udisks 2.9.0 - en to tr translation catalogue (361 entries)

en: %s Block Device
tr: %s Blok Aygıtı

en: %s Loop Device
tr: %s Döngü Aygıtı

en: Apple Partition Map
tr: Apple Bölüm Haritası

en: Authentication is required change iSCSI initiator name
tr: iSCSI başlatıcı adını değiştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to abort a SMART self-test on $(drive)
tr: $(drive) üzerindeki SMART öz sınamasıni durdurmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to activate a logical volume
tr: Mantıksal birimi aktifleştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to activate existing VDO volume
tr: Varolan VDO birimini etkinleştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to activate swapspace on $(drive)
tr: $(drive) üzerindeki takas alanını etkinleştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to add a device to a RAID array
tr: RAID dizisine aygıt eklemek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to add a device to a volume group
tr: Birim kümesine aygıt eklemek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to add an entry to the /etc/crypttab file
tr: /etc/crypttab dosyasına kayıt eklemek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to add an entry to the /etc/fstab file
tr: /etc/fstab dosyasına kayıt eklemek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to add the device to the volume
tr: Aygıtı birime eklemek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to add zRAM kernel module
tr: zRAM çekirdek modülü eklemek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to cancel a job
tr: İşlem iptal etmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to cancel a job started by another user
tr: Başka bir kullanıcının başlattığı işlemi iptal etmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to change label for BTRFS volume
tr: BTRFS biriminin etiketini değiştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to change ownership of the filesystem on $(drive)
tr: $(drive) üzerindeki dosya sisteminin sahipliğini değiştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to change the filesystem label on $(drive)
tr: $(drive) üzerindeki dosya sistemi etiketini değiştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to change the passphrase for an encrypted device
tr: Şifreli bir aygıtın parolasını değiştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to change the write policy of the VDO volume
tr: VDO biriminin yazma politikasını değiştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to check and repair the volume
tr: Birimi denetlemek ve onarmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to check power state for $(drive)
tr: $(drive) sürücüsünün güç durumunu denetlemek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to check the filesystem on $(drive)
tr: $(drive) üzerindeki dosya sistemini denetlemek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to check the power state
tr: Güç durumunu denetlemek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to configure settings for $(drive)
tr: $(drive) sürücüsünü yapılandırmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to configure the write-intent bitmap on a RAID array
tr: Bir RAID dizisinde yazma amaçlı bit eşlem yapılandırmak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to convert logical volume to cache
tr: Mantıksal birimi önbelleğe dönüştürmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to create a RAID array
tr: RAID dizisi oluşturmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to create a logical volume
tr: Mantıksal birim oluşturmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to create a new VDO volume
tr: Yeni VDO birimi oluşturmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to create a new snapshot
tr: Yeni anlık görüntü oluşturmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to create a new volume
tr: Yeni birim oluşturmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to create a partition on $(drive)
tr: $(drive) üzerinde bölüm oluşturmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to create a snapshot of a logical volume
tr: Mantıksal birimin anlık görüntüsünü oluşturmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to create a thin pool volume
tr: İnce havuz birimi oluşturmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to create a thin volume
tr: İnce birim oluşturmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to create a volume group
tr: Birim kümesi oluşturmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to create bcache device.
tr: Bcache aygıtı oluşturmak için kimlik doğrulaması gerekli.

en: Authentication is required to deactivate a logical volume
tr: Mantıksal birimi pasifleştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to deactivate swapspace on $(drive)
tr: $(drive) üzerindeki takas alanını etkisiz hale getirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to deactivate the VDO volume
tr: VDO birimini devre dışı bırakmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to delete a RAID array
tr: RAID dizisini silmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to delete a logical volume
tr: Mantıksal birimi silmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to delete a loop device set up by another user
tr: Başka bir kullanıcı tarafından kurulan döngü aygıtını silmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to delete a volume group
tr: Birim kümesi silmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to delete the loop device $(drive)
tr: $(drive) döngü aygıtını silmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to destroy bcache device.
tr: Bcache aygıtını yok etmek için kimlik doğrulaması gerekli.

en: Authentication is required to disable SMART on $(drive)
tr: $(drive) üzerinde SMART'ı kapatmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to disable compression on the VDO volume
tr: VDO biriminde sıkıştırmayı devre dışı bırakmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to disable deduplication on the VDO volume
tr: VDO biriminde veri tekilleştirmeyi devre dışı bırakmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to disable zRAM device
tr: zRAM aygıtını devre dışı bırakmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to discover firmware targets
tr: Donanım yazılımı (firmware) hedeflerini keşfetmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to discover targets
tr: Hedefleri keşfetmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to eject $(drive)
tr: $(drive) sürücüsünü çıkarmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to eject media
tr: Ortam çıkarmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to eject media from a drive plugged into another seat
tr: Başka bir yuvaya takılmış bir aygıttan medyayı çıkartmak kimlik doğrulama gerektiriyor

en: Authentication is required to empty a device in a volume group
tr: Birim kümesindeki aygıtı boşaltmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to enable SMART on $(drive)
tr: $(drive) üzerinde SMART'ı etkinleştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to enable compression on the VDO volume
tr: VDO biriminde sıkıştırmayı etkinleştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to enable deduplication on the VDO volume
tr: VDO biriminde veri tekilleştirmeyi etkinleştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to enable zRAM device
tr: zRAM aygıtını etkinleştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to enable/disable SMART
tr: SMART'ı etkinleştirmek/kapatmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to format $(drive)
tr: $(drive) sürücüsünü biçimlendirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to grow the logical VDO volume size
tr: Mantıksal VDO birimini büyütmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to grow the physical VDO volume size
tr: Fiziksel VDO birimini büyütmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to lock an encrypted device unlocked by another user
tr: Başka bir kullanıcının açtığı şifreli bir aygıtı kilitlemek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to lock the encrypted device $(drive) unlocked by another user
tr: Başka bir kullanıcının açmış olduğu şifreli $(drive) sürücüsünü kilitlemek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to manage BTRFS
tr: BTRFS'i yönetmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to manage Bcache
tr: Bcache'i yönetmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to manage LVM
tr: LVM'i yönetmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to manage RAID arrays
tr: RAID dizilerini yönetmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to manage VDO
tr: VDO'yu yönetmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to manage disk drive LED
tr: Disk sürücüsü LED'ini yönetmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to manage iSCSI
tr: iSCSI'yı yönetmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to manage swapspace
tr: Takas alanını yönetmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to manage zRAM
tr: zRAM'i yönetmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to modify a device
tr: Aygıtı değiştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to modify a device plugged into another seat
tr: Başka bir yuvaya takılmış bir aygıtta değişiklik yapmak kimlik doğrulama gerektiriyor

en: Authentication is required to modify a loop device set up by another user
tr: Başka bir kullanıcı tarafından kurulan bir döngü aygıtı değiştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to modify drive settings
tr: Sürücü ayarlarını değiştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to modify system-wide configuration
tr: Sistem genelindeki yapılandırmayı değiştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to modify the /etc/crypttab file
tr: /etc/crypttab dosyasını değiştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to modify the /etc/fstab file
tr: /etc/fstab dosyasını değiştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to modify the loop device $(drive)
tr: $(drive) döngü aygıtını değiştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to modify the partition on device $(drive)
tr: $(drive) aygıtı üzerindeki bölümü değiştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to modify the system configuration
tr: Sistem yapılandırmasını düzenlemek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to mount $(drive)
tr: $(drive) sürücüsünü bağlamak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to mount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
tr: /etc/fstab dosyasında referans verilen $(drive) sürücüsünü bağlamak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to mount the filesystem
tr: Dosya sistemini bağlamak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to mount/unmount the filesystem
tr: Dosya sistemini ayırmak/bağlamak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to open $(drive) for benchmarking
tr: $(drive) sürücüsünü kıyaslama amaçlı açmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to open $(drive) for reading
tr: $(drive) sürücüsünü okuma amaçlı açmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to open $(drive) for writing
tr: $(drive) sürücüsünü yazma amaçlı açmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to open $(drive).
tr: $(drive) sürücüsünü açmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to open a device
tr: Aygıt açmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to perform a secure erase of $(drive)
tr: $(drive) sürücüsünü güvenli bir şekilde silmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to perform iSCSI login
tr: iSCSI girişi gerçekleştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to perform iSCSI logout
tr: iSCSI çıkışı gerçekleştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to power off $(drive)
tr: $(drive) sürücüsünün gücünü kapatmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to power off a drive
tr: Sürücü gücünü kapatmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to power off a drive plugged into another seat
tr: Başka bir yuvaya takılmış cihazı kapatmak için kimlik doğrulama gerekli

en: Authentication is required to put $(drive) in standby mode
tr: $(drive) sürücüsünü bekleme kipine sokmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to put a drive into standby mode
tr: Bir sürücüyü bekleme kipine sokmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to read system-level secrets
tr: Sistem düzeyindeki gizli bilgileri okumak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to remove a device from a RAID array
tr: RAID dizisinden bir aygıtı kaldırmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to remove a device from a volume group
tr: Birim kümesinden aygıt kaldırmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to remove an entry from /etc/fstab file
tr: /etc/fstab dosyasından kayıt silmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to remove an entry from the /etc/crypttab file
tr: /etc/crypttab dosyasından kayıt silmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to remove the VDO volume
tr: VDO birimini kaldırmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to remove zRAM kernel module
tr: zRAM çekirdek modülü kaldırmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to rename a logical volume
tr: Mantıksal birimi yeniden adlandırmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to rename a volume group
tr: Birim kümesini yeniden adlandırmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to repair the filesystem on $(drive)
tr: $(drive) üzerindeki dosya sistemini onarmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to rescan $(drive)
tr: $(drive) sürücünü yeniden taramak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to rescan a device
tr: Bir aygıtı yeniden taramak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to resize a logical volume
tr: Mantıksal birimi yeniden boyutlandırmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to resize the encrypted device $(drive)
tr: Şifrelenmiş $(drive) aygıtını yeniden boyutlandırmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to resize the filesystem on $(drive)
tr: $(drive) üzerindeki dosya sistemini yeniden boyutlandırmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to resize the volume
tr: Birimi yeniden boyutlandırmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to retrieve secrets from system-wide configuration
tr: Sistem genelindeki yapılandırmadan alınacak gizli bilgiler için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to run a SMART self-test
tr: SMART öz sınamasını çalıştırmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to securely erase a hard disk
tr: Sabit diski güvenli silmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to set SMART data from a blob on $(drive)
tr: SMART verisini $(drive) üzerindeki bir ikili veri ile değiştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to set SMART data from blob
tr: İkili veri ile SMART verisini değiştirmek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to set mode of bcache device.
tr: Bcache aygıtının kipini belirlemek için kimlik doğrulaması gerekli.

en: Authentication is required to set swapspace label on $(drive)
tr: $(drive) üzerindeki takas alanının etiketini belirlemek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to set up a loop device
tr: Döngü aygıtı kurmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to split cache pool LV off of a cache LV
tr: Önbellek mantıksal biriminin, önbellek havuz mantıksal biriminden ayrılması için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to start VDO volume
tr: VDO birimini başlatmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to start a RAID array
tr: RAID dizisi başlatmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to start a SMART self-test on $(drive)
tr: $(drive) üzerinde SMART öz sınaması başlatmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to start/stop data scrubbing of a RAID array
tr: Bir RAID dizisinde veri ovalamayı başlatmak/durdurmak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to stop a RAID array
tr: RAID dizisi durdurmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to stop the VDO volume
tr: VDO birimini durdurmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to take ownership of a filesystem.
tr: Dosya sisteminin sahipliğini almak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to unlock an encrypted device
tr: Şifreli bir aygıtı açmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to unlock the encrypted device $(drive)
tr: Şifreli $(drive) aygıtının kilidini açmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to unmount $(drive) mounted by another user
tr: Başka bir kullanıcı tarafından bağlanan $(drive) sürücüsünü ayırmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to unmount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
tr: /etc/fstab dosyasında referans verilen $(drive) sürücüsünü ayırmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to unmount a filesystem mounted by another user
tr: Başka bir kullanıcı tarafından bağlanmış dosya sistemini ayırmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to update SMART data
tr: SMART verisini güncellemek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to update SMART data from $(drive)
tr: SMART verisini $(drive) sürücüsünden güncellemek için kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication is required to wake up $(drive) from standby mode
tr: $(drive) sürücüsünü bekleme kipinden uyandırmak için kimlik doğrulaması gerekli

en: Block Device
tr: Blok Aygıtı

en: Cancel job
tr: İşlemi iptal et

en: Cancel job started by another user
tr: Başka bir kullanıcı tarafından başlatılan işlemi iptal et

en: Change passphrase for an encrypted device
tr: Şifreli bir aygıtın parolasını değiştir

en: Check power state
tr: Güç durumunu denetle

en: Delete loop devices
tr: Döngü aygıtlarını sil

en: Discovery failed: %s
tr: Keşif başarısız: %s

en: Eject media
tr: Aygıtı çıkar

en: Eject media from a drive attached to another seat
tr: Başka bir yuvaya takılmış bir aygıttan medyayı çıkart

en: Eject media from a system drive
tr: Bir sistem sürücüsünden ortam çıkar

en: Empty initiator name
tr: Boş başlatıcı adı

en: Enable/Disable SMART
tr: SMART'ı Etkinleştir/Kapat

en: Error converting volume: %s
tr: Birim dönüştürülürken hata: %s

en: Error parsing the iSCSI initiator name
tr: iSCSI başlatıcı adı ayrıştırılırken hata

en: GUID Partition Table
tr: GUID Bölüm Tablosu

en: LVMCache not enabled at compile time.
tr: LVMCache derleme zamanında etkinleştirilmemiş.

en: Lock an encrypted device unlocked by another user
tr: Başka bir kullanıcı tarafından açılmış bir şifreli aygıtı kilitle

en: Login failed: %s
tr: Giriş başarısız: %s

en: Logout failed: %s
tr: Çıkış başarısız: %s

en: Loop Device
tr: Döngü Aygıtı

en: Manage BTRFS
tr: BTRFS'i yönet

en: Manage Bcache
tr: Bcache'i Yönet

en: Manage LVM
tr: LVM'i yönet

en: Manage RAID arrays
tr: RAID dizilerini yönet

en: Manage VDO
tr: VDO'i yönet

en: Manage disk drive LED
tr: Disk sürücüsü LED'ini yönet

en: Manage iSCSI
tr: iSCSI'yı yönet

en: Manage loop devices
tr: Döngü aygıtlarını yönet

en: Manage swapspace
tr: Takas alanını yönet

en: Manage zRAM
tr: zRAM'i yönet

en: Master Boot Record
tr: Ana Önyükleme Kaydı

en: Modify a device
tr: Aygıt düzenle

en: Modify a system device
tr: Sistem aygıtını düzenle

en: Modify drive settings
tr: Sürücü ayarlarını değiştir

en: Modify loop devices
tr: Döngü aygıtlarını değiştir

en: Modify system-wide configuration
tr: Sistem genelindeki yapılandırmayı değiştir

en: Mount a filesystem
tr: Bir dosya sistemi bağla

en: Mount a filesystem from a device plugged into another seat
tr: Başka bir yuvaya takılmış bir aygıtın dosya sistemini bağla

en: Mount a filesystem on a system device
tr: Bir sistem aygıtı üzerinde bir dosya sistemi bağla

en: Mount/unmount filesystems defined in the fstab file with the x-udisks-auth option
tr: fstab içinde x-udisks-auth seçeneği ile tanımlanmış dosya sistemlerini bağla/ayır

en: Open a device
tr: Bir aygıt aç

en: Open a system device
tr: Bir sistem aygıtı aç

en: Power off a drive attached to another seat
tr: Başka bir yuvaya takılmış bir aygıtı kapat

en: Power off a system drive
tr: Bir sistem sürücüsünün gücünü kapat

en: Power off drive
tr: Sürücü gücünü kapat

en: Rescan a device
tr: Bir aygıtı yeniden tara

en: Run SMART self-test
tr: SMART öz sınamasını çalıştır

en: Securely erase a hard disk
tr: Bir sabit diski güvenli bir şekilde sil

en: Send standby command
tr: Bekleme komutu gönder

en: Send standby command to a system drive
tr: Bir sistem sürücüsüne bekleme komutu gönder

en: Send standby command to drive on other seat
tr: Başka bir yuvadaki bir aygıta beklemeye al komutu gönder

en: Set SMART data from blob
tr: İkili veri ile SMART verisini değiştir

en: Take ownership of a filesystem
tr: Dosya sisteminin sahipliğini al

en: Unlock an encrypted device
tr: Şifreli bir aygıtın kilidini aç

en: Unlock an encrypted device plugged into another seat
tr: Başka bir yuvaya takılmış şifreli bir aygıtın kilidini aç

en: Unlock an encrypted device specified in the crypttab file with the x-udisks-auth option
tr: crypttab dosyasında belirtilen şifreli bir aygıtın kilidini x-udisks-auth seçeneği ile aç

en: Unlock an encrypted system device
tr: Şifreli bir sistem aygıtının kilidini aç

en: Unmount a device mounted by another user
tr: Başka bir kullanıcı tarafından bağlanan bir aygıtı ayır

en: Update SMART data
tr: SMART verisini güncelle

[ctx: byte-size-pow10]
en: %s (%s bytes)
tr: %s (%s bayt)

[ctx: byte-size-pow2]
en: %s (%s bytes)
tr: %s (%s bayt)

[ctx: disc-type]
en: Blu-Ray
tr: Blu-ray

[ctx: disk-hdd]
en: %s Hard Disk
tr: %s Sabit Disk

[ctx: disk-hdd]
en: Hard Disk
tr: Sabit Disk

[ctx: dos-part-flag]
en: Bootable
tr: Önyüklenebilir

[ctx: drive-card-reader]
en: %s Card Reader
tr: %s Kart Okuyucu

[ctx: drive-with-fixed-media]
en: %s Drive
tr: %s Sürücü

[ctx: drive-with-size]
en: %s Drive
tr: %s Sürücü

[ctx: drive-with-size-and-type]
en: %s %s Drive
tr: %s %s Sürücü

[ctx: drive-with-type]
en: %s Drive
tr: %s Sürücü

[ctx: flash-media]
en: %s Card
tr: %s Kart

[ctx: fs-type]
en: Encrypted?
tr: Şifrelenmiş?

[ctx: fs-type]
en: Ext2 (version %s)
tr: Ext2 (sürüm %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext3 (version %s)
tr: Ext3 (sürüm %s)

[ctx: fs-type]
en: Ext4 (version %s)
tr: Ext4 (sürüm %s)

[ctx: fs-type]
en: FAT (12-bit version)
tr: FAT (12-bit sürüm)

[ctx: fs-type]
en: FAT (16-bit version)
tr: FAT (16-bit sürüm)

[ctx: fs-type]
en: FAT (32-bit version)
tr: FAT (32-bit sürüm)

[ctx: fs-type]
en: FAT (version %s)
tr: FAT (sürüm %s)

[ctx: fs-type]
en: ISO 9660 (version %s)
tr: ISO 9660 (sürüm %s)

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member
tr: Intel RSTe RAID Üyesi

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member (%s)
tr: Intel RSTe RAID Üyesi (%s)

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member
tr: Intel Rapid Storage Teknolojisi kurumsal RAID Üyesi

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member (version %s)
tr: Intel Rapid Storage Teknolojisi kurumsal RAID Üyesi (sürüm %s)

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext
tr: Ext için günlük

[ctx: fs-type]
en: Journal for Ext (version %s)
tr: Ext için günlük (sürüm %s)

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption
tr: LUKS Şifreleme

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption (version %s)
tr: LUKS Şifreleme (sürüm %s)

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume
tr: LVM2 Fiziksel Hacim

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume (%s)
tr: LVM2 Fiziksel Hacim (%s)

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member
tr: Linux RAID Üyesi

[ctx: fs-type]
en: Linux RAID Member (version %s)
tr: Linux RAID Üyesi (sürüm %s)

[ctx: fs-type]
en: NTFS (version %s)
tr: NTFS (sürüm %s)

[ctx: fs-type]
en: Possibly Encrypted
tr: Muhtemelen Şifreli

[ctx: fs-type]
en: Swap
tr: Takas

[ctx: fs-type]
en: Swap (version %s)
tr: Takas (sürüm %s)

[ctx: fs-type]
en: UDF (version %s)
tr: UDF (sürüm %s)

[ctx: fs-type]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: fs-type]
en: Unknown (%s %s)
tr: Bilinmeyen (%s %s)

[ctx: fs-type]
en: Unknown (%s)
tr: Bilinmeyen (%s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS (version %s)
tr: VMFS (sürüm %s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member
tr: VMFS Üyesi

[ctx: fs-type]
en: VMFS Member (v%s)
tr: VMFS Üyesi (v%s)

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member
tr: VMFS Hacim Üyesi

[ctx: fs-type]
en: VMFS Volume Member (version %s)
tr: VMFS Hacim Üyesi (sürüm %s)

[ctx: fs-type]
en: VeraCrypt/TrueCrypt Encryption
tr: VeraCrypt/TrueCrypt Şifreleme

[ctx: fs-type]
en: XFS (version %s)
tr: XFS (sürüm %s)

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device
tr: ZFS Aygıtı

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device (ZPool version %s)
tr: ZFS Aygıtı (ZPool sürüm %s)

[ctx: fs-type]
en: exFAT (version %s)
tr: exFAT (sürüm %s)

[ctx: generic-drive]
en: Drive
tr: Sürücü

[ctx: gpt-part-flag]
en: Hidden
tr: Gizli

[ctx: gpt-part-flag]
en: Legacy BIOS Bootable
tr: Eski BIOS ile Önyüklenebilir

[ctx: gpt-part-flag]
en: No Automount
tr: Otomatik Bağlama Kapalı

[ctx: gpt-part-flag]
en: Read-only
tr: Salt-okunur

[ctx: gpt-part-flag]
en: System
tr: Sistem

[ctx: job]
en: ATA Enhanced Secure Erase
tr: ATA Geliştirilmiş Güvenli Silme

[ctx: job]
en: ATA Secure Erase
tr: ATA Güvenli Silme

[ctx: job]
en: Adding Device to Array
tr: Diziye Aygıt Ekleniyor

[ctx: job]
en: Checking Filesystem
tr: Dosya Sistemi Denetleniyor

[ctx: job]
en: Cleaning Up
tr: Temizleniyor

[ctx: job]
en: Creating Filesystem
tr: Dosya Sistemi Oluşturuluyor

[ctx: job]
en: Creating Partition
tr: Bölüm Oluşturuluyor

[ctx: job]
en: Creating RAID Array
tr: RAID Dizisi Oluşturuluyor

[ctx: job]
en: Deleting Partition
tr: Bölüm Siliniyor

[ctx: job]
en: Ejecting Medium
tr: Ortam Çıkarılıyor

[ctx: job]
en: Erasing Device
tr: Aygıt Siliniyor

[ctx: job]
en: Locking Device
tr: Aygıt Kilitleniyor

[ctx: job]
en: Marking Device as Faulty
tr: Aygıt Bozuk Olarak İşaretleniyor

[ctx: job]
en: Modifying Encrypted Device
tr: Şifreli Aygıt Değiştiriliyor

[ctx: job]
en: Modifying Filesystem
tr: Dosya Sistemi Değiştiriliyor

[ctx: job]
en: Modifying Partition
tr: Bölüm Değiştiriliyor

[ctx: job]
en: Modifying Swap Device
tr: Takas Aygıtı Düzenleniyor

[ctx: job]
en: Mounting Filesystem
tr: Dosya Sistemi Bağlanıyor

[ctx: job]
en: Removing Device from Array
tr: Aygıt Diziden Kaldırılıyor

[ctx: job]
en: Repairing Filesystem
tr: Dosya Sistemi Onarılıyor

[ctx: job]
en: Resizing Encrypted Device
tr: Şifrelenmiş Aygıt Yeniden Boyutlandırılıyor

[ctx: job]
en: Resizing Filesystem
tr: Dosya Sistemi Yeniden Boyutlandırılıyor

[ctx: job]
en: SMART self-test
tr: SMART öz sınama

[ctx: job]
en: Setting Up Loop Device
tr: Döngü Aygıtı Kuruluyor

[ctx: job]
en: Setting Write-Intent Bitmap
tr: Yazma Hedefli Bit Eşlem Ayarlanıyor

[ctx: job]
en: Starting RAID Array
tr: RAID Dizisi Başlatılıyor

[ctx: job]
en: Starting Swap Device
tr: Takas Aygıtı Başlatılıyor

[ctx: job]
en: Stopping RAID Array
tr: RAID Dizisi Durduruluyor

[ctx: job]
en: Stopping Swap Device
tr: Takas Aygıtı Durduruluyor

[ctx: job]
en: Unlocking Device
tr: Aygıt Kilidi Açılıyor

[ctx: job]
en: Unmounting Filesystem
tr: Dosya Sistemi Ayrılıyor

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID Array
tr: RAID Dizisi

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-0 Array
tr: RAID-0 Dizisi

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-1 Array
tr: RAID-1 Dizisi

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-10 Array
tr: RAID-10 Dizisi

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-4 Array
tr: RAID-4 Dizisi

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-5 Array
tr: RAID-5 Dizisi

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-6 Array
tr: RAID-6 Dizisi

[ctx: media]
en: Floppy
tr: Disket

[ctx: media]
en: SD High Capacity
tr: Yüksek Kapasiteli SD

[ctx: media-type]
en: Floppy
tr: Disket

[ctx: media-type]
en: Thumb
tr: USB Taşınabilir

[ctx: optical-media]
en: %s Disc
tr: %s Disk

[ctx: optical-media]
en: Audio %s
tr: Ses %s

[ctx: optical-media]
en: Blank %s
tr: Boş %s

[ctx: optical-media]
en: Mixed %s
tr: Karışık %s

[ctx: part-block]
en: Partition %u of %s
tr: Bölüm %u Aygıt %s

[ctx: part-drive]
en: Partition %u of %s
tr: Bölüm %u Sürücü %s

[ctx: part-loop]
en: Partition %u of %s
tr: Bölüm %u Aygıt %s

[ctx: part-raid]
en: Partition %u of %s
tr: Bölüm %u Dizi %s

[ctx: part-type]
en: Apple Core Storage
tr: Apple Çekirdek Bellek

[ctx: part-type]
en: BIOS Boot
tr: BIOS Önyükleme

[ctx: part-type]
en: Basic Data
tr: Temel Veri

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Firmware
tr: ChromeOS Ürün Yazılımı

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Kernel
tr: ChromeOS Çekirdeği

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Reserved
tr: ChromeOS için Ayrılmış

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Root Filesystem
tr: ChromeOS Kök Dosya Sistemi

[ctx: part-type]
en: Compaq diagnostics
tr: Compaq tanılama

[ctx: part-type]
en: Driver
tr: Sürücü

[ctx: part-type]
en: Driver 4.3
tr: Sürücü 4.3

[ctx: part-type]
en: EFI System
tr: EFI Sistem

[ctx: part-type]
en: Empty
tr: Boş

[ctx: part-type]
en: Extended
tr: Uzatılmış

[ctx: part-type]
en: Extended Boot Partition
tr: Genişletilmiş Ön Yükleme Bölümü

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Swap
tr: FreeBSD Takas Alanı

[ctx: part-type]
en: Hibernation
tr: Hazırda bekletme alanı

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT12
tr: Gizli FAT12

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16
tr: Gizli FAT16

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16 <32M
tr: Gizli FAT16 <32M

[ctx: part-type]
en: Hidden HPFS/NTFS
tr: Gizli HPFS/NTFS

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
tr: Gizli W95 FAT16 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32
tr: Gizli W95 FAT32

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
tr: Gizli W95 FAT32 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Intel FFS Reserved
tr: Intel FFS Ayrılmış Alan

[ctx: part-type]
en: Linux Extended
tr: Linux Uzatılmış

[ctx: part-type]
en: Linux Filesystem
tr: Linux Dosya Sistemi

[ctx: part-type]
en: Linux Home Partition
tr: Linux Ev Bölümü

[ctx: part-type]
en: Linux RAID auto
tr: Linux RAID otomatik

[ctx: part-type]
en: Linux Reserved
tr: Linux Ayrılmış Alan

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (x86)
tr: Linux Kök Bölümü (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (x86_64)
tr: Linux Kök Bölümü (x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Server Data Partition
tr: Linux Sunucu Verisi Bölümü

[ctx: part-type]
en: Linux Swap
tr: Linux Takas Alanı

[ctx: part-type]
en: Linux swap
tr: Linux takas alanı

[ctx: part-type]
en: MBR Partition Scheme
tr: MBR Bölüm Şeması

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM data
tr: Microsoft LDM verisi

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM metadata
tr: Microsoft LDM metaveri

[ctx: part-type]
en: Microsoft Reserved
tr: Microsoft Ayrılmış Alan

[ctx: part-type]
en: Microsoft Windows Recovery Environment
tr: Microsoft Windows Kurtarma Ortamı

[ctx: part-type]
en: NetBSD Concatenated
tr: NetBSD Bitiştirilmiş

[ctx: part-type]
en: NetBSD Encrypted
tr: NetBSD Şifrelenmiş

[ctx: part-type]
en: NetBSD Swap
tr: NetBSD Takas Alanı

[ctx: part-type]
en: ProDOS file system
tr: ProDOS dosya sistemi

[ctx: part-type]
en: Solaris Backup
tr: Solaris Yedek

[ctx: part-type]
en: Solaris Swap
tr: Solaris Takas Alanı

[ctx: part-type]
en: Solaris boot
tr: Solaris önyükleme

[ctx: part-type]
en: Unused
tr: Kullanılmayan

[ctx: partition-info]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: partition-subtype]
en: Generic
tr: Genel

[ctx: partition-subtype]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: unknown-job]
en: Unknown (%s)
tr: Bilinmeyen (%s)
