Region protects device firmware memory from being tampered with.
sv: BIOS-region för fast programvara skyddar enhetens minne för fast programvara från att mixtras med.

en: Firmware Base URI
sv: Fast programvara bas-URI

en: Firmware Update D-Bus Service
sv: D-Bus-tjänst för uppdatering av fast programvara

en: Firmware Update Daemon
sv: Uppdateringsdemon för fast programvara

en: Firmware Updater Verification
sv: Verifiering av uppdateraren av fast programvara

en: Firmware Updater Verification checks that software used for updating has not been tampered with.
sv: Verifiering av uppdateraren av fast programvara kontrollerar att programvaran som används för uppdatering inte har mixtrats med.

en: Firmware Updates
sv: Uppdateringar för fast programvara

en: Firmware Utility
sv: Fast programvaruverktyg

en: Firmware Write Protection
sv: Skrivskydd för fast programvara

en: Firmware Write Protection Lock
sv: Skrivskyddslås för fast programvara

en: Firmware Write Protection protects device firmware memory from being tampered with.
sv: Skrivskydd för fast programvara skyddar enhetens minne för fast programvara från att mixtras med.

en: Firmware attestation
sv: Attestering av fast programvara

en: Firmware metadata has not been updated for %u day and may not be up to date. | Firmware metadata has not been updated for %u days and may not be up to date.
sv[0]: Metadata för fast programvara har inte uppdaterats på %u dag och kan vara inaktuell.
sv[1]: Metadata för fast programvara har inte uppdaterats på %u dagar och kan vara inaktuell.

en: Firmware updates
sv: Uppdateringar för fast programvara

en: Firmware updates disabled; run '%s' to enable
sv: Uppdateringar av fast programvara inaktiverade; kör ”%s” för att aktivera

en: Fix a specific host security attribute
sv: Fixa ett specifikt säkerhetsattribut på värden

en: Fix reverted successfully
sv: Fixen återställdes

en: Fixed successfully
sv: Fixades

en: Flags
sv: Flaggor

en: Force the action by relaxing some runtime checks
sv: Tvinga åtgärden genom att lätta på några kontroller vid körning

en: Found
sv: Hittad

en: Full Disk Encryption Detected
sv: Full diskkryptering upptäckt

en: Full disk encryption secrets may be invalidated when updating
sv: Krypteringshemligheter för hel disk kan göras ogiltiga vid uppdatering

en: Fused Platform
sv: Plattform med säkring

en: Fused platform
sv: Plattform med säkring

en: GUID | GUIDs
sv[0]: GUID
sv[1]: GUID:n

en: GUID|DEVICE-ID
sv: GUID|ENHETS-ID

en: Get BIOS settings
sv: Erhåll BIOS-inställningar

en: Get all device flags supported by fwupd
sv: Hämta alla enhetsflaggor som stöds av fwupd

en: Get all devices that support firmware updates
sv: Hämta alla enheter som stödjer uppdateringar av fast programvara

en: Get all enabled plugins registered with the system
sv: Erhåll alla aktiverade insticksmoduler som är registrerade i systemet

en: Get all known version formats
sv: Hämta alla kända versionsformat

en: Get configured remotes
sv: Erhåll konfigurerade fjärrar

en: Get device report metadata
sv: Hämta rapportmetadata för enhet

en: Gets details about a firmware file
sv: Hämtar detaljer om en fast programvarufil

en: Gets the configured remotes
sv: Ger de konfigurerade fjärrkällorna

en: Gets the host security attributes
sv: Hämtar värdens säkerhetsattribut

en: Gets the list of approved firmware
sv: Hämtar listan över godkänd fast programvara

en: Gets the list of updates for all specified devices, or all devices if unspecified
sv: Hämtar listan med uppdateringar för alla angivna enheter, eller alla enheter om ingen angivits

en: Gets the releases for a device
sv: Hämtar utgåvorna för en enhet

en: Gets the results from the last update
sv: Hämtar resultaten från senaste uppdateringen

en: HP SureStart is a firmware security feature that protects the BIOS from tampering.
sv: HP SureStart är en säkerhetsfunktion för fast programvara som skyddar BIOS från att mixtras med.

en: HP SureStart is enabled
sv: HP SureStart är aktiverat

en: HWIDS-FILE
sv: HWIDS-FIL

en: Hardware is waiting to be replugged
sv: Hårdvara väntar på att bli utdragen/återinsatt

en: High
sv: Hög

en: Host Security Events
sv: Säkerhetshändelser för värd

en: Host Security ID (HSI) is not supported
sv: Värdsäkerhets-ID (HSI) stöds inte

en: Host Security ID attributes uploaded successfully, thanks!
sv: ID-attribut för värdsäkerhet skickades, tack!

en: Host Security ID:
sv: Säkerhets-ID för värd:

en: INDEX KEY [VALUE]
sv: INDEX NYCKEL [VÄRDE]

en: INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT]
sv: INDEX NAMN MÅL [MONTERINGSPUNKT]

en: INHIBIT-ID
sv: HINDRANDE-ID

en: IOMMU Protection
sv: IOMMU-skydd

en: IOMMU Protection prevents connected devices from accessing unauthorized parts of system memory.
sv: IOMMU-skydd förhindrar anslutna enheter från att komma åt ej auktoriserade delar av systemminnet.

en: IOMMU device protection disabled
sv: IOMMU-enhetsskydd inaktiverat

en: IOMMU device protection enabled
sv: IOMMU-enhetsskydd aktiverat

en: Idle…
sv: Inaktiv…

en: Ignore SSL strict checks when downloading files
sv: Ignorera strikta SSL-kontroller vid hämtning av filer

en: Ignore firmware checksum failures
sv: Ignorera fel i kontrollsumman för fast programvara

en: Ignore firmware hardware mismatch failures
sv: Ignorera fel i matchning av hårdvara för fast programvara

en: Ignore non-critical firmware requirements
sv: Ignorera icke-kritiska fast programvarukrav

en: Ignoring SSL strict checks, to do this automatically in the future export DISABLE_SSL_STRICT in your environment
sv: Ignorerar strikta SSL-kontroller, för att göra detta automatiskt i framtiden exportera DISABLE_SSL_STRICT i din miljö

en: Image
sv: Avbild

en: Image (custom)
sv: Avbild (anpassad)

en: Import an existing signature to a JCat file
sv: Importera en befintlig signatur till en JCat-fil

en: Inhibit ID is %s.
sv: Hindrande-ID är %s.

en: Inhibit the system to prevent upgrades
sv: Hindra systemet så uppgraderingar förhindras

en: Install Duration
sv: Installationstid

en: Install a firmware file in cabinet format on this hardware
sv: Installera en fast programvarufil i kabinettformat på denna hårdvara

en: Install a raw firmware blob on a device
sv: Installera en rå fast programvaru-blob på en enhet

en: Install a specific firmware file on all devices that match
sv: Installera en specifik fast programvara på alla enheter som matchar

en: Install a specific firmware on a device, all possible devices will also be installed once the CAB matches
sv: Installera specifik fast programvara på en enhet, alla möjliga enheter kommer också installeras när CAB-arkivet matchar

en: Install firmware on emulated device
sv: Installera fast programvara på emulerad enhet

en: Install old version of signed system firmware
sv: Installera en gammal version av signerad fast programvara för systemet

en: Install old version of unsigned system firmware
sv: Installera en gammal version av osignerad fast programvara för systemet

en: Install signed device firmware
sv: Installera signerad fast programvara för enhet

en: Install signed system firmware
sv: Installera signerad fast programvara för systemet

en: Install unsigned device firmware
sv: Installera osignerad fast programvara för enhet

en: Install unsigned system firmware
sv: Installera osignerad fast programvara för systemet

en: Installing a specific release is explicitly required
sv: Det krävs att explicit installera en specifik utgåva

en: Installing firmware update…
sv: Installerar uppdatering för fast programvara…

en: Installing on %s…
sv: Installerar på %s…

en: Installing this update may also void any device warranty.
sv: Installation av denna uppdatering kan också ogiltigförklara eventuell garanti för enheten.

en: Integer
sv: Heltal

en: Intel BootGuard ACM Protected
sv: Intel BootGuard ACM-skyddad

en: Intel BootGuard ACM protected
sv: Intel BootGuard ACM-skyddad

en: Intel BootGuard Error Policy
sv: Intel BootGuards felpolicy

en: Intel BootGuard Error Policy ensures the device does not continue to start if its device software has been tampered with.
sv: Intel BootGuards felpolicy säkerställer att enheten inte fortsätter starta om dess enhetsprogramvara har mixtrats med.

en: Intel BootGuard Fuse
sv: Intel BootGuard-säkring

en: Intel BootGuard OTP fuse
sv: Intel BootGuard OTP-säkring

en: Intel BootGuard Verified Boot
sv: Intel BootGuard verifierad uppstart

en: Intel BootGuard error policy
sv: Intel BootGuard-felpolicy

en: Intel BootGuard prevents unauthorized device software from operating when the device is started.
sv: Intel BootGuard förhindrar ej auktoriserad enhetsprogramvara från att köras då enheten startas.

en: Intel BootGuard verified boot
sv: Intel BootGuard verifierad uppstart

en: Intel GDS Mitigation
sv: Intel GDS-förmildrande

en: Intel GDS mitigation
sv: Intel GDS-förmildrande

en: Intel Management Engine Manufacturing Mode
sv: Intel Management Engine-tillverkningsläge

en: Intel Management Engine Override
sv: Intel Management Engine-åsidosättning

en: Intel Management Engine Override disables checks for device software tampering.
sv: Intel Management Engine-åsidosättning inaktiverar kontroller om enhetens programvara mixtrats med.

en: Intel Management Engine Version
sv: Intel Management Engine-version

en: Internal device
sv: Intern enhet

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Invalid arguments
sv: Ogiltiga argument

en: Invalid arguments, expected GUID
sv: Ogiltiga argument, GUID förväntades

en: Invalid arguments, expected INDEX KEY [VALUE]
sv: Ogiltiga argument, INDEX NYCKEL [VÄRDE] förväntades

en: Invalid arguments, expected INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT]
sv: Ogiltiga argument, INDEX NAMN MÅL [MONTERINGSPUNKT] förväntades

en: Invalid arguments, expected an AppStream ID
sv: Ogiltiga argument, ett AppStream-ID förväntades

en: Invalid arguments, expected at least ARCHIVE FIRMWARE METAINFO
sv: Ogiltiga argument, förväntade åtminstone ARKIV FAST_PROGRAMVARA METAINFO

en: Invalid arguments, expected base-16 integer
sv: Ogiltiga argument, heltal i bas 16 förväntades

en: Is downgrade
sv: Är nedgradering

en: Is in bootloader mode
sv: Är i starthanterarläge

en: Is upgrade
sv: Är uppgradering

en: Issue | Issues
sv[0]: Problem
sv[1]: Problem

en: KIND FILENAME
sv: TYP FILNAMN

en: Kernel is no longer tainted
sv: Kärnan är ej längre befläckad

en: Kernel is tainted
sv: Kärnan är befläckad

en: Kernel lockdown disabled
sv: Lockdown för Linux-kärnan inaktiverad

en: Kernel lockdown enabled
sv: Lockdown för Linux-kärnan aktiverad

en: LOCATION
sv: PLATS

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: Less than one minute remaining
sv: Mindre än en minut kvarstår

en: License
sv: Licens

en: Linux Kernel Lockdown
sv: Lockdown för Linux-kärnan

en: Linux Kernel Lockdown mode prevents administrator (root) accounts from accessing and changing critical parts of system software.
sv: Lockdown-läge för Linux-kärnan förhindrar administratörskonton (root) från att komma åt och ändra kritiska delar av systemprogramvara.

en: Linux Kernel Swap temporarily saves information to disk as you work. If the information is not protected, it could be accessed by someone if they obtained the disk.
sv: Linux-kärnans växlingsutrymme sparar tillfälligt information på disk under tiden du arbetar. Om informationen inte är skyddad skulle det vara möjligt för någon att komma åt den om de fick tag på disken.

en: Linux Kernel Verification
sv: Verifiering av Linux-kärnan

en: Linux Kernel Verification makes sure that critical system software has not been tampered with. Using device drivers which are not provided with the system can prevent this security feature from working correctly.
sv: Verifiering av Linux-kärnan säkerställer att kritisk systemprogramvara inte har mixtrats med. Att använda enhetsdrivrutiner som inte tillhandahålls med systemet kan förhindra denna säkerhetsfunktion att fungera som den ska.

en: Linux Swap
sv: Linux-växlingsutrymme

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
sv: Linux Vendor Firmware Service (stabil fast programvara)

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
sv: Linux Vendor Firmware Service (fast programvara för testning)

en: Linux kernel
sv: Linux-kärna

en: Linux kernel lockdown
sv: Lockdown för Linux-kärnan

en: Linux swap
sv: Linux-växlingsutrymme

en: List EFI boot files
sv: Lista EFI-uppstartsfiler

en: List EFI boot parameters
sv: Lista EFI-uppstartsparametrar

en: List EFI variables with a specific GUID
sv: Lista EFI-variabler med ett specifikt GUID

en: List entries in dbx
sv: Lista poster i dbx

en: List the available firmware GTypes
sv: Lista tillgängliga GType-typer för fast programvara

en: List the available firmware types
sv: Lista de tillgängliga typerna av fast programvara

en: Lists files on the ESP
sv: Listar filer på ESP

en: Load device emulation data
sv: Läs in enhetens emuleringsdata

en: Loaded from an external module
sv: Inläst från en extern modul

en: Loading…
sv: Läser in…

en: Location of public key directories used for JCat verification
sv: Plats för öppen nyckel-kataloger som används för JCat-verifiering

en: Locked
sv: Låst

en: Low
sv: Låg

en: MEI Key Manifest
sv: MEI-nyckelmanifest

en: MEI key manifest
sv: MEI-nyckelmanifest

en: MEI manufacturing mode
sv: MEI-tillverkningsläge

en: MEI override
sv: MEI-åsidosättning

en: MEI version
sv: MEI-version

en: Manually enable specific plugins
sv: Aktivera manuellt specifika insticksmoduler

en: Manufacturing Mode is used when the device is manufactured and security features are not yet enabled.
sv: Tillverkningsläge används när enheten tillverkas och säkerhetsfunktioner ännu inte aktiverats.

en: Maximum Version
sv: Högsta version

en: Maximum length
sv: Största längd

en: Maximum value
sv: Högsta värde

en: Medium
sv: Medel

en: Message
sv: Meddelande

en: Message (custom)
sv: Meddelande (anpassat)

en: Metadata Signature
sv: Metadatasignatur

en: Metadata URI
sv: Metadata-URI

en: Metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service.
sv: Metadata kan hämtas från Linux Vendor Firmware Service.

en: Metadata is already up to date
sv: Metadata är redan uppdaterade

en: Metadata is up to date; use %s to refresh again.
sv: Metadata är aktuellt; använd %s för att uppdatera igen.

en: Minimum Version
sv: Lägsta version

en: Minimum length
sv: Minsta längd

en: Minimum value
sv: Lägsta värde

en: Modifies a daemon configuration value
sv: Modifierar ett konfigurationsvärde för demonen

en: Modifies a given remote
sv: Modifierar en given fjärrkälla

en: Modify a configured remote
sv: Modifiera en konfigurerad fjärrkälla

en: Modify a device property
sv: Modifiera en enhetsegenskap

en: Modify daemon configuration
sv: Modifiera demonkonfiguration

en: Monitor the daemon for events
sv: Övervaka demonen för händelser

en: Mounts the ESP
sv: Monterar ESP

en: Needs a reboot after installation
sv: Kräver en omstart efter installation

en: Needs reboot
sv: Kräver omstart

en: Needs shutdown after installation
sv: Kräver en nedstängning efter installation

en: New version
sv: Ny version

en: No action specified!
sv: Ingen åtgärd angiven!

en: No devices are updatable
sv: Inga enheter kan uppdateras

en: No downgrades for %s
sv: Inga nedgraderingar för %s

en: No firmware IDs found
sv: Inget fast programvaru-ID hittat

en: No firmware found
sv: Ingen fast programvara hittades

en: No hardware detected with firmware update capability
sv: Ingen uppdateringsbar hårdvara upptäcktes

en: No matching releases for search token
sv: Inga matchande utgåvor för söktoken

en: No reboot is necessary
sv: Ingen omstart krävs

en: No releases available
sv: Inga utgåvor tillgängliga

en: No remotes are currently enabled so no metadata is available.
sv: Inga fjärrkällor är aktiverade för närvarande, så ingen metadata är tillgänglig.

en: No remotes available
sv: Inga fjärrkällor tillgängliga

en: No updatable devices
sv: Inga enheter går att uppdatera

en: No updates available
sv: Inga uppdateringar tillgängliga

en: No updates available for remaining devices
sv: Inga uppdateringar tillgängliga för kvarvarande enheter

en: No volume matched %s
sv: Ingen volym matchade %s

en: Not approved
sv: Inte godkänd

en: Not found
sv: Hittades inte

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: Nothing to do
sv: Inget att göra

en: Old version
sv: Gammal version

en: Only install onto emulated devices
sv: Installera endast till emulerade enheter

en: Only use peer-to-peer networking when downloading files
sv: Använd endast P2P-nätverk vid hämtning av filer

en: Only version upgrades are allowed
sv: Endast versionsuppgraderingar är tillåtna

en: Output in JSON format (disables all interactive prompts)
sv: Utdata i JSON-format (inaktiverar alla interaktiva frågor)

en: Override the default ESP path
sv: Åsidosätt standardsökväg för ESP

en: P2P Firmware
sv: Fast programvara från P2P

en: P2P Metadata
sv: P2P-metadata

en: PATH
sv: SÖKVÄG

en: Parse and show details about a firmware file
sv: Tolka och visa detaljer om en fast programvarufil

en: Parse the system PCR eventlog
sv: TOLKA systemets PCR-händelselogg

en: Parsing dbx update…
sv: Tolkar dbx-uppdatering…

en: Parsing system dbx…
sv: Tolkar system-dbx…

en: Patch a firmware blob at a known offset
sv: Patcha en fast programvaru-blob på ett känt avstånd

en: Payload
sv: Nyttolast

en: Pending
sv: Väntande

en: Perform operation?
sv: Utför operationen?

en: Platform Debugging
sv: Plattformsfelsökning

en: Platform Debugging allows device security features to be disabled. This should only be used by hardware manufacturers.
sv: Plattformsfelsökning tillåter att enhetens säkerhetsfunktioner inaktiveras. Detta bör endast göras av hårdvarutillverkare.

en: Platform Secure Boot prevents unsigned software from being loaded when the device starts.
sv: Plattformssäkerhetsstart förhindrar osignerad programvara från att läsas in när enheten startas.

en: Platform debugging
sv: Plattformsfelsökning

en: Platform secure boot
sv: Säker plattformsuppstart

en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
sv: Se till att du har volymåterställningsnyckeln innan du fortsätter.

en: Please enter a number from 0 to %u:
sv: Ange ett tal från 0 till %u:

en: Please enter either %s or %s:
sv: Ange antingen %s eller %s:

en: Plugin dependencies missing
sv: Beroenden för insticksmodul saknas

en: Plugin enumeration may change device state
sv: Insticksmoduluppräkning kan ändra enhetens tillstånd

en: Plugin is only for testing
sv: Insticksmodulen är endast för tester

en: Possible Values
sv: Möjliga värden

en: Pre-boot DMA Protection
sv: DMA-skydd före uppstart

en: Pre-boot DMA protection
sv: DMA-skydd före uppstart

en: Pre-boot DMA protection is disabled
sv: DMA-skydd före uppstart är inaktiverat

en: Pre-boot DMA protection is enabled
sv: DMA-skydd före uppstart är aktiverat

en: Pre-boot DMA protection prevents devices from accessing system memory after being connected to the computer.
sv: DMA-skydd före uppstart förhindrar enheter från att komma åt systemminne efter att de anslutits till datorn.

en: Prefix for import and output files
sv: Prefix för import- och utdatafiler

en: Press unlock on the device to continue the update process.
sv: Tryck lås upp på enheten för att fortsätta uppdateringsprocessen.

en: Previous version
sv: Föregående version

en: Priority
sv: Prioritet

en: Problems
sv: Problem

en: Proceed with upload?
sv: Fortsätt med att skicka upp?

en: Processor Security Checks
sv: Processorsäkerhetskontroller

en: Processor rollback protection
sv: Processortillbakarullningsskydd

en: Proprietary
sv: Proprietär

en: REMOTE-ID
sv: FJÄRR-ID

en: REMOTE-ID KEY VALUE
sv: FJÄRR-ID NYCKEL VÄRDE

en: Read Only
sv: Skrivskyddad

en: Read a firmware blob from a device
sv: Läs en fast programvaru-blob från en enhet

en: Read a firmware from a device
sv: Läs om fast programvara från en enhet

en: Reading from %s…
sv: Läser från %s…

en: Reading…
sv: Läser…

en: Ready
sv: Redo

en: Reboot to complete the update.
sv: Starta om för att slutföra uppdateringen.

en: Refresh Interval
sv: Uppdateringsintervall

en: Refresh metadata from remote server
sv: Uppdatera metadata från fjärrserver

en: Reinstall %s to %s?
sv: Återinstallera %s till %s?

en: Reinstall current firmware on the device
sv: Återinstallera aktuell fast programvara på enheten

en: Reinstall firmware on a device
sv: Installera om fast programvara på en enhet

en: Release Branch
sv: Utgåvegren

en: Release Flags
sv: Utgåveflaggor

en: Release ID
sv: Utgåva-ID

en: Remote ID
sv: Fjärrkälla-ID

en: Remote enabled and refreshed successfully
sv: Aktiverade och uppdaterade framgångsrikt fjärrkälla

en: Remove an alias for a specific JCat item
sv: Ta bort ett alias för ett specifikt JCat-objekt

en: Removes devices to watch for future emulation
sv: Tar bort enheter att bevaka för framtida emulering

en: Report URI
sv: Rapport-URI

en: Reported to remote server
sv: Rapporterat till fjärrserver

en: Required efivarfs filesystem was not found
sv: Nödvändigt efivarfs-filsystem hittades inte

en: Required hardware was not found
sv: Hårdvara som krävs hittades inte

en: Requires Auth
sv: Kräver autentisering

en: Requires a bootloader
sv: Kräver en starthanterare

en: Requires internet connection
sv: Kräver internetanslutning

en: Reset daemon configuration
sv: Återställ demonkonfiguration

en: Resets a daemon configuration section
sv: Återställer en demons konfigurationsavsnitt

en: Restart now?
sv: Starta om nu?

en: Restart the daemon to make the change effective?
sv: Starta om demonen för att göra så att ändringarna får effekt?

en: Restarting device…
sv: Startar om enhet…

en: Retrieve BIOS settings.  If no arguments are passed all settings are returned
sv: Erhåll BIOS-inställningar. Om inga argument skickas med returneras alla inställningar

en: Return all the hardware IDs for the machine
sv: Returnera alla hårdvaru-ID:n för maskinen

en: Review and upload report now?
sv: Granska och skicka rapport nu?

en: Rollback Protection prevents device software from being downgraded to an older version that has security problems.
sv: Tillbakarullningsskydd förhindrar enhetsprogramvara från att nedgraderas till en äldre version som har säkerhetsproblem.

en: Run `%s` for more information.
sv: Kör ”%s” för mer information.

en: Run `%s` to complete this action.
sv: Kör ”%s” för att slutföra denna åtgärd.

en: Run the plugin composite cleanup routine when using install-blob
sv: Kör uppstädningssammansättningsrutin för insticksmodulen när install-blob används

en: Run the plugin composite prepare routine when using install-blob
sv: Kör förberedelsesammansättningsrutin för insticksmodulen när install-blob används

en: Run the post-reboot cleanup action
sv: Kör upprensningsåtgärden efter uppstart

en: Run without '%s' to see
sv: Kör utan ”%s” för att se

en: Running kernel is too old
sv: Kärnan som körs är för gammal

en: Runtime Suffix
sv: Exekveringssuffix

en: SECTION
sv: AVSNITT

en: SETTING VALUE
sv: INSTÄLLNING VÄRDE

en: SETTING1 VALUE1 [SETTING2] [VALUE2]
sv: INSTÄLLNING1 VÄRDE1 [INSTÄLLNING2] [VÄRDE2]

en: SMM locked down
sv: SMM låst

en: SPI BIOS Descriptor
sv: SPI BIOS-beskrivare

en: SPI BIOS region
sv: SPI BIOS-region

en: SPI lock
sv: SPI lås

en: SPI replay protection
sv: SPI-återuppspelningsskydd

en: SPI write
sv: SPI skriv

en: SPI write protection
sv: SPI-skrivskydd

en: SUBSYSTEM DRIVER [DEVICE-ID|GUID]
sv: UNDERSYSTEM DRIVRUTIN [ENHETS-ID|GUID]

en: Save a file that allows generation of hardware IDs
sv: Spara en fil som möjliggör generering av hårdvaru-ID:n

en: Save device emulation data
sv: Spara enhetens emuleringsdata

en: Saved report
sv: Sparad rapport

en: Scalar Increment
sv: Skalär ökning

en: Scheduling…
sv: Schemalägger…

en: Secure Boot disabled
sv: Secure Boot inaktiverad

en: Secure Boot enabled
sv: Secure Boot aktiverad

en: Security hardening for HSI
sv: Säkerhetsskärpning för HSI

en: See %s for more details.
sv: Se %s för mer detaljer.

en: See %s for more information.
sv: Se %s för mer information.

en: Selected device
sv: Vald enhet

en: Selected volume
sv: Vald volym

en: Serial Number
sv: Serienummer

en: Set BIOS setting '%s' using '%s'.
sv: Ställde in BIOS-inställningen ”%s” till ”%s”.

en: Set a BIOS setting
sv: Ställ in en BIOS-inställning

en: Set one or more BIOS settings
sv: Ställ in en eller flera BIOS-inställningar

en: Set or remove an EFI boot hive entry
sv: Ställ in eller ta bort en EFI-uppstartskupepost

en: Set the EFI boot next
sv: Ställ in EFI-uppstarten härnäst

en: Set the EFI boot order
sv: Ställ in EFI-uppstartsordningen

en: Set the download retries for transient errors
sv: Ställ in antalet försök att hämta igen för tillfälliga fel

en: Sets one or more BIOS settings
sv: Ställer in en eller flera BIOS-inställningar

en: Sets the list of approved firmware
sv: Sätter listan av godkänd fast programvara

en: Setting type
sv: Inställningstyp

en: Settings will apply after system reboots
sv: Inställningar kommer börja gälla efter systemet startats om

en: Share firmware history with the developers
sv: Dela historik för fast programvara med utvecklarna

en: Show all results
sv: Visa alla resultat

en: Show client and daemon versions
sv: Visa klient- och demon-version

en: Show daemon verbose information for a particular domain
sv: Visa utförlig information från demonen för en specifik domän

en: Show debugging information for all domains
sv: Visa felsökningsinformation för alla domäner

en: Show debugging options
sv: Visa felsökningsalternativ

en: Show devices that are not updatable
sv: Visa enheter som inte kan uppdateras

en: Show extra debugging information
sv: Visa extra felsökningsinformation

en: Show history of firmware updates
sv: Visa historik över uppdateringar för fast programvara

en: Show information about a JCat file
sv: Visa information om en JCat-fil

en: Show the calculated version of the dbx
sv: Visa den beräknade versionen av dbx

en: Shutdown now?
sv: Stäng ner nu?

en: Sign a firmware with a new key
sv: Signera en fast programvara med en ny nyckel

en: Sign data using the client certificate
sv: Signera data med klientcertifikatet

en: Sign the uploaded data with the client certificate
sv: Signera skickade data med klientcertifikatet

en: Signature
sv: Signatur

en: Signed Payload
sv: Signerad nyttolast

en: Size
sv: Storlek

en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
sv: Några av plattformshemligheterna kan göras ogiltiga när denna fasta programvara uppdateras.

en: Source
sv: Källa

en: Specify the dbx database file
sv: Ange dbx-databasfilen

en: Stop the fwupd service
sv: Stoppa fwupd-tjänsten

en: String
sv: Sträng

en: Success
sv: Slutfördes

en: Successfully activated all devices
sv: Aktiverade framgångsrikt alla enheter

en: Successfully cleaned remote
sv: Rensade framgångsrikt fjärrkälla

en: Successfully disabled remote
sv: Inaktiverade framgångsrikt fjärrkälla

en: Successfully disabled test devices
sv: Lyckades inaktivera testenheter

en: Successfully downloaded new metadata:
sv: Hämtade nya metadata:

en: Successfully enabled and refreshed remote
sv: Aktiverade och uppdaterade framgångsrikt fjärrkälla

en: Successfully enabled remote
sv: Aktiverade framgångsrikt fjärrkälla

en: Successfully enabled test devices
sv: Lyckades aktivera testenheter

en: Successfully installed firmware
sv: Installerade framgångsrikt fast programvara

en: Successfully modified configuration value
sv: Modifierade framgångsrikt konfigurationsvärde

en: Successfully modified remote
sv: Modifierade framgångsrikt fjärrkälla

en: Successfully refreshed metadata manually
sv: Uppdaterade framgångsrikt metadata manuellt

en: Successfully reset configuration section
sv: Lyckades återställa konfigurationsavsnitt

en: Successfully reset configuration values
sv: Lyckades återställa konfigurationsvärden

en: Successfully updated device checksums
sv: Uppdaterade framgångsrikt enhetskontrollsummor

en: Successfully uploaded %u report | Successfully uploaded %u reports
sv[0]: Skickade framgångsrikt %u rapport
sv[1]: Skickade framgångsrikt %u rapporter

en: Successfully verified device checksums
sv: Verifierade framgångsrikt enhetskontrollsummor

en: Successfully waited %.0fms for device
sv: Väntade %.0fms på enhet

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Supervisor Mode Access Prevention ensures critical parts of device memory are not accessed by less secure programs.
sv: Supervisor Mode Access Prevention säkerställer att kritiska delar av enhetsminne inte koms åt av mindre säkra program.

en: Supported
sv: Stöds

en: Supported CPU
sv: CPU som stöds

en: Supported on remote server
sv: Stöds på fjärrserver

en: Suspend To Idle
sv: Gå till inaktivt läge

en: Suspend To RAM
sv: Gå till vänteläge i RAM

en: Suspend to Idle allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
sv: Gå till inaktivt läge låter enheten snabbt sova för att spara ström. När enheten är i vänteläge skulle dess minne fysiskt kunna plockas bort och dess information kommas åt.

en: Suspend to RAM allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
sv: Gå till vänteläge i RAM låter enheten snabbt sova för att spara ström. När enheten är i vänteläge skulle dess minne fysiskt kunna plockas bort och dess information kommas åt.

en: Suspend-to-idle
sv: Gå-till-inaktivt-läge

en: Suspend-to-ram
sv: Gå-till-vänteläge-i-ram

en: Switch branch from %s to %s?
sv: Byt gren från %s till %s?

en: Switch the firmware branch on the device
sv: Byt gren för fast programvara på enheten

en: Sync firmware versions to the chosen configuration
sv: Synkronisera versioner för fast programvara till den valda konfigurationen

en: System Management Mode
sv: Systemhanteringsläge

en: System Update Inhibited
sv: Systemuppdatering hindrad

en: System has been signed with an insecure key
sv: Systemet har signerats med en osäker nyckel

en: System management mode is used by the firmware to access resident BIOS code and data.
sv: Systemhanteringsläge används av den fasta programvaran för att komma åt inbyggd BIOS-kod och data.

en: System power is too low
sv: Systemet har för lite batteri

en: System power is too low (%u%%, requires %u%%)
sv: Systemet har för lite batteri (%u%%, kräver %u%%)

en: System requires external power source
sv: Systemet kräver extern strömkälla

en: TPM (Trusted Platform Module) is a computer chip that detects when hardware components have been tampered with.
sv: TPM (Trusted Platform Module) är ett datorchip som upptäcker när hårdvarukomponenter har mixtrats med.

en: TPM PCR0 reconstruction
sv: TPM PCR0-rekonstruktion

en: TPM PCR0 reconstruction is invalid
sv: TPM PCR0-rekonstruktion är ogiltig

en: TPM PCR0 reconstruction is now valid
sv: TPM PCR0-rekonstruktion är nu giltig

en: TPM Platform Configuration
sv: TPM-plattformskonfiguration

en: TPM Reconstruction
sv: TPM-rekonstruktion

en: TPM empty PCRs
sv: TPM har tomma PCR

en: Tag | Tags
sv[0]: Tag
sv[1]: Taggar

en: Tagged for emulation
sv: Taggad för emulering

en: Tainted
sv: Befläckad

en: Target
sv: Mål

en: Test a device using a JSON manifest
sv: Testa en enhet med ett JSON-manifest

en: Tested
sv: Testad

en: Tested by %s
sv: Testad av %s

en: Tested by trusted vendor
sv: Testad av en betrodd leverantör

en: The EFI boot entry is not in hive format, and shim may not be new enough to read it.
sv: EFI-uppstartsposten är inte i kupformat, och mellanlägg kanske inte är nytt nog för att läsa den.

en: The EFI boot entry was not in hive format, falling back
sv: EFI-uppstartsposten var inte i kupformat, använder reserv

en: The Intel Management Engine Key Manifest must be valid so that the device firmware can be trusted by the CPU.
sv: Nyckelmanifestet för Intel Management Engine måste vara giltigt så att enhetens fasta programvara kan vara betrodd av processorn.

en: The Intel Management Engine controls device components and needs to have a recent version to avoid security issues.
sv: Intel Management Engine kontrollerar enhetskomponenter och behöver ha en tillräckligt ny version för att undvika säkerhetsproblem.

en: The LVFS is a free service that operates as an independent legal entity and has no connection with $OS_RELEASE:NAME$. Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices. All firmware is provided only by the original equipment manufacturer.
sv: LVFS är en fri tjänst som fungerar som en oberoende juridisk person och har ingen koppling till $OS_RELEASE:NAME$. Din distributör kanske inte har bekräftat att någon av uppdateringarna för fast programvara är kompatibla med ditt system eller anslutna enheter. All fast programvara tillhandahålls endast av den ursprungliga tillverkaren av utrustning.

en: The TPM (Trusted Platform Module) Platform Configuration is used to check whether the device start process has been modified.
sv: Plattformskonfigurationen för TPM (Trusted Platform Module) används för att kontrollera om enhetens startprocess har ändrats.

en: The TPM (Trusted Platform Module) Reconstruction is used to check whether the device start process has been modified.
sv: Rekonstruktionen för TPM (Trusted Platform Module) används för att kontrollera om enhetens startprocess har ändrats.

en: The TPM PCR0 differs from reconstruction.
sv: TPM PCR0 skiljer sig från rekonstruktion.

en: The UEFI Platform Key is used to determine if device software comes from a trusted source.
sv: UEFI-plattformsnyckeln används för att avgöra om enhetsprogramvara kommer från en betrodd källa.

en: The UEFI bootloader compiled with Data Execution Prevention support.
sv: UEFI starthanterare kompilerad med stöd för Data Execution Prevention.

en: The UEFI certificate store is now up to date
sv: UEFI-certifikatlagringen är nu uppdaterad

en: The UEFI db contains the list of valid certificates that can be used to authorize what EFI binaries are allowed to run.
sv: UEFI-databasen innehåller listan med giltiga certifikat som kan användas för att auktorisera vilka EFI-binärer som tillåts köra.

en: The UEFI system can set up memory attributes at boot which prevent common exploits from running.
sv: UEFI-systemet kan konfigurera minnesattribut vid uppstart som förhindrar vanliga attackmetoder från att köras.

en: The daemon has loaded 3rd party code and is no longer supported by the upstream developers!
sv: Demonen har läst in tredjepartskod och stöds inte längre av uppströmsutvecklarna!

en: The firmware from %s is not supplied by %s, the hardware vendor.
sv: Fast programvara från %s levereras inte av %s, hårdvarutillverkaren.

en: The system clock has not been set correctly and downloading files may fail.
sv: Systemklockan har inte ställts in korrekt och hämtning av filer kan misslyckas.

en: The update will continue when the device USB cable has been re-inserted.
sv: Uppdateringen kommer fortsätta när enhetens USB-kabel har stoppats in igen.

en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged and then re-inserted.
sv: Uppdateringen kommer fortsätta när enhetens USB-kabel har kopplats från och stoppats in igen.

en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged.
sv: Uppdateringen kommer fortsätta när enhetens USB-kabel har kopplats från.

en: The update will continue when the device power cable has been removed and re-inserted.
sv: Uppdateringen kommer fortsätta när enhetens strömkabel har dragits ut och stoppats in igen.

en: The vendor did not supply any release notes.
sv: Tillverkaren tillhandahöll inte några kommentarer till utgåvan.

en: There are devices with issues:
sv: Det finns enheter med problem:

en: There is no approved firmware.
sv: Det finns ingen godkänd fast programvara.

en: This device will be reverted back to %s when the %s command is performed.
sv: Denna enhet kommer att återställas till %s när kommandot %s körs.

en: This firmware is provided by LVFS community members and is not provided (or supported) by the original hardware vendor.
sv: Denna fasta programvara tillhandahålls av medlemmar av LVFS-gemenskapen och varken tillhandahålls (eller stöds) av den ursprungliga hårdvarutillverkaren.

en: This package has not been validated, it may not work properly.
sv: Detta paket har inte validerats, det kanske inte fungerar korrekt.

en: This program may only work correctly as root
sv: Detta program kommer endast fungera korrekt som root

en: This remote contains firmware which is not embargoed, but is still being tested by the hardware vendor. You should ensure you have a way to manually downgrade the firmware if the firmware update fails.
sv: Denna fjärrkälla innehåller fast programvara som inte är under embargo, men fortfarande testas av hårdvarutillverkare. Du bör säkerställa att du har ett sätt att manuellt nedgradera den fasta programvaran om uppdateringen misslyckas.

en: This system doesn't support firmware settings
sv: Detta system stöder inte inställningar för fast programvara

en: This system has HSI runtime issues.
sv: Detta system har problem med HSI-exekvering.

en: This system has a low HSI security level.
sv: Detta system har en låg HSI-säkerhetsnivå.

en: This tool allows an administrator to apply UEFI dbx updates.
sv: Detta verktyg gör det möjligt för en administratör att tillämpa UEFI dbx-uppdateringar.

en: This tool allows an administrator to query and control the fwupd daemon, allowing them to perform actions such as installing or downgrading firmware.
sv: Detta verktyg låter en administratör ställa frågor till och styra fwupd-demonen, vilket låter dem utföra åtgärder som att installera eller nedgradera fast programvara.

en: This tool allows an administrator to use the fwupd plugins without being installed on the host system.
sv: Detta verktyg tillåter en administratör att använda fwupd-insticksmoduler utan att dessa är installerade på värdsystemet.

en: This tool can add a kernel argument of '%s', but it will only be active after restarting the computer.
sv: Detta verktyg kan lägga till ett kärnargument ”%s”, men det kommer aktiveras först efter att datorn startats om.

en: This tool can change the BIOS setting '%s' from '%s' to '%s' automatically, but it will only be active after restarting the computer.
sv: Detta verktyg kan automatiskt ändra BIOS-inställningen ”%s” från ”%s” till ”%s”, men den kommer aktiveras först efter att datorn startats om.

en: This tool can change the kernel argument from '%s' to '%s', but it will only be active after restarting the computer.
sv: Detta verktyg kan ändra kärnargumentet från ”%s” till ”%s”, men det kommer aktiveras först efter att datorn startats om.

en: To get a new token please go to %s and click 'Generate Token'
sv: För att få en ny token, gå till %s och klicka på ”Generate Token”

en: Transient failure
sv: Tillfälligt misslyckande

en: True
sv: Sant

en: Trusted metadata
sv: Betrodda metadata

en: Trusted payload
sv: Betrodd nyttolast

en: Type
sv: Typ

en: UEFI Bootservice Variables
sv: UEFI-uppstartstjänstvariabler

en: UEFI ESP partition may not be set up correctly
sv: UEFI ESP-partition kanske inte konfigurerats korrekt

en: UEFI ESP partition not detected or configured
sv: UEFI ESP-partition upptäcktes inte eller är inte konfigurerad

en: UEFI Memory Protection
sv: UEFI-minnesskydd

en: UEFI NX Protection
sv: UEFI NX Skydd

en: UEFI NX bootloader protection is now disabled
sv: UEFI NX starthanterare skydd är nu inaktiverat

en: UEFI NX bootloader protection is now enabled
sv: UEFI NX starthanterare skydd är nu aktiverat

en: UEFI NX protection
sv: UEFI NX skydd

en: UEFI Platform Key
sv: UEFI-plattformsnyckel

en: UEFI Secure Boot
sv: UEFI säkerhetsstart

en: UEFI Secure Boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
sv: UEFI säkerhetsstart förhindrar skadlig programvara från att läsas in när enheten startas.

en: UEFI boot service variables should not be readable from runtime mode.
sv: UEFI-uppstartstjänstvariabler får inte vara läsbara från körtidsläge.

en: UEFI bootservice variables
sv: UEFI-uppstartstjänstvariabler

en: UEFI capsule updates not available or enabled in firmware setup
sv: UEFI-kapseluppdateringar är inte tillgängliga eller aktiverade i konfiguration för fast programvara

en: UEFI db
sv: UEFI-db

en: UEFI dbx Utility
sv: UEFI dbx-verktyg

en: UEFI firmware can not be updated in legacy BIOS mode
sv: Fast UEFI-programvara kan inte uppdateras i äldre BIOS-läge

en: UEFI memory protection
sv: UEFI-minnesskydd

en: UEFI memory protection is now locked
sv: UEFI-minnesskydd är nu låst

en: UEFI memory protection is now unlocked
sv: UEFI-minnesskydd är nu olåst

en: UEFI platform key
sv: UEFI-plattformsnyckel

en: UEFI secure boot
sv: UEFI säkerhetsstart

en: Unable to connect to service
sv: Kunde inte ansluta till tjänst

en: Unable to find attribute
sv: Kunde inte hitta attribut

en: Unbind current driver
sv: Lösgör aktuell drivrutin

en: Undo the host security attribute fix
sv: Ångra säkerhetsattributfixen på värden

en: Unencrypted
sv: Okrypterad

en: Uninhibit the system to allow upgrades
sv: Släpp systemets hindrande så uppgraderingar tillåts

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Device
sv: Okänd enhet

en: Unlock the device to allow access
sv: Lås upp enheten för att tillåta åtkomst

en: Unlocked
sv: Upplåst

en: Unlocks the device for firmware access
sv: Låser upp enheten för fast programvaruåtkomst

en: Unmounts the ESP
sv: Avmonterar ESP

en: Unplug and replug the device to continue the update process.
sv: Koppla ur och koppla in enheten igen för att fortsätta uppdateringsprocessen.

en: Unsigned Payload
sv: Osignerad nyttolast

en: Unsupported daemon version %s, client version is %s
sv: Demonversion %s stöds inte, klientversionen är %s

en: Untainted
sv: Obefläckad

en: Updatable
sv: Uppdateringsbar

en: Update Error
sv: Uppdateringsfel

en: Update Image
sv: Uppdatera avbild

en: Update Message
sv: Uppdateringsmeddelande

en: Update State
sv: Uppdateringstillstånd

en: Update failure is a known issue, visit this URL for more information:
sv: Misslyckad uppdatering är ett känt fel, besök denna URL för mer information:

en: Update now?
sv: Uppdatera nu?

en: Update the metadata for a configured remote
sv: Uppdatera metadata för en konfigurerad fjärrkälla

en: Update the stored cryptographic hash with current ROM contents
sv: Uppdatera den lagrade kryptografiska hashen med aktuellt ROM-innehåll

en: Update the stored device verification information
sv: Uppdatera den lagrade enhetens verifikationsinformation

en: Update the stored metadata with current contents
sv: Uppdatera lagrad metadata med aktuellt innehåll

en: Updates all specified devices to latest firmware version, or all devices if unspecified
sv: Uppdaterar alla angivna enheter till senaste version av fast programvara, eller alla enheter om ej angivet

en: Updating
sv: Uppdaterar

en: Updating %s…
sv: Uppdaterar %s…

en: Upgrade %s from %s to %s?
sv: Uppgradera %s från %s till %s?

en: Upload data now?
sv: Skicka data nu?

en: Upload the list of updatable devices to a remote server
sv: Skicka listan över uppdateringsbara enheter till en fjärrserver

en: Upload these anonymous results to the %s to help other users?
sv: Skicka dessa anonyma resultat till %s för att hjälpa andra användare?

en: Uploading a device list allows the %s team to know what hardware exists, and allows us to put pressure on vendors that do not upload firmware updates for their hardware.
sv: Att skicka en enhetslista låter %s-gruppen veta vilken hårdvara som finns, och låter oss pressa tillverkar som inte skickar fast programvaruuppdateringar för sin hårdvara.

en: Uploading firmware reports helps hardware vendors to quickly identify failing and successful updates on real devices.
sv: Att skicka upp rapporter för fast programvara hjälper hårdvarutillverkare att snabbt identifiera trasiga och fungerande uppdateringar på riktiga enheter.

en: Urgency
sv: Viktighet

en: Use %s for help
sv: Använd %s för hjälp

en: Use CTRL^C to cancel.
sv: Använd CTRL^C för att avbryta.

en: User has been notified
sv: Användare har aviserats

en: Username
sv: Användarnamn

en: Valid
sv: Giltig

en: Validating ESP contents…
sv: Validerar ESP-innehåll…

en: Vendor
sv: Tillverkare

en: Verify a signature from a JCat file
sv: Verifiera en signatur från en JCat-fil

en: Verify device firmware
sv: Verifiera fast programvara för enhet

en: Verifying…
sv: Verifierar…

en: WARNING
sv: VARNING

en: WORD
sv: ORD

en: Wait for a device to appear
sv: Vänta på att en enhet ska dyka upp

en: Waiting…
sv: Väntar…

en: Watch for hardware changes
sv: Övervaka hårdvaruändringar

en: Will measure elements of system integrity around an update
sv: Kommer mäta element av systemintegritet vid en uppdatering

en: Writing file:
sv: Skriver fil:

en: Writing…
sv: Skriver…

en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from a recovery or installation disk, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
sv: Du bör säkerställa att du är bekväm med att återställa inställningen från en återställnings- eller installationsdisk, då denna ändring kan få systemet att inte kunna starta Linux eller orsaka annan systeminstabilitet.

en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from the system firmware setup, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
sv: Du bör säkerställa att du är bekväm med att återställa inställningen från systemets konfiguration för fast programvara, då denna ändring kan få systemet att inte kunna starta Linux eller orsaka annan systeminstabilitet.

en: Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices.
sv: Din distributör kanske inte har verifierat någon av uppdateringarna av fast programvara för kompatibilitet med ditt system eller anslutna enheter.

en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
sv: Din hårdvara kan skadas med den här fasta programvaran och att installera denna utgåva kan ogiltigförklara all garanti hos %s.

en: Your system is set up to the BKC of %s.
sv: Ditt system är inställt till BKC för %s.

en: [APPSTREAM_ID]
sv: [APPSTREAM-ID]

en: [DEVICE-ID|GUID]
sv: [ENHETS-ID|GUID]

en: [DEVICE-ID|GUID] [BRANCH]
sv: [ENHETS-ID|GUID] [GREN]

en: [DEVICE-ID|GUID] [VERSION]
sv: [ENHETS-ID|GUID] [VERSION]

en: [DEVICE]
sv: [ENHET]

en: [FILE FILE_SIG REMOTE-ID]
sv: [FIL FILSIG FJÄRR-ID]

en: [FILENAME1] [FILENAME2]
sv: [FILNAMN1] [FILNAMN2]

en: [REASON] [TIMEOUT]
sv: [ORSAK][TIDSGRÄNS-UPPNÅDD]

en: [REMOTE-ID] [USERNAME] [TOKEN]
sv: [FJÄRR-ID] [ANVÄNDARNAMN] [TOKEN]

en: [SECTION] KEY VALUE
sv: [AVSNITT] NYCKEL VÄRDE

en: [SETTING1] [SETTING2] [--no-authenticate]
sv: [INSTÄLLNING1] [INSTÄLLNING2] [--no-authenticate]

en: [SETTING1] [SETTING2]…
sv: [INSTÄLLNING1] [INSTÄLLNING2]…

en: [SMBIOS-FILE|HWIDS-FILE]
sv: [SMBIOS-FIL|HWIDS-FIL]

[ctx: command-description]
en: Sign data using the client certificate
sv: Signera data med klientcertifikatet

en: coreboot Verified Boot
sv: coreboot Verifierad uppstart

en: coreboot verified boot
sv: coreboot verifierad uppstart

en: coreboot verified boot prevents unsigned firmware from being loaded when the device starts.
sv: coreboot verifierad uppstart förhindrar att osignerad fast programvara laddas när enheten startas.

en: default
sv: standard

en: fwupd plugins
sv: fwupd-insticksmoduler
